Barack Obama lauda "atitudinea curajoasa" a Angelei Merkel in criza refugiatilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 12:20 Actualitate | Internaţional

Barack Obama
Foto: Captura Youtube.com
Barack Obama lauda, intr-un interviu acordat cotidianului german Bild, ceea ce numeste "atitudinea curajoasa" a cancelarului german Angela Merkel in criza refugiatilor. "Consider ca atitudinea cancelarului Merkel, precum si cea a multor germani, in criza refugiatilor a fost curajoasa", a apreciat liderul de la Casa Alba intr-un interviu acordat cotidanului german Bild, potrivit AFP.

"Germania nu trebuie sa duca singura - sau impreuna cu cateva state - toata greutatea crizei", a mai spus Obama, adaugand ca "recentul acord dintre Uniunea Europeana si Turcia este un pas catre o impartire mai justa a acestei responsabilitati".

Barak Obama va vizita duminica salonul industrial de la Hanovra (nordul Germaniei) iar luni va participa la o reuniune informala cu Angela Merkel, presedintele francez Francois Hollande si cu premierii britanic si italian, David Cameron si Matteo Renzi. In cadrul intalnirii informale ar urma sa fie abordate "marile teme internationale".

Popularitatea Angelei Merkel s-a prabusit in urma pozitiei adoptate de cancelarul german in criza refugiatilor.

Uniunea Crestin-Democrata (CDU), partidul conservator al Angelei Merkel, a coborat anul acesta la cel mai scazut nivel in sondaje de la alegerile din 2013 incoace, cand Merkel a castigat cel de-al treilea mandat de cancelar al Germaniei.










2284 vizualizari
  • +6 (24 voturi)    
    totul pentru miliardari (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 12:23)

    Phil Austin [utilizator]

    obama, marioneta ieftina
    • +10 (20 voturi)    
      Politicieni rupti de realitate (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 12:44)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

      Ce este bine pentru elite, nu pentru oameni.

      Acesti domni nu merg in fiecare zi cu metroul in vreo capitala europeana pentru a simti pe pielea lor riscul politicilor lor infantile.
      • +6 (12 voturi)    
        N-ai inteles, Obama a zis altceva (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 14:45)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Obama a zis ca Mekel a avut curaj dar NU a zis ca e de acord cu ce a facut Merkel (adica cu faptul ca a luat 1 miliona de oameni SI mai ales fara a-i verifica) Faptele vorbesc, SUA au luat doar 2500 de refugiati sirieni si planuiesc sa ia in total vreo 20.000 in cativa ani.

        Merkel a avut curaj dar unul PROSTESC

        NYTIMES: Of the 4.5 million people who have fled the Syrian war, only 2,647 have been taken in by the United Stateshttp://www.nytimes.com/2016/01/24/magazine/why-is-it-so-difficult-for-syrian-refugees-to-get-into-the-us.html
  • +4 (24 voturi)    
    Obama ucenic, (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 12:38)

    IonComan1 [anonim]

    Ce pretentii sa avem de la unul care se da crestin si a facut ucenicia in indonezia o tara cu peste 90 la suta musulmani care ard pe rug femei, sunt pedofili si etc... O scarba de om, la fel ca si merkel. Dumnezeu e sus si n-o sa doarmă.
  • +10 (12 voturi)    
    Normal! (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 12:58)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Ca doar raman in Europa!
  • +5 (19 voturi)    
    HIUSSEINEE ...HIUSSEINEE... (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 12:59)

    arheopterix [utilizator]

    Nici n-astept altceva de la tineee!
  • +8 (14 voturi)    
    Da, dar (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 13:18)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    curajul poate fi prostesc!
  • -9 (13 voturi)    
    Bravo Obama! (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 13:22)

    andreitr [utilizator]

    În ce mă privește mie nu-mi place merkeloaica si nici nemții care dau dovadă șovinism fata de romani. Si nici politică merkeloaicai care face compromisuri cu Rusia. US este mult mai OK cu România decât ue. Hai US! Hai Romania!
  • +15 (19 voturi)    
    Obama o lauda pe Merkel...previzibil dar inexact (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 13:25)

    Gryphus [utilizator]

    Obama o lauda pe Merkel pt CURAJ dar asta nu inseamna ca Obama e de acord cu ceea ce a facut Merkel !

