Recep Tayyip Erdogan: Turcia se confrunta cu unul dintre cele mai mari valuri de terorism din istorie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 21 martie 2016, 15:13 Actualitate | Internaţional

Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Turcia se confrunta cu unul dintre cele mai mari valuri de terorism din istoria sa, a afirmat luni presedintele turc Recep Tayyip Erdogan, care a promis sa ia masuri impotriva rebelilor kurzi si a gruparii Statul Islamic, dupa cele mai recente atacuri. "Trebuie sa lovim aceste organizatii teroriste in maniera cea mai puternica", a spus Erdogan intr-un discurs public tinut la Istanbul, facand un apel la cetatenii turci "sa se mobilizeze", potrivit AFP.

"Pentru a face fata teroristilor, suntem in curs de a dezvolta noi strategii de a ii combate si vom castiga rapid", a dat asigurari liderul de la Ankara.

"Noi nu luptam impotriva democratiei, ci teroristii fac asta, noi nu luptam impotriva drepturilor omului, ci teroristii o fac", a adaugat Erdogan, raspunzand astfel contestatarilor sai, care sunt preocupati de autoritarismul liderului turc.

Cinci persoane au fost ucise si 36 ranite sambata trecuta intr-un atac sinucigas cu bomba comis de un membru al Statului Islamic intr-o zona comerciala si turistica importanta din Istanbul.

In urma cu o saptamana, un atentat cu masina capcana comis la Ankara s-a soldat cu moartea a 37 de oameni si ranirea altor cateva zeci.

Ankara este lovita de al doilea atentat cu masina capcana in mai putin de o luna: pe 17 februarie, cel putin 28 de persoane au fost ucise, iar 61 au fost ranite in centrul capitalei Turciei, in urma unui atentat cu masina capcana care a vizat vehicule militare.
























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

2857 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Erdogan si terorismul de stat. (Luni, 21 martie 2016, 15:34)

    SpiruHaret [utilizator]

    Asa e , bai, Erdogane! Va confruntati cu cel mai mare val terorist din istorie, de cand esti tu la putere in Turcia. Cand o sa te retragi la pensie , poate va reveniti si pot merge si eu la all inclusive-le turcesti!
  • +5 (9 voturi)    
    Asa, si un dictator ca tine (Luni, 21 martie 2016, 15:53)

    clint [utilizator]

    isi freaca mainile de bucurie. Cativa morti si pentru tine mai multa putere, investitii in armata, etc. Ca doar nu in educatie. Asta sub privirile ingaduitoare ale NATO si UE, prima pusa intr-o situatie delicata fata de Rusia pt ca turcii s-au ambitionat sa le doboare un avion intr-o zona absolut irelevanta, ultima stransa recent stransa cu usa de turci in privinta emigratiei.
    • -1 (3 voturi)    
      nu ii convine lui Erdogan situatia, (Luni, 21 martie 2016, 16:29)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui clint

      nu mai vorbi prostii, este puternic acuzat pe plan intern ca nu face fata situatiei, ca nu stie sa gestioneze criza, si ca nu e in stare sa ii puna cu botul pe labe pe kurzi. Situatia nu i se intareste, dimpotriva e mai slaba, pt ca este contestat pe plan intern.
      In al doilea rand pierde puternic banii din turism, a pierdut banii rusilor dupa doborarea avionului, acum ii pierde si pe ai vesticilor care vizitau Istanbul.
      Nu ii convine nici lui situatia...
    • +1 (5 voturi)    
      Idiotenie pur romaneasca (Luni, 21 martie 2016, 16:55)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Din strafundurile mentalitatii romanesti ies fraze de genul: "...sa le doboare un avion INTR-O ZONA ABSOLUT IRELEVANTA..."

      Prietene, nici o suprafata de pamant, indiferent de zona si marimea ei, nu este neinsemnata pentru nici o stat atat timp cat pe acolo trece un marcaj de granita !! Drept urmare, nimeni nu are voie sa treaca peste acea linie de granita, nici prin aer, nici pe pamant, fara acordul statului respectiv !!!

      Mentalitate de pierzatori are natiunea noastra: faptul ca romanii nu au nici curajul si nici posibilitatile tehnice sa doboare un avion rusesc in cazul in care acesta i-ar incalca spatiul aerian, nu inseamna ca altii nu au curaj sa o faca.

      Adica ce a facut Turcia pina la urma de este romanul de rand asa de urzicat si suparat? Faptul ca Turcia si-a aparat integritatea teritoriala este un lucru de condamnat in mentalitatea romanului...

      Trista tara mai avem...
  • +5 (7 voturi)    
    S-a jucat cu focul si s-a ars (Luni, 21 martie 2016, 16:09)

    Bogdan_100 [utilizator]

    A incercat sa fie "smecherul" din zona si sa-si promoveze agenda islamista secreta. S-a facut frate cu dracul sa treaca puntea (peste Bosfor). A vrut stat islamic, leader regional, leaderul lumii turce (Turcia, gagauzia, Turkmenistan, etc), aparatorul Palestinei, membrul UE si NATO dar a ramas pana la urma cu complicii islamisti si teroristi de toate culorile. Se vede ca e turc si nu pricepe ca nu se pot toate acestea
  • +3 (5 voturi)    
    . (Luni, 21 martie 2016, 16:20)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Daaaa,voi nu luptati impotriva democratiei,teroristii fac asta,teroristii baga ziaristi in parnaie ,teroristii inchid trusturi de presa.
    Wait,nimic despre kurzi? Mais oui ,kurzii taie accesul la internet cand da bine guvernului.
  • +4 (6 voturi)    
    Regime Change in Ankara? (Luni, 21 martie 2016, 17:55)

    utug [utilizator]

    More Likely Than You Think !

    http://www.globalresearch.ca/regime-change-in-ankara-more-likely-than-you-think/5510158