Vladimir Putin: Rusia va lua masuri pentru "a face fata amenintarilor" reprezentate de scutul antiracheta american

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 mai 2016, 16:42 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Facebook/ Vladimir Putin European Support
Presedintele rus Vladimir Putin a afirmat, vineri, ca Rusia va lua masuri pentru a face fata "amenintarilor" reprezentate de instalarea elementelor scutului antiracheta american, in special in Polonia si Romania, transmite AFP.

"Acum ca aceste elemente antiracheta au fost instalate, va trebui sa reflectam la maniera prin care sa facem fata amenintarilor ce au aparut pentru securitatea Rusiei", a declarat Putin in cursul unei reuniuni cu responsabilii complexului militar-industrial rus.

Scutul antiracheta pe care SUA l-au activat in Europa este un pas catre o noua cursa a inarmarii, a mai declarat vineri presedintele rus, care s-a pronuntat pentru ajustarea cheltuielilor bugetare ale tarii sale in vederea neutralizarii "amenintarilor emergente" la adresa Rusiei, relateaza Agerpres citand Reuters.

"Acesta nu este un sistem defensiv. El face parte din potentialul nuclear strategic al SUA adus la periferie. In acest caz, Europa de Est este o astfel de periferie. Pana acum, cei care au luat astfel de decizii au trait in liniste si siguranta. Acum, intrucat aceste elemente ale apararii antiracheta sunt desfasurate, suntem nevoiti sa ne gandim cum sa neutralizam amenintarile emergente la adresa Federatiei Ruse", a spus Putin.

Alaturi de desfasurarea unor nave transportand rachete Aegis in Marea Mediterana si de alte elemente ale scutului antiracheta in Polonia, obiectivul din Romania este "inca un pas catre subrezirea securitatii internationale si inceputul unei noi curse a inarmarii", a adaugat seful statului rus.

El a mentionat ca Rusia nu va fi atrasa in aceasta cursa, dar va continua sa isi reinarmeze fortele armate si navale si va cheltui fondurile aprobate, intr-o maniera care va "confirma actualul echilibru strategic de forte".

Vladimir Putin a afirmat ca perspectiva unei amenintari nucleare dinspre Iran nu ar trebui sa mai fie luata in serios si ca ea este folosita de Washington ca un pretext pentru a-si dezvolta scutul sau antiracheta in Europa.

Rusia a criticat puternic si joi lansarea sistemului de aparare antiracheta american din Romania, denuntand o amenintare directa la securitatea sa si promitand in schimb sa isi intareasca capacitatile militare.

"Am spus inca de la inceput, (...) suntem convinsi ca amplasarea sistemului antiracheta este ea insasi o amenintare pentru securitatea Rusiei", a declarat purtatorul de cuvant al Kremlinului, Dmitri Peskov.

"Este o amenintare directa pentru noi. (...) Toate acestea sunt 100, 200, 300, 1.000% directionate impotriva noastra. Nu Iranul, ci Rusia si capacitatile sale de descurajare nucleara" sunt vizate, a declarat la randul sau presedintele Comitetului de Aparare din Parlamentul rus, Vladimir Komoiedov, potrivit Interfax.

"Suntem capabili sa trecem de acest sistem de rachete. Vom consolida capacitatile noastre defensive, in special in regiunea arctica, prin amplasarea de sisteme detectie si de interceptare", a adaugat Komoiedov.

"Este un pas in plus in procesul de izolare politica si militara a Rusiei", a afirmat si Andrei Kelin, un inalt oficial al Ministerului rus de Externe, adaugand ca scutul antiracheta "nu poate decat sa agraveze situatia deja complicata a relatiilor" dintre Rusia si NATO.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6333 vizualizari
  • -24 (54 voturi)    
    noi cei din linia întâi (Vineri, 13 mai 2016, 16:54)

    Mazeta [utilizator]

