​Kaczynski il trimite pe Bill Clinton la doctor, dupa ce fostul presedinte american a afirma ca Polonia si Ungaria nu ar fi fost libere fara SUA

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 mai 2016, 13:16 Actualitate | Internaţional

Bill Clinton
Foto: jfklibrary.org
Omul forte al regimului conservator din Polonia, Jaroslaw Kaczynski, a reactionat dur dupa ce Bill Clinton a denuntat orientarea "putiniana" a Varsoviei si a Budapestei, sfatuindu-l pe fostul presedinte american sa consulte un doctor, scrie AFP.

La randul sau, seful diplomatiei ungare i-a reprosat lui Clinton ca "a insultat" intreaga Ungarie.

"Polonia si Ungaria, doua tari care nu ar fi libere fara Statele Unite si lungul Razboi Rece, au decis acum ca democratia creeaza prea multe probleme", a declarat Clinton, intr-un meeting electoral al sotiei sale Hillary in New Jersey, vinerea trecuta.

"Vor un guvern a la Putin: dati-mi o dictatura autoritara si tineti afara strainii, asta nu va reaminteste de nimic?", a adaugat Clinton. Acesta a facut aluzie la regimul autoritar instaurat de presedintele Rusiei. Fostul presedinte american a sugerat ca astfel de derive ameninta SUA daca Donald Trump preia conducerea Casei Albe.

Afirmatiile lui Clinton, preluate cu intarziere de presa poloneza, au starnit proteste in cadrul guvernului conservator si satisfactie in randul opozitiei care acuza puterea ca se indeparteaza de principiile democratice.

"Daca cineva afirma azi ca Polonia nu este o democratie, inseamna ca este intr-o stare ce necesita o examinare prin metode medicale", a spus Kaczynski, marti seara, in fata presei.

Acesta a acuzat "mass media si alti factori" care "creeaza o imensa neintelegere in lume". "Aceste lucruri ar putea sa aiba efect asupra starii de spirit a fostului presedinte al Statelor Unite. Nu pot sa imi explic altfel", a adaugat presedintele partidului Dreptate si Justitie (PIS), la putere in Polonia dupa alegerile din octombrie.

"Trebuie sa ne ceara scuze, pentru ca declaratii de acest gen sunt nu doar lipsite de fundament, dar ne ranesc foarte mult", a declarat premierul polonez Beata Szydlo.

Ministrul ungar al Afacerilor externe, Peter Szijjarto, i-a cerut lui Clinton sa "nu insulte" ungurii.

"A minimiza lupta ungurilor pentru libertate in aceasta maniera este inacceptabil. Evident, Bill Clinton stie bine ca ungurii au decis viitorul Ungariei in alegeri parlamentare democratice. Poate ca nu ii place decizia luata, dar acesta nu este un motiv suficient pentru (...) a-i insulta", a spus el.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5796 vizualizari
  • +5 (19 voturi)    
    Stie el mai bine (Miercuri, 18 mai 2016, 13:55)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cred ca Clinton are informatii bune. Despre cum a fost confiscata Romania de securisti si clientela lor, nu a spus insa nici un cuvint. E drept, aici democratia nu creaza probleme, pentru ca e doar o farsa, circ pentru popor. Aceiasi securisti si progeniturile lor conduc si azi la noi.
    • +4 (8 voturi)    
      aceeasi problema si (Miercuri, 18 mai 2016, 14:24)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      in bulgaria. fix acelasi soi de demokratie care va duce la diktatura. si acum e diktatura,a unui grup de oligarhi,dar e posibil ca sa ajungem la bonapartism daca contextul international va permite.
  • -3 (17 voturi)    
    „dati-mi o diktatura autoritara si ...... (Miercuri, 18 mai 2016, 14:19)

    kripton [utilizator]

    tine-ti afara strainii,, asta nu va reaminteste de nimic ?
    ba da,imi aminteste de Stefan cel Mare.
    • +1 (3 voturi)    
      Stefan (Miercuri, 18 mai 2016, 15:29)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      Moldova, de secole oaia neagra, n'asa? Ce-ar fi trebuit sa faca Stefan and Co.? Sa-i primeasca pe turci si pe toti ceilalti cu paine, sare si locuri de cazare?
      • +2 (4 voturi)    
        stefan voda (Miercuri, 18 mai 2016, 16:23)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

        pai asta spun si eu...este posibil un exemplu pozitiv de diktatura care in plus tine si strainii afara,si este benefica pt popor.
        am sentimentul ca cei care mi-au dat minus nu au inteles sensul cuvintelor mele,ca de fapt diktatura poate fi benefica. important este ca diktatorul sa fie teafar la cap si atunci totul e ok.
        pe de alta parte vedem cum demokratia poate fi o nenorocire cand „„demokratii„ sunt sociopati.
        • 0 (2 voturi)    
          hai sa ne aberam ... (Sâmbătă, 21 mai 2016, 22:23)

          Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui kripton

          Stefan cel Mare conducea in Evul Mediu o tara care avea ZERO legatura cu drepturile omului si principiile de civicitate de dupa 1848.

