UPDATE Salah Abdeslam nu mai vrea sa colaboreze cu anchetatorii si cere transferarea rapida in Franta / Avocatul lui Abdeslam spune ca acesta nu a stiut de atacurile din Bruxelles

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 24 martie 2016, 10:46 Actualitate | Internaţional

Salah Abdeslam
Foto: Captura YouTube
Avocatul lui Salah Abdeslam, a declarat miercuri seara la postul de radio Europe 1, ca va cere amanarea audierii clientului sau, programata pentru joi, in fata judecatorilor din Bruxelles. Sven Mary spune ca vrea sa studieze mai bine dosarul. Judecatorii trebuie sa decida daca Abdeslam ramane in arest si sa analizeze legalitatea mandatului european de arestare.

UPDATE 13.58 
"Nu a stiu despre asta”, a declarat jurnalistilor avocatul lui Abdeslam, intrebat despre atacurile de marti.



11.24: Avocatul lui Abdeslam a declarat joi dimineata in fata judecatorilor din Bruxelles ca Salah Abdeslam vrea sa fie transferat rapid in Franta, scrie rtbf.be. In 19 martie, cand Abdeslam a fost arestat, avocatul sau le-a spus jurnalistilor, la sfarsitul unei audieri la sediul politiei federale din Bruxelles, ca Abdeslam va refuza extradarea in Franta.Avocatul principalului suspect al atentatelor de la Paris din 13 noiembrie a spus ca Abdeslam nu mai coopereaza cu anchetatorii si ca se recupereaza dupa ce a fost impuscat in picior in 18 martie cand a fost prins.

La doua zile dupa atentatele de la Bruxelles, Abdeslam a ramas mut in fata anchetatorilor care au vrut sa stea de vorba cu el.

"Cred ca a vrut mai intai sa ma vada pentru ca a vizitat de anchetatori marti, si a vrut mai intai sa ma vada", a declara Sven Mary la Europe 1.

Omul-cheie al atentelor de la Paris, Abdeslam incepuse sa colaboreze cu anchetatorii dupa arestarea sa. Avocatul sau il descria ca pe o persoana dispusa sa raspunda la "toate intrebarile".
Dar, miercuri, avocatul sau a explicat ca starea lui de spirit s-a schimbat si ca nu mai colaboreaza cu anchetatorii.

"El se reface incet, dupa rana de la picior, nu e ranit grav", a spus avocatul lui Abdeslam. Sven Mary a explicat ca "nu vrea sa stie ce crede Abdeslam" cu privire la atentatele de la Bruxelles si considera "ca nu este important in acest stadiu".

Salah Abdeslam, suspect-cheie in atentatele de la Paris, a fost inculpat pentru "crime teroriste si participare la activitatile unui grup terorist" in cadrul anchetei privind atacurile din 13 noiembrie 2015. El a fost arestat in 18 martie in cartierul bruxellez Molenbeek, dupa patru luni in care a fost cautat de autoritati.

Avocatul Sven Mary, unul dintre numele mari ale Baroului din Bruxelles, a fost ales atunci de familia lui Abdeslam pentru a-l apara.


Citeste mai multe despre   











​Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Cea mai ieftina cazare de pe litoral atrage mai multi turisti straini decat romani. De ce nu le plac hotelurile de lux

O noua forma de cazare incepe sa "prinda" si la malul marii. Hostelurile, un concept popular printre straini, dar inca la inceput aici, incearca sa ii atraga pe tineri cu preturi mici si posibilitatea de a-si face noi prieteni.
13649 vizualizari
  • +34 (38 voturi)    
    pacat ca s a desfintat Guanatanamo (Joi, 24 martie 2016, 11:00)

    un domn [utilizator]

    acolo la Statiunea Balneara Guantanamo se afla pana azi , 24.03.2016...tot ce trebuia
    • +10 (12 voturi)    
      Refugiatii astia sunt ca Lemmings (Joi, 24 martie 2016, 11:46)

      DorelHapsanul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Toti par la fel cand vin, apoi se specializeaza, unii muncesc, altii stau la soare si unii explodeaza.
      Problema nu e cu ei, ci trebuie aflat de unde dracu procura arme si explozivi, aici e problema majora. Si inclin sa dau dreptate sefului SBU, miroase a mujici.
      • +5 (5 voturi)    
        intrebarea este gresita (Joi, 24 martie 2016, 13:43)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui DorelHapsanul

        Americanii spun mereu; FOLLOW THE MONEY !

        Adica degeaba ne intrebam noi de UNDE cumpara ei arme, ci mai bine ne intrebam DE LA CINE AU BANI sa cumpere arme ??

