Deputat german: Statele Unite vor mentinerea tensiunilor cu Rusia si au "vasali docili" precum Romania

de M.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 0:26 Actualitate | Internaţional

Statele Unite incearca sa creeze impresia unei amenintari din partea Rusiei pentru suplimentarea prezentei militare in Europa de Est si pentru mentinerea tensiunilor, iar in acest sens au nevoie de "vasali docili" precum Romania si alte tari, acuza un deputat german intr-un interviu acordat Sputnik, informeaza Mediafax.

Statele Unite incearca sa creeze impresia unei amenintari din partea Rusiei pentru suplimentarea prezentei militare in Europa de Est si pentru mentinerea tensiunilor, iar in acest sens au nevoie de "vasali docili" precum Romania si alte tari, acuza un deputat german intr-un interviu acordat agentiei Sputnik.

Statele Unite incearca sa creeze impresia unei "amenintari" din partea Rusiei pentru a putea suplimenta prezenta militara in Europa, acuza Alexander Neu, un deputat german de extrema-stanga, intr-un interviu acordat agentiei ruse Sputnik, atribuind Washingtonului practici specifice Razboiului Rece.

"Tinand cont de informatiile publicate in presa, o suplimentare a efectivelor americane in Europa este prevazuta in anul 2017. Daca Rusia ar fi cu adevarat atat de agresiva, ma intreb de ce Statele Unite adopta atat de tarziu astfel de actiuni. In cazul in care imensa amenintare reprezentata de Rusia exista real, asa cum incearca Statele Unite sa ne convinga, suplimentarea trupelor ar trebui sa aiba loc mult mai devreme. Aceasta contradictie arata ca nu este vorba de o amenintare a Rusiei, ci ca Statele Unite incearca sa creeze o amenintare imaginara si sa consolideze rusofobia in Europa", afirma Alexander Neu, membru al formatiunii de extrema-stanga Die Linke si membru al Bundestagului, Camera inferioara a Parlamentului german.

"Pozitia Pentagonului privind necesitatea suplimentarii efectivelor in Europa de Est din cauza comportamentului agresiv al Rusiei reaminteste de perioada Razboiului Rece", a adaugat parlamentarul german.

"Este evident ca Statele Unite incearca sa mentina tensiunile in Europa Centrala si de Est. Am impresia ca incearca sa tina Rusia la distanta pentru ca aceasta tara nu vrea sa accepte viziunea lumii occidentale. De asemenea, SUA incearca sa mentina Rusia in stare de conflict permanent, la un nivel cu putin sub cel al razboiului. In acest scop, sunt necesari vasali docili. Si ei exista. In cazul Poloniei si tarilor baltice, acest lucru se poate intelege prin prisma istoriei care a lasat urme. Dar acest lucru nu are legatura cu situatia din prezent. Iar acest lucru este cu atat mai adevarat in privinta Romaniei si Bulgariei. Aceasta situatie arata ca tarile sunt folosite ca instrumente. (...). Reactia tuturor celor care, in afara de rusi, sufera consecintele acestei politici - ma refer la contribuabilii polonezi, bulgari si romaani - va fi adecvata", a concluzionat Alexander Neu.

Alianta Nord-Atlantica trebuie sa transforme patrulele aeriene din zona Marii Baltice intr-o forta care sa poata apara tarile baltice in caz de razboi, a afirmat zilele trecute generalul american Philip Breedlove, comandantul in exercitiu al fortelor NATO din Europa, in ceea ce este un avertisment adresat Rusiei. In acest context, Statele Unite au anuntat ca vor trimite militari suplimentari in Europa de Est, cel mai probabil inclusiv in Romania, incepand din anul 2017, pentru garantarea securitatii pe fondul actiunilor Rusiei. "In cadrul angajamentului Statelor Unite de intensificare a securitatii si de crestere a capacitatii de disuasiune, Comandamentul armatei americane in Europa va initia in februarie 2017 rotatii constante de trupe", a informat Pentagonul.

Decizia suplimentarii capabilitatilor militare americane in Europa de Est are rolul de a oferi garantii de securitate aliatilor NATO in contextul activitatilor militare ale Rusiei.











9098 vizualizari
  • +40 (76 voturi)    
    RDG ist care l am vazut la Mamaia (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 0:33)

    un domn [utilizator]

    acum convertit la credinta Mujica
    • -45 (71 voturi)    
      pai daca l ai vazut... (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 1:15)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      la mamaia , inseamna ca acolo iti faci vacantele...si asta spune ...totul....iar neamtul , din vest sau est, spune adevarul...
      • +28 (36 voturi)    
        pe bune? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 8:54)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Adica zbuciumatul asta declarat de extrema-stanga mananca r. la postul de propaganda al lui Putin si tu crezi ca asta gandesc toti germanii si e adevarul absolut.
        Ce e tragi-comic este ca nemtii vaneaza orice atitudine cat de cat fascista dar are in Parlament mizerii comuniste de doi bani.
        • +12 (22 voturi)    
          Domnul parlamentar german (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 10:38)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          După cum văd dvs împreună cu ue ne-ați împărți iar cu rușii fără cel mai mic regret. Voi nu sunteți în stare să vă finanțati apărarea si pupati bocancul rusesc fără nici o jenă în timp ce ii așteptați pe americani să vă salveze iar fundul. Pentru noi romanii, americanii sunt mult mai buni decât voi, europenii. US are o poziție principială si interese comune cu România. ue n-a făcut decât să ne jefuiasca. Hai US! Hai Romania!
          • +4 (10 voturi)    
            de unde ati tras concluzia (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:39)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