    Chiar si ieri Obama a zis ca IMIGRATIA e un motiv de ingrijorare pt securitatea nationala inclusiv a SUA pt ca poate destabiliza Europa. Obama NU ar fi primit niciodata 1 milion de oameni FARA sa-i verifice mai intai, a zis ca imigratia poate fi un lucru bun ATUNCI CAND E FACUT CUM TREBUIE (adica atunci cand cei primiti sunt vertificati, atunci cand exista LIMITE clare a numarului celor primiti, atunci cand sunt primiti cei de care e nevoie etc - reguli pe care Merkel NU le-a respectat.)

    SUA au luat in 2015 doar vreo 2500 de sirieni iar in total america primeste sub 100.000 de refugiati deci concluzia e clara: ai curaj dar nu e bine ce-ai facut !

    Asa si eu pot sa-i spun unuia care sare cu parasuta ca are curaj dar asta nu inseamna ca sunt de acord cu el, e o diferenta !
    • +4 (8 voturi)    
      ba (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 14:44)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      obama ar fi primit oriciti islamisti dragi inimii lui de criptomusulman dar asta ar insemna reteta sigura de cistigat alegeri pentru trump si partidul republican.
    • +4 (10 voturi)    
      hei (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 14:58)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Obama face la fel. Granita de sud a Statelor Unite practic nu mai exista. Cine trece ilegal nu este deportat imediat ci este preluat si lasat liber pe teritoriul Statelor Unite. Daca aduci oameni din lumea a treia, tzara se transforma in lumea a treia. Nu peste multa vreme SUA va deveni cea mai mare republica bananiera din lume.
    • -4 (6 voturi)    
      oare e asa? (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 15:51)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ia verifica matale ce procent din populatia SUA nu s-a nascut pe teritoriul lor si ce procent il reprezinta acestia in Germania.

      ambele tari au avut aceeiasi politica fata de imigratie si nu s-a schimbat din 1960 incoace.

      SUA, relativ la dimensiunea populatiei, primeste de 2 ori mai multi imigranti decat Germania, in numere totale, deja este o suma incomparabil mai mare. Atat in fiecare an, cat si pe termen lung. Ei nu au avut o crestere brusca in ultimele decenii, asta ar putea fi singura chestiune adevarata, pe de alta parte fiecare tara a primit atatia cat a putut pune la munca. Procentul integrarii in fortele de munca este impresionant, pentru ca este peste nivelul populatiei native din tari precum Romania sau Spania, peste 90% si asta pentru musulmani, pentru alti europeni sau alti asiatici este mai mare de atat.
      • +1 (7 voturi)    
        da, asa este... (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 16:34)

        OvidiuStoica [anonim] i-a raspuns lui g01an

        Albii au ajuns la 65% din populatie ( de la 90% in 1965 cand au deschis granitele oricui vroia sa vina)...probabil chiar mai putin decat atat, cam 55%, deoarece pe langa emigratie legala (~67 milioane) mai au si ~ 20 milioane ilegal (!) , majoritatea mexicani si din American de Sud.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Luni, 25 aprilie 2016, 14:48)

          g01an [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

          ce intreb eu si ce raspunde postacul de serviciu?

          ce treaba au ba una cu alta nataraule? mai devreme tocmai era laudata politica SUA in comparatie cu cea a Germaniei... cand in realitate SUA primeste de 2 ori mai multi imigranti.

          in rest pune dracu mana pe cifre inainte sa deschizi ciocu'...

          postaci cretini.
  • +3 (11 voturi)    
    logic... (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 14:33)

    liviu_ [utilizator]

    musulmanii raman in Europa, Europa din cauza musulmanilor o sa aiba probleme economice...
    e logic ca americanii lauda atitudinea proastei asteia...
    faptul ca un stat daca nu vrea sa te ridici prea mult te lauda NU este motiv de mandrie!!!
  • +4 (8 voturi)    
    Mare curaj (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 14:50)

    soringusar [utilizator]

    Mare curaj , chiar inconştienţă pură,
  • +6 (14 voturi)    
    Lauda prostia sinucigasului... (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 15:32)

    OvidiuStoica [anonim]

    Ce ii pasa lui Obama de (auto) distrugerea Europei, el e african...dimpotriva, pentru cineva ca el e foarte bine ce se intampla.
  • 0 (0 voturi)    
    De aceea (Luni, 25 aprilie 2016, 3:40)

    Getodac_ [utilizator]

    Veti ajunge amandoi la gunoiul istoriei.