    Scutul reprezintă un risc și totodată o șansă pt România. Putin urmărește declarațiile americane și poate lansa oricând o nucleară care să distrugă Budapesta.
    • +13 (33 voturi)    
      cine p sunteti voi ? (Vineri, 13 mai 2016, 17:03)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      p de la fhurtin...AHA!
    • +18 (28 voturi)    
      Ce riscuri ar fi (Vineri, 13 mai 2016, 17:06)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Rusia reprezinta un risc pentru Romnia. Scutul - o fi sporind cumva riscul sau nu? Poate ca totusi diminueaza riscul.
      Cat despre nucleare, Rusia nu le va folosi. La ce i-ar ajuta? Doar ei ar vrea sa ii pupe dulce toata Europa si sa le dea tzatza. Ori, daca dau cu nucleare nu mai are cine sa ii p[upe...
      • +2 (6 voturi)    
        Vantul (Vineri, 13 mai 2016, 20:18)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Nu dau nici teoretic pentru ca vantul bate inspre ei , cu mici exceptii pe care le detectam singuri pentru ca sunt acompaniate de dardaieli . Da aia cu Budapesta e buna :)
    • +25 (37 voturi)    
      Rusia vrea sa faca fata unui scut defensiv (Vineri, 13 mai 2016, 17:10)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Arata mentalitatea medievala a Rusiei in 2016.
      • +2 (4 voturi)    
        sunt curios, (Sâmbătă, 14 mai 2016, 14:10)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        rusii nu se invecineaza la sud-est cu tacanitul ala de kim jon un? daca-i scapa aluia o racheta nucleara peste gard, in rusia, aia nu-l deranjeaza?
        mai bine s-ar duce cracanatul asta cu mintea, sa-si faca selfiuri cu tigri bengaezi pe fundul lacului baikal, fara masca de oxigen, cat mai are timp pana se prind rusii lui ca-i minte cu nerusinare.
    • +9 (23 voturi)    
      asta cu Budapesta e fumata tov Mazeta (Vineri, 13 mai 2016, 17:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      expulzarea lui Oleg Magiunov in Mujcia, la casa lui este o Necesitate. Shetul tau, Cracanatul s aobraznicit peste masura si peste noapte. daca vrei sa te alaturi cohortei Mujice de le Kiseleff care TREBUIE sa plece acasa pentru ca Inalt scundul Cracanat vorbeshte pufoaika fara el, iti vei face un bine. se poate aranja ca la Noaptea Muzeelor, acum la Antipa sa te expunem Plastifiat (inclusiv organele), vom vorbi cu Sam sa ne comunice de unde vom face EXTRACTIOn ul tau....ai grija si pe zebra ...mazeta...cronometrul a inceput...si ..te cautam
    • +15 (19 voturi)    
      Ai vazut ca te-ai prins ca americanu' a gresit (Vineri, 13 mai 2016, 17:53)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      expre, ca sa ii deruteze pe rusi ?
      Daca te-ai prins tu, ma intreb insa de ce nu s-a prins si Putin. Il credeam mai destept !

      PS. Americanii trebuie insa sa se coordoneze bine, in asa fel incat viitoarele ajutoare in bani si tehnica de lupta, precum si viitoarele investitii sa le trimita la Bucuresti si nu la Budapesta. In rest, totul e ok !
    • +10 (14 voturi)    
      Cine amenință Rusia? (Vineri, 13 mai 2016, 18:32)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Putin în lipsa unor idei de dezvoltare economică care să asigure rușilor un nivel de trai ridicat corespunzător bogățiilor naturale existente,îi sperie pe ruși cu amenințări hilare pentru a-i ține supuși,ascultători și manevrabili.Și totuși rușii vor afla adevărul și lui Putin nu-i va fi bine.
    • +5 (21 voturi)    
      hahaha (Vineri, 13 mai 2016, 18:34)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      imi plac comentariile tale savuroase, sunt o pata de culoare la articolele anti-ruse. De departe esti cu doua clase de inteligenta peste postacii si trolli care colcaie pe aici, cum ar fi ,,un domn'' ( asta e un etalon de prostie, cateodata intru pe articolele astea doar ca sa ii citesc ineptiile, ma delecteaza atata prostie :))))
      • +2 (12 voturi)    
        iar (Sâmbătă, 14 mai 2016, 1:28)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        tu esti un biet troll sovietic care isi pupa seful in c..r.
        Atit si nimic mai mult, oricit ati vrea voi sa creada lumea altceva.
      • +5 (7 voturi)    
        Depinde si ce CULOARE are pata aia (Sâmbătă, 14 mai 2016, 10:17)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        dar iti spun eu,nu numai ca e maro,dar si miroase.Tu fiind si aproape de ea,ii cunosti mireasma.
    • +9 (13 voturi)    
      jumatate din nuclearele voastre (Vineri, 13 mai 2016, 19:08)