            Ca ii iubesc pe rusi?
            Tocmai ce am spus ca deputatul german mananca rahat la un post de propaganda rusesc. Trebuia sa inlocuiesc cuvantul rahat cu altceva? In rest sunt total de acord cu domnia voastra.
          • -1 (1 vot)    
            S-a logat la tine (Duminică, 3 aprilie 2016, 0:55)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

            dar i se adresa redegistului.
        • +14 (20 voturi)    
          Ribentrop și Molotov (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 11:48)

          TimantiusRaptor1 [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

          tot buna înțelegere paneuropeană o promovau...
      • +10 (20 voturi)    
        bulgarii sunt maximum de performanta (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 9:29)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        la tine. Cu siguranta recent ai terminat de platit loganul achizitionat in 2006, pe vremea tatucului tau Nastase.In rest, iti doresc sa ai frigiderul plin
        • 0 (4 voturi)    
          Punem pariu (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:59)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          ca da pe dinafara ?
          • +4 (6 voturi)    
            poate tine ceva pufoaika (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:29)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

            acolo, atunci da, e posibil sa dea pe afara
      • +9 (11 voturi)    
        Da' ce are dom'le Mamaia??? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:57)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        ai nasu' fin,pesemne.spune-ne pe unde iti exilezi matale vacantele,ca sa stim de unde sa te luam.si mai lasa punctele de suspensie,inteleg ca ti se rupe cam des sirul gandirii,da' nici chiar asa.
    • +15 (31 voturi)    
      La Costinesti (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 3:13)

      minup [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      era la inceputul anilor 70, atletic, segregat cu un instructor indoctrinat, disciplinat, mandru si fara marci vest germane. Nu facea impresie nefiind client la Shop(Comtourist) .Sovieticii macar aveau insigne. Prin anii 60 era la Navodari campion la intreceri sportive. Locuia la pavilioanele de langa plaja, se scula de dimineata si era primul la gimnastica..
      • +19 (27 voturi)    
        EXACT (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 9:30)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui minup

        in fapt frustratrul de schnitzelar si ar dori ca Mujicia sa ne ocupe ca sa isi reia vechile obiceiuri
    • +25 (31 voturi)    
      unii au vasali docili (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 6:08)

      alter_ego2013 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      americanii au vasali docili, rusii idioti utili...
      Noi cu rusii am vazut cum e, nemtii se pare ca mai vor un pic.
      2 mil. femei violate de Armata Rosie in 1945,remember, tavarisci Alexei Neu?
    • +7 (17 voturi)    
      mai vasali ca nemtii vis-a-vis de rusnaci (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 10:26)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...nici ca mai vezi pe cineva in europa , poate pe maghiarii lui orban.
      • +6 (8 voturi)    
        Orbanistan este deja in URSS (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        chiar nu am nici un dubiu
  • +50 (68 voturi)    
    "Die Linke" (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 0:33)

    mitg [utilizator]

    Adica fostii comunisti din Germania de Est pe statutul de plata al Rusiei.
    Normal ca astia doresc sa cauzeze zazanie in Germania si s-o faca mai pro-rusa.
  • +11 (25 voturi)    
    Asta-i din ciclul (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 0:54)

    El Conciliatorul [anonim]

    Primim pe toata lumea.

    Rusi avem putin, asa ca haideti si voi cateva milioane, ce mai conteaza, sa mai contrabalansam statistica.

    Ajutor social avem, cartofi de curatat si servit bere la festival este, eventual ridicat garduri la granita Schengen.
    :-)
    in rest suntem din UE, adica foarte primitori, ingaduitori si intzelegatori.

