Sadiq Khan, candidatul Partidului Laburist, a devenit primul musulman din istorie ales primar al Londrei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 6 mai 2016, 21:27 Actualitate | Internaţional

Sadiq Khan
Foto: Captura BBC
Sadiq Khan, candidatul Partidului Laburist, fost ministru in Guvernul Gordon Brown, a fost ales vineri primar al Londrei, el devansandu-l pe candidatul conservator Zac Goldsmith, arata rezultatele scrutinului, publicate de presa britanica. Noul primar al Londrei este de religie musulmana - o premiera pentru capitala Marii Britanii. Sadiq Khan a fost deja felicitat pentru victorie de primarul New York-ului, Bill de Blasio, anunta The Guardian.

Sadiq Khan, candidatul laburistilor la primaria Londrei, este membru al Parlamentului reprezentand Tooting. Este fiul unui sofer de autobuz, potrivit The Telegraph.

Sadiq Khan a  fost educat in sistemul scolar de stat, in Tooting, iar apoi a urmat studii de drept la University of North London.

Khan, in varsta de 45 de ani, a activat ca avocat pentru drepturile omului si partener intr-o firma de avocatura, iar apoi ca ministru al transporturilor in guvernul lui Gordon Brown, devenind primul musulman care a luat parte la intalnirile cabinetului londonez.

In cadrul partidului Laburist, a fost manager de campanie a lui Ed Miliband.










9224 vizualizari
  • +9 (27 voturi)    
    Mi se pare normal (Vineri, 6 mai 2016, 21:41)

    mitg [utilizator]

    Londra e plina de musulmani.
    Nu stiu ce zic statisticile, dar este imposibil sa gasesti un britanic get-beget in Londra, in special in est si centru ... Londra este un oras musulman.
    • +2 (8 voturi)    
      pe unde umbli tu? (Sâmbătă, 7 mai 2016, 16:08)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      o fi imposibil pentru unii sa gaseasca britanici "get-beget" (tehnic vorbind, religia si rasa sunt separate). cu atat mai dificil daca esti dintr-o categorie cu care ei nu au ce discuta.
      cat despre musulmani, statisticile spun ca sunt ~15%. doar in newham si tower hamlets ajung la 40%. chiar si asa, nu auzi nici macar chemari la rugaciune din minarete, deci nu cred ca vor sa puna prea curand de sharia pe strazile lor.
    • 0 (10 voturi)    
      Nimic mai fals (Sâmbătă, 7 mai 2016, 16:47)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Normal e, religia nu ar trebui sa conteze atunci cand alegi un functionar public. Asta doar prin tarile inapoiate e un criteriu de angajare.

      Cat despre britanici...e plina Londra, chiar si in est, unde ii ai pe aia care stau pe benefits, care nu stiu cat face 2x3 sau unde-i Bruxelles, si au de regula mai mult de 3 copii.
      Ceilalti mai avansati sunt prin vest, sud vest...
      Londra este un oras multicultural, international si trebuie sa inveti sa-i accepti pe toti, fie ei musulmani, evrei, catoilici, protestanti, etc.. Asta daca vrei sa te dezvolti ca om...daca nu, carry on.
      • +3 (11 voturi)    
        esti naiv (Sâmbătă, 7 mai 2016, 17:38)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Crezi in povestile cu multiculturalismul, dar nu stii ce parere au musulmanii despre asta. Uita-te cum isi trateaza femeile (ca fiinte inferioare), ce parere au despre egalitatea intre sexe si cat de toleranti sunt cu alte religii sau cu ateii.

        Tu ii primesti naiv cu bratele deschise, ei iti impun, incet dar sigur, sharia.
  • -6 (18 voturi)    
    Elementul esential (Vineri, 6 mai 2016, 21:47)

    Snitzelvienez [utilizator]

    A fost Zac Goldsmith juma evreu preten de familie cu Rotschild. L-au scos pe pampalau in fata sa poata castiga Khan.
  • +6 (26 voturi)    
    OMFG (Vineri, 6 mai 2016, 21:56)

    kl4ws [utilizator]

    Goodbye London, hello Sharia...
    • +5 (19 voturi)    
      goodbye common sense (Sâmbătă, 7 mai 2016, 8:44)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui kl4ws

      Ca sa afirmi o astfel de cretinatate trebuie ori sa fii prost gramada, ori rau intentionat.
      "in varsta de 45 de ani, a activat ca avocat pentru drepturile omului si partener intr-o firma de avocatura, iar apoi ca ministru al transporturilor" - E clar ca scopul omului e Sharia.
  • +7 (19 voturi)    
    problema (Vineri, 6 mai 2016, 22:03)

    DimijoareiObt [anonim]

