Arabia Saudita va ramane fara bani pana in 2020 daca nu face nimic - analisti

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 7 aprilie 2016, 7:54 Actualitate | Internaţional

Sonda petrol
Foto: Flickr
Arabia Saudita ar putea intampina o furtuna perfecta care va aduce sfarsitul epocii de aur a petrolului, scrie CNBC, citata de Mediafax.

"Pretul scazut al petrolului ameninta economia saudita, dependenta de titei. Daca nu vor face nimic, pana in 2020 rezervele de bani se vor termina", a spus John Mauldin, seful Mauldin Economics.  Pretul petrolului a scazut din nou luni si marti. 

Potrivit lui Mauldin, Arabia Saudita se poarta asemenea unei companii care ia masurile necesare pentru a ramane profitabila.  

Totusi, Arabia Saudita nu este o companie, iar masurile luate de guvern pentru reducerea cheltuielilor publice si inasprirea conditiilor fiscale vor afecta puternic populatia, care lucreaza in cea mai mare parte direct pentru guvern.

"Avand in vedere ca 90% dintre persoane lucreaza pentru guvern, oamenii vor fi suparati", a spus Mauldin.  

Mauldin prezice ca, in ciuda pretului scazut al petrolului, de sub 40 de dolari barilul, Statele Unite vor putea face in continuare profit, in conditiile unui cost de productie scazut si a tehnologiei inovative. 

Nu acelasi lucru se intampla in cazul Arabiei Saudite, care si-ar putea reveni doar daca pretul petrolului ajunge din nou la 60 de dolari.


Citeste mai multe despre   









5439 vizualizari
  • +3 (5 voturi)    
    Si ce daca? (Joi, 7 aprilie 2016, 8:48)

    Crioan [utilizator]

    ""Avand in vedere ca 90% dintre persoane lucreaza pentru guvern, oamenii vor fi suparati"

    Afirmatia este perfect adevarata, dar pretul petroului nu se poate mentine la nesfarsit la un nivel asa de mic, este o resursa limitata, care se TERMINA - mai devreme sau mai tarziu, preturile hidrocarburilor vor exploda!

    Iar daca omenii sunt nemultumiti, ce se poate intampla?
    Arabia Saudita NU este o democratie, nici macar nu pretinde acest lucru, precum Mujicistanul.
    Este o dictatura represiva, lLa ei se aplica oficial decapitarea!
    Nemultumirile vor putea fi controlate - pina la un punct.
  • +11 (11 voturi)    
    Tesla (Joi, 7 aprilie 2016, 8:55)

    stefansb [utilizator]

    Cand Tesla vinde 300000 de masini in 2 zile viitorul tarilor dependente de petrol nu e prea roz. Daca ar mai creste si pretul petrolului, masinile electrice ar deveni si mai populare, iar singura sansa pe termen lung pt tarile producatoare de petrol e sa impiedice dezvoltarea companiilor ce produc masini electrice. Daca acestea nu ajung la un anumit prag de vanzari in cativa ani de la lansare nu-si mai pot sustine cercetarea si risca sa intre in faliment, deci un pret ridicat la carburant le-ar da un avant si mai mare, poate decisiv. Dar s-ar putea sa fie deja prea tarziu in cazul Tesla, acestia sa fi atins punctul din care sa se poata autofinanta. Caz in care criza tarilor dependente de petrol devine inevitabila pe termen lung, indiferent ce masuri iau.
    • -7 (9 voturi)    
      Tesla (Joi, 7 aprilie 2016, 9:01)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Un pic exagerat: a vandut dar nu a livrat. Practic a rezervat pana vor fi si gata.
      • +9 (11 voturi)    
        da, dar (Joi, 7 aprilie 2016, 9:43)

        stefansb [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        dar si-a asigurat finantarea pe urmatoarea perioada. chiar daca nu au fost achitate integral, pot obtine credite in baza vanzarilor estimate, si asta le asigura existanta pe piata o buna perioada. pt astfel de companii e important sa ramana in piata pana reusesc sa obtina o varianta cat mai fiabila de automobil electric. Cand o vor obtine va insemna inceputul sfarsitului pt producatorii de petrol.
    • -2 (8 voturi)    
      cum produci electricitatea ? (Joi, 7 aprilie 2016, 9:33)