      gear six [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sunt rugina demult.

      nu-mi imaginez ca nu stii cat costa intretinerea unui asa arsenal.
      voi nu aveti bani de paine, mbah, o sa ajungeti ca aia in Venezuela sa mancati pisica, daca nu va bagati mintile in cap.

      Putin lustruieste pusca la maginea drumului ca iepurashul, raspunde si el ca sa nu zica poporul ca sta mut cand se strange latul linga voi.

      apropos, mai umblati si voi la manerele alea de jeep , altfel o sa ajungeti pe linga Nyíregyháza cand mai vreti sa vizitati Budapesta.
    • +7 (9 voturi)    
      VECHIUL AUTOMAT CU FISE (Vineri, 13 mai 2016, 19:40)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dean Acheson, la acea dată secretar de stat adjunct, a comparat negocierile din vara anului 1944, purtate cu delegații sovietici, cu „chinurile pe care le ai cînd ai în față un automat vechi cu fise... cîteodată poți grăbi tranzacția zguduind aparatul, dar e inutil să îi VORBEȘTI”.

      Anne Applebaum Cortina de Fier pag.63
    • +2 (4 voturi)    
      E vineri, mosule (Sâmbătă, 14 mai 2016, 20:25)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      E dupa-amiaza si in rusia, las-o si tu mai moale. Iesi la o vodca cu tovarasii samd. Sau daca esti in sua, socializeaza si tu cu americanii, da-te democrat. Ca daca te bunghesc aia ca esti ruso-fil ai f ...
  • +21 (27 voturi)    
    mda (Vineri, 13 mai 2016, 17:00)

    SoulSearcher [utilizator]

    arunca in lupta GAZ-urile alea de ieri, carora nici usile nu li se deschideau... si care au ramas cu manerul in mana ?

    sau poate tancurile alea de carton care le-au prezentat la parada

    sau mig-urile alea care cad prin siberia, si nimeni nu relateaza despre ele...

    cainii latra...
  • +18 (24 voturi)    
    fhurtin...oricate sabii ti-ai lua (Vineri, 13 mai 2016, 17:08)

    rov [utilizator]

    si oricati oameni de cacao ai plati, gasca ta de infractori tot se destrama. Orice e cladit pe intimidare, minciuna si mizerie intr-o buna zi se impute. Sa vezi atunci...masuri.
  • +21 (25 voturi)    
    [...] (Vineri, 13 mai 2016, 17:12)

    The Great Cornholio [utilizator]

    Ma intreb si eu, asa...ce amenintari poate sa aduca un scut?
    Daca imi tin banii in buzunarul interior al hainei hotii se vor simti amenintati si ei?
    • -9 (29 voturi)    
      îți răspunde Bozgan Gheorghe (Vineri, 13 mai 2016, 17:16)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      „Inca din timpul razboiului rece SUA si URSS au convenit sa-si limiteze sistemele de aparare antiaeriana, incit fiecare parte sa ramina suficient de descoperita,lucru care ar fi descurajat o partea sa de ea prima lovitura nucleara,pentru ca ar fi stiut ca va primi si ea o replica devastatoare,chiar daca ulterior. Este ceea ce se numea "distrugere reciproc asigurata" Acest lucru avea un mare avantaj,impidica trisatul la sporirea numarul de vectori nucleari,pentru ca il facea inutil ( si consumator de bani) ,partea care trisa la numar sporindu-si pe ascuns numarul de rachete nu avea un avantaj,pentru ca oricum era vulnerabila la lovitura celeilalte parti,chiar daca ea avea rachete nucleare mai putine. ACUM ,partea care isi face SCUT,rupe echilibru in materie de aparare antiaeriana,ofera un atuu partii care are scutul si o poate incuraja sa de ea prima lovitura mizind pe faptul ca ar putea contracara prin scut replica adversarului,deci scutul e... OFENSIV”.
      • +11 (19 voturi)    
        Iti raspund eu . (Vineri, 13 mai 2016, 19:09)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ..cu un comentariu postat de tine si citez:

