200 de militari americani vor ajunge in Republica Moldova din Romania, pentru a participa la exercitii comune

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 2 mai 2016, 14:57 Actualitate | Internaţional

In jur de 200 de militari americani vor ajunge luni in Republica Moldova din Romania pentru a efectua exercitii militare comune in perioada 3-20 mai, ca dovada a intarii prezentei militare americane in zona, relateaza Mediafax, citand Associated Press. Potrivit Ministerului moldovean al Apararii, militarii vor ajunge luni din Romania in zeci de vehicule blindate pentru a participa la exercitiile comune.

Opozitia moldoveana prorusa a avertizat ca va organiza proteste in tara fata de exercitiile militare comune din perioada 3-20 mai.

La exercitiile comune vor participa 165 de militari moldoveni.

Republica Moldova a aderat la Parteneriatul pentru Pace al NATO in 1994.










2807 vizualizari
  • +22 (36 voturi)    
    Caveat Rusnakus! (Luni, 2 mai 2016, 15:06)

    SkyDan [utilizator]

    Bravo Basarabia!
    De la rasarit vine crivatul, saracia, ne-civilizatia si vodka. De la apus stiinta, cultura, civilizatia si cognacul.

    Basarabia pamant ROMANESC!
  • +18 (30 voturi)    
    militari americani (Luni, 2 mai 2016, 15:09)

    bolivianu [utilizator]

    Daca erau rusi mai organizau proteste ?
    • +19 (25 voturi)    
      Rusia are deja militari acolo (Luni, 2 mai 2016, 15:34)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui bolivianu

      pe teritoriul R. Moldova.
      Si normal ca jegurile pro-ruse n-au o problema cu asta.
  • -18 (30 voturi)    
    Săracii moldoveni (Luni, 2 mai 2016, 15:49)

    @Mishu [utilizator]

    Vin salvatorii pe jeep cu ciocolată și gumă de mestecat.
    • +17 (27 voturi)    
      Saraci ca i-ati saracit voi rusnakcilor! (Luni, 2 mai 2016, 16:32)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Ati adus numai saracia, crima, mitocania si dementa in partea asta de Evropa.
      Nazat to Asia !
      Lasati-i pe fratii nostri in pace!
      Luati-va pufoaicele, natashele, kazaciok-ul, votka si na Siberia! Sibir sau Novosybirsk, Syberia.
    • +7 (7 voturi)    
      Pentru saraci intelectual (Luni, 2 mai 2016, 22:32)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      "Sute de ani, românii au fost cel puţin indirect stăpâniţi de turci: niciodată însă în curgerea veacurilor, turcii nu au pus în discuţie limba şi naţionalitatea română.
      Oriunde însă românii au căzut sub stăpânirea directă ori indirectă a slavilor, dezvoltarea lor firească s-a curmat prin mijloace silnice.” (Mihai Eminescu)
      --------
      Impartirea Moldovei intre turci si rusi a fost ilegala.
      Mai jos un film ce denota teroarea dominatiei slave in Basarabia.
      https://youtu.be/Ug_FCmAXw1M
  • +4 (4 voturi)    
    foarte bine (Luni, 2 mai 2016, 16:49)

    mavis [anonim]

    armata rusiei este slaba, invechita, prost organizata. Propaganda lor poate schimba realitatea din teren.
  • -8 (8 voturi)    
    apăi (Luni, 2 mai 2016, 19:32)

    Mazeta [utilizator]

    Cel mai ușor este să eliberăm teritoriile românești din Ucraina, fiindcă ucrainenii ne sunt prieteni. Le dăm și arme.
  • +3 (3 voturi)    
    ...însfârşit vin Americanii... (Luni, 2 mai 2016, 23:47)

    Maxyn [utilizator]

    ...prin 1951. Cam la marginea satului Cimişlia. Pe prispa căsuţei acoperită cu stuf, după muncă, trei vecini scilodiţi (mână, picior şi contuzie - moş Ilie Aramă,moşu Alioşa Balaban şi tata) se întâlneau şi ... Tăceau!!! La despărţire moş Ilie trântea o sudalmă către Sidor Burac (preşedintele colhozului, tot vecin), moş Alioşa: "... măi, d'or veni odată ş'o dată americanii...".
    Astăzi se conformă şi "opoziţia", care papă banii "ruşilor". Scelălăie - spectacol.
    Cei cu sapa au pierdut încrederea în toată elita parazitară de pe ambele maluri. Visează unire, măcar în sclavie oficială, doar în UE...
    Nici nu-mi vine a crede... Vin Americanii...
    • +2 (2 voturi)    
      hei (Marţi, 3 mai 2016, 1:20)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Maxyn

      Frumos era sa vina mai multi si impreuna cu trupele romane sa curetze toata Republica Moldova de trupe rusesti.