Israelul a extras 19 evrei din Yemen, tara aflata in razboi, in cadrul unei operatiuni secrete

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 21 martie 2016, 10:02 Actualitate | Internaţional

Israelul a extras in ultimele zile din Yemen, tara aflata in plin razboi, in cadrul unei operatiuni secrete 19 evrei care se numara printre ultimii supravetuitori ai unei dintre cele mai vechi comunitati evreiesti din lume, a anuntat luni Agentia evreiasca, citata de AFP.

Aceasta operatiune secreta a fost finalizata in noaptea de duminica spre luni si incheie "misiunea istorica", inceputa in 1949, de a aduce in Israel evreii din Yemen, a notat agentia intr-un comunicat de presa.

In jur de cincizeci de evrei traiesc in continuare in Yemen, dimtre care patruzei la Sanaa, insa acestia au decis sa raman, a aratat agentia.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4005 vizualizari
  • -9 (19 voturi)    
    banuiesc (Luni, 21 martie 2016, 11:15)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Ca acelasi plan are in vedere cei 500 000 de evrei din Franta care trebuiesc adusi in tara. Parca prea se leaga antisemitismul propagat in presa cu actiunea de repatriere, pt ca presa hai sa fim onesti este detinuta de..? martieni ..ati ghicit
    • +11 (15 voturi)    
      Un panseu... (Luni, 21 martie 2016, 11:26)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Un panseu la nivel de snitzel vienez.
      Apropo, atacurile teroriste si uciderea evreilor in Franta si in alte tari (vezi recent Turcia), te pomenesti ca au fost puse la cale tot de martieni, nu?
      Sau poate ca media trebuia sa nu scrie de ele. nu-i asa, snitzel vienez?
      • -7 (13 voturi)    
        Meditatie a la Corneliu (Luni, 21 martie 2016, 11:38)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        Nu tot presa si anumiti lideri condamnau lipsa de reactie a bastinasilor europeni ? alti oficiali condamnau importul conflictului israelo- palestinian in Europa..
        Toate astea in timp ce Israeulul este implicat activ in razboiul din Siria, condamnand vehement oprirea imigrantilor sau tratamentul lor in drum spre Europa. Si mai ales ca anumiti lideri din Israel printre care si Netaniahu au mandate de arestare prin Europa dupa procese deschise in urma genocidelor din Palestina..parca e prea mare coincidenta ..nu crezi?
        • +11 (13 voturi)    
          Delirezi snitele (Luni, 21 martie 2016, 13:30)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Se vede ca e lipsa acuta de neuroni. Unde sunt emise mandatele de arestare EU impotriva lui Netaniahu? Ce dovezi ai despre implicarea activa a Israelului in Siria (au trimis cumva ei avioanele militare rusesti)? Cand ai si gandire deficitara si o "minte" tarata de antisemitism viata trebuie sa fie, pentru tine si cei din jurul tau, un adevarat cosmar. Ceva de genul unui snitel in curs de preparare....
      • -7 (9 voturi)    
        Meditation pour vous (Luni, 21 martie 2016, 11:47)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        http://www.counterpunch.org/2014/07/22/why-israel-needs-anti-semitism/
      • -5 (11 voturi)    
        Am inteles nene Cornelius... (Luni, 21 martie 2016, 13:13)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        Ca si in Franta si in alte tari, cei omorati au fost NUMAI evreii..
        Pai tre'sa urli ca e un nou islamo-haust!
        • +2 (8 voturi)    
          Nu au fost numai... (Luni, 21 martie 2016, 13:57)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

          Nu au fost numai evrei, dar discutia din tema se refera la ei.
    • -6 (8 voturi)    
      dar (Luni, 21 martie 2016, 13:33)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      http://www.aljazeera.com/news/2015/05/ethiopian-jews-hold-protest-tel-aviv-racism-150518193345455.html
  • +9 (11 voturi)    
    Pentru snitzelul indoielnic vienez... (Luni, 21 martie 2016, 13:53)

    A.Corneliu [utilizator]

    Nu prea stiu de pe ce planeta aduci aceste informatii, dar cert nu de pe asta.
    Caci pe planeta asta e altfel:
    1. Israelul nu e implicat in razboiul din Siria.
    2. israelul nu a luat niciodata vreo atitudine legata de tratarea problemei migrantilor din Europa
    3. Nu a existat niciun genocid in Palestina.
    4. Nu s-au deschis niciun fel de procese contra liderilor israelieni.
    5. Asazisele "mandare de arestare" de care scrii nu au valabiliate nici macar in tarile in care extremisti antiisraelieni le-au obtinut de la niste judecatori obscuri.

    Te bazezi pe povestile arabesti scrise de arabi si de indivizi platiti gras de catre ei, de pe planeta celor "1001 de nopti".
    Arabii au deosebitul talent de a inventa povesti atat de convingatoare, incat ii fac si pe altii sa le creada.
    E cam singurul lucru pe care stiu sa-l faca bine, minciuna si rasucirea realitatii fiind componente de baza ale culturii lor.
    • +5 (5 voturi)    
      nu merita efortul (Luni, 21 martie 2016, 16:58)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      sa convingi un neuron de Snitzelvienez sa rationeze
      • +2 (2 voturi)    
        Da... (Luni, 21 martie 2016, 17:58)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Da, am observat.
        A disparut.
        Snitzelul fost mancat probabil.