    Ce mai asteptati?
    Votca este si aici?
    • +8 (14 voturi)    
      la Pro 7 de ani de zile e reclama (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 9:31)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui El Conciliatorul

      vodka gorbachow...urmeaza vodka phutinov...
  • +41 (53 voturi)    
    Din Germania altfel se vede situatia (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 1:23)

    Alex1512 [utilizator]

    Il invit pe domnul deputat german sa dea o tura prin Crimeea sau Georgia sa ne zica ce parere are dupa.
    Asa, Germania e departe si puternica, de ce sa nu fie prietena cu Rusia?
    • -5 (13 voturi)    
      E o diferenta (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 12:08)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Alex1512

      In Georgia traiesc georgieni. In Crimeea traiesc rusi. Cred ca gandesc diferit.
      • +2 (4 voturi)    
        In Crimeea ... (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 21:51)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        ... pe langa rusi mai traiesc si tatari, ucraineni, armeni, evrei si alte etnii. Intreaba-i si pe aia ce cred, nu doar pe rusi. Mai ales ca rusii sunt in majoritate import reecent, de dupa al doilea razboi mondial, si tatarii, deportati masiv de Stalin, abia ce incepusera sa se intoarca acasa.

        In plus, sondaje de opinie facute in Crimeea cu doua saptamani inainte de anexare aratau ca majoritatea populatiei - deci si o buna parte a etnicilor rusi - era impotriva unei uniuni cu Rusia. La referendum insa - organizat fara acceptarea vreunui observator strain - peste 96% dintre voturi au fost pentru unirea cu Rusia. Cum iti explici treaba asta?

        Io mi-o explic prin faptul ca in Rusia lu' Putin nu judeci ce vrei tu, judeci ce-ti zice statul. Cel putin oficial, daca nu vrei sa ai probleme. Chestie care ma face sa cred ca in fapt rusii din Crimeea si georgienii din Georgia judeca mult mai asemanator decat ai vrea matale sa crezi.
        • +2 (2 voturi)    
          Mai traiesc si alte etnii (Duminică, 3 aprilie 2016, 10:02)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          Mai precis, pe langa 67,9% rusi, 15,7% ucrainieni si 10,6% tatari.
          Daca rusii majoritari (asa cum zici tu) nu ar fi fost de acord cu alipirea,
          ar fi iesit in strada, nu crezi?
          Indiferent ce si cum a fost in secolele trecute, acum rusii sunt majoritari, deci ei hotaresc.
          Si in Moldova traiesc alte etnii, 8,3% ucrainieni, 6%rusi si alte etnii, totusi daca
          majoritatea vrea unirea cu Romania, cine ii opreste?
          In 1918, romanii majoritari din Transilvania cu 57,3% (rec.1920) au hotarat
          unirea cu Regatul. Zici ca e cu totul altceva?
          Eu zic ca nu e bine sa rationam cu doua masuri.
  • +34 (46 voturi)    
    I-auzi! (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 1:24)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    Se înțelege (prin prisma istoriei) in cazul Poloniei si al țarilor baltice...
    Asta nu e doar pe statul de plata al lui Putin, mai e si incult!
    Pentru Neubolsevicul asta teuton, pactul Ribentropp-Molotov o fi fost o binecuvântare pentru România...
  • +15 (21 voturi)    
    Stanga germana (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 1:25)

    freejack [utilizator]

    https://de.wikipedia.org/wiki/Alexander_Neu
    • +18 (20 voturi)    
      traseist :) (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 3:21)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui freejack

      a trecut pe la verzi, apoi la social-democrati si, in fine, si-a gasit vocatia la stangisti...

      HN: Sa numesti 'Die Linke' extrema stanga este, totusi, un pic exagerat.
  • +21 (31 voturi)    
    deputat german (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 1:40)

    PATRIOT [anonim]

    Germania este in deriva la ora actuala ,politicienii sunt foarte slabi , au probleme mari interne si pe plan extern nu au creat decat haos !
    • +1 (19 voturi)    
      nu ca Romania, (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 7:51)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui PATRIOT

      plina de politicieni capabili, cinstiti si nationalisti. Vai de capul ei, Germania...
  • +16 (28 voturi)    
    Numai bun pentru Puric(ii),virusi mediatici inn RO (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 3:11)

    Plagarus [utilizator]

    Putin return Crimeea back to us !
    • +12 (26 voturi)    
      am un mesaj mai bun (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 9:32)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Ucraina return Bucovina back to us!
      • +3 (9 voturi)    
        Hmmm (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 11:37)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui freejack

        Chestia asta cu "...back to us" se propaga de la est spre vest?
        • 0 (10 voturi)    
          nu stiu (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:36)

          freejack [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          dar de cate ori o sa scrie cineva cuvantul Ucraina, eu voi raspunde Bucovina. dupa parerea mea, asta e singurul raspuns posibil al unui roman.
          • +2 (2 voturi)    
            Tactica simpla kgb-ista (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 20:48)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui freejack

            sau vi se spune FSB?
    • +11 (15 voturi)    
      sheful puricelui ,dughin (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 9:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      va blagoslovi pe schnitzelar si va blestema UE, atat shtie cu shezatoarea ruso-asiatica
  • +14 (16 voturi)    
    da, asa e, rusia nu e agresiva (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 5:20)

    giigi [utilizator]

    in crimea au aterizat extraterestrii..
  • -2 (18 voturi)    
    Corect (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 5:26)

    EugenEugen1 [anonim]

