Tarile bogate au primit doar 1,39% dintre refugiatii sirieni (raport)

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 30 martie 2016, 6:53 Actualitate | Internaţional

Tarile bogate nu au orimit decat o mica parte din cele aproape cinci milioane de refugiati care au fugit Siria, arata un raport publicat de ONG-ul britanic Oxfam, care face apel la acestea pentru a primi mai multi imigranti, scrie AFP. Oxfam solicita tarilor bogate sa ia cel putin 10% din cele 4,8 milioane de refugiati sirieni inregistrati oficial.

Dar, pana acum tarile bogate nu au prelaut decat 67.100 de oameni, sau 1,39% din refugiati, scrie raportul citat.

Potrivit lui Oxfam, doar trei tari bogate, Canada, Germania si Norvegia, au facut mai mult decat ar fi trebuit sa faca in ceea ce priveste primirea permanenta a refugiatilor. Cinci altii (Australia, Finlanda, Islanda, Suedia si Noua Zeelanda), s-au angajat sa faca mai mult cu 50% decat le revine, iar alte aproximativ 20 de tari analizate de Oxfam se afla sub asteptari.

ONG-ul a publicat raportul sau inainte de organizarea unei conferinte internationale la Geneva la 30 martie sub auspiciile ONU, in cursul careia tarile vor fi rugate sa ofere locuri de reinstalare pentru refugiatii sirieni. Marea majoritate raman in tarile vecine, in timp ce conflictul din Siria intra in al saselea an.

Conferinta ONU, care va fi deschisa de catre Secretarul General Ban Ki-moon, isi propune sa "imparta responsabilitatea globala" legata de criza refugiatilor cauzate de razboiul din acea tara si care si-a facut mai mult 270.000 morti.










2514 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    propaganda stangista si matematica (Miercuri, 30 martie 2016, 8:37)

    gigel123 [utilizator]

    Conform datelor ONU / UNHCR, peste 1,3 milioane de refugiati + imigranti au ajuns in Europa (sea arrivals only; fara a pune la socoteala si rutele terestre) in 2015 si 2016. Din astia:
    - cam 50% provin din Siria
    - Germania a "adoptat" peste 1 milion deja

    Ori, considerand procentul de 1.39% furnizat de Oxfam, ar rezulta ca numarul total al refugiatilor sirieni e peste 47 de milioane.

    data.unhcr.org/mediterranean/regional.php
  • +3 (5 voturi)    
    Lasati ca-si ia angajament Iohannis! (Miercuri, 30 martie 2016, 9:13)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Isi pune caciula de nutrie pe cap si se duce si -si ia angajamentul sa ia refugiatii pe care nu-i iau tarile bogate!
  • +4 (6 voturi)    
    Pai UK si US nu mai au loc? (Miercuri, 30 martie 2016, 9:23)

    potaissa [utilizator]

    asa de curiozitate...
  • +5 (7 voturi)    
    Bineinteles, zazanie pe toala linia (Miercuri, 30 martie 2016, 9:37)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    care, cine, ce sa (NU) mai ia din refugiati, in contextul atentatelor teroriste recente....

    In loc sa insiste pe o fortare a solutionarii conflictului, la "fata locului"-ca sa se poata intoarce oamenii sa reconstruiasca si sa isi reia viata acolo, ii imprastie in cele 4 zari cu cearta de rigoare...
  • +5 (5 voturi)    
    Te doare capul ! (Miercuri, 30 martie 2016, 9:38)

    Idealistu [utilizator]

    Un raport aiuritor ! Germania a preluat in 2015 circa 1 milion de refugiati si emigranti.
    De ce doar democratiile bogate din occident trebuie sa primeasca refugiati. Arabia Saudita, Emiratele Unite, Sultanatul Omanului, Malaezia ce au ?
    Dar China si Rusia ?
    Tot felul de neica nimeni cu convingeri de stanga fac rapoarte pe care agentiile de presa le preiau necritic.
  • +7 (7 voturi)    
    Raspuns (Miercuri, 30 martie 2016, 9:41)

    Vlad-I [utilizator]

    Deci, ONG-ul recunoaste ca milionul de " refugiati" sunt de fapt emigranti economici veniti sa traiasca pe spinarea contribuabilului european. Nu ar fi rau ca europenii sa-si ceara inapoi libertatea furata, autoritatile europene tin sub lacat statisticile negative.
  • +6 (6 voturi)    
    grea realitatea pentru comunisti (Miercuri, 30 martie 2016, 10:00)

    diddlyjo [utilizator]

    deci "pana acum tarile bogate nu au prelaut decat 67.100 de oameni, sau 1,39% din refugiati."

    dar ceilalti 1.000.000 de refugiati ajunsi anul trecut in Germania unde sint? dar cei peste 150.000 de refugiati majoritar sirieni din Suedia? dar cei aproape 150.000 inregistrati in Austria?
  • +4 (4 voturi)    
    Nu-i corectă cererea. (Miercuri, 30 martie 2016, 10:35)

    asavreau [utilizator]

    În loc să primească mai mulți imigranți țările bogate,mai corect este să facă presiuni ca ONU să intervină și să asigure ca islamiștii să aibă o viață sigură în țările lor.Dezrădăcinații ăștia aduc cu ei și instabilitatea din țările lor și nu cred-că avem interes să extindem zona de instabilitate.Trebuie eliminate cauzele de instabilitate din Siria,Irak,Libia.Dezarmarea milițiilor de orice fel și introducerea unor forțe ONU pentru a asigura ordinea și liniștea publică.Organizarea de alegeri libere, dar menținerea controlului ONU pentru o perioadă determinată,până la consolidarea unor guverne democratice.
  • +5 (5 voturi)    
    ciudat raport (Miercuri, 30 martie 2016, 10:44)

    xan [utilizator]

    Un alt raport (BBC) spune ca doar in Europa si doar anul trecut au fost primiti 360000 de sirieni. Asta inseamna cu 580% mai mult decat in raportul amintit...Cam mare eroarea ca sa fie doar o eroare nu credeti?

    http://www.bbc.com/news/world-europe-34131911