Atacurile de la Bruxelles: Mohamed Abrini, suspectul arestat in legatura cu atacul de la Paris, a recunoscut ca este "barbatul cu palarie" din aeroportul Zaventem

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 aprilie 2016, 20:41 Actualitate | Internaţional

Suspect in atacurile de la Bruxelles
Foto: Twitter @police_temoin
Procuratura federala belgiana a anuntat sambata ca Mohamed Abrini, arestat vineri la Bruxelles fiind suspectat de implicare in atacul teorist din noiembrie de la Paris, a recunoscut ca este "barbatul cu palarie" care apare in imaginile video realizate in data de 22 martie de camerele de supraveghere impreuna cu cei doi atacatori kamikaze de la aeroportul Zaventem.

"L-am confruntat cu dovezile video pregatite de unitatea noastra speciala. A trebuit sa recunoasca ca era el", a declarat un purtator de cuvant al procuraturii.

Mohamed Abrini, cautat in legatura cu atacul terorist de la Paris din noiembrie 2015, organizat de Statul Islamic, a fost arestat in Bruxelles, a anuntat vineri radiodifuzorul public VRT, adaugand ca acesta a fost probabil implicat si in atacurile din Bruxelles.

Abrini, un belgian in varsta de 31 de ani, este, "mai mult decat probabil", "barbatul cu palarie" care apare in imaginile realizate de camerele de luat vederi diin aeroportul Zaventem din Bruxelles in dimineata zilei de 22 martie, alaturi de cei doi teroristi kamikaze, informeaza VRT, citand surse neidentificate.

Un al doilea suspect, despre care se crede ca a fost vazut impreuna cu al treilea kamikaze de la metrou, a fost, de asemenea arestat.

VRT a dat numele celui de al doilea suspect - Osama Krayem - fara a da detalii.


Citeste mai multe despre   









5582 vizualizari
  • 0 (6 voturi)    
    A "recunoscut" ca sa-l scape pe cel adevarat? (Duminică, 10 aprilie 2016, 0:08)

    Maniu [utilizator]

    asta e nivelul tehnologiei ca nu se poate spune daca e el sau nu?
  • +3 (3 voturi)    
    Ei,acum sa vedem (Duminică, 10 aprilie 2016, 10:36)

    persuasiv [utilizator]

    ce spun troll-ii.
    • -6 (10 voturi)    
      trolii vor spune ca e refugiat sirian :) (Duminică, 10 aprilie 2016, 13:11)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      si vor mai spune ca toti musulmanii trebuie eliminati, ca refugiatii sunt teroristi. si vor aduce in discutie si "mega-moscheea" de 2000 locuri din Bucuresti...

      nimic despre faptul ca sunt cetateni belgieni si francezi, de etnie maghrebiana/araba, la a doua sau a treia generatie.
      • +3 (3 voturi)    
        x (Duminică, 10 aprilie 2016, 13:30)

        ygreculescu [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Nu inteleg de ce ti se pare pozitiv faptul ca sunt imigranti musulmani de a 2-a sau a 3-a generatie. Asta demonstreaza ca sunt neintegrabili.
        • +1 (5 voturi)    
          am zis eu ca e "pozitiv"? (Duminică, 10 aprilie 2016, 14:26)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui ygreculescu

          nu!

          ci ca trolii vor devia spre refugiati, generaliza la musulmani etc.

          Asa cum vad ca faci si tu cu "neintegrabili".

          Nici macar nu faci un efort sa vezi ce se intampla de fapt, de ce DEVIN tinerii cu cetatenie europeana extremisti si jihadisti.

          De ce bunicii si parintii lor (tot musulmani si de etnie araba/maghrebiana, ca sa vezi, ce supriza!!) nu au pus si nu pun bombe ? Cum se face ca fix la generatia tanara se intampla asta?

          Repede ai tras tu concluzia convenabila pt lenea intelectuala a ta si nu numai "ca asta demonstreaza ca sunt neintegrabili". Dupa logica asta nici romii-care sunt de zeci de generatii aici, nu sunt integrabili (si totusi eu cunosc ZECI de romi in Bucuresti foarte bine integrati!).

          Si britanicul la fel ar putea spune despre romani, ca sunt "neintegrabili" doar pe baza tam-tam-ului mediatic isteric al celor din The Sun , Daily Mail, etc. Si neamtul, citind de infractiunile unor romani ar putea concluziona ca toti romanii sunt asa si clar "neintegrabili". Norocul nostru ca ei nu gandesc asa, ca tine. Ca inca sunt multi care sunt toleranti (si cu romanii ca si cu arabii, maghrebienii, indienii etc). inca...
      • +2 (4 voturi)    
        2.000 de locuri ? (Duminică, 10 aprilie 2016, 15:28)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Mai pune, planul este mai mare.
  • -2 (4 voturi)    
    Interesant ! (Duminică, 10 aprilie 2016, 15:30)

    adrian88000 [utilizator]

    In poza cu cei tei impimgand carucioare el este singurul fara manusi pe maini. Si nu s-a detonat. Ceilalti au cate o manusa pe mana stanga si nu mai exista,
    Ce semnifcatie are " simbolul manusii unice " ?