Erdogan: Islamofobia este in crestere in SUA, musulmanii au fost vizati in timpul campaniei pentru prezidentiale

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 22:05 Actualitate | Internaţional

Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Islamofobia este in crestere in Statele Unite, iar candidati la presedintia SUA au luat in vizor musulmanii in timpul campaniei electorale, a declarat sambata presedintele turc Recep Tayyip Erdogan, potrivit Reuters.

Intr-o alocutiune sustinuta la deschiderea unei moschei si a unui complex religios, sponsorizate de Turcia, langa Washington, Erdogan a mai spus ca recentele atacuri teroriste comise la Bruxelles si Paris palesc in comparatie cu ce a indurat Turcia.


Citeste mai multe despre   









3098 vizualizari
  • +31 (35 voturi)    
    Pai are si de ce sa creasca (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 22:20)

    mitg [utilizator]

    Atunci cand te uiti la Europa - din SUA fiind - normal ca s-ar speria orice om normal de "cauzele" atentatelor.
    • +8 (12 voturi)    
      Si care e problema? (Duminică, 3 aprilie 2016, 11:35)

      Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Mergi in Turcia sau mai la est de ea si incearca sa scoti o cruce. Nu o sa fii discriminat, ci direct ucis.
      Dragilor, a incerca sa tinem islamici in lumea crestina e ca si cum am incerca sa invatam pestii sa respire aer, fiecare are mediul lui de viata si trebuie returnat acolo de unde vine.
      Conflictele din Orientul Mijlociu nu sunt problema noastra, ci modul lor de viata. Vorbim de oameni pusi pe scandaluri toata ziua, la ei e f normal sa scoti mitraliera si sa iti impusti vecinul care a considerat la fel de normal ca e OK sa sara noaptea gardul si sa iti fure capra sau sa se impreuneze cu ea. Vorbim de oameni certati cu munca, asta le e educatia.
      SUNTEM DIFERITI. Asta e adevarul si asta o arata si SUA, in care toate natiile traiesc in armonie exceptand musulmanii. De unde si concluzia ca numitorul comun in State e CRESTINISMUL, cel care tine oamenii apropiati indiferent de rasa.
    • +4 (4 voturi)    
      Charles de Gaulle (Duminică, 3 aprilie 2016, 19:23)

      BrunoAriel [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Acum 50 de ani, generalul Charles De Gaulle spunea: "Nu trebuie să ne ferim de cuvinte. Este foarte bine că există francezi galbeni, francezi negri, francezi mulatri. Ei sunt dovada că Franţa, conform vocaţiei sale universale, este deschisă tuturor raselor. Dar cu condiţia ca ei să rămână o mică minoritate. Dacă nu, Franţa nu va mai fi Franţa. Noi suntem înainte de toate un popor de rasă albă, de cultură greacă şi latină şi de religie creştină. Astea nu sunt poveşti! I-aţi văzut pe musulmani? Le-aţi privit turbanele şi djelabalele? Vedeţi bine că nu sunt francezi! Încercaţi să amestecaţi uleiul cu oţetul, agitaţi sticla şi după un moment veţi vedea că sunt din nou separat. Arabii sunt arabi, francezii sunt francezi! Credeţi că organismul francez poate să absoarbă zece milioane de musulmani, care mâine vor fi douăzeci de milioane şi poimâine patruzeci? Daca îi integrăm, dacă toţi arabii şi berberii din Algeria vor fi consideraţi francezi, cum îi vom impiedica să vină în metropolă, atât timp cât nivelul de viaţa de aici este atât de ridicat? Satul meu natal nu se va mai numi Colombey - Două Biserici, ci Colombey - Două Moschei!". (sursaL http://www.certitudinea.ro/)
  • -21 (41 voturi)    
    Faptul ca Trump are sanse reale sa castige (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 23:24)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    e o insulta pentru toata lumea.
    • +3 (9 voturi)    
      Nu este o insulta pentru toata lumea (Duminică, 3 aprilie 2016, 8:38)

      VasBad [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Sunt foarte multi oameni care apreciaza un spirit intreprinzator. Face greseli, este adevarat, dar exprima un punct de vedere.
    • +8 (8 voturi)    
      e o insulta pentur politicieni.,.. (Duminică, 3 aprilie 2016, 9:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      cresterea in sondaze a extremistilor arata ca politicienii nu isi fac treaba. si oricat de mult ar indulci si musamaliza atentatele si invazia musulmanilor nu le tine!
    • +8 (8 voturi)    
      in primul rand nu are sanse reale sa castige (Duminică, 3 aprilie 2016, 9:53)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Chiar daca are sanse sa castige nominalizarea republicanilor toate sondajele spun ca americanii in prostia lor ar prefera-o pe madam Clinton lui Trump.
      Dupa aia ma intreb pentru cine ar fi totusi o insulta? poate doar pentru republicanii rinocerizati care nu reusesc de 8 ani, avand controlul Congresului sa ii faca fata cretinului de Obama.
  • +33 (39 voturi)    
    Intrebarea (Duminică, 3 aprilie 2016, 0:22)

    Kepler [utilizator]

    este si daca islamicii fac ceva ca islamofobia sa scada. Din contra islamicul Erdogan spune ca ce s-a intimplat la Paris sau Bruxelles nu sufera comparatie cu cit sufera Turcia si asta intr-o audienta islamica.
    E ca si cum ar spune ca ar trebui sa se petreaca multe alte atentate islamice in Europa pt a se compara cu ceea ce se intimpla in Turcia.
    Si vorbeste ca si cum nimeni nu ar sti care este realitatea in Turcia.
    • +11 (11 voturi)    
      da, (Duminică, 3 aprilie 2016, 12:47)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      leacul ''islamofobiei'' este constructia de moschei si madrase. Adica, daca tot sinteti vegetarieni, hai sa va bagam niste carne pe git.
  • +12 (12 voturi)    
    Mirror (Duminică, 3 aprilie 2016, 1:41)

    Valar_Morghulis [utilizator]

    Anti-occidentalismul este în creștere în Europa, iar islamiștii jihadişti au luat în vizor cetățeni nevinovați.
    Recentele atacuri teroriste din Turcia pălesc în comparație cu Turnurile Gemene, Madrid, Londra, Paris, Bruxelles etc.

