Seful serviciului anti-terorism din Maroc: ISIS planifica atacuri chimice in Europa. In Maroc am dejucat 25 de comploturi in ultimul an

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 5 aprilie 2016, 8:44 Actualitate | Internaţional

Teroristii ISIS au incercat sa creeze arme chimice si spera ca intr-o zi sa le foloseasca pentru a ataca Europa. Abdelhak Khiame, seful departamentului contra-terorism din Maroc, sustine ca serviciul sau a dejucat 25 de comploturi ISIS in tara sa numai in ultimul an - inclusiv unul in luna februarie care implica gazul mustar, scrie Daily Mail.

Celula ISIS, care s-a aprovizionat din Libia vecina, a planificat atacuri chimice pe patru orase sia lansat un avertisment sinucigas cu bomba, a spus oficialul.

El a declarat pentru The Sun: "Este foarte posibil ca Daesh sa foloseasca aceasta metoda pentru a lovi Marea Britanie si alte tari din UE. Are deja brigazi de copii si stim ca ii antreneaza in taberele lor ca sa-i le foloseasca in atacuri teroriste in Europa. In ceea ce priveste armele chimice, am vazut cat de usor le este se le pregateasca. Substantele folosite intr-un complot dejucat in luna februarie, in Maroc sunt disponibile in magazinele din toata Marea Britanie, peste tot in Europa".

Biroul Central de Investigatii Judiciare condus de Khiame crede ca grupul, prins in februarie a incercat sa creeze gaz de mustar, care produce leziuni imediate, severe, ale tractului respirator, pielii şi ochilor.  De asemenea, el pretinde ca a fost doar unul dintre cele 25 de comploturi dejucate in Maroc in ultimul an.

Luna trecuta a aparut Fortele Speciale din SUA l-au capturat pe seful armelor chimice ISIS care a recunoscut grupul intentiona sa foloseasca gazul mustar in viitoarele atacuri. Prinderea sa a fost confirmata de un oficial american.










4101 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    Jurnaliști (Marţi, 5 aprilie 2016, 9:48)

    Alexxey [utilizator]

    Vă este așa de greu să folosiți diacriticele?
    Spuneți-mi și mie văr rog, ce se înțelege din titlu? „Seful serviciului anti-terorism din Maroc: ISIS planifica atacuri chimice in Europa. In Maroc am dejucat 25 de comploturi in ultimul an”. Organizația ISIS planifică, sau planifica atacuri în Europa?
    • -3 (5 voturi)    
      cap ai, minte iti mai trebuie... (Marţi, 5 aprilie 2016, 10:23)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Alexxey

      Nici macar de Al-Qaeda nu se poate spune ca a fost eliminata, ISIS e in plina 'actiune'- asta daca mai si urmaresti stirile sau nu cumva vii dintr-un viitor in care ISIS nu mai exista.

      Cu o minima logica se deduce ca e vb de "prezentul continuu" (cel din En)-ISIS planifica in mod activ- atat in trecutul recent, cat si in prezent si in viitorul apropiat, atacuri de orice fel.

      Dar, ma gandesc ca dupa Je suis Brussels si desenele de pe asfaltul din fata Bursei posibil sa fi fost impresionati si sa se fi autodizolvat?!?!
  • +3 (3 voturi)    
    femei, copii, batrani (Marţi, 5 aprilie 2016, 10:51)

    Razvan_M [utilizator]

    Okay, deci urmatoarele atacuri teroriste in Europa vor fi comise de femei si copii. Ghici care-i sintagma care apare cand se vorbeste despre "refugiati" in presa islamofila europeana pentru a ne manipula perceptia despre aducerea de musulmani in Europa? Hint: "copii, femei, batrani..."
    • +1 (1 vot)    
      de ce musai "refugiatii"?! (Marţi, 5 aprilie 2016, 11:22)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Am curaj sa pun pariu si 1000 lei si 10.000 lei ca urmatorii atentatori "femei, copii" or sa fie tot "cetateni europeni"(adica din statele UE) si nu refugiati.

      90 % macar si sunt sigur de asta.

      Ca si pana acum. Da tu un singur exemplu de refugiat care s-a aruncat in aer pana acum. Si tot vin, de cand a inceput razboiul din Siria, de aproape 5 ani, nu doar de anul trecut- anul trecut pb a fost ca au venit masiv din Grecia via Balcani in Germania fara niciun control. Pana in 2015 era plin de stiri despre refugiatii si imigrantii care mureau innecati in Mediterana, in drum spre Spania si mai ales Italia. Din 2015 doar s-a mutat focus-ul pe Grecia/Turcia.

      Refugiatii/imigrantii recenti oricum sunt mai atent supravegheati de servicii, populatie, mai ales de cand cu incidentele de Anul Nou.

