Olanda, referendum: Majoritatea olandezilor resping, in referendum, Acordul de asociere UE-Ucraina - sondaj

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 6 aprilie 2016, 22:30 Actualitate | Internaţional

Majoritatea cetatenilor olandezi au respins, in cadrul unui referendum desfasurat miercuri, Acordul de asociere UE-Ucraina, dar plebiscitul nu are caracter legal obligatoriu, releva un sondaj efectuat la iesirea de la urne, informeaza presa olandeza, citata de Mediafax.

Conform unui sondaj la iesirea de la urne efectuat de Institutul NoS, 64% dintre alegatorii care au votat s-au pronuntat impotriva Acordului de asociere dintre Uniunea Europeana si Ucraina.

Sondajul de opinie are o marja de eroare de +/- 5%.

Conform celor mai recente date, participarea la referendum a fost de 29%, dar nu este clar daca cifrele sunt definitive.

Pentru a fi validat, referendumul trebuie sa aiba o participare de cel putin 30% din numarul total de alegatori din Olanda.

Chiar daca nu are caracter obligatoriu, Guvernul Olandei trebuie sa tina cont de recomandarea alegatorilor in cazul validarii rezultatelor. Daca rata participarii nu depaseste 30%, referendumul va fi considerat nul, iar Guvernul olandez nu va tine cont de rezultate in niciun fel.

Plebiscitul din Olanda, organizat la initiativa miscarilor politice eurosceptice, este considerat un test la nivelul Uniunii Europene, cu doar cateva luni inainte ca cetatenii Marii Britanii sa stabileasca daca tara lor ramane sau nu in Blocul comunitar.

Acordul de asociere si liber-schimb UE-Ucraina trebuie ratificat de toate statele membre UE pentru a intra in vigoare.











3417 vizualizari
  • -4 (6 voturi)    
    cum spuneam si de dimineata... (Miercuri, 6 aprilie 2016, 23:02)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    homofobia ucrainenilor va determina olandezii sa ii respinga...
  • +3 (7 voturi)    
    Majoritatea olandezilor (Miercuri, 6 aprilie 2016, 23:09)

    dragospopescu [utilizator]

    Inseamna mai mult de 50%...inca nu se stie exact daca s-au prezentat min 30% din electorat la vot...Din cei 29-30% ce au votat, aprox. 64% au votat NU adica 18-19% din olandezii cu drept de vot...mai e pana la majoritatea olandezilor
  • +4 (8 voturi)    
    Mentalitati (Miercuri, 6 aprilie 2016, 23:10)

    cinevatus [utilizator]

    Olandezii "isi permit" sa faca referendum pe teme care sunt evident putin semnificative in termeni de efecte directe asupra populatiei.
    E un "lux" democratic, privit ca un moft de catre politrucii romani.
    La noi, situatia e paradoxal inversa: oamenii vor sa se pronunte pe teme mari, care nimeni nu poate nega ca sunt de interes, dar politicienii "stiu ei mai bine" sau daca, prin cine stie ce miraj, se mai si voteaza, nu se ia in considerare, pur si simplu.
  • -4 (8 voturi)    
    Am mai zis (Miercuri, 6 aprilie 2016, 23:14)

    Heruvim [utilizator]

    Olanda sta in Uniune doar ca sa profite comercial. In rest se comporta ca buturuga mica. Pun piedici de tot felul. O mana de oameni (20%) dn populatia Olandei poate sa dea peste cap Uniunea Europeana si restul de state si sutele de milioane de cetateni trebuie sa le suporte ifosele (dar sa cumpere produse olandeze!)

    Pana la urma ce vor? Sa-si faca uniunea lor mica daca nu le convine si sa ne lase in pace.

    Olanda OUT!
    • +3 (7 voturi)    
      NL + UK (Joi, 7 aprilie 2016, 2:26)

      dion [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Bineînțeles că englezii vor privi rezultatul referendumului din Olanda (peste 61% NU) ca pe un precursor la votul lor din 23 iunie cu privire la apartența UK la UE.

      Se vede treaba că UE se duce de râpă mai degrabă decât se credea...

      Sigur că România și Bulgaria regretă cel mai tare respingerea Ucrainei de la aderarea la UE, căci sperau că după primirea Ucrainei nu vor mai fi fost catalogate drept cele mai sărace țări din UE.
  • 0 (10 voturi)    
    Atunci inseamna ca politica Rusiei (Miercuri, 6 aprilie 2016, 23:34)

    clint [utilizator]

    a dat roade. Cat despre europeni, nu ma mai mira nimic.
  • 0 (10 voturi)    
    vot (Joi, 7 aprilie 2016, 0:47)

    nimrod [utilizator]

    Pai cum sa fie arabii de acord cu asocierea Ucrainei, ditamai puterea crestina, la UE?
    Cred ca Euronews (parca-i Scanteia, nu alta!) cu secventele alea de ieri in care votau doar olandezi blonzi n-a pacalit pe nimeni.
  • +1 (5 voturi)    
    Va fi validat (Joi, 7 aprilie 2016, 1:16)

    jas [utilizator]

    cu o prezenta de 32% insa Olanda nu poate anula acordul de asociere. Un exercitiu de democratie perfect inutil.
  • +2 (4 voturi)    
    rezultate finale: 61,1% NU; participare 32,2% (Joi, 7 aprilie 2016, 1:56)

    zizin [utilizator]

    http://nos.nl/artikel/2097578-eindstand-referendum-geldig-ruime-zege-voor-tegen-kamp-verdrag-oekraine.html
  • +1 (3 voturi)    
    instantaneu la o sectie de votare :) (Joi, 7 aprilie 2016, 1:59)

    zizin [utilizator]

    http://tinyurl.com/jadg6m7
  • +2 (4 voturi)    
    bravo lor! (Joi, 7 aprilie 2016, 9:41)

    PaulPastout [anonim]

    un gest simbolic însă... oricum, Ucraina a devenit un stat ratat, cu o corupție gigantică, Poroschenko însuși e un personaj important în PanamaPapers... marea ei calitate este să fie o sursă de inconfort pentru Rusia, iar UE pare să nu vrea altceva decât să finanțeze acest proiect neocon, adică să susțină sursa propriei ei destabilizări!
    Oamenii se prind, porcăriile astea nu o să mai meargă mult, revoluția vine.