    Imigrantii est europeni fac concurenta acerba musulmanilor direct in Califatul Marii Britanii !
  • +5 (11 voturi)    
    I am british... (Vineri, 6 mai 2016, 22:06)

    IancuJianu [utilizator]

    curind asa vor arata londonezii...
    https://pennstatehersheydiversity.files.wordpress.com/2015/05/23comedian-master675.jpg
  • -7 (27 voturi)    
    Bv lui asta da victorie (Vineri, 6 mai 2016, 22:08)

    @Mishu [utilizator]

    Băiatul din familie săracă și de imigranți a învins un evreu bogat cu legături cu Rothschild chiar în fieful evreilor din Europa.
  • +3 (27 voturi)    
    Prostia omeneasca (Vineri, 6 mai 2016, 22:46)

    Vlad-I [utilizator]

    Dupa zeci de ani de spalare la creier a populatiei mai apar si fructele amare, Sadiq Khan este un musulman practicant, adica omul crede ca toti pamantenii trebuie sa fim musulmani. Primarul este un stangist consacrat, are toate ideile marxiste bine infipte in cap.
    • +5 (17 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 7 mai 2016, 8:49)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      La fel cum toti crestinii cred ca Eva e rupta din coasta lui Adam, iar lumea are 6000 de ani.
      Va lipseste complet decenta, judecati cu prejudecatile si cu curul.
      • +3 (7 voturi)    
        rotfl (Sâmbătă, 7 mai 2016, 16:12)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        pai si musulmanii cred ca Eva e rupta din coasta lui Adam, ca Abel a fost ucis de Cain si arca lui Noe a salvat animalele cand a venit potopul. ba chiar cred si ca Iisus a trait, doar ca nu accepta povestile inventate la Constantinopole mai tarziu.
  • +16 (28 voturi)    
    S-a'ntors roata (Vineri, 6 mai 2016, 22:54)

    Andradda [utilizator]

    Nu de mult, englezii guvernau India si Pakistanul, dupa bunul plac si propriile interese. Acum, metropola si capitala "marelui regat" este guvernata de un pakistanez musulman.
  • +20 (30 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 6 mai 2016, 23:17)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    vor avea exact ce au ales. Nici nu prea mai vad rostul brexitului, astia se musulmanesc mai repede decit spera merkel, junker si restul.
    • +21 (25 voturi)    
      Brexit-ul e împotriva românilor și bulgarilor, (Sâmbătă, 7 mai 2016, 0:07)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      ... indienii și pakistanezii sunt bineveniți în UK.
  • +12 (22 voturi)    
    hahahaha (Vineri, 6 mai 2016, 23:25)

    john70 [utilizator]

    Tot inainte, spre mormant, tovarasi!
  • +14 (16 voturi)    
    Nu stiu de ce se mira lumea atata... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 0:16)

    andipetre [utilizator]

    Nu stiu de ce se mira lumea atata, ei au stabilit deja ca Marea Britanie nu mai e o tara crestina... Cum iti asterni, asa dormi.

    http://www.telegraph.co.uk/education/12036287/Britain-is-no-longer-a-Christian-country-and-should-stop-acting-as-if-it-is-says-judge.html
  • +5 (7 voturi)    
    The Wrath of Khan (Sâmbătă, 7 mai 2016, 0:19)

    andipetre [utilizator]

    "Gurile rele" si fanii Star Trek spun ca de acum incolo britanicii vor viziona in direct si pe pielea proprie "The Wrath of Khan" ;)

    https://en.wikipedia.org/wiki/Star_Trek_II:_The_Wrath_of_Khan
  • +11 (21 voturi)    
    Paris is next (Sâmbătă, 7 mai 2016, 0:29)

    Metec [utilizator]

    Intr-adevar, Occidentul plateste acum pretul ultra-tolerantei sale fata de invazia pasnica a musulmanilor. Era previzibil ca, acolo unde crestinismul nu mai are loc, se va instala o alta religie. Dupa Obama in US, urmeaza acum marile puteri occidentale. Sunt curios cine va urma Reginei, la tron :)))
    Dar toate astea sunt prostii, nu-I asa, distinsi eurofili?!
    • -1 (13 voturi)    
      bine baaa! (Sâmbătă, 7 mai 2016, 9:00)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Cata profunzime in vorbele tale! Astia-s nebuni, nu vad ca SUA s-a prabusit, din cauza musulmanului Hussein! Pai cine a fost recent in SUA stie ca pana la sfarsitul mandatului, lui Hussein, va deveni califat. Pe locul turnurilor gemene se construieste o moschee gigant, in amintirea celor 19 martiri.
      Evreii isi freaca mainile de bucurie, au crescut productia la vapoare de transport pasageri, urmeaza un exod si sute de milioane de americani, de origine europeana, vor emigra (peste Atlantic) indreptandu-se spre oaza de stabilitate, gradina maicii domnului, locul celor buni si drepti, ROMANIA!
  • -4 (20 voturi)    
    Cum le mai stiu plusacii de pe HN... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 3:59)

    newlook [utilizator]

    Cum le mai stiu plusacii de pe HN...mai bine ca londonezii !