    Erdogan, tu și religia ta ipocrită sunteți o rușine pentru umanitate!
  • +8 (8 voturi)    
    In turcia (Duminică, 3 aprilie 2016, 2:03)

    jidanu [utilizator]

    sunt atentate islamo- islam. In Europa sunt islamo-crestine. Ce vrea erdogan sa spuna?
  • +8 (8 voturi)    
    Similaritati! (Duminică, 3 aprilie 2016, 6:19)

    hotnewsfil [utilizator]

    In paralel (similar), mafiotii din Sicilia se plang de "abuzurile" politiei italiene, care le deranjeaza linistea de care au nevoie ca sa isi practice 'meseria' cu deplin succes..
  • +7 (7 voturi)    
    acest mascarici... (Duminică, 3 aprilie 2016, 12:04)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    islamist e atat de penibil si patetic in ceea ce declara incat daca nu ar fi si periculos prin actiunile pe care le face zi de zi impotriva crestinilor, kurzilor, armenilor, libertatii presei si a liberei exprimari, sprijinirea terorismului islamic, etc. (lista ar putea continua pe multe pagini) atunci, zic, ar inspira numai mila din partea tuturor...
  • +9 (11 voturi)    
    HER DOAGA NE IA DE PROSTI ! (Duminică, 3 aprilie 2016, 12:07)

    arheopterix [utilizator]

    Trebue sa-i amintim ca jumatatea estica a Turciei actuale este in partea de nord patria armenilor pe care au avut grije sa-i exrtermine(aia cu genocidu ) , iar in sud e patria kurzilor carora domnia sa intentioneaza sa le aplice un tratament asemanator .Urmeaza Bulgaria , Grecia (zona N-E) Kosovo , Albania , Bosnia si cireasa de pe tort Romanistanul .Incepem usor , cu o moschee gigantica , ma gandesc ,ca si Moscheea "Salvarea neamului , ar da bine dar : "NU MOR CAII CAND VOR TURCII " si poate i s-or opri dumicatii in gat .
    • -1 (1 vot)    
      ai exagerat in partea a II-a (Duminică, 3 aprilie 2016, 21:54)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      Daca tu crezi ca Kurdistanul este egal cu Bulgaria traiesti pe alta lume.
  • +11 (11 voturi)    
    Islamofobia (Duminică, 3 aprilie 2016, 12:33)

    Trojan.H [utilizator]

    Cind mii de crestini sunt aruncati in aer pe toate meridianele, chiar si copii, acum citeva zile, cum sa nu creasca ura impotriva islamistilor? Pentru fiecare extremist islamic sunt alti 1000 de "moderati" care desfac sampania la fiecare atentat. Cristian Diaconescu povestea ca atunci cind l-au ridicat pe Abdel-Salam tipau unii pe acolo ca "l-au luat pe fratele nostru".
    Sunt total impotriva sa te iei de niste fete pe strada doar pentru ca au batic pe cap, dar din pacate, incet-incet, sau mai bine zis, explozie cu explozie, aici se va ajunge.
  • +11 (11 voturi)    
    oare de ce?!? (Duminică, 3 aprilie 2016, 13:41)

    Crioan [utilizator]

    Oare de ce creste aversiunea fata de jihadisti?
    Nu cumva exist motive obiective?
    Atentie, nu imi place trumo, nu as vrea sa iasa el Presedinte, desi nu prea vad alternative, insa in cazul de fata, CINE da apa la moara campaniei islamofobe a lui Trump? Nu cunva chiar situatai reala din Europa, din lume? Daca am fi acum in 2000, ar avea succes o astfel de campanie islamofoba? Evidnet ca nu! Si atunci, cine este de vina ca acum prinde?!
  • +11 (11 voturi)    
    Erdowie, Erdowo... (Duminică, 3 aprilie 2016, 16:50)

    neurino [utilizator]

    Mai Erdowahn, lasa prosteala ... E normal sa creasca "islamofibia" atata timp cat si tara musulmana cea mai "civilizata" (adica TUrica) se comporta asa cum se comporta.

    Din punctul meu de vedere creste prea putin.
  • +3 (3 voturi)    
    DL ALIKIMIKU... (Duminică, 3 aprilie 2016, 23:59)

    arheopterix [utilizator]

    Kurdistanul istoric este de vreo trei ori mai mare decat BG ,iar poporul Kurd numara vreo 30 milioane de oameni , asa ca n-am exagerat cu nimic .Ca sa va convingeti intrati pe Wikipedia si tastati "kurds" ,mai sunt si alte surse , dar pentru inceput e suficient . Imi pare rau ca nu ati observat pana acum ca eu vorbesc intotdeauna documentat .