        “He he he
        Scutul de la Deveselu nu poate intercepta rachete balistice, ci doar câteva miliarde de dolari. Tot e ceva!“

        Deci tot voi (rusnacii si cei platiti de rusnaci) spuneti ca nu e bun “scutul“, ca bani dati de pomana etc.. dar pe de alta parte sariti de fund in sus ca “aoleu, scutul domnule rupe echilibrul“.

        Da domnule! mazeta!
        • +4 (10 voturi)    
          mazeta este un ucenic al lui B.O (Vineri, 13 mai 2016, 21:26)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          a intins pelteaua cu citatele lui, poate, poate cineva il crede si il aplauda...da..la savushkina
      • +5 (9 voturi)    
        Da, si?! (Vineri, 13 mai 2016, 19:10)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Tie ce-ti pasa daca e ofensiv sau defensiv, scutul sau orice altceva?! Tot cu Rusia si mafia ai sa votezi pana ai sa mori.
    • +6 (8 voturi)    
      da, le "moare" copiii de foame (Vineri, 13 mai 2016, 17:18)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      esti un criminal deci...
    • -9 (17 voturi)    
      multumim traienica (Vineri, 13 mai 2016, 17:42)

      jaz [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      ne-ai pus 20,000,000 de tinte pe spate. capul in nisip nu rezolva nimic.
      • +5 (7 voturi)    
        Stimate (Vineri, 13 mai 2016, 19:25)

        aac [utilizator] i-a raspuns lui jaz

        tavarișci, pașol na turbinca.
      • +7 (9 voturi)    
        Cap ai, minte ce-ti mai trebuie (Vineri, 13 mai 2016, 20:42)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui jaz

        Ca rusii chiar au nevoie de motive, pretexte sa faca ceva daca vor. Vezi Ucraina, Cehoslovacia, Ungaria, Polonia. Asta daca stii si ceva istorie, daca nu roaga pe cineva sa-ti explice.
  • +14 (20 voturi)    
    Poate imi explica cineva (Vineri, 13 mai 2016, 17:26)

    LiviuX [utilizator]

    Nu am inteles niciodata cum o arma pur defensiva (de ex acest scut, care nu poate fi folosit pentru a ataca o tara), este o amenintare! daca asta e o amenintare, armele lor nucleare, rachetele aer - sol, cu raza lunga, medie, ce sunt??
    • -16 (24 voturi)    
      iti spun eu (Vineri, 13 mai 2016, 17:48)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Scutul are o multime de rachete indreptate spre Rusia .Daca rusul trimite o racheta inspre noi va fi interceptata si distrusa de catre o racheta a scutului dar dupa asta ,celelalte rachete ale scutului vor lua directia Moscova si se transforma in scut OFENSIV.
      Acum sper ca e clar.
      PS:rachetele noastre or avea incarcatura nucleara?
      • +11 (17 voturi)    
        Nu cred! De unde ai scos asta? (Vineri, 13 mai 2016, 18:25)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Din cate stiu, rachetele nu sunt indreptate nicaieri (poate cel mult in sus), ca nu sunt proiectile de tun ca sa fie indreptate spre o tinta. Da, pot fi evident dirijate sa loveasca o tinta, dar din cate stiu numai alte rachete, tinte aeriene. In nici un caz nu pot fi dirijate si lovi o tinta terestra. Si chiar daca prin absurd ar putea, nu ar distruge mai nimic deoarece cantitatea de explozibil e minima, suficienta doar pentru a distruge o alta racheta. Nici nu ar avea sens sa aiba o cantitate mai mare, odata lovita racheta ar exploda singura sau cadea in alta parte.
      • +7 (9 voturi)    
        Inteligentule ! (Vineri, 13 mai 2016, 19:25)