    Au transformat Rusia in inamicul public nr 1. In timpul asta Islamul prospera ..
    • +2 (2 voturi)    
      Rusii n-au avut nevoie de ajutor la asta (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 20:49)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

      sunt experti.
  • +18 (24 voturi)    
    Romania (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 6:10)

    mike_the_hunter [anonim]

    Domnu Neu ,dumneata stii ce a adus USA in Romania?
    A adus securitate, integrandu-ne in NATO, trupe,rachete., baze militare.Si ne-a mai adus Ford, Honeywell, IBM, Google, firme mari de informatica.
    Rusii n-au stiu decat sa ne ocupe si sa ia de aici tot ce au gasit,sa ne bage in puscarii elita tarii si sa ne aduca un sistem politic in care toti ticalosii ,puturosii, canaliile sa ne conduca 50 de ani.
    Bunicii tai in frunte cu Adolf n-au facut decat ia de aici petrol, grau si sa ne trimta pe front tinerii.
    Ai inteles de ce nu ii iubim pe rusi, si pe nemti, deopotriva?Hai sictir!
    • +8 (20 voturi)    
      deosebire (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 9:57)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Cu o mica deosebire. Nemtii au platit pana la ultimul sfant tot ce-au luat in timp ce rusii ne-au jefuit dupa razboi. Vezi sovromurile si analizele facute care afirma ca acestia au depasit de cel putin doua ori despagubirile de razboi impuse Romaniei.
      • +2 (2 voturi)    
        cam neinformat (Duminică, 3 aprilie 2016, 17:23)

        Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Esti cam neinformat daca afirmi ca nemtii s-au platit toate datoriile fata de Romania.
        Iti recomand o cautare dupa "Radu Golban, despre DATORIA ISTORICĂ a Germaniei către Romania".
    • +2 (4 voturi)    
      curat (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:01)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      da' curat siktir
  • +15 (23 voturi)    
    Sho pe ea! (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 7:42)

    Lia68 [anonim]

    Mai tineti minte cand a fost Angela la Putin in vizita, acum cativa ani si asta a dat drumul unui caine de lupta in camera unde se aflau? Asa, ca sa se distreze pe seama ei, care facea pe ea de frica?
    Vi se pare un gest prietenos fata de Germania? Daca deputatul de mai sus vrea astfel de prieteni, sa se spele cu ei pe cap si sa ne lase pe noi in pace, ca stim mai bine ce avem de facut.
    • 0 (16 voturi)    
      Caine de lupta zici??? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 10:17)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Lia68

      Era labrador!!!
      • -6 (14 voturi)    
        Cit de penibil sa dati minusuri... (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:06)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        Cind ala era clar labrador, dar voi continuati cu propaganda ca era pit-bull, rottweiller samd. La urma urmei e problema lui Merkel ca-i e frica si de un labrador, cind ea are de tinut in friu o Europa intreaga.
        • +3 (9 voturi)    
          Nu intelegi ca (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:06)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          era de lupta???Da' era sub acoperire,asa de dragul protocolului
          • +1 (1 vot)    
            Dovada (Duminică, 3 aprilie 2016, 9:40)

            cititoare [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

            https://en.m.wikipedia.org/wiki/Konni_(dog)
      • +1 (7 voturi)    
        asa,asa (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:02)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        Labrador,da' de lupta.
      • +1 (3 voturi)    
        Doberman (Duminică, 3 aprilie 2016, 8:19)

        Lia68 [anonim] i-a raspuns lui cititoare

        The Doberman is a mixture of breeds that include the Great Dane, the Greyhound, the German Shorthaired Pointer and the ROTTWEILER. (WIKIPEDIA).
    • 0 (2 voturi)    
      A fost superb momentul cu dobermanul (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 22:06)

      TincutaMizzawi [anonim] i-a raspuns lui Lia68

      A speriat-o misto !
      • 0 (2 voturi)    
        Doberman pe naiba (Duminică, 3 aprilie 2016, 9:42)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui TincutaMizzawi

        Era Labrador Golden Retriever.

        https://en.m.wikipedia.org/wiki/Konni_(dog)

        Nici nu vreau sa ma gindesc in ce categorie bagati voi pechinezii.
  • +9 (13 voturi)    
    Aliatii docili (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 7:56)

    fdaniel [utilizator]

    Aliatii docili s-or fi saturat de primit bocanci rusesti in gura si poate, in prostia lor, spera ca americanu' ii va trata altfel.

    Evident ca Germaniei i-ar conveni un covor de flori paneuropean pana la resursele rusesti dar uita cat de putin a durat iubirea antebelica intre Hitler si Stalin...
  • -12 (24 voturi)    
    toata lumea s-a jignit, dar, am o (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 7:58)

    __alex__ [utilizator]

    rugaminte: dati-mi un singur exemplu cand Romania nu a executat o comanda de la Washington. O singura data cand a marait macar la un ordin. Irak? Venim. Afganistan? Prezent! etc.

