UPDATE Turcia ameninta ca va suspenda toate intelegerile cu UE, acuzand standardele duble ale Uniunii / Germania nu crede ca turcii vor putea intra fara viza in UE inainte de 2017 - Bild

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 23 mai 2016, 9:46 Actualitate | Internaţional

Turcia ar putea suspenda toate intelegerile cu UE, inclusiv in privinta uniunii vamale, daca blocul comunitar continua cu “standardele sale duble” in negocierile cu Ankara, a declarat Yigit Bulut, un consilier al presedintelui Tyyip Erdogan, potrivit de Reuters.

Guvernul german nu se asteapta ca turcii sa primeasca dreptul de a intra fara viza in Uniunea Europeana inainte de 2017 din cauza ca Ankara nu va indeplini conditiile necesare pana la sfarsitul acestui an, au declarat surse din Berlin pentru publicatia germana Bild, citata de Reuters.  

Turcia si UE discuta liberalizarea vizelor din 2013 si au cazut de acord in martie sa intensifice negocierile ca parte a intelegerii privind stoparea fluxului de migranti ilegali ce vin din Turcia in UE. 

Oficiali si diplomati europeni spun ca UE va rata un termen limita al acordului cu Turcia din iunie din cauza disputelor privind legea anti-terorism turceasca.

Informatiile publicate de Bild vin in conditiile in care duminica Binali Yildirim, viitorul prim-ministru turc a cerut UE sa-si clarifice pozitia in ceea ce priveste problema migratie si aderarea Turciei la spatiul comunitar.

Comentariile sale vin pe fondul nemultumirilor Ankarei, care se arata tot mai frustrata de ritmul lent al procesului de aderare la UE, precum si din cauza problemelor in punerea in aplicare a unei acord prin care Turcia s-a angajat sa limiteze migratia refugiatilor spre Europa, la schimb cu liberalizarea regimului de vize si deblocarea procesului de aderare a Turciei la UE.


Citeste mai multe despre   









3840 vizualizari
  • +13 (17 voturi)    
    mda (Luni, 23 mai 2016, 10:04)

    dum_i [utilizator]

    Turcia tocmai devine o dictatura islamist radicala. Ultimele alegeri au fost trucate.
    Sustine deschis al-qaeda si isis.
    Isi mascreaza propriul popor (kurd).
    Persecuta femeile, intelectualii si in general non-barbosii.

    Si voi mai vobiti de aderare.

    Ce parere aveti de alt termen. Interventie militara? Sau doar assad e marele bau bau.
  • +15 (17 voturi)    
    ce natie prefacuta sunt turcii... (Luni, 23 mai 2016, 10:32)

    bancher [utilizator]

    niste ipocriti si prefacuti ai istoriei...cand au de-a face cu adversari mai puternici decat ei, incep cu santajul, cu acuzele ca ceilalti nu isi respecta angajamentele, cu faptul ca ceilalti nu sunt politically corect si nu le dau lor drepturi....de parca turcii au dat vreaodata drepturi cuiva.
    Erdogan trebuie sa inteleaga ca, daca vrea sa calatoreasca liber in UE, trebuie sa mai indeplineasca si niste conditii (pe care Romania si Bulgaria le-au indeplinit, spre ex).
    • -3 (7 voturi)    
      Erdogan nu e prost (Luni, 23 mai 2016, 11:00)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Omul procedeaza corect!
      Vrea sa obtina ce s-a convenit pentru ca el rezolva imediat la el in tara partea Turciei de obligatii dar stie ca UE, un conglomerat de tari, corupti, politruci si maimutoi, poate sa schimbe oricand vorba si sa-l duca cu zaharelul.