        Pana la urma, daca ai bani, poti sa cumperi ilegal cate arme vrei
        si problema este cum reuseste statu islamic sa trimita banii in U.E., in Belgia de exemplu, astfel incat acestia sa cumpere arme !

        Si aici un control la banci, societati transfer bani si la paypal ar fi foarte bine venite !
        • +3 (3 voturi)    
          da (Joi, 24 martie 2016, 14:29)

          dum_i [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          pentru ca toate drumurile duc in arabia saudita, iar de aia nu se poate atinge nimeni
  • +37 (45 voturi)    
    Ha ha ha (Joi, 24 martie 2016, 11:12)

    Je__ [utilizator]

    Interogare programata pe joi!


    Uuuu....amanare...avocat. Vin baietii cu un ceai, cafea, o tigara. Il roaga frumos...ca de daca nu il vor spune mamicii ca a fost baiat rau, si se supara si aia din cartier.

    Mda....adevarul ca US a avut balls dupa 9/11. In CEA mai DEMOCRATICA natiune de pe glob, s-a infiintat GUANTANAMO. Incepand de a doua zi, au fost stransi toti suspectii!

    Au preferat sa spuna am gresit pe cazuri punctuale, dupa un numar de ani, decat sa mai moara alti cetateni americani nevinovati. Asta e si motivul pentru care nu au mai fost atentate dupa!

    Asta e un stat care isi apara cetatenii! Nu stiu daca UE are balls pt asa ceva. Probabil vor continua reuniunile nesfarsite, la care nu se decide nimic, si mai iese cate unu in fata parlamentului sau la TV bocind in hohote.
    • +2 (8 voturi)    
      dezagregarea decizionala este fructul (Joi, 24 martie 2016, 11:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      actiunilor Mujiciei; Cracanatul neavand acces la finantele international, are timp sa coaca cate o Atrocitate. Cum se face ca la Zidul kremlinului cade un nemtov lovit de glont, si nimeni nu aude, nu stie ceva ? implicit ciuhapii care striga snack bar/snack bar nu ataca Mujicia ? se poate intelege ca Mujicia a generat aceste Atrocitati
    • +9 (11 voturi)    
      diferenta (Joi, 24 martie 2016, 12:00)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Belgia nu prea mai are cetateni...originali. Cum jumate din ei sint africanopiteci sau urmasii lor, alde "alahu akbar" poa' sa mearga inainte...
  • +26 (28 voturi)    
    daca am ajuns,,, (Joi, 24 martie 2016, 11:14)

    Gicu2 [utilizator]

    ,,,la faza in care sa se dueleze avocatii, e clar. o sa ajunga si asta ca Breivik care protesteaza ca nu primeste carne si ca nu are posturi de sport la tv ul din celula....
    bun commentul de mai sus... la Guantanamo ii faceau niste tratamente acvatice si dupa aceea ii chemau si avocatii.
  • +6 (10 voturi)    
    Deci Trump are dreptate (Joi, 24 martie 2016, 11:21)

    Sparafucile [utilizator]

    Cind ? Cind spune ca tortura , aplicata cui trebuie , poate salva ulterior mii de vieti . Si cind spune ca tortura este raspunsul nostru la faradelegile lor . De fapt nu este important ce credem acum despre ce spune Trump ci ce vom crede MAINE . Doamne fereste de un atentat cu bomba la metrou . Caci la vederea cadavrelor insingerate, chiar si cei mai corecti politic dintre noi ar putea suferi usoare mutatii in gindire . Mai ales daca printre cei schiloditi se afle fii , fiice , sotii , iubite , frati sau surori de-ale lor .
    • 0 (0 voturi)    
      fac (Vineri, 25 martie 2016, 0:21)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      pariu ca si acest caz tot nu vor da vina pe ''africanopiteci'', vorba lui gicu de mai sus. De vina vor fi tot extremistii, incalzismul global, etc. Nu realizezi matale in ce hal de spalare e creierul lor, nimic nu-i poate schimba.
  • +2 (6 voturi)    
    Prostii (Joi, 24 martie 2016, 11:36)

    Adrian_1978 [utilizator]

    De ce ar coabora un terorist cu anchetatorii? Oricum stie ca va lua probabil pedeapsa maxima.
    Daca metoda zaharelul e clar ca e I aplicabila, metoda cu bastonul ar putea da rezultate.
    Abia acum inteleg de ce a fost nevoie de Guantanamo. Intr-adevar, o decizie corecta a autoritatilor americane de atunci si care probabil a salvat vieti nevinovate.
    Lucrul asta nu se va intampla in Europa pentru ca dreptruriliomului.
  • +7 (7 voturi)    
    Sfarsitul Europei este aproape !!! (Joi, 24 martie 2016, 11:42)

    andreesanu [utilizator]

