Budapesta negociaza cu Moscova modernizarea avioanelor militare ungare

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 25 mai 2016, 15:35 Actualitate | Internaţional

Ungaria poarta negocieri cu Rusia pentru modernizarea avioanelor militare si echipamentelor utilizate de armata ungara, a declarat miercuri ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, dupa intrevederea cu omologul sau ungar, Peter Szijjarto, potrivit Mediafax.

Potrivit lui Serghei Lavrov, Rusia ar urma sa modernizeze avioanele si elicopterele militare de fabricatie sovietica utilizate in prezent de armata ungara.  

"Negocierile sunt in curs", a spus Serghei Lavrov, citat de site-ul agentiei Tass. 

"Nu putem oferi detalii pana cand nu se vor incheia discutiile", a precizat Lavrov.


Citeste mai multe despre   









3438 vizualizari
  • +19 (23 voturi)    
    mig 29 up-date si compatibil cu NATO ? (Miercuri, 25 mai 2016, 15:39)

    mnicku [utilizator]

    sau hu au luat-o pe aratura
    • +7 (9 voturi)    
      mai curand motoare (Miercuri, 25 mai 2016, 15:46)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      din cate stiu eu Mig 29 e celebru pt durata scurta de viata a motoarelor. Asta a fost si unul din motivele pt care noi nu am investit si am ales Mig 21 pt upgrade.
      Un avion minunat, dar nu asa versatil ca F16.

      O dovada a fost si ca rusii nu l-au folosit in Siria. Interceptor si atat
    • +10 (14 voturi)    
      Se pregătesc de intrarea in csi (Miercuri, 25 mai 2016, 15:49)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Oameni cu două fețe vecinii noștri. Acum le vede toată lumea caracterul. Noi îl știm de mii de ani...
    • +4 (6 voturi)    
      Da. (Miercuri, 25 mai 2016, 15:51)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Si Germania are Mig 29 compatibile NATO, mostenite de la fosta RDG. Ungaria mai are si Grippen, dar se pare ca nu sunt atat de incantati de ele, ei stiu de ce.
    • +3 (5 voturi)    
      ? (Miercuri, 25 mai 2016, 15:57)

      HChifteluta [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Pai de ce s-o ia pe aratura? Cine sa le modernizeze cosciugele alea de MIGuri sau Turile, decat Rusii?
    • +8 (10 voturi)    
      .. (Miercuri, 25 mai 2016, 15:58)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Au luat o la propriu pe aratura dupa ce au trantit doua Gripen cu burta de pista
  • +7 (11 voturi)    
    ??? (Miercuri, 25 mai 2016, 15:40)

    grongobar [utilizator]

    parca Ungaria era stat NATO si trebuia sa-si armonizeze echiparea cu ceilalti aliati,nu ? sau se pregatesc sa "intoarca armele" ? ce promisiuni le-a facut Putin oare pentru asta ?
  • +4 (8 voturi)    
    astia (Miercuri, 25 mai 2016, 15:40)

    dum_i [utilizator]

    Astia sunt in nato?
    Aceeasi intrebare pentru turcia
  • +7 (9 voturi)    
    in Orbanistan Baracz Palinka=Pufoiaka ? (Miercuri, 25 mai 2016, 15:40)

    un domn [utilizator]

    a a juns Lumea ..de ras..nu gluma..degeaba sunt la douasutesiceva km de Viena..honvezii au dor de Mujici..
  • +6 (12 voturi)    
    Romania trebuie inarmata si mai mult (Miercuri, 25 mai 2016, 15:42)

    Buonarroti [utilizator]

    In scurt vom avea inamici si la rasarit, dar si la apus. Trebuie sa facem curatenie in institutiile statului, statul de drep trebuie consolidat, businessurile trebuie sa mearga brici si sa ne inarmam pana in dinti. Numai asa vom putea prospera in aceasta regiune dificila a Europei. Sa ne dea Dumnezeu minte si putere de munca!
  • +11 (19 voturi)    
    Rusine regimului Orban! (Miercuri, 25 mai 2016, 15:43)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sa fii in NATO si sa negociezi militar cu Rusia, in 2016, asta e practic tradare pe fata din partea regimului Orban. O sfidare gratuita, in flagranta contradictie cu poporul maghiar.
  • +9 (13 voturi)    
    hm (Miercuri, 25 mai 2016, 15:52)

    Soljenitin [utilizator]

    Spionaj contra NATO, cam asta face Ungaria pentru mujicstan.
    O modernizare inseamna a aduce avionul in cauza la niste standarde - in cazul de fata, standardele NATO.
    Asta inseamna ca niste informatii despre NATO vor ajunge la mujici.
    Pai, nu prea e bine.
  • -20 (22 voturi)    
    Felicitari Ungariei (Miercuri, 25 mai 2016, 16:02)

    hot news [utilizator]

    Una dintre putinele tari din UE care nu manifesta tendinte de vasalitate fata de Amerlocstan.
    • +5 (5 voturi)    
      Muritor de foame (Miercuri, 25 mai 2016, 18:39)

      Buonarroti [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Presupun ca esti genul de om care apreciaza independenta economica a Venezuelei. Habar nu ai economie, probabil esti si sarac lipit, de ai ajuns sa postezi pentru rusnaci.