Ungaria planuieste un referendum privind cotele de migranti

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 3 mai 2016, 13:51 Actualitate | Internaţional

Ungaria a ridicat incepand cu 2015 garduri la frontiera
Foto: Captura YouTube
Ungaria planuieste sa tina un referendum privind cotele obligatorii de migranti impuse de Uniunea Europeana, informeaza Reuters.  

Potrivit sefului de cabinet al premierului Viktor Orban, consultarea populara ar putea avea loc in septembrie sau la inceput de octombrie.

Antal Rogan a spus ca dupa ce parlamentul va da “unda verde” planului, presedintele Janos Ader va stabili data referendumului pentru cotele obligatorii, despre care Rogan a spus ca sunt “o chestiune de suveranitate nationala”.

Curtea Suprema a Ungariei a aprobat initiativa executivului condus de Viktor Orban, scrie si Hungary Today. Intrebarea adresata electoratului este urmatoarea: ”Vreti ca Uniunea Europena sa solicite relocarea obligatorie de cetateni non-ungari in Ungaria fara aprobarea Parlamentului Ungariei?"

Ungaria respinge cotele obligatorii, dar va "contribui la solidaritatea europeana" prin protejarea granitelor externe ale Blocului comunitar si "prin alte metode", a declarat vineri la Berlin Zoltan Balog, ministrul ungar pentru Resurse Umane.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1649 vizualizari
  • +12 (16 voturi)    
    Vrem si noi referendum! (Marţi, 3 mai 2016, 14:02)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Nu ne-a intrebat nimeni! Doar a decis KWI pentru noi! Ungaria va respinge prin referendum! Polonia a renuntat la cote! Ati vazut: olandezii au facut referendum referitor la Ucraina. S-ar impune si la noi un referendum!
    • +5 (7 voturi)    
      Cine, KWI ? Cine, Ciolos ? (Marţi, 3 mai 2016, 14:28)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Noi o sa mai cerem.
  • +12 (16 voturi)    
    Asta da lovitura pentru circarii UE. (Marţi, 3 mai 2016, 14:45)

    clint [utilizator]

    Auzi, sa intrebi poporul ! Asta nu s-a mai auzit in asa zisa democratie germanoida. Eu cred ca s-a creat un precedent extrem de periculos pentru conducerea ilegitima a UE. Ce-ar fi ca popoarele sa se trezeasca si sa vrea sa voteze si alte lucruri ?
    • +8 (8 voturi)    
      Sa vezi racnete la Berlin (Marţi, 3 mai 2016, 15:30)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui clint

      cum ca Orban ataca democratia europeana ...
      • +7 (7 voturi)    
        si la bruxelles,la fel (Marţi, 3 mai 2016, 16:13)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        ca juncker e marioneta lu merkel
  • +1 (1 vot)    
    Referendum? (Marţi, 3 mai 2016, 18:41)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Cred ca ar fi mai periculos sa intrebe la un referendum daca pot sa afle ce se discuta si se negociaza in secret in spatele usilor inchise intre `capii di tutti capii` UE. Daca n-ar fi ceva important, n-ar fi sarit ca arsi cand Greenpeace a dezvaluit treburile alea, nu?
    Pana la urma se pace c-avem de-a face cu un sistem parallel, numit `conducere`, care le ia banii la fraieri in numele statului, prin impozite, TVA, si tot felul de taxe, ii direjeaza in Panama in conturile proprii prin interpusi, si se afiseaza ca fiind `alesi`. Alesi sa ce?
  • 0 (0 voturi)    
    Normalitate (Miercuri, 11 mai 2016, 13:37)

    Radiu [utilizator]

    Aproape singurul gest demn si normal din partea unui presedinte care nu-si lasa tara calcata in picioare de migratori si de incapabilii lideri europeni actuali. Unde sunt imbecilii oficiali care il blamau pentru ca a inchis granitele si a pus control? Altii au facut mai tarziu la fel ca el.