    Si atunci de ce nu isi merita calificarea ca si vasal?
    • 0 (12 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 11:51)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Singurul exemplu este nerecunoașterea Kosovo de către România în ciuda presiunilor SUA.
      • +2 (4 voturi)    
        deh...ma intreb daca US recunoaste (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:53)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Transnistria, evidenta Mazeta din tine recunoaste ca URSS e demult acolo...
    • +12 (18 voturi)    
      Colonie ruseasca (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 12:11)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Romania este controlata de Rusia. Tot aparatul de stat, includem aici si armata, este infestat de oamenii rusilor. Avem al doilea om in stat, Tariceanu, pe care-l stiu si copii mici ca om al Rusiei.
      Bai, stii ceva, ajung trei sferturi de secol (1944-2016) de vasalitate la mujicia rusa. Acuma vreau sa fiu un secol vasal la americani asa cum sunt Japonia, Coreea de Sud, Taiwan, Europa Occidentala, etc.
      • +8 (10 voturi)    
        CORECT (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:54)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        Cozile de Topor Mujice mentionate de tine TREBUIE sa ajunga la Brutarie cel mai tarziu in noiembrie 2016
      • -6 (10 voturi)    
        hmmm... (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:49)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        Tu nu te simti confortabil decat in pozitia de sluga?
    • +4 (4 voturi)    
      Iti dau un singur ''exemplu'' (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:08)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      NATO.Panimaiesi,ciolavek???
  • +19 (23 voturi)    
    impresii (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 9:17)

    rov [utilizator]

    e doar o impresie ca rusia a ocupat Crimeea, e doar o impresia ca a atacat Ucraina, e doar o impresie ca aparatul de propaganda e la turatie maxima...
    Este doar o certitudine, cei 45 de ani de dominatie sovietica, au lasat Romania cu 100 de ani in urma.
    In anii 30, in Romania emigrau nemti, italieni, acum e invers.
    • -6 (12 voturi)    
      Corectie (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 11:59)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Vrei sa zici 20 de ani de ocupatie sovietica. Din '65 incepand Romania a fost ocupata de poporul muncitor roman si conducatorii sai.
      Dupa '90, poporul muncitor a plecat la cules capsuni, conducatorii au ramas.
      Un fapt interesant, fara nici-o legatura, Polonia si Ungaria, care au avut trupe sovietice pe teritoriul lor pana in '98, parca s-au dezvoltat un pic mai bine ca noi.
      Nu stiu care e motivul.
      • +5 (9 voturi)    
        Hai bre,las-o naibii (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:12)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        cu ''poporul muncitor roman si conducatorii sai''.Parca te vad la ''Stefan Gheorghiu'',intr-un colt,pe o etajera,vorba cantecului...
        • -2 (6 voturi)    
          Asa (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:52)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          si patru milioane de membri PCR nu-ti spune nimic? Nu ei au impus regimul? Si-l aplaudau pe "Intaiul Barbat al Tarii"?
          Sa ne intelegem, eu nu am fost membru PCR.
          • +3 (5 voturi)    
            Te cred cand spui (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 16:42)

            persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

            ca nu ai fost membru pcr.Sunt sigur ca nici nu ai prins acele vremuri.Pentru ca altfel stiai si cum au ajuns acei soameni membri ai pcr.Mai stiai si faptul ca nu ei au impus regimul.Mai stiai si faptul ca erau obligati sa apolaude.Mai stiai si cine a impus acel regim.Te asigur ca esti complet pe dinafara.De altfel,asa ca tine mai sunt pe aici.Si recita mereu aceleasi clisee bombastice,ciupite de ici-colo.
            • 0 (8 voturi)    
              Ce vorbesti!? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 17:24)

              ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

              Obligati sa aplaude?
              Dar acum cine ii obliga sa voteze pe oamenii lui ilici? Cine il impinge in sondaje pe Ponta dincolo de IQ-ul lui? De unde rasare grupul ala de comando al pensionarilor din parcul de langa mine, care nu te lasa sa-ti plimbi cainele daca nu spui cuvintele magice: "sub ceausescu a fost mult mai bine.."
              Am trait acele vremuri. Si sunt sigur ca pentru majoritatea absoluta a populatiei revolutia a insemnat cam atat: <acum ca ceausescu a fugit, poate baga si noua ceva salam ..>
  • -11 (21 voturi)    
    Europa de Est mai are de învățat (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 9:38)

    Omics [utilizator]

    Până în 2017 se retrag și S.U.A. și Turcia din NATO.
    • +7 (7 voturi)    
      ...era ora 9:38,probabil (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:18)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      inca dormeai cand a iesit ''porumbelul''.Cred ca puneai mai multe tari daca nu te trezeai.zic si io,asa.
  • -13 (27 voturi)    
    Ce interesant... (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 9:43)

    echidistantul_ [utilizator]