    Hahahaha, si se plang ca nu le ridica viza Canada! E indeajuns sa traduca cineva comentariile plusuite de pe HN si sa le trimita la ambasada Canadei...s-au lipit de inca 20 de ani cu miloaga pentru viza.
    • +3 (7 voturi)    
      vezi ca o sa ai indemnizatia (Sâmbătă, 7 mai 2016, 8:13)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      diminuata,sau mai pe sleau,o shaorma la doua zile...iar ai intarziat cu comentariul.Plus ca nici nu e prea inspirat...ai o scuza fiind in tura de noapte,dar eu nu as miza prea mult pe asta.Deci,munca,munca si iar munca.
    • 0 (10 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 7 mai 2016, 8:55)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Aici e bastionul civilizatiei, leaganul UE, mioriticii salvatori ai crestinismului, e normal sa aiba si votacii convingeri legate de lucruri despre care stiu nimic.
      Avand in vedere important geostrategica si culturala a Romaniei, in plan mondial, votacii iti pot demonstra ca din cauza musulmanilor avem nevoie de vize pentru Canada, dar ca oricum Canada se va prabusi pentru ca 'romanii si bulgarii sunt rai, dar islamistii astia sunt buni'.
  • -2 (12 voturi)    
    In libertate lumea se amesteca (Sâmbătă, 7 mai 2016, 6:12)

    Piru [utilizator]

    Cred ca e ceva normal. Nu toti musulmanii sunt teroristi
    • +10 (12 voturi)    
      Asa este. (Sâmbătă, 7 mai 2016, 12:05)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Piru

      Din fericire, nu toti musulmanii sunt teroristi, dar toti sunt impotriva celorlalte religii, mai ales a celei crestine. Ca majoritatea nu se manifesta agresiv e alta poveste. Iar aceasta atitudine nu poate fi schimbata atata vreme cat, in majoritatea tarilor musulmane puterea liderilor religiosi este pe picior de egalitate - sau chiar deasupra puterii politice si a justitiei.
  • +6 (14 voturi)    
    felicitari Londra! (Sâmbătă, 7 mai 2016, 7:06)

    anonim3 [utilizator]

    Cred ca este un semn de intelepciune, toleranta si maturitate pentru londonezi, ca nu s-au lasat ametiti de atacurile la religia si originea etnica a candidatului la primarie. Dupa doua mandate ale conservatorului Boris Johnson, liderul de acum al miscarii pentru Brexit, era cazul ca londonezii sa vrea ceva mai bun.
    Acum este de sperat ca noul primar sa nu-i dezamageasca si sa-si faca treaba cat mai bine.
  • +7 (17 voturi)    
    Bravo Londra (Sâmbătă, 7 mai 2016, 11:24)

    gleznix [utilizator]

    Daca e profesionist si isi face bine treaba, religia, locul de unde vine sau ce culoare are pielea lui n-ar trebui sa conteze deloc. Dar romanul rasist n-are cum sa inteleaga asta.. El vede numai conspiratii
    • +2 (8 voturi)    
      DE ACORD (Sâmbătă, 7 mai 2016, 15:08)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui gleznix

      Îi sfătuiesc pe micii hitleri români (mai mult sau mai puțin bruneți, ca-n Balcani) să compare mutra ”ultra-arianului” Boris Johnson cu ”sub-omul” Sadiq Khan și să-mi spună cine arată a intelectual distins și cine a viking degenerat.

      Elitele sînt elite chiar dacă au pielea vărgată ca zebra.
  • +6 (10 voturi)    
    Adevarul (Sâmbătă, 7 mai 2016, 14:37)

    KostasP [utilizator]

    Este ca uk va deveni prima tara islamizata din europa in urmatorii 50-75 de ani. Asta spun statisticile oficiale, nu eu. In timp ce o familie de paki au in medie 3-4 copii, o familie de englezi au unul sau niciunul. Calculul demografic este simplu.
  • +2 (4 voturi)    
    Londonezii, buni negustori ca de obicei ! (Duminică, 8 mai 2016, 3:01)

    Susufler0 [utilizator]

    Au avut de ales intre un evreu conservator si un arab laburist si au ales musulmanul, pt a fi feriti de necazuri (explozii) pe viitor !

    PS. Pe pariu ca in Londra nu mai bubuie o bomba de acum incolo .