Liga Araba cere infiintarea unui tribunal international pentru Israel, dupa ce Netanyahu a declarat ca nu va renunta niciodata la Inaltimile Golan

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 aprilie 2016, 15:22 Actualitate | Internaţional

Benjamin Netanyahu
Foto: Agerpres/AP
Presedintele Ligii Arabe a cerut joi infiintarea unui tribunal international care sa judece Israelul si liderii sai in conflictul care ii opune palestinienilor, in cadrul unei reuniuni convocate dupa ce premierul Benjamin Netanyahu a afirmat ca Inaltimile Golan vor ramane intotdeauna sub suveranitate israeliana, scrie AFP.

Reprezentantii celor 22 de tari ale organizatiei panarabe s-au reunit la sediul din Cairo la cererea Kuweitului, pentru a vota o rezolutie care denunta o declaratie recenta a premierului evreu, care a spus ca partea ocupata din 1967 si apoi anexata in 1981 din Inaltimile Golan (Siria) va ramane pentru totdeauna israeliana.

Israelul este "o tara deasupra legilor internationale si deasupra oricarei responsabilitati", a declarat secretarul  general Nabil al-Arabi, in deschiderea acestei sesiuni extraordinare a Ligii Arabe.

Acesta a cerut "crearea unui tribunal penal special pentru cauza palestinienilor", facand referire la Tribunalul Penal International pentru fosta Iugoslavie.

Statul evrei ocupa din iunie 1967 1.200 km2 din Inaltimile Golan, in nord-estul Israelului. Anexarea acestui teritoriu, in 1981, nu a fost recunoscuta niciodata de comunitatea internationala. Circa 510 km2 raman sub control sirian.

"Este timpul ca tarile lumii (...) sa recunoasca in sfarsit ca Golanul va ramane pentru totdeauna sub suveranitate israeliana", a declarat duminica Netanyahu, adaugand: "Orice s-ar intampla de cealalta parte (in Siria), granita nu se va schimba".

Potrivit presei israeliene, Netanyahu se teme ca va fi supus la presiuni pentru a ceda Golanul, in cazul unui acord privind viitorul Siriei.










2503 vizualizari
  • -5 (19 voturi)    
    dupa ce a luat cu japca, la ce se astepta... (Joi, 21 aprilie 2016, 15:30)

    jackalphonse [utilizator]

    daca mai era Bush-marioneta la butoane, acum Netanyahu ar fi primit asigurarile necesare. Nici Clintonasaca nu l ar deranja prea mult, dar ce te faci ca este posibil sa castige Trumpeta si ala i destul de imprevizibil. ca de obicei, USA bate palma cu Rusia si naiba stie cum se mai impart ariile de influenta.
    • +3 (11 voturi)    
      "Luat cu japca" ??!! (Joi, 21 aprilie 2016, 19:08)

      LiviuOrnea [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      poate te inarmezi si cu putina istorie elementara de pe google jackalphonsule !
      Au murit pt inaltimile Golan aproape zece mii de militari in doua razboiaie, majoritatea lor sirieni.
      Deci a fost o confruntare de forte armate, Israel a iesit invingator, nu a cistigat la ruleta. A trimfat aici dreptul fortei pentru ca forta dreptului a fost calcata in picioare de catre statul sirian care deschidea bombardamente de artilerie la orice ora de zi si din nioapte asupra asezarilor civile israeliene, asupra agricultorilor care-si arau paminturile din vale.
      Tratativele de pace au fost purtate inca din timpul lui Assad tatal, in secret: retrocedarea Golanului contra unui tratat de pace de catre toate guvernele din Israel in ultimii doua zeci de ani ! Propunerea israeliana nu a fost primita: pozitia siriana a rmas inflexibila: INTII sa se retraga Israelul de pe Golan si NUMAI ULTERIOR o sa considere guvernul sirian daca e dispus sa semneze un trat de pace sau NU !
      Rezultatul se vede pina astazi.
      Mai putin fanatism antisisraelian si mai multa cunoastere ! Bineinteles in cazul in care nu esti interesat sa strigi numai lozinci, daca e numai asta intr-adevar e inutil sa stii ce vorbesti, da-i inainte !
      • +1 (5 voturi)    
        luat cu japca printr o confruntare armata (Vineri, 22 aprilie 2016, 14:46)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui LiviuOrnea

        Asta nu schimba cu nimic faptul ca nu i apartine teritoriul ala.
        Istoria pe scurt: Israelul a fost creeat din compasiune (cica) si in secunda doi a trecut la razboi de cucerire. atat trebuie stiut. restul este bla bla-ul fiecaruia dupa afinitati.
        eu nu am afinitati cu nicio tara..
        • 0 (2 voturi)    
          N-ai afinitati dar esti agramat deci necitit (Vineri, 22 aprilie 2016, 19:23)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          bine ca te-mpaunezi cu denumiri frantozesti.
    • +4 (12 voturi)    
      Jackie... (Joi, 21 aprilie 2016, 19:32)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ...nu bate campii.
      Uita-te mai bine ce fac fratiorii tai arabi la ei acasa, cu ce pofta se casapesc ei in Siria, ca n-a ramas acolo piatra peste piatra.
      Poate ai fi vrut sa faca acelasi lucru cu Israelul?
      Sunt sigur de asta.
      Asa ca nu o mai face atata pe pazitorul legii internationale. Viata si securitatea oamenilor sunt mai presus, atunci cand trebuie.
      Retine, Jackie Muhammad, israelienii vor ramane acolo.
  • +2 (16 voturi)    
    Vorba ceea din târg (Joi, 21 aprilie 2016, 15:35)

    Armadilo [utilizator]

    Nu te încurcă dusmanu, cum te încurcă "pretenii"

    Treaba îi începută în urmă cu mulţi ani, mai exact in anii 90 cand Bush sr. se bătea chipurile pentru Kuweit, Kuweit care acum se urcă în copac.