      Pe cand cei vechi, de 20-30-40 ani, considerati "integrati" , pe langa ca sunt si mai multi, sunt organizati in enclave, mult mai greu de monitorizat- v si cazul Molenbeek. Aici e pb, conationalii lor ii considera 'de incredere' si ei clocesc celule teroriste, fabrica in timp explozibili tip TATP, se orgnizeaza in luni si ani, fara pb, pt ca nu dau de banuit.

      Acesta e adevaratul pericol- radicalizarea care are loc in UE, nu cei care vin din afara deja jihadisti.

      Asta are loc pe internet, cu propaganda asidua si/sau prin moschei radicale. Serviciile ar face bine sa le inchida sursele de radicalizare, informare si comunicare, precum si de manipulare. Sa nu imi spui ca nu pot afla care imami predicatori sunt radicali, sau ca nu pot localiza paginile de pe care ISIS si alti dementi isi fac propaganda, sa le inchida. Turcia inchide tot Twitter-ul din tara cand vrea, vesticii nu-s in stare sa inchida cateva pagini si conturi?!
      • +2 (4 voturi)    
        Nenica? (Marţi, 5 aprilie 2016, 12:58)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Cica 2 din aia de au sarit in aer la Paris anul trecut erau prospaturi intrate prin Grecia cu nici 2 luni inainte. Pe baza unor pasapoarte siriene. Care va sa zica REFUGIATI!
        • -2 (4 voturi)    
          mai informeaza-te (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:11)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui antrax

          ca erau TOTI cetateni din UE (Fr, Belgia) dincare cei doi cu pasapoarte FURATE (de tip "sirieni").
          • +3 (3 voturi)    
            Pasapoarte... (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:02)

            antrax [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            Inregistrate cu nici 2 luni inainte in Grecia de "imigranti" veniti din Siria via Turcia. Ca nu erau aia titularii pasapoartelor folosite e o alta chestie, insa dovedeste ca in masa de 1 million de emigrant aparuti in 2015 se infiltreaza si unii care ar trebui arestati imediat.
            • +1 (1 vot)    
              vad ca ai o obsesie maladiva (Marţi, 5 aprilie 2016, 22:38)

              Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui antrax

              si crezi ca daca nu erau refugiati/imigranti in Grecia, teroristii cetateni francezi, belgieni, etc nu ar mai fi facut atentatul? era asa de greu sa procure un pasaport de altundeva?

              Cum o dai, cum nu o dai, tu tot la refugiati ajungi, ignorand evidentele: teroristii sunt EUROPENI. Cel putin aia de pana acum.

              Dupa logica ta, daca ar rationa asa si francezii sau belgienii pot face asocieri pana si cu romanii. Norocul nostru ca aia mai si gandesc, ca altfel tot romanii erau scosi drept teroristi...
              • 0 (0 voturi)    
                Ai ratat esentialul (Miercuri, 6 aprilie 2016, 10:59)

                antrax [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

                "Teroristii" astia erau in Siria acu ceva timp si s-au intors printre imigranti, tocmai pt ca-s atat de multi incat e usor sa fii invizibil. Daca se intorceau cu avionul aproape sigur erau saltati sau pusi sub filaj.
                • +1 (1 vot)    
                  e clar, tu ai propriul "adevar" (Miercuri, 6 aprilie 2016, 12:54)

                  Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui antrax

                  in care, evident sunt implicati refugiatii

                  Teroristii de la PAris si Bxl- au fost DOAR o parte in Siria. Si nu , nu au revenit cu refugiatii, ia vezi ca au fost N stiri cum ca au fost unii expulzati din Turcia in Olanda si de acolo in Belgia. Ai scapat cam multe informatii care arata ca s-au intors de acolo fie cu avionul fie expulzare (turcii au spus de cel putin unul la Paris si unul la Bxl).
                  Si TOTI cei din celulele teroriste de la Paris si Bxl au fost cetateni francezi si belgieni, de etnie araba/maghrebiana, la a doua sau chiar a treia generatie. Adica, pe intelesul matale: crescuti, educati si "civilizati" in UE. Doar o parte din ei au fost in Siria. Cei mai multi s-au radicalizat acasa, in UE, fara absolut nicio legatura cu refugiatii. Deci, incearca sa folosesti logica si stirile obiective fara a te lega de refugiati ca un laitmotiv- vb aia, ii dai afara "pe usa" si tu ii bagi in discutie 'pe geam", oriunde, oricum dar sa apara acolo "refugiatii". Da, logic ca prin milionul de refugiati si imigranti (caci treb facuta deosebirea!!) din 2015 s-au strecurat si jihadisti, fosti luptatori ai ISIS, si o parte din cei care NU erau jihadisti poate vor deveni asa. Dar pana acum, nu au fost implicati in atentate. Dar asta tine deja de domeniul serviciilor de securitate din UE, sa ii caute, identifice, expulzeze, supravegheze, limiteze posibilitatile de radicalizare si manifestare etc. Exact ceea ce NU au facut in Belgia nici cu proprii lor cetateni.

                  PS: si atacatorii jihadisti din San Brnardino, SUA, tot "refugiati" erau? Asta ca idee...