    Cand a fost votat pactul de 6% pentru educatie, toti au spus ca nu sunt bani. Si acuma educatia e subfinantata.
    Cand SUA au cerut 3% pentru arme, scot bani si de la sugari. Asta da vasal docil.
    • +8 (12 voturi)    
      daca traiai in rusia (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 10:30)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      erau 2 varinte:
      1. daca intradevar asta-i parerea ta, atunci erai banat
      2. daca esti platit pentru opinii, atunci erai vanat.
      App daca america are interesul sa-si vanda armele, rusia ce interes are de este impotriva scutului de aparare facut gratuit de americani?
      • -5 (9 voturi)    
        scutul este gratuit (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:52)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui rov

        pana iti va ateriza prima racheta ruseasca pe palarie. Atunci vei constata cat este de scump...
        • +4 (6 voturi)    
          Sau lasa,amenintarile,si nu te mai (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 16:49)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

          ingrijora.Daca nu ne-a indoit o juma' de veac de ''calareala''...destul am stat sub amenintare si ascultare ,ne ajunge.Nu iti convine sub scut? Roiu' cu tot cu turbinca.
        • +5 (7 voturi)    
          Pai de ce gustave? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 17:03)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

          Ca nu-i ataca nimeni, doar ne aparam ca sa nu se extinda metastaza mujica.
    • +2 (2 voturi)    
      este ca-i interesant, (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:53)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      da?
  • +9 (13 voturi)    
    E de la Die Linke, (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 10:17)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    astia ar spune orice pentru publicitate, ca si rusii dealtfel.
  • +4 (10 voturi)    
    Linke nu e „extrema stângă” (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 10:20)

    gimini [utilizator]

    Linke e partid socialist clasic, în Germania extrema stângă e reprezentată de DKP - comuniștii.
  • -4 (16 voturi)    
    Presupunand ca neamtul nu are dreptate (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 11:02)

    potaissa [utilizator]

    (desi are 100% dreptate in ceea ce spune) ,
    cum ar trebui numita pozitia Romaniei fata de USA la ora actuala?
    Fripturism, gudureala sau pupincurism politic?
    • +3 (13 voturi)    
      @potai(a)ssa (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 13:04)

      Calin_file_de_dosar [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Real politik!
      Panimaiș?
      • +4 (12 voturi)    
        sunt doi maidanezi care stau pe HN (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:56)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Calin_file_de_dosar

        cu intestinele fluerind a foame, pe Mujicia today se aduc osanale Cracanatului, aici e diversitate de opinie. In fapt prezenta postacilor Mujici pe HN e utila chiar lor..le deschide mintea si orizonturile..ca prea vad numai Orizonturi Roshii
        • -1 (9 voturi)    
          Sa-ti raspund cu aceeasi moneda ,ok? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 22:48)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          ai vrea sa ai 25% din nivelul meu de trai?
          Injuri pentru ca esti sarac ,iar sarac esti pentru ca n-ai vana si nu te duce bila.
          Mama ei de invidie....
    • +3 (9 voturi)    
      Esti jalnic (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:26)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      si ieftin.
  • +4 (8 voturi)    
    E uns (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 11:12)

    Sati [utilizator]

    Unsul lui Putin pe pamant ori este spalat pe creier sau cretin ca se poarta si se ia.
  • +4 (10 voturi)    
    Un nimeni in politica germana (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 11:43)

    grunespferd [utilizator]

    Tampeniile astea nu sunt noi pentru partidul sau- "die Linke", adica fostii comunisti din RDG. Mai pe sleau, rusii vorbind nemteste.

    Nu-l luati in seama, e un fel de Vadim fara injuraturi, mai politicos, dar tot intr-o lume paralela, care nu se afla in Germania.

    Cel mai trist e ca trupele americane sunt pana la urma o prezenta mai degraba simbolica, daca vorbim de intreaga Europa de Est. 250 de tancuri si cateva mii de soldati nu sunt nici macar o gluma pentru rusi. Isi permit sa se inflameze acum, sa scoata cat mai mult din situatia asta, si sa se arate victimizati, cand de fapt ei, rusii, sunt agresorii.
    • -5 (19 voturi)    
      Una dintre conditiile puse de rusi (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 12:14)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

      pentru a se retrage din DDR ( si prin asta de a da Europa de Est libera ) a fost , dupa spusele lui James Baker ,ministru de externe al USA in perioada respectiva , la 09.02.1990 in Kremlin:

      Baker told Gorbachev: “Look, if you remove your [300,000] troops [from east Germany] and allow unification of Germany in NATO, NATO will not expand one inch to the east.”

      Restul sunt povesti ,propaganda si cafea rece.
      • +3 (11 voturi)    
        Sunt si ceva documente? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 12:31)

        coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Sunt si ceva documente in acest sens? Eu nu am gasit nici o hartie cu semnaturi, lumineaza-ma.

