UPDATE Pentagon: Al doilea om in ierarhia Statului Islamic a fost omorat intr-o operatiune majora care a vizat operatiunile financiare ale organizatiei teroriste

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 25 martie 2016, 15:55 Actualitate | Internaţional

Haji Imam
Foto: rewardsforjustice.net
Al doilea om in ierarhia Statului Islamic, Abd ar-Rahman Mustafa al-Qaduli, cunoscut drept Haji Imam, fost omorat intr-o ofensiva americana de amploare desfasurata saptamana aceasta, in care au fost vizate operatiunile financiare ale gruparii teroriste, a anuntat vineri secretarul american pentru Aparare Ash Carter. Acesta a adaugat ca mai multi lideri seniori ai Statului Islamic au fost omorati in operatiune.

NBC anuntase anteriors, citand surse din aparare, ca Haji Imam a fost omorat intr-un raid aerian american. Un oficial american a declarat pentru Reuters, sub conditia anonimatului, ca Haji Imam a fost vizat si omorat intr-o operatiune americana, iar Fox News relateaza ca operatiunea a avut loc joi.

Anuntul moartii lui Haji Imam, un lider religios senior al Statului Islamic, vine dupa ce oficiali americani au declarat la inceputul lunii pentru NBC News ca se crede ca un comandant de top din cadrul Statului Islamic, Omar al-Shishani - cunoscut si ca Omar Cecenul - ar fi fost omorat intr-un raid aerian american in Siria.

O declaratie comuna a secretarului american al apararii Ash Carter si a generalului Joe Dunford, seful desemnat al statului major interarme, este anuntata pentru ora locala 10:45 (14:45 GMT/17:45 ora Romaniei)


Stire in curs de actualizare












VIDEO Pagubiti in noaptea nuntii. Cum au ramas fara bani doi tineri din Sibiu, chiar dupa petrecere

Nunta de vis s-a transformat in nunta de cosmar pentru doi tineri din judetul Sibiu. Hotii le-au furat din casa toti banii primiti in dar, in timp ce mirii si cativa invitati continuau petrecerea a doua zi dupa marele eveniment.
11742 vizualizari
  • -14 (28 voturi)    
    so? (Vineri, 25 martie 2016, 16:22)

    adi_b_razzor [utilizator]

    Pai si nu devine al 3-lea in ierarhie acum al 2-lea? Nu mi se pare cine stie ce... Mai degraba sa gaseasca solutii sa nu mai recruteze oameni - sa nu mai aiba cine sa vina din spate si sa le ia locul... De omorat nr 1, nr 2, nr 3 e mult mai usor.
    • 0 (10 voturi)    
      bucuria altuia (Vineri, 25 martie 2016, 16:35)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      deci ... Cineva va fi promovat !! si nu ma refer la cei care l-au ucis.
      • +11 (13 voturi)    
        poate-i vorba de „altora” (Vineri, 25 martie 2016, 16:51)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

        - și-atunci ar fi un câștig (chiar dacă minor) pentru partea noastră de lume. La fel și faptul că au avut mai multe pierderi într-un timp relativ scurt - poate graba de a riposta îi va determina pe mai mulți să facă greșeli...
      • +19 (19 voturi)    
        Desi (Vineri, 25 martie 2016, 17:09)

        omezu [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

        Nu cred ca va fi bucuros. Stie ca o racheta are numele lui pe ea :D
    • -9 (11 voturi)    
      dar cine este primul? (Vineri, 25 martie 2016, 16:38)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      ca habar nu am...
      • +7 (7 voturi)    
        asta (Vineri, 25 martie 2016, 17:23)

        Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Greu sa dai o cautare pe google dupa Statul Islamic...

        https://en.wikipedia.org/wiki/Abu_Bakr_al-Baghdadi
    • +8 (18 voturi)    
      Primul, si-al doilea si-al treilea.... (Vineri, 25 martie 2016, 16:55)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      in ierarhia Statului Islamic se afla la moscova. Astia ucisi sunt al n-lea, al n+1-lea , etc care nu conteaza. Statul Islamic nu poate avea o strategie atat de bine planificata daca este condus de niste barbosi carora le cad incontinuu bombe in cap. Altii sunt cei care fac ca acest stat criminal sa existe. Cine culege beneficiile ??? Acolo cautati si sursa Statului islamic
      • 0 (2 voturi)    
        Valabil si pt. al quaeda si pentru oricine altcine (Sâmbătă, 26 martie 2016, 3:24)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Binele vine de la Washington si raul de la Moscova. Valabil pentru orice subiect, de la incalzirea globala (sau racirea, depinde de preferinte) la posetele Elenei Udrea, trecand, bineinteles, prin toti teroristii din aceasta lume.
        Fireste, nu exista absolut nicio legatiura intre faptul ca Putin are approval rates de peste 80%, faptul ca rusii mor de foame si faptul ca numitul Putin finanteaza raul global.
        Lumea e un loc exact atat de simplu, doar oamenii rai il fac sa para complicat.
        Slava Domnului ca exista totusi cativa care au raspuns (intotdeauna acelasi raspuns) la orice intrebare.
    • +7 (11 voturi)    
      Știrea este importantă... (Vineri, 25 martie 2016, 17:29)

      Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      ... cel puțin din perspectiva faptului că acum SI va dori răzbunare, deci autoritățile trebuie să fie mai vigilente în perioada următoare.

