VIDEO Parada grandioasa la Moscova de Ziua Victoriei

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 9 mai 2016, 10:50 Actualitate | Internaţional

Parada de 9 mai la Moscova
Foto: Captura YouTube
Moscova a marcat a 71 aniversare a Zilei Victoriei cu o parada la care au participat circa 5.000 de soldati, 200 de unitati de tehnica militara si 71 de aeronave. Pentru prima oara, la parada au participat si soldati-femei.



Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
14525 vizualizari
  • +11 (27 voturi)    
    :-) (Luni, 9 mai 2016, 10:55)

    Soljenitin [utilizator]

    Mda, lauda le-a mai ramas si cam atat. Fara sprijinul american masiv in al doilea razboi, mujicstan era acum provincie germana.

    Ceea ce dovedeste adevarul din vorba aia: "pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti".
    • +3 (13 voturi)    
      ashtia care au defilat acolo erau (Luni, 9 mai 2016, 11:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      indopati cu hrishca s anu ii sufle vantul...wind of change....
    • -3 (21 voturi)    
      povesti (Luni, 9 mai 2016, 12:19)

      pecos [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      daca "aliatii" mai intarziau fo doua luni cu normadia, ii eliberau rusii si pe londonezi.. :))
      btw, 5 din 6 germani/militari au murit pe frontul de est!!
      Despre ce vb?
      • +9 (11 voturi)    
        ?!? (Luni, 9 mai 2016, 14:06)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui pecos

        Mie mi se pare ca, daca aliatii n-ar fi debarcat in Normandia, Sicilia sau Africa de Nord, diviziile germane masate acolo ar fi fost trimise pe frontul de est, contra rusnacilor. Din ce-am invatat la istorie, chiar nen'tu stalin ii presa pe aliati sa deschida al doilea front, ca sa mai slabeasca presiunea nemtilor asupra rosiilor.
    • -10 (22 voturi)    
      Si pentru asta sunt rai rusii ? (Luni, 9 mai 2016, 12:32)

      immortal [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Ma tem ca esti doar un mic "troll" penibil.
      Peste 22 de milioane de rusi au murit luptand contra nazismului... si acum vine un "troll" sa explice cum e cu lupta contra nazismului

      Si pentru asta sunt rai rusii.... ca au murit pe campul de lupta contra nazistilor ?
      • +13 (15 voturi)    
        Nu (Luni, 9 mai 2016, 12:41)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui immortal

        Nu sunt rai pentru lupta impotriva nazismului. Sunt rai pentru instalarea comunismului, fenomen cel putin la fel de rau precum nazismul.
      • +8 (16 voturi)    
        au murit de betzie in primul rand (Luni, 9 mai 2016, 13:07)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui immortal

        doar asa ei isi invingeau frica..lasa o ca macane....logistica militara era o flinta nagant si max 5 gloante..in rest cei din spate luau munitia si arma celui din fata..lasa ma cu mujicii cei brezi !
        • -9 (15 voturi)    
          Victoria impotriva nazismului (Luni, 9 mai 2016, 13:21)

          immortal [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Dragi "trolli" , ma bucur sa vad ca imi raspundeti amandoi, ca doar sunteti colegi de birou la ONG

          Eu va inteleg ca din postarile astea va castigati painea, dar aveti si voi minim de respect pentru memoria a zeci de milioane de soldati cazuti luptand pentru binele comun.

          Mai bagati si voi comentarii la stiri cu Putin si compania, nu la evenimente de comemorare a victoriei impotriva nazismului
      • +5 (5 voturi)    
        immortal (Luni, 9 mai 2016, 14:10)

        bolivianu [utilizator] i-a raspuns lui immortal

        Aiurea, nimeni n-a zis asta, conducatorii rusilor, clasa politica, sunt problema, ei sunt criminalii care au omorat prin infometare sau in lagare milioane de oameni, si rusi si de alte nationalitati ! Si asta chiar in timp de pace ! Lucrul asta, totusi, a dus si la o perceptie negativa vis-a-vis de rusi.
    • -3 (11 voturi)    
      Sa ne vedem de ale noastre... (Luni, 9 mai 2016, 13:33)