        MirceaComan1 [anonim] i-a raspuns lui xanti

        N-au nici macar incarcatura conventionala !
        Mai documentati-va inainte de a scrie prostii !
      • +8 (10 voturi)    
        Rachetele (Vineri, 13 mai 2016, 20:25)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        SM3 block 1B au focos kinetic . Adica pe bune n-are nici un gram de explozibil . La ce viteza si precizie are nu mai e nevoie de altceva . Asa ceva se intalneste din ce in ce mai des in tehnica militara moderna .
      • +3 (9 voturi)    
        noastre..ai vrut sa spui ruseshti ? (Vineri, 13 mai 2016, 21:20)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        rachetele de la Deveselu sunt US property...si platite la intretinere de ei...chiar esti confuz...efect de over dose pufoaika ?
    • +8 (14 voturi)    
      o garantie a pacii, evident (Vineri, 13 mai 2016, 18:09)

      mrness [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Mazeto, vino te rog sa-i explici 'mnealui cum devine cazul :)
  • +17 (23 voturi)    
    Cine scoate sabia ... (Vineri, 13 mai 2016, 17:29)

    Daniels22026 [utilizator]

    Daca n-ar fi atacat Ucraina in 2014, regimul Putin ar fi gospodarit altfel criza pretului hidrocarburilor. Regimul Putin n-ar fi fost izolat azi international si nu s-ar fi confruntat cu echilibrarea militara a inarmarii in Europa de est.

    In general necazurile nu vin singure, ci sincronizate. Dar cand omul isi provoaca necazuri cu mana lui, din spirit de aventura si dorinta de putere, nu-si recunoaste erorile si insista in aventura,se cheama nebunie. Putin intra categoric in istorie, dar nu pe poarta pe care si-a dorit el. Inca mai poate sa-si faca oricand selfie-uri la bustul gol, cu tigri, la pescuit, pe cal, etc. Speranta moare ultima.

    Si nici generalii rusi n-o sa asiste nepasatori la atatarea dementa a spectrului nuclear de catre Putin. Cine a scos sabia, de sabie va pieri! Ma rog, in cazul nostru e vorba despre glont. Chiar in palatul Kremlin. In cap, ca sa fim mai precisi. E o solutie extrema, dar tot mai probabila, fata de un personaj dement, cu acces la butoane nucleare.
    • -11 (23 voturi)    
      Wishful thinking, Shtroll! (Vineri, 13 mai 2016, 19:07)

      Troll_Servicii_0308 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Turbarea MSM si a dronelor din politica americana fata pe Putin are alte cauze si toata lumea le stie, chiar si noi, trollii serviciilor, care il injuram de dimineata pina seara. Hai sa facem un inventar rapid, ca vad ca sintem doar noi intre noi aici:

      1. A taiat macaroane. Iti dau doar doua nume din citeva zeci: Boris Abramovich Berezovsky si Mikhail Borisovich Khodorkovsky.
      2. A facut o afirmatie usor demonstrabila cu documente, dar despre care, OY VEY!, presa nu are voie sa scrie: https://youtu.be/hu-GTj4slWw
      3. Recuperarea puterii de catre crestini in Rusia dupa aproape o suta de ani de barbarie bolsevica.
      4. Refuzul corectitudinii politice cu perversiuni sexuale, al multiculturalismului si al subordonarii tarii globalistilor din umbra.
      5. Interzicerea ONG-urilor lui Soros si ale CIA.
      6. Refuzul clar de a accepta suzeranitatea celor care conduc USA. Si nu ma refer la figurantii din Congress sau de la Casa Alba.
      • +7 (13 voturi)    
        hai sa lamurim (Vineri, 13 mai 2016, 19:38)

        Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui Troll_Servicii_0308

        Este etern presedinte
        Si-a ucis contracandidatii
        A invadat cite tari ? pai hai sa le numaram: Moldova, Georgia, Ukraina
        Vinde arme si Armeniei si Azerbaijanului
        Ameninta tarile baltice
        Ameninta Finlanda si Suedia
        Si-a adus tara in ruina
        II pare rau ca a disparut URSS - pe ce lume traieste ?