        Intre timp, Rusia a recunoscut Georgia, Rep. Moldova si Ucraina dar asta nu o incurca sa tine trupe de ocupatie obstructionand statalitatea si tratatele de frontiera - poate zeci de documente semnate.
        Mai mult, la Istanbul si-a asumat ca pana in 2000 retrage toate vechiturile din Tighina si restul Transnistriei. Trupele "eliberatoare" sunt tot acolo, rapind si omorand periodic cetateni moldoveni.
      • -1 (13 voturi)    
        @potai(a)ssa (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 13:07)

        Calin_file_de_dosar [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Chiar nu înțelegi ca aici, pe HotNews propaganda ta nu prinde?!..
        Du-te nene cu poveștile astea pe CriticAtac si culege aplauzele colegilor cominterniști!
        • +3 (9 voturi)    
          Lasa-l ba nene (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:36)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Calin_file_de_dosar

          ca numa' el stie saracu' cat de amara e painea propagandei.Abia daca ii iese dupa 12 ceasuri de truda,de o juma' de mic si un tap de bere.Stie bine si el,ca nu mai tine,da' cat timp banutul vine,e bine.
        • -1 (5 voturi)    
          Trebuie sa citesti? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 22:37)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Calin_file_de_dosar

          esti precis unul dintre apostolii morali care plangea dupa Charlie Hebdo si exclama " Totul pentru libertatea parerii" !!!!
          Apropos ,Potaissa. Nume istoric. Wiki ajuta,
          • 0 (2 voturi)    
            Whaaa? Wiki? Hahaha (Duminică, 3 aprilie 2016, 16:49)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

            Aia dau rateuri si pe la formule chimice sa habitusuri de cristale si tu ii dai etalon la Istorie???????????
            • -1 (3 voturi)    
              Era vorba de (Duminică, 3 aprilie 2016, 17:02)

              potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

              Potaissa dupa wiki. Ca de obicei tu nu vrei si nu poti intelege ,asta e alta treaba , deja cunoscuta pe-aici....
              Asta e 4-a identitate/nick? Ok ,am inregistrat. Eu raspund lui@calin_file_de_dosar si-mi raspunzi tu.
              Putea fi @undomn sau @stefan2008 ,etc,ca tot tu erai ,nu?
              Cauta-ti mai baiatule o preocupatie ca tu ajungi la balamuc.
      • +3 (11 voturi)    
        Ce jalnic esti, (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:32)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        De ce sa nu ''expand"?Doar russia are voie sa ''expand''????Adica ,gorbacev si russia spune cine,unde si cati inch ''expand''???Tu te auzi ce spui si promovezi???? " Conditiile puse de rusi''????
        • -1 (7 voturi)    
          USA au la ora actuala cam (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 22:56)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          102 baze militare si vreo 310.00 de oameni sub arme (plus spionaj ,contraspionaj si lobby pentru arme) in 150 de tari.
          Ajunge la tema "expand"?
          Rusii au vreo 29-30.00 de militari in....( hai ghiceste?!?) 11 tari.
          Cine a binecuvantat Europa cu recolta primaverii arabe , deci 1.200.000 de arabi si negrii ( si a destabilizat prin asta Nordul Africii si Orientul Apropiat pentru decenii) ?
          Cine e jalnic?
          Nu sunt eu de vina c-ai facut istorie dupa Revolutie iar restul cunostintelor le-ai dobandit de la ProTv sau de la Antene. Beleste si matale ochii si-ai sa te minunezi cate puncte de vedere pot duce la un singur adevar.
      • +3 (5 voturi)    
        URSS nu e Rusia (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 16:11)

        grunespferd [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Ce s-a spus, poate, la "09.02.1990 in Kremlin" desi gasesc citatul dumneavoastra mai degraba indoielnic, nu e nici o dovada a unei intelegeri ori tratat international. Intelegerea ar fi fost intre doua puteri mondiale: USA si URSS. URSS intre timp a decedat, iar Rusia NU e URSS.

        Dupa cum rusii prea bine stiu: "times have changed/времена изменились".
        • -3 (5 voturi)    
          Absolut corect! (Duminică, 3 aprilie 2016, 2:33)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

          Revenind la subiect: neamtul are 100% dreptate in ce pretinde. Romania a ajuns in postul de vasal al USA. Trist dar adevarat. Sa nu uitam ca facem parte din UE si nu din US. Probemele trebuie rezolvate la Bruxelles ,nu la DC ( nu ca ar avea Romania un nume mai bun in UE ca-n USA , dar totusi...)
          Si sa nu uitam pozitia US clarificata de doamna Nuland " Fuck the EU"!....
      • +1 (9 voturi)    
        Aiureli aiuristice (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 17:04)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Bagi minciuni cu camionul.
        • 0 (6 voturi)    
          Crezi ? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 22:30)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          daca tu crezi mass-media e ok ,mie nu-mi plac jignirile matale la adresa celor care (cred cel putin ca) stiu ca mei este si alt punct de vedere. Nu uita ,istoria e scrisa intotdeauna de invingatori ,iar rusii au pierdut razboiul rece.
          Iar despre basme: mai gandeste-te ce CV ai pus matele pe HN:)
          • -1 (1 vot)    
            Istoria este mereu distorsionata (Duminică, 3 aprilie 2016, 16:53)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