      Ajax [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      folosind ce ? carbune ? petrol ? hidro ? tot un drac. Pana nu vor produce electricitatea in forme inovative, de petrol va tot fi nevoie.
      • +2 (6 voturi)    
        Soare, Vant, Valuri, geotermal.... (Joi, 7 aprilie 2016, 12:43)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Ajax

        Chiar si cei de gradinita au auzit de regenerabile ce reprezinta peste 20% si vor ajunge la 40% in 2020
        • -4 (6 voturi)    
          infantilism (Joi, 7 aprilie 2016, 12:52)

          Ajax [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          nu e nevoie sa-mi dovedesti ca esti infantil. Pur si simplu nu ajung aia 20%, nici chiar 40%. Lasa-ti suficienta deoparte si gandeste cu capul.
      • 0 (0 voturi)    
        cu menta. (Joi, 7 aprilie 2016, 20:29)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Ajax

        .
  • -3 (3 voturi)    
    ciinele moare de drum lung..... (Joi, 7 aprilie 2016, 10:13)

    sachei [utilizator]

    cine a auzit de mauldin economics????
    • 0 (2 voturi)    
      Dar de sachei? (Joi, 7 aprilie 2016, 12:45)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      Nimeni
  • +7 (9 voturi)    
    In sfarsit o veste buna (Joi, 7 aprilie 2016, 10:39)

    huski [utilizator]

    Sper sa fie adevarat si sa ramana fara bani in cel mai scurt timp.
    Sunt curioasa ce vor face arabii cand vor trebui sa puna osul la treaba...probabil vor veni ca refugiati in Europa , sa traiasca pe ajuoare sociale.
    Sauditii sunt cei care finanteaza razboiul din Yemen si islamismul radical de peste tot
    E clar , fara banii lor , lumea ar fi un loc mai bun.
  • +11 (11 voturi)    
    wahabismul, petrol si dolarii (Joi, 7 aprilie 2016, 11:01)

    idealogul [utilizator]

    Ati uitat sa spuneti si ca Arabia Saudita wahabita finateaza macelarii de la ISIS. Daca Arabia Saudita "da faliment " sunt sanse ca brusc si inexplicabil peste noapte terorismul islamic sa se reduca la dimensiuni neglijabile. Dar asta nu veti afla de la BBC sau CNN. Pentru asta trebuie sa cititi parerile jurnalistilor cu adevarat independeti si lumea de pe aici nu prea vrea adevarul gol golut ci versiunea cu silicoane.
  • -3 (3 voturi)    
    Articol degeaba .... (Joi, 7 aprilie 2016, 11:39)

    SHEAPA [utilizator]

    Sauditii au anuntat deja un program colosal de reforme:

    "... country seeks to implement an ambitious package of new reforms and measures that will considerably improve its non-oil revenues and “raise at least an extra $100 billion a year by 2020, more than tripling non-oil income and balancing the budget.”

    “It’s a large package of programmes that aims to restructure some revenue-generating sectors,” Prince Mohammad told Bloomberg."

    Deci care e rostul declaratiei lui "analistu' mauldin?"
  • +4 (4 voturi)    
    Too good to be true.. (Joi, 7 aprilie 2016, 11:42)

    Joseph Porta [utilizator]

    Ce n-as da sa-i vad pe primitivii aia in cearceafuri, de altfel marii pretini (sic!) ai americanilor, ramasi fara o letzcaie. Poate asa o sa scada in mod natuiral si terorismul planetar dat fiind ca moare unul din sponsorii principali..