      Concret, Romania trebuia sa fie in Schengen daca tinem cont de conditiile impuse de UE. De ce nu suntem?
      Sigur, nu sustin ca am merita sa fim in Schengen, ca nu meritam, dar documentele tehnice convenite spun altceva.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e prost, dar ... (Luni, 23 mai 2016, 21:27)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

        "... corupti, politruci si maimutoi", tocmai l-ai descris pe Erdogan.
  • +8 (8 voturi)    
    merkel culege ce a semanat... (Luni, 23 mai 2016, 11:19)

    liviu_ [utilizator]

    turcii au luat banii.... nu respecta nici un tratat... si santajeaza europa!

    merkel o sa ridice si ea capu din pamant si o sa faca ce trebuie sau o sa stea capra in continuare?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu au luat (Luni, 23 mai 2016, 13:26)

      Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      inca banii si probabil vor astepta mult si bine.
  • +8 (8 voturi)    
    Turcii nu au ce cauta in europa, (Luni, 23 mai 2016, 11:53)

    clint [utilizator]

    ca mental, rusii sunt mult mai aproape ca noi, desi au avut parte numai de dictatura, iar ca religie nu mai vorbesc, sunt crestini. Nu imi plac, dar tot sunt mai buni ca turcii...

    Turcii ne santajeaza pe fata si nu trebuie sa cedam ( din principiu ). Dar Germania face totul se pare ca sa distruga o Europa unita, crestina, cu oameni care au un mental apropiat, samd.

    Turcii, prin pozitia lor nu au nevoie sa adere la UE si pot fi mai degraba un pod de legatura UE-ASIA care are de castigat mai mult prin neutralitate.

    Dar ca orice popor musulman, turcii, dupa o aparenta deschidere si occidentalizare, pot avea caderi extremiste, intoarcere la radicalizare, vezi Iran.
    • -1 (1 vot)    
      aici nu e vorba de mine, tine si sau ceilalti... (Luni, 23 mai 2016, 15:13)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui clint

      in a ne lasa santajati de turcalai, din simplu motiv ca nu facem parte clasa politica. Daca nu stiai inca, Romania, prin onor reprezentantii sai politici (sau politruci) au acceptat pe sestache si fara a informa pe nimeni, aducerea de "refugiati" musulmai cat cuprinde din Grecia si Italia (nu sunt inca sigur daca nu si direct din noul imperiu otoman). Oricum, mult peste cifra pe care Romania a zis ca poate sa o accepte. Deci, acum imi explic de ce apar atatea moschei peste tot in Romania ca ciupercile dupa ploaie plus mega academie de produs teroristi care se vrea construita musai in Bucuresti. Cand ii mai aud pe unii atei de pe aici care nu au nimic altceva mai bun de facut decat sa debiteze prostii despre construirea de Biserici si a Catedralei, mi se face greata.
    • -1 (1 vot)    
      aici nu e vorba de mine, tine si sau ceilalti... (Luni, 23 mai 2016, 15:13)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui clint

      in a ne lasa santajati de turcalai, din simplu motiv ca nu facem parte clasa politica. Daca nu stiai inca, Romania, prin onor reprezentantii sai politici (sau politruci) au acceptat pe sestache si fara a informa pe nimeni, aducerea de "refugiati" musulmai cat cuprinde din Grecia si Italia (nu sunt inca sigur daca nu si direct din noul imperiu otoman). Oricum, mult peste cifra pe care Romania a zis ca poate sa o accepte. Deci, acum imi explic de ce apar atatea moschei peste tot in Romania ca ciupercile dupa ploaie plus mega academie de produs teroristi care se vrea construita musai in Bucuresti. Cand ii mai aud pe unii atei de pe aici care nu au nimic altceva mai bun de facut decat sa debiteze prostii despre construirea de Biserici si a Catedralei, mi se face greata.
  • +9 (9 voturi)    
    Prefer Turcia afara (Luni, 23 mai 2016, 13:30)

    UpNext [utilizator]

    din UE, cel putin zece ani. Autoritarism, proislamism afirmat, scaderea severa a nivelului de democratie, conduita imprevizibila in politica externa, pentru a mentiona doar cateva aspecte importante......
  • +6 (6 voturi)    
    :))))))))))))))))))))))).... (Luni, 23 mai 2016, 14:20)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    uite cine vorbea de standarde duble!!!!....prefacutii si santajistii de turcalai....nu m-ai pot sa ma opresc din ras. Astia chiar ne cred pe prosti pe toti?!...