Polonia si Ungaria critica dur "contributia de solidaritate" de 250.000 de euro pe care CE vrea sa o impuna pentru fiecare refugiat refuzat: Un santaj, incalca drepturile statelor membre

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 4 mai 2016, 16:58 Actualitate | Internaţional

Polonia si Ungaria critica dur planul pentru migranti al Comisiei Europene, prezentat miercuri la Bruxelles. Una dintre cele mai controversate propuneri este cea privind impunerea unei "contributii de solidaritate" in valoare de 250.000 de euro pe care statele membre ar urma sa o plateasca pentru fiecare refugiat solicitant de azil pe care refuza sa il primeasca. "Amenzile propuse de Comisia Europeana reprezinta un santaj", a declarat miercuri ministrul de Externe al Ungariei, Peter Szijjarto, dupa o intalnire cu oficiali din Cehia, Slovacia si Polonia, tarile din grupul Visegrad, anunta Reuters.

Planul Comisiei Europene "Nu are nici un sens si incalca drepturile statelor membre", a afirmat si ministrul polonez de Interne, Mariusz Blaszczak, imediat dupa intalnire.

Tarile din grupul de la Visegrad - Cehia, Polonia, Slovacia si Ungaria - au anuntat inca din toamna anului 2015 ca se opun cotelor obligatorii de migranti impuse de Bruxelles.

Comisia Europeana a propus oficial, miercuri, introducerea unei "contributii de solidaritate" in valoare de 250.000 de euro pentru fiecare refugiat, solicitant de azil, pe care un stat membru refuza sa il primeasca.

Planul CE prevede instituirea unui sistem de azil "durabil si echitabil" pentru refugiati, ceea ce inseamna o permanentizare a cotelor obligatorii de migranti. Planul Comisiei Europene, prezentat miercuri la Bruxelles, are nevoie de aprobarea statelor membre si a Parlamentului European pentru a fi pus in aplicare, arata Comisia Europeana, intr-un comunicat.

Planul pentru refugiati al Comisiei Europene isi propune sa repartizeze responsabilitatile legate de gestionarea crizei migrantilor intre statele membre in functie de marimea, numarul de locuitori si situatia economica a fiecarei tari.

Tinand cont de acesti factori, Comisia Europeana isi propune sa instituie un mecanism permanent de distribuire a refugiatilor. Statele membre pot refuza timp de un an primirea migrantilor, insa vor trebui sa plateasca 250.000 de euro pentru fiecare refugiat caruia refuza sa ii ofere azil.

In situatia in care o tara membra se va confrunta cu un flux de solicitanti de azil cu 50% mai mare decat cota stabilita de Bruxelles, tara respectiva poate cere redistribuirea surplusului de migranti in alte tari.

Comisia Europeana isi propune sa mentina partial actualul sistem, denumit "Dublin", dar considera ca presiunea asupra unor state membre trebuie redusa.

Comisia Europeana a mai propus, miercuri, renuntarea la regimul de vize pentru cetatenii turci care calatoresc in spatiul Schengen, cu anumite conditii, in cadrul acordului incheiat in 18 martie intre UE si Turcia pentru gestionarea crizei migrantilor. Masura era una foarte asteptata de Guvernul de la Ankara.

Printre cele 72 de criterii solicitate pentru eliminarea vizelor, Ankara trebuie sa respecte cinci "pana la finele lunii iunie", a explicat vicepresedintele Comisiei Europene, Frans Timmermans.

Potrivit acestuia, acordul semnat cu Turcia "a dat evident rezultate", in conditiile in care acum se inregistreaza "mai putin de 100 de sosiri pe zi pe insulele grecesti, fata de mii in toamna".

Printre criteriile solicitate, vicepresedintele Comisiei Europene a subliniat o lupta mai eficienta a autoritatilor turce impotriva coruptiei, negocierea unui acord cu Europol sau revizuirea legislatiei antiteroriste.

Asa-numitul "sistem de la Dublin", care stabileste tara responsabila pentru examinarea cererii de azil, este criticat de multi ani, iar afluxul brusc si masiv de migranti - peste 1,25 de milioane de cereri depuse in 2015 - a dezvaluit problemele unui sistem care a pus o presiune enorma pe tarile aflate in "prima linie", Italia si, in special, Grecia.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3930 vizualizari
  • +23 (27 voturi)    
    Aşteptăm reacţiile ... (Miercuri, 4 mai 2016, 17:18)

    Lomecuza [utilizator]

    ... "Ficusului Care Urmăreşte cu Atenţie Şi Preopcupare" şi a "Tehnocratului Care Constată cu Uimire".
    • +5 (5 voturi)    
      Prea bine spus :))) (Miercuri, 4 mai 2016, 19:29)

      Zummm [utilizator] i-a raspuns lui Lomecuza

      .
    • +12 (14 voturi)    
      Exact. (Miercuri, 4 mai 2016, 19:34)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Lomecuza

      Romania sta ca o vaca pregatita pentru taiere, fara reactie si fara minte, dar vag bucuroasa ca stapanul cu cutitul ii da atentie.
    • +3 (3 voturi)    
      Insulta logicii! (Joi, 5 mai 2016, 10:29)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Lomecuza

      Pentru un medic roman care vindeca mii de pacienti/an nu v-ati gandit sa platiti un impozit statului roman pentru inestitiile in scolarizare si specializare!

