Rusia: Vladimir Putin anunta crearea unei Garzi nationale

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 aprilie 2016, 23:58 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Wikimedia Commons
Presedintele rus Vladimir Putin a anuntat, marti, crearea unei Garzi nationale in Rusia, care va proveni de pe urma reorganizarii fortelor Ministerului de Interne si care va fi insarcinata cu combaterea terorismului si a crimei organizate, precum si cu mentinerea ordinii publice, relateaza AFP.

"Vom crea un nou organism federal, pe baza trupelor din Ministerul de Interne, o Garda nationala care va combate terorismul si crima organizata", a declarat Vladimir Putin, in cursul unei intrevederi cu ministrul rus de Interne, Vladimir Kolokoltsev, difuzate de televiziunea rusa.

Noua Garda nationala se va ocupa totodata de sarcini atribuite in prezent fortelor anti-revolta si unitatilor de elita ale politiei, precum mentinerea ordinii publice, a precizat presedintele rus.

Niciun detaliu suplimentar nu a fost dezvaluit, in special privind data la care aceasta Garda nationala va intra in functiune sau cati membri va numara.


Citeste mai multe despre   






















2331 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Putin (Miercuri, 6 aprilie 2016, 0:57)

    jidanu [utilizator]

    O simte groasa si cauta alifie... sa nu faca hemoroizi
  • +3 (5 voturi)    
    Cine (Miercuri, 6 aprilie 2016, 3:42)

    jidanu [utilizator]

    dete minus ? Mazeta ?
    • +4 (4 voturi)    
      El e...poate ajunge shaf la Garda Mujica (Miercuri, 6 aprilie 2016, 4:34)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui jidanu

      E groasa treaba in Mujicia, fesebistii isi fac armata de calai.
  • +2 (2 voturi)    
    SA trupe de asalt (Miercuri, 6 aprilie 2016, 4:22)

    DanMiclea1 [anonim]

    Hitler si Putin au creat trupele de asalt
  • +3 (3 voturi)    
    Trupe (Miercuri, 6 aprilie 2016, 7:16)

    Soljenitin [utilizator]

    Vor combate crima organizata? Pai, primul pe lista este fix cracanatul atomic de la kremlin!
  • +3 (3 voturi)    
    Si cine sunt teroristii pe care o sa ii combata... (Miercuri, 6 aprilie 2016, 10:14)

    Spiky [utilizator]

    ... Garda Rosie? Uniformele vor avea pe piept poza lui Putin calarind tigrul? Adica jurnalistii care inainte erau asasinati pe shestake acum vor fi executati legal de Garda ca teroristi(il terorizeaza cu articolele lor pe Putin)?
  • 0 (0 voturi)    
    cu alte cuvinte (Miercuri, 6 aprilie 2016, 17:29)

    Shto [utilizator]

    exact ce insemna SS pentru Hitler, rspectiv NKVD pentru tov. Stalin.