Rusia va amplasa sisteme de aparare pe insulele Kurile si creeaza doua noi divizii militare in Vest

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 25 martie 2016, 17:16 Actualitate | Internaţional

Insulele Kurile
Foto: Wikipedia
Rusia va amplasa sisteme de aparare si drone pe insulele Kurile, revendicate de Japonia si un subiect de tensiuni persistente intre cele doua tari, a declarat vineri ministrul rus al Apararii, Serghei Shoigu, care a anutat si crearea a doua noi divizii militare in Vest, ca raspuns la intarirea fortelor NATO in Europa de Est, scrie AFP.

"Amplasam acolo in cursul anului sisteme de aparare de coasta Bal si Bastion si drone de noua generatie Eleron-3", a declarat Shoigu, citat de agentia publica Ria Novosti.

Acesta a adaugat ca armata rusa studiaza posibilitatea de a crea pe insulele Kurile o baza navala pentru flota rusa din Pacific.

"In aprilie, marinari din flota Pacificului se vor deplasa pentru o expeditie de trei luni pe insulele Kurile. Misiunea lor principala va fi sa studieze posibilitatea de a crea o baza", a afirmat el.

Principalele baze navale ale marinei ruse din Extremul Orient se afla in Vladivostok si Viliucinsk, in Kamceatka.

Prezenta militara rusa pe insulele Kurile, unde traiesc circa 19.000 de oameni, este un subiect sensibil pentru Tokyo, care revendica acest arhipelag, anexat de Uniunea Sovietica la sfarsitul celui de-al Doilea Razboi Mondial.

Ministrul Pararii a anuntat si crearea a doua noi divizii militare in Vest, ca raspuns la intarirea fortelor NATO in Europa de Est.

"NATO continua sa isi sporeasca potentialul militar in Europa, inclusiv in proximitatea directa a granitei noastre. Aceasta situatie nu poate decat sa ingrijoreze. Trebuie sa reactiona", a declarat Shoigu.

In februarie, ministrii Apararii din NATO au anuntat intarirea "prezentei avansate" a Aliantei in Europa de Est, sustinuta in special prin amplasarea de echipamente grele de catre Statele Unite.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Lupul de pe Wall Street, varianta romaneasca. Falsii brokeri care au furat un mil. de euro, inspirati de filmul lui Scorsese 

Detalii incredibile ies la iveala in dosarul brokerilor falsi, care au reusit sa pacaleasca cel putin 19 persoane din Romania, cu un milion de euro.
4029 vizualizari
  • +9 (17 voturi)    
    Mujicia, ultimul Imperiu Colonial al planetei (Vineri, 25 martie 2016, 17:32)

    Parzivall [utilizator]

    Cu un Cracanat Tzar.
    • +1 (15 voturi)    
      Parzivall a.k.a (Vineri, 25 martie 2016, 18:20)

      perestroika [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      un_domn? Pare-mi-se sau te-ai rebranduit? :D
      • +3 (11 voturi)    
        Ti se pare (Vineri, 25 martie 2016, 19:16)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui perestroika

        Faci conexiuni care ti se par tie logice dar...nu-s.
      • 0 (8 voturi)    
        el este (Sâmbătă, 26 martie 2016, 2:08)

        popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui perestroika

        deocamdata a uitat de pufoaika, dar o sa-si aduca el aminte dupa ce-si ia pastilele.
        • +1 (3 voturi)    
          Alt fraier (Sâmbătă, 26 martie 2016, 4:32)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

          Is doar alt domn domle
  • -9 (17 voturi)    
    poutine... (Vineri, 25 martie 2016, 18:07)

    demaGOGU [utilizator]

    ..are cel putin 3 mutari de sah inaintea adversarilor (geo) strategici.
    • +8 (14 voturi)    
      Doar ca nu are si bani sa isi sustins mutsrile (Vineri, 25 martie 2016, 19:18)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Uncle Sam i-a servit lectia economica, cu sa nu mai cumperi hartie igienica....iti transformi moneda in toilet paper.
  • +8 (12 voturi)    
    dada (Vineri, 25 martie 2016, 18:17)

    seb_h [utilizator]

    In 10 ani Kurilele vor fi ale Japoniei, carora le-au fost furate....
    • -3 (11 voturi)    
      Daca zici tu. (Vineri, 25 martie 2016, 18:27)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

      Daca zici tu asa o fi.
    • -1 (7 voturi)    
      O sa ai de asteptat extrem de mult timp. (Sâmbătă, 26 martie 2016, 1:25)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

      Parerea mea este ca o sa ai de asteptat extrem, extrem de mult timp.