      Dacă pentru capturarea (nu uciderea) unui neica nimeni (Salam ăla prins săptămâna trecută) am avut atentat cu 30 de morți, cine știe ce se va pune la cale ca răzbunare pentru moșulică ăsta din poză.
    • +11 (11 voturi)    
      una nu exclude pe alta (Vineri, 25 martie 2016, 17:32)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      Adica luarea la tinta cu rachete a liderilor ISIS nu exclude in plan paralel limitarea posibilitatilor de recrutare.
      Dar nu crezi ca un lider se ocupa exact de planificare, conducere si coordonare a activitatilor printre care si recrutarea amatorilor de virgine in rai?
      Din totdeauna liderii au fost tinta prastierilor, arcasilor, lunetistilor sau rachetelor dirijate exact din cauza valorii lor. O fi simplu sa-l inlocuiesti dar incearca sa schimbi peste noapte CEO-ul unei mutlinationale cu adjunctul lui. Vei avea mari surprize.
    • +7 (7 voturi)    
      pentru adi (Vineri, 25 martie 2016, 20:13)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      La ei ierarhia se face dupa cat de diabolic e individul. E clar ca locul trei nu poate fi la fel de satanic ca si locul doi.
  • 0 (6 voturi)    
    ca să fie clar (Vineri, 25 martie 2016, 16:55)

    PaulPastout [anonim]

    a fost omorât sau a fost concediat?
  • -12 (26 voturi)    
    vai tu ce eficienti sunt... (Vineri, 25 martie 2016, 17:35)

    cristianaxl [utilizator]

    cata determinare...cata lupta pentru eliberarea poporului sirian...
    dar de faptul ca azi armara rusa impreuna cu armata siriana si militiile hezbolah au eliberat Palmira de ce nu scrieti?...nu vi se pare o reusita mai mare?...

    scrieti de americani ca au ucis un om...care...din ce spun ei...era al doilea...dupa cine?....cine a facut clasamentul?...numaio vrajeli si minciuni...americanii nu au luptat impotriva statului islamic...doar au simulat atacuri...
    • +10 (14 voturi)    
      Ho cu tata (Vineri, 25 martie 2016, 17:43)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      Nah link aici. Te-a activat cracanatul?
      www.hotnews.ro/stiri-international-20891961-video-armata-siriana-recucerit-palmyra-ramas-din-perla-desertului-sirian.htm
    • +2 (6 voturi)    
      Relax (Vineri, 25 martie 2016, 19:44)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      de ce nu o iei mai usor?Nu mai pune atata la inima.Zambeste,viata e frumoasa.Ce zici?
    • +8 (10 voturi)    
      Ai incercat sa afli ce e cu ticul asta al tau ? (Vineri, 25 martie 2016, 21:01)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      Ma refer la punctele de suspensie pe care le presari fara nicio noima, de-a lungul si de-a latul comentariilor ?
      PS. Poate daca ai schimba tabara ai scapa si de trauma pe care incearca sa o ascunda punctele de suspensie.
    • 0 (0 voturi)    
      Cata intelepciune ! (Sâmbătă, 26 martie 2016, 5:45)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      Ai fost cumva studentul lui Oprea la "academia" lui?!
  • +4 (8 voturi)    
    Aleluia! (Vineri, 25 martie 2016, 18:34)

    Ricochet [utilizator]

    Sper sa ajunga in acelasi cazan cu smoala cu Nastase si Iliescu.
  • +1 (5 voturi)    
    Eu aduc fulgii (Vineri, 25 martie 2016, 19:03)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    ca sa fie treaba treaba.
  • -2 (4 voturi)    
    moartea, sportul lui preferat (Vineri, 25 martie 2016, 19:27)

    PaulPastout [anonim]

    http://www.zerohedge.com/news/2016-03-25/us-kills-isis-second-command-3rd-time-2-years-press-conference-live-feed
  • +1 (3 voturi)    
    ...cam dubioasa treaba... (Vineri, 25 martie 2016, 21:53)

    Observatore [utilizator]

    ... acesti isis , al-quaida , si cum naiba se mai numesc
    sunt ca hydra ( tai un cap rasare doua... ) . Ceva e putred ( si nu numai in Danemarca ! )
  • +1 (7 voturi)    
    Numai dupa eliminarea No1 aka Cracanel (Vineri, 25 martie 2016, 22:04)

    Parzivall [utilizator]

    Monstrul Isis a fi decapitat si infrant.
    • -2 (2 voturi)    
      Mdeah (Sâmbătă, 26 martie 2016, 3:35)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Probabil de-aia Al quaeda e bine merci, activa si-acum - nu l-au terminat inca pe jefhu' de la Washington...
      Acu' pe bune - tu chiar n-ai nicio treaba de facut?? Asa de rau a ajuns industria de petrol si gaze din Alberta sau de pe unde mai minteai ca esti incat stai zi si noapte, 7/7, pe forumurile Internet???
      Tu si toate cele 4, sau 5, sau cate clone sunteti...
      Plictisitor. Stupid. Chiar crezi ca pacalesti pe cineva???
      • +1 (1 vot)    
        Esti frustrat? Care-i problema ta? (Duminică, 27 martie 2016, 21:10)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        Iti duci copii la Mac si ai realizat curand ce greseala ai facut? Si mai termina cu atitudinea asta de romanash clasic purtator de grija altuia.