Londra ar putea deveni prima capitala occidentala cu un primar musulman: Laburistul Sadiq Khan are un avans de peste 10 puncte in sondaje

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 mai 2016, 19:42 Actualitate | Internaţional

Londra ar putea deveni prima capitala europeana cu un capital musulman: laburistul Sadiq Khan si-a intarit avansul in sondaje si este creditat cu prima sansa, in ciuda tentativelor conservatorilor de a-l asocia cu extremistii, scrie AFP.

Dupa o campanie marcata de atacuri la adresa religiei sale si a anturajului, pe vremea cand era avocat pentru drepturile omului, acest fiu de sofer de autobuz pakistanez afiseaza un avans de peste 10 puncte fata de candidatul conservator, milionarul Zac Goldsmith, cu o zi inaintea alegerilor din 5 mai.

Doua sondaje publicate miercuri il plaseaza pe primul loc, cu 57% si 56% din intentiile de vot, fata de 43% si 44% pentru conservator.

"Fac o campanie pozitiva din prima zi explicand cum experienta mea, valorile mele si viziunea mea ma vor conduce sa fiu primarul tuturor locuitorilor din Londra", a declarat Sadiq Khan.

In ceea ce priveste perspectiva de a deveni primul primar musulman al Londrei si al oricarei capitale occidentale, acesta refuza sa-si vada identitatea redusa la religie: "Sunt locuitor al Londrei, sunt britanic, sunt musulman, desigur ca sunt mandru ca sunt musulman. Sunt de origine pakistaneza. Sunt tata, sot, fan de mult timp al Liverpool. Sunt toate astea", spune deputatul de 45 de ani.

Considerat un progresist, Khan a votat pentru casatoriile intre homosexuali, care i-au adus amenintari cu moartea.

Tabara conservatoare incearca de mai multe luni sa-l asocieze pe acesta cu extremistii islamisti. La acuzatiile conservatorilor, acesta spune ca s-a intalnit cu extremisti, dar in calitatea sa de fost avocat specializat in apararea drepturilor omului.










6479 vizualizari
  • +11 (29 voturi)    
    Londonistan (Miercuri, 4 mai 2016, 19:54)

    DSS [utilizator]

    Nu degeaba ii se spune Londonistan. Urmeaza interdictia consumului de alcool, hijab si tot tacamul.
    Inshallh
    • +5 (19 voturi)    
      ... (Miercuri, 4 mai 2016, 21:44)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      A votat pt casatoria intre homosexuali, deci nu e musulman din aia spalati pe creier de islam.
      • -1 (13 voturi)    
        Dar nici mare iubitor al englezilor sadea, albi (Miercuri, 4 mai 2016, 22:47)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        Englezii vor fi chiar și mai discriminați în propria țară și mereu arătați cu degetul pe stradă ca urmare a faptului că strămoșii lor au fost la un moment dat colonialiști, imperialiști și proprietari de sclavi.
      • +2 (6 voturi)    
        hei (Joi, 5 mai 2016, 2:56)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        Deci e dintre aia spalati pe creier de elita occidentala?
    • +11 (19 voturi)    
      pai asta nu-i nimic (Miercuri, 4 mai 2016, 22:26)

      tropojo [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      in urmatorii 20 de ani, o sa fie uimitor cand o capitala europeana precum Londra, Paris, Amsterdam sau Stockholm vor ajunge sa aiba primar crestin de rasa caucaziana. Noroc ca la noi in Bucuresti nici musulmanii nu vor dori sa vina.
  • +1 (11 voturi)    
    Nu-i tocmai premieră (Miercuri, 4 mai 2016, 20:17)

    comentatordiletant [utilizator]

    Pe cât îmi aduc aminte, SUA s-au confruntat și ele, la un anumit moment, cu perspectiva de a avea în premieră un președinte fie negru (și a fost - Obama), fie femeie (s-ar putea să fie - Hillary), fie musulman (iertare, i-am uitat numele).
  • +6 (20 voturi)    
    uite (Miercuri, 4 mai 2016, 20:59)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    de aia vor brexit, europa nu avanseaza destul de repede pe calea islamizarii. Asta daca sondajele sint corecte, la ultimele alegeri parlamentare unele dadeau laburistii cistigatori, altele dadeau cap la cap, realitatea a fost ca tory au cistigat fara probleme cu o buna majoritate.
  • -3 (5 voturi)    
    Deci Londra o să scape ... (Joi, 5 mai 2016, 0:14)

    LianBerthold1 [anonim]

    ...de primarul Bovis și o să se procopsească cu un Han Sadic?!?

    Halal, bre efendi!
  • -1 (3 voturi)    
    Da bravo (Joi, 5 mai 2016, 1:51)

    gleznix [utilizator]

    "prima capitala europeana cu un capital musulman"..
    • +1 (5 voturi)    
      OK (Joi, 5 mai 2016, 8:15)

      mariocotan [utilizator] i-a raspuns lui gleznix

      Pana la urma fraza este corecta tinand cont ca populatia majoritara in Londra este de religie musulmana normal sa aiba capital musulman!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu nu (Joi, 5 mai 2016, 10:20)

        gleznix [utilizator] i-a raspuns lui mariocotan

        Cum ai ajuns tu la concluzia asta? Ca majoritatea populatiei e musulmana?
        • +3 (3 voturi)    
          SIMPLU (Joi, 5 mai 2016, 10:50)

          mariocotan [utilizator] i-a raspuns lui gleznix

          vizitand LONDRA nu centrul LONDREI plin de turisti chinezi ci restul!
          • +1 (1 vot)    
            Bun (Joi, 5 mai 2016, 11:25)

            gleznix [utilizator] i-a raspuns lui mariocotan

            Eu locuiesc in londra. Cred ca stiu ce vorbesc. Daca te intereseaza dovezi, nu trebuie sa cauti mai departe de wikipedia.
    • +2 (6 voturi)    
      OK (Joi, 5 mai 2016, 8:15)

      mariocotan [utilizator] i-a raspuns lui gleznix

      Pana la urma fraza este corecta tinand cont ca populatia majoritara in Londra este de religie musulmana normal sa aiba capital musulman!
  • +7 (7 voturi)    
    Strangerii sunt majoritari in Londra de 10 ani ! (Joi, 5 mai 2016, 13:29)

    andreesanu [utilizator]

    Englezii au lasat sa vina in tara majoritatea celor care au facut parte din administratia britanica a Indiei ,Pachistanului,Bangladesului,si in general din toate coloniile si actualul Commonwealth,realitatea nu poate fi ascunsa -englezii sunt minoritari in Londra !!!.
    Este o problema !! nu intodeauna poti face omleta fara sa spargi ouale !!!