      Texi [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Eu zic sa facem apel la istorie doar daca o cunoastem bine. Pana la debarcarea din Normandia, 80% din trupele Germaniei naziste luptau pe frontul de est. Acolo au fost ucisi pana in mai '45 (doar KIA+WIA, fara raniti si prizonieri) - 4,3 milioane de militari germani, in timp ce in Vest au fost ucisi 600 mii. Doua Armate romane (3 si 4) au fost spulberate la Stalingrad... Cele mai bune armate ale Europei (Napoleon si Hitler) au "disparut" in Rusia la vremea lor. vrem sa repetam experienta?
  • -6 (18 voturi)    
    E placut (Luni, 9 mai 2016, 12:50)

    echidistantul_ [utilizator]

    La rusi e clar. Femeile sunt femei. Barbatii sunt barbati.
    Pe principiul DADT, armata americana cu o fetita in frunte pierde teren. SI la imagine, si la eficienta.
    • -6 (10 voturi)    
      ai (Luni, 9 mai 2016, 13:27)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      minus ca troll, dar pe fond ai dreptate.
  • +13 (15 voturi)    
    arata ca in Nord Korea (Luni, 9 mai 2016, 12:51)

    Tudor_Al [utilizator]

    Din pacate arata exact ca in Kored de Nord sau la noi pe timpul impuscatului.

    Mai mult, Stalin a omorit mai multi oameni decat Hitler, peste 20 de milioane doar in Rusia. In Polonia a ucis toti ofiterii care s-au intors din Anglia, dupa razboi.

    In Romania comunistii au ucis si deportat mai multi oameni decit a pierdut Romania in ambele razboie combinate (se estimeaza ca peste 1 milion de oameni, majoritatea intelectuali sau burghezi au fost ucisi, dintre care 250 de mii la canal).

    De ce ne-ar bucura victoria Sovietica ?
    • -7 (15 voturi)    
      Comparatii periculoase (Luni, 9 mai 2016, 13:56)

      Texi [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

      Sa nu ne imbatam cu propaganda. Aspectul trupelor poate sa aduca sau nu cu Koreea de Nord, dar tehnica de lupta prezentata este deja la a 3-a generatie peste cea a Koreeii. Sunt sisteme de rachete, artilerie, blindate si aviatie care sunt cel putin egale ca performanta cu cele occidentale. Citeste despre Iskander M, Su-35S, rachetele Yars si Kalibr etc. Desconsiderarea inamicului este cale sigura spre dezastru.
      • +8 (10 voturi)    
        Rugineli, cam asta e 90% din arsenalul mujic (Luni, 9 mai 2016, 15:34)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Texi

        Rugineli cu procesoare Baikal plus ogive nucleare...pe care le flutura mereu amenintatori matrafox Phurtin.
      • +2 (2 voturi)    
        a 3-a generatie (Luni, 9 mai 2016, 19:26)

        anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Texi

        Cu toata tehnica lor n-au fost in stare sa contracareze o racheta trasa de un turcalete.
      • +3 (5 voturi)    
        nici o propaganda (Luni, 9 mai 2016, 20:02)

        Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui Texi

        Nu incercam sa compar tehnica de lupta Rusia vs NATO. Sunt convins ca Rusia are o tehnica suficient de buna incat sa ne ingrijoreze. Da, sunt inamici nostri, nu ca Romania ar vrea sa cucereasca Rusia (invers, avand in vedere istoria, n-as baga mana in foc)

        Comparam doar parada si simbolurile. Din peisaj lipsesc doar soldatii care sa ridice placute cu chipul mult iubitului conducator.

        Ce ma enerveaza este armata de troli care ii pupa undeva pe rusi, asta dupa ce ne-au calarit 50 de ani. In rest, eu zic sa ne pregatim ca viitorul nu suna prea bine
  • +1 (1 vot)    
    ex-rex mihai nu a fost invitat..??? (Luni, 9 mai 2016, 19:08)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    ...sau il reprezinta claus la ceremonia grandioasa de la cotroceni, ...asta serbeaza si dezastrul national, numai sa faca pe plac duetului merkel-putin.