Presa belgiana: Al treilea terorist de pe aeroportul din Bruxelles ar fi Faycal Cheffou, jurnalist freelancer care locuieste la Bruxelles. El este in viata si a fost prins de autoritati

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 martie 2016, 13:52 Actualitate | Internaţional

Cei trei suspecti in atentatele din aeroportul din Bruxelles
Foto: Hotnews
Cel de-al treilea terorist care apare in imaginile surprinse la aeroportul Zaventem din Bruxelles inaintea atentatului de marti ar fi fost identificat ca fiind Faycal Cheffou, anunta RTBF.be, precizand ca informatia nu a fost confirmata de autoritati. Faycal Cheffou ar fi suspectul care poarta o palarie si o jacheta usoara, surprins alaturi de ceilalti doi teroristi care s-au aruncat in aer, anunta Reuters. Faycal Cheffou este singurul dintre cei trei teroristi de la aeroport care, din motive inca necunoscute, nu a detonat bomba pe care o avea asupra sa, spre deosebire de ceilalti doi kamikaze. Presa belgiana scrie ca Faycal Cheffou a fost deja prins de autoritati.

-------------------------------

Ora 15:05: Faycal Cheffou a fost retinut joi, la doua zile dupa atentat, in centrul Bruxelles-ului. El era cautat de autoritati de cateva luni. Faycal Cheffou a postat pe internet o inregistrare video in care aparea in fata unui centru de primire a refugiatilor si acuza faptul ca musulmanilor li se servea cina inainte de terminarea postului Ramadanului.

Ora 14:42: Faycal Cheffou se recomanda ca "jurnalist freelancer" si locuieste la Bruxelles, scrie La Libre Belgique.

Ora 14:35: Faycal Cheffou se afla in arest si a fost inculpat de autoritatile belgiene pentru participare la activitatile unui grup terorist, crime teroriste si tentativa de asasinat terorist, potrivit cotidianului belgian Le Soir. Faycal Cheffou ar fi fost identificat de soferul de taxi care l-a adus marti la aeroportul Zaventem.

Reuters scrie ca biroul procurorului federal din Belgia nu a putut fi contactat pentru comentarii, insa, intr-o declaratie data vineri, s-a anuntat ca un barbat pe nume "Faycal C" se numara printre cei trei suspecti retinuti de autoritati in acest caz.

Faycal Cheffou ar fi unul dintre cei sase suspecti retinuti de autoritati la scurt timp dupa atentat, dintre care 3 au ramas in arest, iar alti 3 au fost eliberati.

Politia belgiana a facut perchezitii la locuinta lui Faycal Cheffou, fara a gasi arme si explozibili.
























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

14520 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 26 martie 2016, 14:15)

    p_d [utilizator]

    Si vor sa-l elibereze din arest curand? : )) pe motiv că pot dovedi că este jihadist.
    • +9 (11 voturi)    
      Cainele in post :D (Sâmbătă, 26 martie 2016, 17:45)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui p_d

      Asta cu servitul cinei cand se tine post, pentru imigranti, mi se pare maxima.

      Daca tot il au pe tava, sa-l tina sa faca postul, ba chiar, sa-l refaca a la carte.
  • +15 (19 voturi)    
    Si pe asta saracul (Sâmbătă, 26 martie 2016, 15:25)

    mitg [utilizator]

    Sa nu cumva sa-l interogheze mai mult de o ora pe zi, ca are soc de la arest ...
    • +8 (10 voturi)    
      Drepturile Omului! (Sâmbătă, 26 martie 2016, 20:10)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Pai normal! Drepturile Omului! Nu e voie sa-l stresezi!
      • +2 (4 voturi)    
        Oare (Sâmbătă, 26 martie 2016, 22:42)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

        indivizii care fac sa explodeze bombe artizanale in aglomeratii umane ,fara sa tina seama de ce oameni sunt acolo, pot fi nuimiti oamei?
        Adica sa omoare fara discernamant copii , femei , batrani , catolici, protestanti , alti musulmani, fara
        nici o tinta specifica , sunt oameni?
        Li se aplica Drepturile Omului?
        Sau sunt altceva, greu de definit , dar in nici un caz oameni ?
  • +13 (17 voturi)    
    Tare numele (Sâmbătă, 26 martie 2016, 15:29)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    Faycal Șefu'
  • +13 (17 voturi)    
    un terorist care se dadea drept jurnalist (Sâmbătă, 26 martie 2016, 15:48)

    Razvan_M [utilizator]

    Nu mai folositi sintagma de "jurnalist". Orice fraier se poate declara jurnalist pt. a putea spiona inamicul, asta nu inseamna ca trebuie luat drept unul.
    • 0 (0 voturi)    
      Trebuie clarificat (Luni, 28 martie 2016, 12:19)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Daca era un terorist - jurnalist sau un jurnalist - terorist. De unii avem si noi :-))))
  • +12 (18 voturi)    
    Belit ,frecat cu sare si pus la uscat (Sâmbătă, 26 martie 2016, 15:53)

    potaissa [utilizator]

    si dup-aia atarnat in centrul orasului sa aiba ce scuipa belgienii.
  • +14 (18 voturi)    
    Pt teroristii dovediti (Sâmbătă, 26 martie 2016, 17:34)

    Printesa Leia Volguta Vaselinescu [utilizator]

    Pedeapsa cu moartea. Dupa un interogatoriu ca la carte.
  • +13 (15 voturi)    
    Li s-a servit cina inainte de ... (Sâmbătă, 26 martie 2016, 17:38)

    Maniu [utilizator]

    cata nesimtire din partea europenilor! Pentru asta trebuie impuscati! Cum isi permit sa nu respecte intregul tipic al religiei noilor totalitaristi?
  • +16 (18 voturi)    
    V-au dat de mancare ca mureati de foame, (Sâmbătă, 26 martie 2016, 20:39)

    parol_monsher [utilizator]

    desteptule. Puteai s-o refuzi, pur si simplu.

    Dar pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti.
  • +2 (4 voturi)    
    Noi cu flori (Sâmbătă, 26 martie 2016, 22:09)

    mopsu [utilizator]

    și marșuri ale tăcerii, milă pentru criminali și ei continuă să ucidă.Oare am ajuns în stadiul de a merge ca oile la tăiere ?