200 de militari americani vor ajunge in Republica Moldova din Romania, pentru a participa la exercitii comune

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 2 mai 2016, 14:57 Actualitate | Internaţional

In jur de 200 de militari americani vor ajunge luni in Republica Moldova din Romania pentru a efectua exercitii militare comune in perioada 3-20 mai, ca dovada a intarii prezentei militare americane in zona, relateaza Mediafax, citand Associated Press. Potrivit Ministerului moldovean al Apararii, militarii vor ajunge luni din Romania in zeci de vehicule blindate pentru a participa la exercitiile comune.

Opozitia moldoveana prorusa a avertizat ca va organiza proteste in tara fata de exercitiile militare comune din perioada 3-20 mai.

La exercitiile comune vor participa 165 de militari moldoveni.

Republica Moldova a aderat la Parteneriatul pentru Pace al NATO in 1994.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

2836 vizualizari

  • +22 (36 voturi)    
    Caveat Rusnakus! (Luni, 2 mai 2016, 15:06)

    SkyDan [utilizator]

    Bravo Basarabia!
    De la rasarit vine crivatul, saracia, ne-civilizatia si vodka. De la apus stiinta, cultura, civilizatia si cognacul.

    Basarabia pamant ROMANESC!
  • +18 (30 voturi)    
    militari americani (Luni, 2 mai 2016, 15:09)

    bolivianu [utilizator]

    Daca erau rusi mai organizau proteste ?
    • +19 (25 voturi)    
      Rusia are deja militari acolo (Luni, 2 mai 2016, 15:34)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui bolivianu

      pe teritoriul R. Moldova.
      Si normal ca jegurile pro-ruse n-au o problema cu asta.
  • -18 (30 voturi)    
    Săracii moldoveni (Luni, 2 mai 2016, 15:49)

    deveselu [utilizator]

    Vin salvatorii pe jeep cu ciocolată și gumă de mestecat.
    • +17 (27 voturi)    
      Saraci ca i-ati saracit voi rusnakcilor! (Luni, 2 mai 2016, 16:32)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui deveselu

      Ati adus numai saracia, crima, mitocania si dementa in partea asta de Evropa.
      Nazat to Asia !
      Lasati-i pe fratii nostri in pace!
      Luati-va pufoaicele, natashele, kazaciok-ul, votka si na Siberia! Sibir sau Novosybirsk, Syberia.
    • +7 (7 voturi)    
      Pentru saraci intelectual (Luni, 2 mai 2016, 22:32)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui deveselu

      "Sute de ani, românii au fost cel puţin indirect stăpâniţi de turci: niciodată însă în curgerea veacurilor, turcii nu au pus în discuţie limba şi naţionalitatea română.
      Oriunde însă românii au căzut sub stăpânirea directă ori indirectă a slavilor, dezvoltarea lor firească s-a curmat prin mijloace silnice.” (Mihai Eminescu)
      --------
      Impartirea Moldovei intre turci si rusi a fost ilegala.
      Mai jos un film ce denota teroarea dominatiei slave in Basarabia.
      https://youtu.be/Ug_FCmAXw1M
  • +4 (4 voturi)    
    foarte bine (Luni, 2 mai 2016, 16:49)

    mavis [anonim]

    armata rusiei este slaba, invechita, prost organizata. Propaganda lor poate schimba realitatea din teren.
  • -8 (8 voturi)    
    apăi (Luni, 2 mai 2016, 19:32)

    Mazeta [utilizator]

    Cel mai ușor este să eliberăm teritoriile românești din Ucraina, fiindcă ucrainenii ne sunt prieteni. Le dăm și arme.
  • +3 (3 voturi)    
    ...însfârşit vin Americanii... (Luni, 2 mai 2016, 23:47)

    Maxyn [utilizator]

    ...prin 1951. Cam la marginea satului Cimişlia. Pe prispa căsuţei acoperită cu stuf, după muncă, trei vecini scilodiţi (mână, picior şi contuzie - moş Ilie Aramă,moşu Alioşa Balaban şi tata) se întâlneau şi ... Tăceau!!! La despărţire moş Ilie trântea o sudalmă către Sidor Burac (preşedintele colhozului, tot vecin), moş Alioşa: "... măi, d'or veni odată ş'o dată americanii...".
    Astăzi se conformă şi "opoziţia", care papă banii "ruşilor". Scelălăie - spectacol.
    Cei cu sapa au pierdut încrederea în toată elita parazitară de pe ambele maluri. Visează unire, măcar în sclavie oficială, doar în UE...
    Nici nu-mi vine a crede... Vin Americanii...
    • +2 (2 voturi)    
      hei (Marţi, 3 mai 2016, 1:20)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Maxyn

      Frumos era sa vina mai multi si impreuna cu trupele romane sa curetze toata Republica Moldova de trupe rusesti.