      Nu ar fi mai bine sa cautati economia romaneasca care a disparut in triunghiul Coruptiei romanesti?
  • +5 (9 voturi)    
    Drept raspuns (Vineri, 25 martie 2016, 18:19)

    ipolitic [utilizator]

    NATO va modifica ATG-urile cu un ac in varf, mai eficiente impotriva tancurilor gonflabile.
  • +11 (19 voturi)    
    Rusia trebuie sa dispara (Vineri, 25 martie 2016, 18:25)

    cartofil [utilizator]

    Este un stat parazit (traieste numai din bogatiile exploatate din teritorii cucerite in ultimii 200 de ani), cu o cultura asiatica, medievala. Nu are nimic de-a face cu civilizatia europeana (unde omul este pe prim plan), la rusi omul nu conteaza, cele doua civilizatii sunt ireconciliabile. Nu produce nimic care sa conteze, nu aduce plus valoare umanitatii, dimpotriva. Ce ati vrea sa va luati din ce produc rusii ??? Asa-i ca nu puteti indica repede nimic??? Pentru ca nu sunt in stare sa produca absolut nimic, ei stiu numai sa fure, sa insele, sa ucida, sa terorizeze,sa minta. Produc doar durere, au omorat zeci de milioane de oameni, sunt cei mai mari ucigasi ai mapamondului din ultimul secol. Majoritatea zonelor de instabilitate din lume sunt opera rusilor. O gasca de golani, aflata in jurul tzarului (intotdeauna au avut un tzar) vor sa puna mana pe resursele intregii umanitati. Rusia sa intre intre hotarele ei naturale de acum 300 de ani. Cam cat cateva judete din Romania.
    • -13 (21 voturi)    
      Ce-ar fi daca... (Vineri, 25 martie 2016, 18:37)

      perestroika [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      si stapanii tai amerlocii ar fi nevoiti sa reintre in hotarele lor naturale de acum 400 de ani?
      • +9 (15 voturi)    
        Sunt si rusi printre americani (Vineri, 25 martie 2016, 19:20)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui perestroika

        America e natiunea alcatuita din toate celelalte natiuni de pe glob, land of freedom, Mujicia este land of Foamea.
    • 0 (0 voturi)    
      Acum 300 de ani (Luni, 28 martie 2016, 21:06)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Rusia a fost deja mare putere, avea toata Siberia, parte din Ucraina, cam tot pana la Urali-sa nu mai zic si de Alaska.
      Si facea exact ce faceau europenii prin colonizarea Americilor.
      Asa ca indemnul tau de a-l baga pe rusi intre hotarele naturale de acum 300 de ani-nu e o idee prea buna.
  • +11 (17 voturi)    
    Vodka in creier (Vineri, 25 martie 2016, 18:30)

    Adrian_1978 [utilizator]

    Lasati fraierii sa Isi cheltuie banii pe fiare. :)
    Vor fi invisi de prostia lor si de regulile economiei. Chestia asta s-a intamplat de multe ori in istoria mujicilor dar daca sunt cu vodka in cap nu pricep deloc.
    Realitate: economic Rusia e vraiste dar are pretentii de putere mondiala. E o discrepanta intre puterea economica si ambitii. De aici li se va trage. Cand vor pica vor ajunge mai rau decat dupa caderea cortinei de fier. Si o vor lua de la capat. :)
    • +9 (15 voturi)    
      Mujicistan e cazut deja in buda (Vineri, 25 martie 2016, 19:22)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1978

      Zilele Bursicului Cracanat is numarate. It is the Final Countdown.
  • +3 (3 voturi)    
    ...mujicii... (Sâmbătă, 26 martie 2016, 8:36)

    ViorelRatiu1 [anonim]

    ...Avem deaface cu o natiune de Mujici care Nu Pot Nu Doresc si Nu Vor avea Democratie Niciodata! Ei trebuie Sa Fie Condusi de un Tar! Care le da mai mult sau mai putina vodka! De proasta calitate, ca cea de cit de cit calitate, merge la export! Nu am nici o compasiune Pentru Mujici! Cum aleg asa culeg! Au acum un 'pitic atomic' prin kremlin care 'elimina' tot ce este impotriva sa! Opozantii sint impuscati sub zidul kremlinului, sint bagati prin puscarii, se apuca de baut polonium, cad in cutite, accidente vasculare lovituri in cap si alte multe din arsenalul fostului kgb!
    viorel ratiu cincinnati oh usa
  • 0 (0 voturi)    
    Au bani.. (Sâmbătă, 26 martie 2016, 20:18)

    SerbanNeicu1 [anonim]

    Au bani...U.E. plateste bine asa ca se pot juca si pot sa isi arate muschii....