      Dar pentru neacceptarea unui (cetatean aflat illegal in UE) ne cereti bani pentru sub pretextul unei amenzi!

      O astfel de taxa este ilegala pentru ca nu face parte din nici-o legislatie UE iar Constitutia Romaniei nu prevede ca bugetul tarii sa prevada bani pentru refugiati!

      Romania nu are datorii de razboi !
  • +10 (16 voturi)    
    BREXIT !! ramaneti voi cu emigrantii vostri !! (Miercuri, 4 mai 2016, 17:24)

    andreesanu [utilizator]

    Merkel i-a invitat Merkel sa plateasca !!.
    Tortul este pentru cei mari !!!,rahatul se imparte la cei mici si CALICI !!
  • -6 (12 voturi)    
    De ce atata critica? (Miercuri, 4 mai 2016, 17:26)

    ICosmin [utilizator]

    Doar factura e platita de Daimler prin fabricile care le-au creat!
  • +11 (15 voturi)    
    Romania tace! (Miercuri, 4 mai 2016, 17:30)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asa suntem noi, mai prosti. Nu ne pricepem la vorbe, dar suntem primii la furat.
  • -2 (14 voturi)    
    germanexit (Miercuri, 4 mai 2016, 17:52)

    Mazeta [utilizator]

    Nordicii vor să scape de păduchii sudici și est-europeni. Caută motiv.
    • +2 (4 voturi)    
      Rusii (Miercuri, 4 mai 2016, 20:36)

      ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      vor sa inapoieze tezaurul. Dar felul lor de-a fi nu-i lasa.
  • +12 (16 voturi)    
    mda (Miercuri, 4 mai 2016, 17:57)

    adrian_rolland [utilizator]

    Si domnul Klaus Iohannis de parere are ? Sau urmareste cu atentie situatia??
  • +8 (16 voturi)    
    Bucureștiul tace ca porcu-n cucuruz (Miercuri, 4 mai 2016, 18:05)

    zizin [utilizator]

    Ai noștri viteji conducători de la palatele Cotroceni și Victoria nu zic nik. Pesemne că n-au primit unde verde de la ambasadorii UE + NATO de la București dacă au voie or ba ”să ia (vreo) poziție”...
    • +10 (10 voturi)    
      ei si tu .. (Miercuri, 4 mai 2016, 19:30)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      si-au luat popcorn si privesc :))
    • -6 (8 voturi)    
      ce (Miercuri, 4 mai 2016, 21:01)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      legatura are nato, draga trollule sovietic, cu aberatia respectiva, numai tu stii.
  • +2 (8 voturi)    
    eussr (Miercuri, 4 mai 2016, 18:06)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    brexit soon
  • +17 (17 voturi)    
    Evidentele... (Miercuri, 4 mai 2016, 18:39)

    transalpinarum [utilizator]

    <Potrivit acestuia, acordul semnat cu Turcia "a dat evident rezultate", in conditiile in care acum se inregistreaza "mai putin de 100 de sosiri pe zi pe insulele grecesti, fata de mii in toamna".>

    La fel de evident este ca ce s-a intamplat anul trecut a fost planul Turciei ca sa-si faciliteze eliminarea vizelor si accesul in EU. Daca asta e modul de gandire a EU, adica sa bagam capul in nisip si sa ne facem ca nu vedem, atunci putem sa spunem adio acestei comunitati.
    • +10 (14 voturi)    
      Europa asediată (Miercuri, 4 mai 2016, 19:01)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      HN: ”Comisia Europeana a mai propus, miercuri, renuntarea la regimul de vize pentru cetatenii turci care calatoresc in spatiul Schengen. Masura era una foarte asteptata de Guvernul de la Ankara.”

      80 de milioane de turci vor lua cu asalt Europa. Allahu Akbar!

      Asediul Vienei început în anul 1529 de către sultanul Suleiman Magnificul, reluat in 1683 (Bătălia de la Viena) este încheiat cu succes în anul de gratie 2016 de către Sultanul Erdogan!

      Europa a fost trădată. Europa este în genunchi.
  • +8 (10 voturi)    
    iar Romania ?.. Iohannis ? (Miercuri, 4 mai 2016, 18:59)

    OvidiuStoica [anonim]

    ..nu exista in politica europeana.
  • -7 (11 voturi)    
    ... (Miercuri, 4 mai 2016, 19:10)

    dragos234 [utilizator]

    Nu sunt de acord sa primim refugiati, dar nu ar trebui sa ne grabim sa ne asociem cu acest grup Visegrad care e tot mai prost vazut in UE.
  • +3 (9 voturi)    
    dA (Miercuri, 4 mai 2016, 19:36)

    Babilou [utilizator]

    Se prefigureaza un conflict major cu tarile est-europene.