        Ca sa comparam: SUA e tara unde presedintele Iranului vine sa vorbeasca in fata studentilor unei universitati, Rusia e tara unde Pussy Riot sunt arestate. Iar tu esti pe un site unde ai voie sa sustii o tara agresiva si iresponsabila (platit) pentru ca aici e democratie. Incerca asta in Rusia...
      • +3 (7 voturi)    
        Nici chiar asa (Vineri, 13 mai 2016, 20:04)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Troll_Servicii_0308

        Te-ai indepartat prea mult de realitate. La voi acolo, nu va instruieste nimeni? Fii mai atent, ca iti taie astia diurna! Asculta temele si tactica, coordoneaza-te cu echipa. Vrei sa te dea afara si astia?
      • +6 (8 voturi)    
        ... (Vineri, 13 mai 2016, 21:12)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Troll_Servicii_0308

        Deci rad cu lacrimi...

        1 - e despre macaroane
        2 - usor demonstrabila cu documente, dai un link de pe youtube
        3 - putina reprezinta partida crestinilor?
        4 - "din umbra"?
        5 - Soros?!?!?
        6 - WTF???

        Bre, mai sunteti multi?
        Frati mai ai?
      • +3 (9 voturi)    
        un psihedelic inventar de ganduri (Vineri, 13 mai 2016, 21:22)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Troll_Servicii_0308

        insiropate in pufoaika, colegul tau saker mujicus ti a dat aprobare ?
  • +14 (22 voturi)    
    Masuri? (Vineri, 13 mai 2016, 17:30)

    omezu [utilizator]

    SUA au "aruncat" 800 de milioane de dolari numai pe un scut anti-racheta. Cu ce bani ia Putinelul masuri? Ca doar cu vodca nu cred ca functioneaza rachetele, avioanele si tancurile...doar mujicii invadatori merg cu pufoaica.
    • +2 (6 voturi)    
      ... (Vineri, 13 mai 2016, 21:07)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      La astia merge si fara bani.
      Asa dau impresia...
  • +17 (23 voturi)    
    Propaganda bolsevica, ieftina. (Vineri, 13 mai 2016, 17:41)

    Andradda [utilizator]

    Toate latraturile astea rusesti n-au absolut nimic de-a face cu Occidentul, pt ca Putin stie foarte bine ca NATO nici macar nu baga in seama astfel de laudarosenii rusesti. Daca NATO si USA se tem de ceva, se tem de ceea ce nu spune Putin, nicidecum de ceea ce trambiteaza el ca o goarna sparta.
    Putin face propaganda pt mujicii lui flamanzi si rupti in tur. Isi pregateste terenul pt a fi ales pe viata . Caposul ala din Coreea de Nord se joaca toata ziu cu bombe si rachete si ameninta pe toata lumea si, cu toate ca are granita directa cu "URSS" nu l-am auzit niciodata pe Putin sa fie ingrijorat din cauza lui.

    In afara de asta, autistul de la Kremlin isi lauda bombele si rachetele balshoi, de parca restul lumii, in special Occidentul de care se teme atat de mult, ar fi inarmati cu sulite, arcuri si prastii!
    Putin simte ca ii apune steaua rosie si face valuri in lighean.
  • +17 (21 voturi)    
    Lui Putin nu i-a mai ramas nimic (Vineri, 13 mai 2016, 18:00)

    Andradda [utilizator]

    cu ce sa se afiseze in fata poporului rus, decat agresiunea fata de restul lumii prin prisma unui nationalism desantat.
    Dpdv social-economic, populatia rusa o duce din ce in ce mai rau. Moscovitii si populatia rusa se intreaba , la ce bun ca Rusia s-a marit cu un sfert din Ucraina si cu intregul teritoriu al Crimeii, din moment ce noile teritorii anexate, nu numai ca nu aduc niciun gram de bunastare, dimpotriva chiar, trebuie intretinute si finantate, permanent, cu zeci de miliarde de dolari de la Moscova.

