VIDEO Armata siriana a recucerit Palmyra / Ce a ramas din perla desertului sirian

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 25 martie 2016, 17:28 Actualitate | Internaţional

Palmyra
Foto: Captura YouTube
Armata siriana a preluat vineri controlul asupra orasului antic Palmyra, care fusese cucerit in urma cu un an de gruparea jihadista Stat Islamic, a anuntat o sursa militara, citata de televiziunea de stat, transmite AFP.

"Fortele nostre armate, in coordonare cu (militiile) Fortelor de aparare nationala, au preluat controlul asupra orasului antic Palmyra, dupa ce a provocat pierderi grele teroristilor din DAESH (acronimul arab al SI)", a afirmat aceasta sursa militara.

SI cucerise acest oras in 23 mai 2015 si a inlatat pe castelul din oras steagul sau. Castelul a fost construit de mameluci in secolul XIII pe o colina care domina orasul antic.

Recucerirea orasului permite regimului sa progreseze in est in desertul sirian spre granita cu Irakul, controlata de jihadisti.

De cealalta parte a granitei, armata irakiana, sustinuta de o coalitie de militii si de aviatia coalitiei internationale condusa de Statele Unite, a lansat joi o ofensiva pentru a prelua de la Statul Islamic Mosulul, al doilea oras al tarii (nord).

Televiziunile rusesti au prezentat vineri imagini aeriene din Palmyra.













Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
16877 vizualizari
  • +3 (13 voturi)    
    Da (Vineri, 25 martie 2016, 18:34)

    serbanTeodor [utilizator]

    Bun, deci au distrus si ce aveau ca mostenire. Pai atunci sa vina in europa ca-s saraci si nu pot face bani nici din turism ca n-au nici macar un obiectiv de interes.
    • +5 (9 voturi)    
      PS (Vineri, 25 martie 2016, 22:24)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

      Sarcasm ptr cine n-a inteles. Au distrus in prostia lor un lucru de pret, lasat mostenire de stramosii lor, care ar fi putut sa fie o importanta sursa de venit asa cum era Petra in apropiere. Dovada ca prostia si lipsa educatiei dauneaza grav sanatatii. Si n-ar fi fost o problema daca dauna doar sanatatii lor, dar ar putea dauna si sanatatii noastre. Ce te faci cand unul decide ca poate si Coloseumul sau David e o ofensa adusa "adevaratei religii"?
      • +1 (3 voturi)    
        n-ai inteles nimic! (Sâmbătă, 26 martie 2016, 10:25)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

        Palmyra NU a fost distrusa de armata - a fost distrusa de DAESH! Iar pe astia din DAESH nu-i intereseaza "turistii" si in NICI UN CAZ cei occidentali!
  • +10 (14 voturi)    
    Spor la treaba (Vineri, 25 martie 2016, 18:36)

    mitg [utilizator]

    Chiar astazi urmaream un interviu cu un grup de refugiati sirieni care de-abia asteapta sa se intoarca acasa.
    Sa-i ajute comunitatea internationala cu bani si spor la reconstruit comunitatile locale.
    • +3 (7 voturi)    
      Ce naiba sa-i ajute (Vineri, 25 martie 2016, 22:47)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Fratii si copii lor sunt aia care au distrus ceva care era defapt un lucru de pret al lor. Pot sa-ti dea aia din europa bani dar daca esti prost, n-ai ce-i face. Decat sa-i bei si islamul nu da voie.
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 26 martie 2016, 11:50)

        John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

        Ii amuzant cum crezi ca ISIS sunt formati doar din sirieni.
  • +4 (8 voturi)    
    Palmyra (Vineri, 25 martie 2016, 19:40)

    immortal [utilizator]

    Din pacate este o stire prematura, armata siriana reusind azi cucerirea sediului brigazii 550 aflata la nord de Palmyra si circa 50 % din oras.

    Cine doreste sa vada o harta cu situatia operatiunilor militare din Palmyra o poate vedea la adresa:
    https://media.almasdarnews.com/wp-content/uploads/2016/03/palmyra-update-.-2.jpg

    Cu siguranta ISIS va fi infrant la Palmyra, insa este de vazut ce se va intampla zilele viitoare in conditiile in care ISIS a masat forte importante pentru a ataca pozitiile armatei siriene in zona de Est a orasului Aleppo.
    In acelasi timp in sudul Siriei, la frontiera cu Iordania, ISIS este de asemeni in ofensiva, cucerind de la rebelii cei buni orasul Saham al-Jawlan din provincia Daraa, practic dublandu-si suprafata de teritoriu ocupat in aceasta zona a Siriei in doar cateva zile.
    • -1 (9 voturi)    
      :))))) (Vineri, 25 martie 2016, 20:01)

      Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui immortal

      ...rebelii „cei buni”! tare asta!
      • 0 (6 voturi)    
        Rebelii cei buni (Sâmbătă, 26 martie 2016, 0:24)

        immortal [utilizator] i-a raspuns lui Radu_Luci

        Asta zic si eu... e tare cu rebelii cei buni ... pe masura ce trec anii s-a dovedit ca ei in realitate nu exista

        Ca dovada, pana nu si-au dat mana cei doi mari licurici nu s-a facut pace ... problema e ca Turcia + Arabia Saudita si Qatar continua sa trimita armament cu sutele de tone in Siria si prostimii i se livreaza stiri usor de digerat cu dictatorul cel rau si rebelii cei buni
      • 0 (4 voturi)    
        cam asta e situatia (Sâmbătă, 26 martie 2016, 10:30)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Radu_Luci

        Exista grupari "rebele" care lupta IMPOTRIVA regimului Al Assad (de altfel, regim nedemocratic!) si care, in acelasi timp, lupta SI impotriva DAESH!

        Constat ca, dintre comentacii de pe HN, maximul 2% au idee ce se intampla cu ADEVARAT in Orientul Apropiat si Mijlociu... dar macar de ar vrea, fie si cat de cat, sa invete ceva... >:
  • +1 (11 voturi)    
    hmmm (Vineri, 25 martie 2016, 20:00)

    Radu_Luci [utilizator]

    adică „mujicii” au ajutat la recucerirea orașului antic? nu pot să cred, sigur e propagandă. Moscova lucrează! ...dar, dacă nu e, unde au fost ceilalți „aliați” între timp?
  • -1 (3 voturi)    
    n-au distrus 2 milenii... (Sâmbătă, 26 martie 2016, 10:37)

    Codruta N [utilizator]

    ... cat au reusit sa distruga, in doar cativa ani, niste capete seci, bine indopate cu idei cretine! :(

    Din pacate, din cate vad pe la diverse comentarii (nu neaparat doar la acest articol), o buna parte din cei care scriu pe aici nu-s cu nimic mai breji decat cei din DAESH - le lipsesc doar curajul si mijloacele! Uneori chiar sunt curioasa daca HN nu face, cumva, recrutare >: