SUA: Un judecator a condamnat un veteran la 24 de ore de inchisoare, apoi i s-a alaturat in spatele gratiilor

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 22 aprilie 2016, 21:30 Actualitate | Internaţional

Un fost soldat al Fortelor Speciale, care a efectuat 4 misiuni in Afganistan, de-a lungul unei cariere de aproape doua decenii in Armata SUA, a fost condamnat de un judecator american la 24 de ore de inchisoare dupa ce a recunoscut ca a condus sub influenta alcoolului. Judecatorul, constient ca veteranul sufera de stres post-traumatic, i s-a alaturat dupa gratii dupa condamnare pentru a-i tine companie, relateaza Washington Post.

In timpul misiunilor in Afganistan, sergentul Joseph Serna a fost aproape sa moara de 3 ori. O data a fost aproape sa moara din cazua unei bombe plasate pe marginea drumului iar altadata atunci cand un atacator sinucigas s-a aruncat in aer.

Cel mai greu moment a fost insa in timpul misiunii din 2008. Serna si alti 3 soldati se deplasau intr-o masina pe un drum neasfaltat ingust din Kandahar cand masina s-a rasturnat intr-un canal cu apa. Serna a fost singurul supravietuitor, iar unul dintre camarazii sai si-a pierdut viata salvandu-l.

Pentru activitatea sa in Afganistan, Serna a primit 3 medalii Purple Heart precum si alte onoruri militare. Precum multi alti veterani care au luptat, Serna nu si-a putut lasa trecutul in urma, suferind de stres post-traumatic.

Serna a intrat, la solicitarea instantei, intr-un program de tratament pentru veterani, aparand de 25 de ori in fata judecatorului Lou Olivera pentru a i se verifica procesul de recuperare.

Intr-o astfel de infatisare, veteranul a recunoscut ca a mintit in legatura cu un test recent de urina. Ca raspuns, Olivera l-a condamnat la o zi de detentie, iar apoi a mers la inchisoare sa i se alature.

"Joe tremura cand a venit sa se predea", a declarat judecatorul pentru Fayetteville Observer. "Am decis sa imi petrec noaptea executand sentinta cu el'.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
13335 vizualizari
  • -4 (32 voturi)    
    tare asta (Vineri, 22 aprilie 2016, 21:48)

    LaurentiuVasiescu1 [anonim]

    "3 ori: o data de o bomba plasata pe marginea drumului si o data cand un atacator sinucigas s-a aruncat in aer."
    • +2 (20 voturi)    
      Habar n-am de ce ti-ai luat minus (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 0:57)

      Pooky [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuVasiescu1

      Idiotii nu stiu a numara
      • -2 (20 voturi)    
        LaurentiuVasiescu și Pooky (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 2:02)

        snams [utilizator] i-a raspuns lui Pooky

        Sunteți doi deștepți! Câte doctorate aveți adunate între voi?
        • 0 (0 voturi)    
          Aaaaa (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 22:04)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui snams

          Trei?
      • +1 (3 voturi)    
        Corect !!! (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 7:16)

        gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Pooky

        Deja s-au...manifestat !!!
  • +46 (46 voturi)    
    Extraordinar ! (Vineri, 22 aprilie 2016, 21:53)

    adrian88000 [utilizator]

    Judecatorul a aplicat Legea. Dar a dat dovada de compasiune si s-a comportat ca un om cu mila pentru semenul sau.
    A reusit sa fie si Judecator si Om.
    Foarte frumos.
  • +21 (21 voturi)    
    Bravo ! (Vineri, 22 aprilie 2016, 22:13)

    OvidiuStoica [anonim]

    Stie cineva cati militari romani murit, sau au fost raniti/mutilati in Afganistan ?
    • +21 (21 voturi)    
      plus (Vineri, 22 aprilie 2016, 22:29)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      (2013) "Potrivit unui bilanț al victimelor în cei 11 ani de prezență în teatrele de operațiuni din Afganistan, România a pierdut 24 de militari, iar numărul rănițior se ridică la peste o sută."

      http://www.dcnews.ro/vezi-bilantul-militarilor-romani-morti-sau-raniti-in-afganistan_368310.html
      • +25 (25 voturi)    
        Datorita lor si camarazilor lor (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 0:10)

        fanegr1ja [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

        Romania beneficiaza de securitatea pe care multi o iau azi in deradere sau nu o inteleg cu toate ca exista exemplul Ucrainei, Georgiei, Moldovei.

        Sacrificiul lor a fost plata pentru ca Romania sa-si sustina locul la masa celei mai mari aliante din istoria omenirii.

        Eu le multumesc si le ofer recunostinta mea, si sper ca si concetatenii mei sa o faca.

        Poate opinia publica i societatea civila ar trebui sa urmareasca mai atent felul in care statul nostru intelege sa sustina familiile celor cazuti, a ranitilor si familiilor lor. Sunt convins ca se poate face mai mult in acest sens.

        Noi toti le suntem datori cu asta.
        • +12 (12 voturi)    
          Da! (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 7:59)

          HChifteluta [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

          Militarii astia merita sa primeasca pensie speciala, nu idiotii aia care ma pazeau pe mine la cules de cartofi.
  • +33 (33 voturi)    
    USA (Vineri, 22 aprilie 2016, 22:55)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    mai are sanse, nu e totul pierdut, daca mai exista oameni ca judecatorul Olivera. Niciodata in europa n-ai sa vezi asa ceva.
  • -11 (11 voturi)    
    Sunt curios daca..... (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 6:17)

    gigiN [utilizator]

    ...un om absolut obisnuit ar fi fost condamnat tot la o pedeapsa de 24 de ore !
  • +2 (2 voturi)    
    Povestea regelui Zeleukas (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 16:58)

    Setalcott [utilizator]

    There was once a King called Zeleukas who forbad adultery. To reinforce his law, he declared a harsh penalty for disobedience: the gouging out of both eyes. All went well for a while. Then one day, the first to break his law was brought before him. Image his horror when he saw it was his own son! What could the King do? If he forgave his son, he would weaken his own law. People would no longer respect the king. And he would be doing nothing to dissuade the son from this sin in the future."After careful deliberations, the King came to his decision; he would pluck only one eye from his son. The other eye would come from the King! It was probably the talk of the country for years. But people could not escape the Kings logic. He managed to uphold the rightness of his law and yet extend partial forgiveness to his son. Out of gratitude, the son probably resolved to never be immoral again...