    Asa ca, Putin marseaza pe panta nationalist- belicoasa, panta care il coboara in fiecare zi de mandat.Problema e ca disperarea lui si a lingailor care-l inconjoara, poate fi intre-adevar periculoasa la un moment dat. Neghiobie crasa, in toata splendoarea.
    • +4 (8 voturi)    
      Well said (Vineri, 13 mai 2016, 19:56)

      Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Foarte bine punctat in ambele tale comentarii. Te rog sa postezi mai des ;o)
  • +15 (21 voturi)    
    benzinarie mafiota (Vineri, 13 mai 2016, 18:11)

    Razvan_M [utilizator]

    Tonul folosit de Vladimir Putin este cel al mafiotului care vrea sa santajeze pentru a obtine foloase economice.

    Pacat ca Rusia consuma enorm de multa energie pe ciordelile ordinare organizate de conducatorii sai si este nevoita sa acopere aceste probleme interne pornind conflicte externe.
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Vineri, 13 mai 2016, 21:06)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Rusia e de la Moscova pana la Sankt Petersburg.
      Au avut noroc ca traiau printre salbatici.
      Si atat.
      Da' norocu' nu tine mult...
    • +5 (9 voturi)    
      benzinaria e mai scumpa la intretinere (Vineri, 13 mai 2016, 21:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      pentru ca foloseste tehnologii costisitoare, in zona rece, polara mujicia are utilaje lasate cu motorul pornit pentru ca daca le ar opri..ar ingheta pe loc..lipsa de creier la mujici, lipsa de tehnologie...multe lipsuri
  • +5 (7 voturi)    
    Imaginati-va (Vineri, 13 mai 2016, 19:29)

    Tudor_Al [utilizator]

    O Rusie prospera si democratica. Capabila sa inteleaga, se RENEGE si sa REPARE greselile comunismului adus fortat in Europa de Est: relatii de buna vecinatate cu Polonia si Balticele, unirea Romaniei cu Moldova si retragerea din Transnistria, abordarea corecta a retragerii arsenalului nuclear din Ukraina, etc. Ar avea alegeri libere, presedinti care se schimba, lipsa coruptiei.

    O astfel de tara ar fi fost poate deja parte din NATO - daca va mi aduceti aminte la un moment dat a existat ipoteza asta. Daca nu, tarile limitrofe nu ar fi fost in NATO ci dimpotriva, ar fi fost neutre, asemeni Austriei si Finlandei inainte de '89.

    Nu-i iubesc pe rusi. Au un mare potential uman - ingineri buni, artisti excelenti, etc. Dar nu-i vreau la mine in tara si NU CRED ca au inteles ce catastrofa a fost URSS si ca toate popoarele din est ii urasc (mai putin trolii de pe HN).

    Putin se lamenteaza insa situatia ii convine de minune, are nevoie de dusmani externi pentru a fi eternul conducator al Rusiei.
  • -2 (8 voturi)    
    Poate ca Trump ar fi o solutie! (Vineri, 13 mai 2016, 19:36)

    Andradda [utilizator]

    Mai mult ca sigur ca toata lumea s-a saturat de istericalele lui Putin si de intrunirile internationale fara niciun rezultat, intruniri la care rusii, de fiecare data, ori dau veto din oficiu ori bat cu pumnul in masa ori le arata c.urul tuturor.