    Cand fiecare minut conteaza in combaterea actiunilor teroriste !!,vii tu avocat si ceri oprirea interogarii unui ucigas care a omorit oameni nevinovati pe motiv ca n-ai avut timp sa citesti dosarul.
  • +9 (9 voturi)    
    Acelasi avocat, (Joi, 24 martie 2016, 11:54)

    Andradda [utilizator]

    ...incerca acum cateva zile sa impiedice extradarea in Franta a teroristului. Acum face exact pe dos.
  • +12 (14 voturi)    
    Sa ne ferim de belgieni - sunt TERORISTI! (Joi, 24 martie 2016, 12:14)

    Miky60 [utilizator]

    E clar, Belgia este pamantul teroristilor din Europa! Amintiti-va ca si in noiembrie, in Paris atentatorii erau CETATENI BELGIENI! Nascuti si crescuti in Bruxelles! La fel si acum, tot Nascuti si crescuti in Bruxelles! Ba mai mult, si la atacul de la Charlie Hebdo erau nascuti in Franta, crescuti in Franta si cu legaturi in Belgia!

    Propun sa se inchida granitele Belgiei si sa nu mai lasam pe nimeni din Belgia sa intre in Romania!
    • +7 (7 voturi)    
      Ehei, unde sînt vremurile de altădată! (Joi, 24 martie 2016, 15:14)

      Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Cele în care belgienii erau doar nişte pedofili renumiţi, şi atît! :D :D :D
  • +8 (8 voturi)    
    poate il ia in primire... (Joi, 24 martie 2016, 12:14)

    IancuJianu [utilizator]

    ...un procuror din "legiune". atunci se va ruga avocatul de francezi sa-l trimita iar in Belgia.
  • +10 (10 voturi)    
    Sa fie judecat in libertate (Joi, 24 martie 2016, 12:30)

    Trojan.H [utilizator]

    Este nevinovat pina la sentinta definitiva a judecatorului. Nu asa imbirliga poporul mafia uselista de la noi?
  • +9 (9 voturi)    
    toleranta europeana-gluma secolului (Joi, 24 martie 2016, 12:45)

    ThePapini [utilizator]

    toleranta europeana incepe sa fie gluma secolului. ori este un vodevil, ori europenii sunt schizoizi si-si traiesc moderatia si cumpatarea intr-o lume interioara rupta de realitate, rupta de dramele pe care le traiesc continuu congenerii lor. nu-l ardem pe rug in piata publica, dar sa accepti nazurile unui criminal, pericol public, alienat e deja schizofrenie.
  • +3 (3 voturi)    
    Terorism legal (Joi, 24 martie 2016, 13:11)

    zoefiibarbata [utilizator]

    Ce fel de indivizi or fi avocatii aceia? Cine ar putea apara asemenea individ, inclusiv cu convingere, asa cum inteleg ca o fac cei desemnati sa joace un asemenea rol? Sa se ceara - si mai ales sa se incuviinteze- amanarea dosarului ca sa fie mai bine studiat (desi infractiunea e flagranta si procedura urgenta), in timp ce de audierea ucigasului ar depinde vietile altor oameni, puse in pericol de scaparea unui ultim atentator, cu care acuzatul era in legatura, nu mai tine de dreptul la aparare, ci de un alt tip de terorism: cel cu arme legale.
  • +5 (5 voturi)    
    meserie, te halesc (Joi, 24 martie 2016, 13:47)

    revo [utilizator]

    Musiu face nazuri si voi, incompetentilor, nu va descurcati? Stati ciorchine in jurul patului si va uitati la el? Vi-l dam noi pe Visinescu, sa va invete meserie.
    Orice sistem impins la extrem se va transforma in opusul lui. Deja gogoasa drepturilor omului e cat un balon de dirijabil de umflata. Vor veni in curand vremuri cumplite.
    • +5 (5 voturi)    
      Da, ar fi o idee! (Joi, 24 martie 2016, 15:23)

      Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Dacă tot îi condamnă pe alde Ficior şi Vişinescu, păi să-i puină la muncă în folosul comunităţii... franofone ... cîteva zeci de ore prin Belgia, alte cîteva zeci prin Franţa, şi aşa mai departe ... îmbinăm utilul cu plăcutul, ca să zic aşa ...
  • -2 (4 voturi)    
    Hmmm... (Joi, 24 martie 2016, 14:26)

    cititoare [utilizator]

    Mai e o varianta... Daca declaratia e falsa, ca sa stie complicii ca el nu mai colaboreaza cu politia si ca nu au cum sa fie prinsi si atunci ei sa nu declanseze alte atentate de kamikaze in urmatoarele zile? Asta in timp ce el colaboreaza cu serviciile si-i da pe toti in git?