Egiptul si Arabia Saudita anunta construirea unui pod peste Marea Rosie

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 8 aprilie 2016, 17:47 Actualitate | Internaţional

Marea Rosie
Foto: Google Maps
Riad si Cairo au convenit sa construiasca un pod peste Marea Rosie care sa lege cele doua tari, a anuntat vineri regele Salman al Arabiei Saudite, care efectueaza o vizita la Cairo, scrie AFP.

"Am cazut de acord cu fratele meu, excelenta sa presedintele (Abdel Fattah al-Sissi) pentru construirea unui pod intre tarile noastre", a spus regele Arabiei, intr-o conferinta transmisa in direct de televiziunea publica egipteana.

Acesta a facut declaratiile dupa o intalnire cu presedintele Sissi, in conditiile in care cei doi aliati si-au intarit cooperarea economica si militara.

Riadul este unul dintre principalii sustinatori ai lui Sissi si, de cand acesta l-a destituit in 2013 pe predecesorul sau islamist Mohamed Morsi, Arabia Saudita a oferit ajutoare de miliarde de dolari economiei egiptene.

"Aceasta decizie istorica, ce va lega continentele african si asiatic, este un salt calitativ care va creste schimburile comerciale dintre cele doua continente la nivele fara precedent", a subliniat monarhul, care efectueaza prima sa vizita in Egipt, de la preluarea puterii, in ianuarie 2015.

Sissi, prezent alaturi de suveran, a propus ca podul sa poarte numele regelui Salman ben Abdel Aziz.

Nu a fost oferit niciun detaliu legat de amplasarea exacta a podului sau data inceperii lucrarilor.

Cei doi sefi de stat au asistat ulterior la semnarea a 17 acorduri si memorandumuri de acorduri. Acestea prevad in special constructia unei centrale electrice la vest de Cairo, constructia de complexe rezidentiale in peninsula Sinai si crearea unei univeristati in orasul Al-Tour, tot in nordul peninsulei.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6168 vizualizari
  • +33 (33 voturi)    
    :)) (Vineri, 8 aprilie 2016, 18:16)

    tudorr [utilizator]

    Nu era mai ieftin sa-l cheme pe Moise?
    • +8 (10 voturi)    
      asta aveam de gand sa comentez si eu (Vineri, 8 aprilie 2016, 19:04)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      :)
    • +11 (11 voturi)    
      Nu (Vineri, 8 aprilie 2016, 19:44)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Pentru ca nici egiptenii si nici arabii nu ar plati taxa de trecere la evrei.
    • +12 (12 voturi)    
      pai Moise e problema (Vineri, 8 aprilie 2016, 20:07)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Moise e problema fiindca este fix intre ei si impiedica circulatia libera a luptatorilor pentru gloria islamului
    • +5 (7 voturi)    
      moise (Vineri, 8 aprilie 2016, 23:44)

      StanMihai [anonim] i-a raspuns lui tudorr

      felicitari pentru acest scurt si foarte cuprinzator comentariu
  • +9 (9 voturi)    
    Egiptul si Cairo au convenit (Vineri, 8 aprilie 2016, 19:05)

    Ajax [utilizator]

    bine ca-s in familie si distanta mica :D
  • +6 (6 voturi)    
    Riadul şi Cairo, nu Egiptul şi Cairo (Vineri, 8 aprilie 2016, 20:19)

    GigelDuru [utilizator]

    "Egiptul si Cairo au convenit sa construiasca un pod peste Marea Rosie care sa lege cele doua tari, a anuntat vineri regele Salman al Arabiei Saudite, care efectueaza o vizita la Cairo, scrie AFP."

    Probabil "Riadul şi Cairo au convenit [...]", căci acordul este între Arabia Saudită (având capitala la Riad) şi Egipt (cu capitala la Cairo).

    N.Red. Multumim pentru observatie
  • +5 (5 voturi)    
    Egiptul si Cairo (Vineri, 8 aprilie 2016, 20:26)

    Un-oarecare [utilizator]

    Cairo s-a declarat stat si noi nu stim?
    Ultima data era chiar capitala Egiptului!
  • +5 (5 voturi)    
    Studiile de fezabilitate vor fi facute de ROmania? (Vineri, 8 aprilie 2016, 20:35)

    Plagarus [utilizator]

    La ce experienta avem,vom fi sigur contactati si ofertati de a le face studiile fara numar !
    Solutia romaneasca va propune constructia a o serie de poduri interconectate cu tuneluri subacvatice.
    Astfel, masinile vor circula pe sub apa, in timp ce pietonii se vor putea plimba pe pod, admirand peisajul.
  • +5 (5 voturi)    
    ...Geografia dureroasa... (Vineri, 8 aprilie 2016, 21:11)

    raducutu [utilizator]

    ...Pai Cairo este in Egipt...cum poate Egiptul si Cairo sa anunte ceva??...Doare geografia...sau ignoranta?
  • +2 (2 voturi)    
    Podul... (Sâmbătă, 9 aprilie 2016, 9:35)

    Johoman [utilizator]

    Propunere, romanii construiesc podul ( sub consilierea Pisicutei...?!), iar de o parte si alta, a marii, Ei sa construiasca orase moderne pentru migrantii-refugiati, din Europa, asa rezolvam si problema cotelor...
  • +2 (2 voturi)    
    NB (Sâmbătă, 9 aprilie 2016, 10:08)

    utug [utilizator]

    "There was also the signing of ... a project for the peaceful use [?] of atomic energy ... "

    http://www.arabnews.com/columns/news/907796
  • +1 (1 vot)    
    doar sa nu pateasca ca oltenii (Sâmbătă, 9 aprilie 2016, 18:36)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    cu podul peste Olt. :)