    Poate ca unul ca Trump ii va spune in fata lui Putin ca Lumea (in general) si USA ( in particular)s-au saturat de infantilismul rusesc si ca, de-acum inainte, e care pe care. Putin se lauda cu butoanele lui. Foarte bine. Are si USA butoane. Au butoane si francezii si englezii si canadienii si japonezii si italienii si nemtii si japonezii si chinezii si australienii . Toti au butoane cu care pot face praf Planeta, de 100 de ori, nu doar o data. Mare scofala. Toata lumea tremura de frica lui Putin sau a caposului de la Phenian. De ce nu s-ar intoarce roata ca sa tremure si mujicii de la Kremlin de frica altora?

    Poate ca Putin se va calma si isi va da seama ca nu mai merge cu teroarea bolsevica, dupa ce se va convinge ca a dat de unul mai puternic, la fel de orgolios si chiar mai artagos decat el !?
  • +3 (5 voturi)    
    Rusia persista intr-o eroare logica (Vineri, 13 mai 2016, 19:58)

    Metec [utilizator]

    Eu nu inteleg de ce Rusia continua sa considere, public, ca un scut antiracheta este "o amenintare", de vreme ce acest sIstem este exclusiv DEFENSIV. Singura explicatie este ca Rusia vrea sa poata lansa rachete asupra spatiului NATO oricand, fara sa existe vreun mijloc de aparare, iar orice masura defensiva este considerata "amenintatoare". E ca si cum te-ai duce in fata unui bataus cu un coif de otel si ala s-ar enerva ca "ce, bai, ma ameninti cu coiful ala?"
    • +1 (5 voturi)    
      Iegzista o iexplicatie...!!! (Sâmbătă, 14 mai 2016, 10:12)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Tratatele dintre NATO si Rusia interzic rachetele balistice cu raza medie de actiune. Aceasta instalatie este indreptata impotriva acestui tip de rachete. Probabil ca Rusia a amplasat acest tip (interzis pin tratate) de rachete in Crimeea. Dar hop-degeaba! Scutul, care ar interzice rachetelor balistice iraniene sa atinga aliatii europeni ai NATO, poate interzice agresiunea rusa cu baza in Crimeea. Mare ofuscare mare pe rusi! Nu pot protesta direct, ce sa zica, avem rachete interzise si voi NATO le puteti anihila? Nu. Atunci fac tam-tam cu perje, dupa traditia Hrushchoviana, cu pantofu-n pupitru.
  • +6 (10 voturi)    
    Un nou program rusesc de dopaj propagandistic? (Vineri, 13 mai 2016, 20:20)

    Plagarus [utilizator]

    Vor fi mai dodoloatze rachetele,steroizizate cu votca.
  • +9 (11 voturi)    
    dar noi? (Vineri, 13 mai 2016, 20:38)

    spin [utilizator]

    cat de siguri ne simtim cu armata a-14-a in coasta noastra tavarisci putin?care fie vorba intre noi , trebuia retrasa de sprezece ani!
  • +8 (10 voturi)    
    ... (Vineri, 13 mai 2016, 21:04)

    pathfinder [utilizator]

    Pai sa faca un scut anti-anti-racheta.
    Si gata!
    Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!
  • +4 (6 voturi)    
    Phutin e in sevraj (Sâmbătă, 14 mai 2016, 7:27)

    Locke Lamora [utilizator]

    Sau l-o fi gonit gimnasta d'acasa.
  • 0 (0 voturi)    
    Ca raspuns la scutul american (Sâmbătă, 14 mai 2016, 20:22)

    KostasP [utilizator]

    Rusia va lansa un nou post de "stiri" rtv in Ro.
  • 0 (0 voturi)    
    Să scape Putin de înjurături au scos un politolog. (Duminică, 15 mai 2016, 10:23)

    asavreau [utilizator]

    Trebuie să recunoaștem,propaganda Kremlinului luptă.Ca să nu mai fie înjurat Putin au pus jurnaliștii din România să vorbească cu un politolog care spune exact ce spune Putin.Indiferent ce îl întrebi el o ține pe a lui cu amenințarea.Prostie sau inconștiență?O rachetă cu bombă nucleară cum zice politologul,țintită de o rachetă de la Deveselu unde cade și explodează?La ei în bătătură.