Obama ii avertizeaza pe britanici in privinta unei iesiri din UE: Brexitul ar insemna 5-10 ani pana la un nou tratat cu SUA

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 24 aprilie 2016, 13:25 Actualitate | Internaţional

Presedintele american Barack Obama a anuntat ca ar dura pana la 10 ani ca Marea Britanie si Statele Unite sa negocieze o noua intelegere comerciala, in cazul in care britanicii voteaza pentru Brexit, scrie Mediafax citand Bloomberg.

"Marea Britanie nu va putea negocia un acord cu Statele Unite mai rapid decat cu Uniunea Europeana. Nu ne vom abandona eforturile sa negociem cu cel mai mare partener comercial, dar poate dura pana la 5, 10 ani sa reusim sa finalizam ceva", a spus Obama catre BBC.

Remarcile presedintelui sunt cele mai detaliate, de pana acum, ca argument ca Brexitul ar afecta puternic economia Marii Britanii.
























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

2566 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    imparatul e gol (Duminică, 24 aprilie 2016, 13:41)

    jaz [utilizator]

    he can only twist one's arm. suna a santaj
    • +9 (13 voturi)    
      santaj sau nu, mie imi suna a realitate (Duminică, 24 aprilie 2016, 15:00)

      un om [utilizator] i-a raspuns lui jaz

      .
  • -5 (13 voturi)    
    Santaj (Duminică, 24 aprilie 2016, 13:51)

    cinevatus [utilizator]

    .
  • 0 (4 voturi)    
    britanicii... (Duminică, 24 aprilie 2016, 14:04)

    un om [utilizator]

    britanicii initial au facut o uniune separata de UE, ulterior....dupa ceva timp, cand au vazut ca uninea lor nu prea functioneaza, au aderat si ei la UE (care era destul de mare si puternica in momentul respectiv). Practic britanicii nu au fost niciodata incantati sa faca parte dintr-o uniune sustinuta de SUA si condusa de Franta (initial) si Germania (actual). Totusi, cred ca o sa aiba parte de un regres total (vor fi izolati politic/economic destul de puternic), daca vor hotara sa ramana in EU.

    Consider insa ca acest vot este doar o reafirmare a statutului de membra UE (cu Germania lider), altfel... greu o sa fie pentru UE, dar foarte greu o sa fie pentru britanici.
    • -2 (4 voturi)    
      ... (Duminică, 24 aprilie 2016, 17:53)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui un om

      Ma intreb cum rezista tarile care nu fac parte din UE, cred ca-s toti muritori de foame...
      Norvegienii si elvetienii sunt in genunchi, cersind sa fie acceptati in UE.
      Daca ma desprind de asociatia de locatari, va trebui sa imi pastrez singur facturile si sa fac contracte cu diverse institutii. Ar fi o munca de rahat, dar nu sfarsitul lumii.
    • 0 (0 voturi)    
      Revino-ti (Luni, 25 aprilie 2016, 3:37)

      Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui un om

      UE e buna pentru ambitiile germane si tari ca Romania, dar e o mare teapa pentru UK.
  • -5 (7 voturi)    
    Abureala (Duminică, 24 aprilie 2016, 14:07)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Obama pleaca. Nu poate promite si nici impune nimic, cel ce vine dupa el ar putea sa continue sau nu politicile sale, dupa cum va dori!
    • +3 (7 voturi)    
      Strategia constituirii UE (Duminică, 24 aprilie 2016, 17:19)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Strategia infiintarii si functionarii UE e veche si apartine SUA. La strategia asta veche de 50 de ani nu va renunta nici un presedinte american. Iar China e si ea foarte avantajata de o uniune europeana cat mai bine inchegata. De fapt toata lumea este avantajata clar, si in primul rand europenii sunt avantajati.

      Practic, nici nu exista alternativa la UE. Este de negandit dizolvarea UE, echivalentul celui de-al treilea razboi mondial. Nuclear de data asta.

      N-am nici o indoiala ca SUA si China, pentru a se proteja, ar invada imediat tarile europene la cel mai mic semn de razboi european. Istoria razboinica europeana nu se va mai repeta. Ar fi mult prea riscant si pentru SUA si pentru China.
  • -2 (8 voturi)    
    Democratia sufera (Duminică, 24 aprilie 2016, 14:22)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Ce acord e ala cu usile inchise?
    Anul trecut in Germania au iesit 250 000 de oameni in strada impotriva acestui acord .in presa nu s-a vazut nimic
    • +3 (3 voturi)    
      Negociere (Duminică, 24 aprilie 2016, 17:23)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Negocierea trebuie sa se desfasoare cu usile inchise, ca sa se finalizeze fericit, ca un acord. Dar TTIP nu va fi secret.
  • -4 (6 voturi)    
    amenintari... (Duminică, 24 aprilie 2016, 14:24)

    OvidiuStoica [anonim]

    Slabut Obama, face ce face si iar da cu batul in balta. Doar ii agaseaza pe britanici.
  • -2 (2 voturi)    
    da (Duminică, 24 aprilie 2016, 23:07)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    hussein barack zice si el, dar nu prea conteaza ce indruga, mai are sase luni si pa for ever.