Senatul american aproba o lege care ar permite victimelor atentatelor din 11 septembrie sa actioneze in justitie Arabia Saudita

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 mai 2016, 21:10 Actualitate | Internaţional

Senatul american a aprobat marti o lege care ar permite victimelor atacurilor teroriste din 11 septembrie sa ceara in justitie daune de la Arabia Saudita, punand intr-o pozitie dificila Casa Alba, care a amenintat cu veto, scrie Reuters.

Sauditii, care neaga orice responsabilitate pentru atacurile din 2001, au amenintat ca daca legea devine realitate vor vinde obligatiuni americane si alte participatiuni in valoare de 750 miliarde dolari.

"Justice Against Sponsors of Terrorism Act," sau JASTA, a fost aprobata unanim de Senat. Pasul urmator este votul in Camera Reprezentantilor.

Daca devine lege, JASTA va elimina imunitatea suverana, care impiedica procese impotriva guvernelor, pentru tarile care sunt implicate in atacuri teroriste pe teritoriul american. Supravietuitorii atentatelor din 11 Septembrie sau rude ale celor ucisi vor putea astfel cere daune in justitie.

Senatorul republican John Cornyn (Texas) spune ca JASTA nu se refera la Arabia Saudita, desi a facut aluzie la un raport clasificat inca si legat de atacurile din 11 Septembrie si despre care o serie de voci afirma ca ar putea implica Riadul.

Cornyn a spus ca justitia trebuie sa stabileasca daca sauditii sunt implicati.

Administratia Obama a afirmat ca se opune JASTA si ca presedintele isi va folosi dreptul de veto. Intrebat daca senatorii democrati vor sustine un veto, senatorul Charles Schumer (New York, unul dintre promotorii legii) a afirmat ca va vota impotriva lui Obama.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1334 vizualizari
  • -4 (16 voturi)    
    Astia se joaca cu focul... (Marţi, 17 mai 2016, 22:02)

    Pac-pac [utilizator]

    Astia sunt nebuni? Ei si-au demolat singuri turnurile gemene si acum vor ca prin tribunalele lor sa-i acuze pe sauditi? Poate maine aflam ca de fapt un turn a fost sabotat de chinezi si cel de-al doilea de rusi.
    • +3 (3 voturi)    
      focul (Marţi, 17 mai 2016, 22:54)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      ce sa mai spui ca toti martorii incomozi au disparut in ''accidente''
      http://www.newmediacentral.net/mysterious-911-witness-deaths/
    • +2 (4 voturi)    
      mai zi-ne, maestre, (Marţi, 17 mai 2016, 23:03)

      graveyard_shift [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      despre cum si-au dat turnurile jos americanii mana-n mana cu evreii si cu illuminati si cu bilderbergii ca sa le dea un tun de vreo 4 milioane sauditilor prin salile de judecata.
      ideea articolului era de fapt ca hussein si-a dat, in sfarsit, arama pe fata si ca nu-si mai ascunde sforile de pe spate la finalul mandatului; pana si democratii lui au ajuns sa i se impotriveasca fatis. un presedinte slab si cu o agenda incarcata, care a slabit us in 8 ani cat nu au reusit rusia si china s-o faca in 50.
      • 0 (2 voturi)    
        He he , stim ca nu-i iubesti pe arabi ... (Miercuri, 18 mai 2016, 1:01)

        DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui graveyard_shift

        Totusi poate ne explici de ce nu a existat nici un evreu victima ,in atentatele 9/11...
        Mei ,dar ce ai sarit asa, mei ?!
        • +1 (3 voturi)    
          I-as iubi eu, (Miercuri, 18 mai 2016, 3:32)

          graveyard_shift [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

          dar nu atât timp cat se poarta ca-n secolul 15. Cat despre evrei mulțumesc ca m-ai luminat, chiar n-am știut ca nu au fost victime la 9/11, poate i-a sunat Itzic de la Mossad cu 5 minute înainte sau poate ca pur si simplu nu purtau stelele galbene pe piept, asa cum și-ar dori unii.
          • +1 (1 vot)    
            Mei,tu faci diferenta intre evrei si arabi .. (Miercuri, 18 mai 2016, 8:06)

            DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui graveyard_shift

            Dar noi nu ! Avem o parere proasta despre triburile din desert...!
    • +1 (3 voturi)    
      HAHA! (Marţi, 17 mai 2016, 23:20)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      De unde ai "informatiile" astea nea Caisa?
    • -2 (6 voturi)    
      Exact (Miercuri, 18 mai 2016, 0:01)

      Baiazid [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      Sunt deja zeci de documentare care arata clar ca a fost o inscenare si ca americanii si-au dat jos SINGURI turnurile. Trebuie sa fii foarte credul sa iti imaginezi ca au fost teroristi acolo :). Cel mai amuzant mi s-a parut cum exact in ziua aceea rachetele de la Pentagon nu functionau, aviatia lor era TOATA la exercitii in nordul tarii si cladirea a implodat de la un avion in conditiile in care nu e prima oara cand se loveste un avion de o cladire si NICIODATA nu s-a mai intamplat asta. In plus, chiar posturile lor de TV au inregistrat EXPLOZII controlate in cladiri in dimineata aceea. And the list goes on... adevarul va iesi la suprafata!!!
      • +1 (3 voturi)    
        Nu ai pe cine convinge ,scopul e dezinformarea! (Miercuri, 18 mai 2016, 0:46)

        DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Baiazid

        Alo ,mai usor cu minusurile pe forum ,ca nu e Palestina aici si nu suntem fraieri ...!
      • 0 (2 voturi)    
        Nu ai pe cine convinge ,scopul e dezinformarea! (Miercuri, 18 mai 2016, 0:46)

        DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Baiazid

        Alo ,mai usor cu minusurile pe forum ,ca nu e Palestina aici si nu suntem fraieri ...!
  • +1 (3 voturi)    
    pe idioti ca tine se... (Marţi, 17 mai 2016, 23:30)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    bazeaza sponsorii terorismului in marele lor plan de indoctrinare islamista globala...E bine totusi ca sunteti inca o minoritate infima