          Strainii cu care lupta Stefan cel Mare erau invadatorii, cu restul Stefan intretinea febrile relatii diplomatice, comerciale, militare, etc. inclusiv tatari, polonezi, rusi, unguri, etc.

          "diktatura poate fi benefica" doar in capul tau, ideea ca un om are intotdeauna dreptate - indiferent de domeniu, pregatire, experienta este o utopie, mostenire a comunismului, "omul providential" care salveaza natia, stie tot, face vizite si da indicatii si arheologilor si brutarilor si pilotilor, etc. Este infailibil, nu exista nimic la care nu se pricepe, vezi tatuca Stalin, tatuca Putin, Ceausescu, Kim Jong, etc.

          Iar Stefan cel Mare este relevant in discutia asta precum locomotivele cu abur intr-o discutie despre cursele de formula 1....
          • -1 (1 vot)    
            drepturile omului (Marţi, 24 mai 2016, 12:15)

            kripton [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

            isi au originea in MORALA CRESTINA.
            Stefan cel Mare,poate ati auzit si dvs,dadea frecvente pe la biserica....asa ca stia de la SURSA pana unde poate sa intinda coarda, desi era AUTOKRAT.
            in evul mediu sursa dreptului era considerata Divinitatea, care legitima atat autokratia cat si limitele ei.
            Toti cei pe care ii mentionati la rubrica „restul„ sunt aceasi de la rubrica „strainii cu care lupta Stefan cel Mare„
            Dca dvs ati inteles ca diktatura inseamna „un om are totdeauna dreptate„ inseamna ca discutam despre lucruri diferite.
            Oamenii providentiali au existat in istorie. daca nu stiti asta,poate e cazul sa mai cititi.
            Stefan cel Mare este relevand in orice discutie despre sistemele politice deoarece diktatura,fie ca vrem sau nu vrem,exista si va exista in continuare ca sistem politic.
            ps imi pare rau ca am vazut abia acum postarea dvs si probabil nu veti citi niciodata ce am postat acum.
            • +1 (1 vot)    
              hai ca o dam in diverse... (Joi, 2 iunie 2016, 18:27)

              Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui kripton

              In Moldova lui Stefan cel Mare stratificarea sociala insemna ca unii avea o gramada de drepturi si libertati, iar altii zero, iar Biserica (apropo de drepturile omului cu originea in MORALA CRESTINA) avea sate de robi, asa ca ... scuze ... dar va aberati. Moldova lui Stefan cel Mare e in completa alta lume fata de Polonia sec XXI. Sau asa ar trebui, daca n-ar fi unii gandind in continuare medieval.... ;-)

              Am ras copios la aia cu stiutul de la SURSA. Sursa DIVINA a autocratiei (cu C) e o poveste pentru prosti, de altfel multi pe vremea aia ...

              Dictatura inseamna ca cineva dicteaza, ce spune el/ea este final, nu se discuta. Inseamna ca dictatorul are intotdeauna dreptate .El greseste doar daca exista cineva care crede ca el greseste, deci se opune. Si stim ce se intampla cu cei care se opun dictatorului, iar dupa ce ei sunt eliminati, din nou dictatorul are dreptate.

              Stefan cel Mare a domnit 47 de ani pentru ca a tesut incontinuu aliante chiar cu cei cu care se lupta nu cu mult timp in urma. Stefan de exemplu folosea relatiile diplomatice cu tatarii pentru a-si ataca alti adversari (turci, polonezi), chiar daca urmatorul/ultimul razboi va fi/fusese cu tatarii. Pentru Stefan dusmanul de ieri putea fi aliatul de maine, dvs la sute de ani dupa el inca mai vedeti strainii ca fiind dusmanul si atat.

              In mod clar mai am de citit, dar nu cred ca m-ati inspirat cu nimic, cred ca o sa citesc ceva beletristica. Va faceti ca nu intelegeti cum conceputl de "omul providential" este folosit de despoti si dictatori pentru a justifica tot felul de dezastre sociale si umane (Coreea de Nord, Rusia stalinista, etc). Iar faptul ca in continuare va e drag conceptul (de pe vremea lui Ceausescu probabil), imi da dreptate: sunteti un nostalgic, va e dor de un pic de dictatura, un pic de ura contra strainilor, un pic de pumnu-n gura, etc.