            oricine ar scrie-o. Mai degraba vezi rezultatele ei, prezentul....or acest ne-stimabil deputat kaghebist nu vrea sa stie de cum ii impuscau rusii neamurile care voiau sa sara un zid.
      • 0 (0 voturi)    
        De ce? Soarta lumii a fost hotarata o data (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 21:02)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        pentru totdeauna? Uite acum ce i se pregateste Europei (si nici rusii n-or sa scape). Islamism.
  • +2 (4 voturi)    
    .........................belciug!.............. (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:47)

    ViorelRatiu1 [anonim]

    ....fara Belciug in Nas, angajatul lui putin nu Prezinta mare incredere!....
    viorel ratiu cincinnati oh usa
    • +1 (1 vot)    
      Domnul Ratiu (Duminică, 3 aprilie 2016, 14:13)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui ViorelRatiu1

      ati uitat sa puneti si codul postal , strada si numarul casei. Eventual numar de mobil/Facebook/Twitter.
  • +3 (9 voturi)    
    Titlul e gresit, "kgbist german" declara (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 17:05)

    Locke Lamora [utilizator]

    ce declara la ordinul Cracanatului.
  • +6 (6 voturi)    
    Un neamt stangist catre Sputnik (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 17:18)

    uluit [utilizator]

    Interviul catre Sputnik nu putea fi decat ca intre "popoarele fratesti".
    Mai lipseau cateva detalii de genul: imperialisti, asupritori... si aveam aceeasi nota de infierare bolsevica.

    Unii nu se schimba nici dupa secole.
  • +1 (1 vot)    
    "vasali docili" precum Romania (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 20:25)

    Ion Popescu [anonim]

    Herr Neu e cam vechi, politica asta e de pe vremea D-lui Ribbentrop si a tovarului Molotov (ciocan)
  • 0 (0 voturi)    
    Ce zice amicul George Friedman (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 20:40)

    Dacu [utilizator]

    Mda, nimic nou pt mine.

    Vedeti asta:
    https://www.facebook.com/intruder.vass/videos/802695073191149/


    Foarte placut un astfel de filmulet desi ...
    Introducerea cu idei prapastioase si sunet de sirena, etc - mi se pare singurul lucru prost si nelalocul lei in tot filmul. Se incearca o manipulare ieftina si penibila (rusofila evident).

    Facand abstractie de asta: discursul lui Friedman e ok. Exact asta inseamna geopolitica. Cineva familiarizat cu ea (a citit macar o carte) intelege ca e normal sa gandesti in termeni din astia. Asa isi pun problema TOATE marile puteri (nu doar SUA).

    E o table de sah. Fiecare vrea sa mute si se gandeste ce ar putea muta adversarul. Si sunt constienti ca nu pot "ocupa" prea mult, ca nici n-ar fi in interesul lor, ca nu pot si nu vreau sa-i invinga pe rusi. Mi se par cu picioarele pe pamant, realisti.

    Pt. mine singura noutate e fraza: combinatia dintre Germania si Rusia e singurul lucru care "scares as hell the United States for centuries" . Cu accent pe centuries.
    • 0 (2 voturi)    
      Pai combinatia asta germano-rusa (Duminică, 3 aprilie 2016, 14:17)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Dacu

      (eventual chiar cu tendinte franceze) a dus la razboiul rece ,adica frica americanilor de o suprematie germano-rusa. Si-si duc exact in acelasi stil politica mai departe. Ce mai conteaza destinul unor tari sau popoare care vor fi doar calculate ca un collateral damage?
  • -1 (1 vot)    
    Neamtzu' asta ... (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 22:02)

    Eu the first [utilizator]

    ... probabil ca n-a facut ceva util niciodata in viata. Altfel si-ar da seama care-s problemele logistice cu mutarea unei brigazi pe un nou amplasament, si-ar intelege ca asa ceva nu se face peste noapte. Asta fara sa discutam despre durata efortului de analiza a situatiei geostrategice, si despre durata demersurilor diplomatice si politice premergatoare. Chestii de-astea se fac repede doar daca vrei s-o dai in bara si sa iasa scandal.
  • 0 (2 voturi)    
    si ne mai plingeam de mazeta! (Duminică, 3 aprilie 2016, 13:44)

    Crioan [utilizator]

    Bombaneam de postarile ruznakofile ale lui mazeta, echidistamtul, si alt trolli KGB, dar iata ca Putin a reusit sa faca marionete si din politicienii germani!
    Fosta locomotiva a Europei Unite este acum condusa de adeptii mujicilor ...