    Ăştia 22 din peninsulă tind să devină penibili, dar să fim serioşi, nu pentru mult timp.

    Aş vrea să văd cum va rămâne cu Siria şi Irak până la urmă, bag de seamă că Arabia Saudită face încălzirea pe margine.
  • +11 (21 voturi)    
    Zona respectiva... (Joi, 21 aprilie 2016, 16:25)

    A.Corneliu [utilizator]

    Zona respectiva, 1200 kmp, este vitala pentru protejarea localitatilor israeliene din Galileea.
    Pana in 1967, armata siriana bombarda cu intermitenta aceste localitate de pe acel platou.
    Iar in situatia actuala, daca zona ar fi fost retrocedata, locuitorii Galileii ar fi fost expusi astazi atacurilor organizatiilor teroriste de tot felul care devasteaza Siria.

    Intreaga zona din jurul Israelului este instabila, e sfasiata de razboaie, de terorism, asa ca decizia israeliana e justificata.
    Retineti ca intregul teritoriu israelian e cam cat Dobrogea.
    • +6 (8 voturi)    
      Nu stiu daca ai la cine explica (Joi, 21 aprilie 2016, 17:24)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Sunt atatea argumente pro-Israel, dar daca nu ai la cine sa le explici.....

      Ce o facut Israelul din acel teritoriu comparat cu ce or facut palestinieni cu teritoriilor lor.

      Palestinienii au primit ani de zile bani din toate partile (inclusiv de la dusmanul american prin programul USAID) si au investit in............ MARELE NIMIC.

      Sunt de partea Israelului fara doar si poate.

      Ce o uitat Mahomed sa treaca in Coran dupa ce o compliat Coranul dupa Tora si Biblie: o uitat sa treaca descoperirile din Noul Testament, unde se specifica foarte clar că Dumnezeu la va tine partea evreilor pana la capat. Normal ca atunci cand esti plin de ura nu poti sa treci asa ceva.

      Nababii astia pe numar 22 nu stiu cu cine au intrat pe contrasens.
  • +9 (17 voturi)    
    Liga putorilor (Joi, 21 aprilie 2016, 16:50)

    cocosila [utilizator]

    Sper ca odata cu scaderea drastica si pe termen lung a pretului petrolului sa piarda din forta si minciunile cu care isi justifica arabii ura fata de evrei si fata de cultura vestica. Printre care 'cauza palestiniana' si alte minciuni si pretentii geografice, politice si etnice.
    • -6 (10 voturi)    
      Cauza... (Joi, 21 aprilie 2016, 18:42)

      rcaon.ro [utilizator] i-a raspuns lui cocosila

      De ce ai pus intre ghilimele cauza palestiniana?

      Mori oameni nevinovati acolo. Israelul ocupa teritorii fara drept de foarte multi ani, impune restrictii maritime fara drept, samd.
      • +4 (8 voturi)    
        "Cauza palestiniana"... (Joi, 21 aprilie 2016, 21:25)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui rcaon.ro

        "Cauza palestiniana" este o gaselnita splendida a arabilor, de a imbraca sub o forma propagandistica digerabila aspiratia lor de a nimici Israelul, statul national al evreilor.
        Incercarea asta continua inca de la independenta Israelului din 1948 cand acele "teritorii ocupate" se aflau in posesia statelor arabe.
        Pot sa te intreb de ce in toata perioada in care Cisiordania si Gaza nu erau "ocupate", nu a fost infiintat "statul palestinian", pe care ei il vor dintr-o data, dupa ce le-a ocupat Israelul?

        Restrictiile sunt cauzate de terorismul arab, ele sunt calea prin care Israelul restrange posibilitatea actiunilor teroriste din partea "palestinienilor".
        Daca ei ar dori intr-adevar pacea, s-ar putea semna un tratat si maine dimineata. Dar arabii nu vor, pentru ca nu doresc sa se limiteze la un stat mic langa Israel, ci vor pur si simplu sa-l inlocuiasca cu viitorul "stat palestinian".
  • +6 (10 voturi)    
    "premierul evreu" ?? (Joi, 21 aprilie 2016, 19:21)

    LiviuOrnea [utilizator]

    !Jurnalistului "R.M."
    Poate e cazul macar in calitate de jurnalist sa iti clarifici dumitale insuti ce inseaman evreu si ce israelian.
    In orice caz poate te ajuta : Netanyahu NU este "premier evreu".
    Asa cum Iohannis nu este "presedinte german"
  • +4 (6 voturi)    
    I-ai numarat? (Joi, 21 aprilie 2016, 21:30)

    A.Corneliu [utilizator]

    Poate intocmesti si o lista si propui sa li se ia dreptul de a mai comenta...
  • +2 (4 voturi)    
    Arabii pot sa-i urasca (Joi, 21 aprilie 2016, 21:55)

    LiviuOrnea [utilizator]

    cit vor pe evrei pt ca au un conflict teritorial cu Israelul. Dar alde tine si ca tine ce conflict aveti ?