Ucraina: Pietre si fumigene contra homosexualilor, la Liov

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 martie 2016, 20:21 Actualitate | Internaţional

Aproape 200 de militanti de dreapta au aruncat cu grenade fumigene si cu pietre asupra catorva zeci de homosexuali, sambata, la Liov, bastion nationalist din vestul Ucrainei, au relatat reporterii AFP.

Atacul a inceput in momentul cand reprezentantii comunitatii LGBT (lesbian, gay, bisexual, transgender) au parasit hotelul in care era organizat un festival consacrat drepturilor lor.

In pofida prezentei importante a politistilor in echipament antirevolta, agresorii, unii dintre ei avand fetele acoperite cu cagule si fulare, au strigat injurii la adresa militantilor LGBT si au aruncat cu grenade fumigene, petarde, pietre si vopsea verde inspre acestia si spre autocarul ce ii transporta.

Cel putin un trecator a fost lovit in picior de o piatra, iar geamurile a cel putin patru masini au fost sparte, au constatat jurnalistii AFP.

"Nu este primul atac impotriva comunitatii LGBT si aceasta violenta homofoba nu poate decat sa indigneze", a declarat pentru AFP Tetyana Mazur, director executiv al ONG-ului Amnesty International in Ucraina.

"Fiecare nou atac are loc din cauza unei anumite impunitati (a agresorilor), in timp ce puterea nu vrea sa reactioneze in mod adecvat la aceste manifestatii", a adaugat ea.

Seful politiei regionale, citat de presa locala, a informat la randul sau ca niciunul dintre atacatori nu a fost arestat, dar ca politistii au "purtat discutii" pedagogice cu acestia.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
3612 vizualizari
  • +6 (18 voturi)    
    . (Sâmbătă, 19 martie 2016, 20:34)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Gee , credeam ca referendumul anti Ucraina de pe 6 martie din Olanda e o neintelegere cauzata de intelectul superior al cetatenilor care cred ca voteaza impotriva aderarii Ucrainei ( aderarea Turciei este aclamata ,btw).
    Acum vad adevaratul motiv.Ntz ntz ntz....
  • +10 (26 voturi)    
    Victime si agresori (Sâmbătă, 19 martie 2016, 21:04)

    cinevatus [utilizator]

    Daca agresorii apartineau unei alte categorii (stim noi care) nu mai aparea stirea.. Ooops.
  • -5 (19 voturi)    
    Ce prostie (Sâmbătă, 19 martie 2016, 21:19)

    mitg [utilizator]

    Acum rusii n-or sa mai termine sa strige "uitati, pro-nazistii din parlamentul Ucrainei au acaparat si fortele de ordine, trebuie sa continuam eforturile de eliberare a fratilor nostri ucrainieni".
    Au dat apa la moara lui Putin, felicitari.
  • +3 (25 voturi)    
    A fost cu siguranta o confuzie (Sâmbătă, 19 martie 2016, 21:49)

    Sparafucile [utilizator]

    In ce sens ? Agresorii au crezut , probabil, ca-i ataca pe unii care militeaza pentru drepturile necrofililor si zoofililor . Desi , si asa ar fi fost o barbarie , fiindca nu e firesc sa dezaprobi atit de violent culturi rafinate pe care nu le intelegi .
    • -12 (20 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 19 martie 2016, 23:41)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Daca ar fi fost militanti pentru drepturile zoofililor ar fi fost ok sa fie atacati, nu?
      Cand esti bizon prost bataia e solutia, pare ok sa ataci pe strada oameni pe care nu ii cunosti, cu care nu ai nicio treaba.
  • +1 (17 voturi)    
    Erau prorusi. (Sâmbătă, 19 martie 2016, 21:50)

    echidistantul_ [utilizator]

    O sa apra main stream media sa ne spuna ca aia care dau cu pietre /// sunt prorusi.
    • +1 (11 voturi)    
      prorusi poate ca nu sunt (Duminică, 20 martie 2016, 0:44)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      dar tinand cont de asemanarea cu politica rusiei pe tema asta, putem spune ca au mentalitati similare.
  • +8 (26 voturi)    
    Homofob (Sâmbătă, 19 martie 2016, 22:21)

    adrian88000 [utilizator]

    Un cuvant nou, inventat de cei ce sunt "politic corecti".
    De fapt, tradus, ar insemna " teama de om ".
    Cum adica teama de om ? Daca esti impotriva homosexualilor inseamna ca te temi de om ??
    Poate te temi sa nu fi sodomizat. Nu te temi " de om ,. te temi de omul pervers, nu de om ,in general.
    • -3 (17 voturi)    
      hehe (Duminică, 20 martie 2016, 10:05)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Toate ca toate, dar nu crezi ca homosexualii sunt cat de cat selectivi? Nu cred ca unul ca tine are de ce sa se teama.
      Zici ca 'homofobie' nu are sens, dar tocmai iti exprimi teama ca homosexualii or sa te violeze.
      • +2 (6 voturi)    
        Conform logicii tale (Duminică, 20 martie 2016, 14:07)

        mbm [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        O femeie are tot dreptul sa se teama ca o vei viola: doar ai mai facut sex pana acum cu alte femei!
        • 0 (2 voturi)    
          ? (Duminică, 20 martie 2016, 16:38)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui mbm

          Nu stiu tu, dar eu nu am facut sex cu femei impotriva vointei lor si nici nu vad vreo situatie in care sa se intample asta.
          Sa inteleg ca femeile ar trebui sa se teama de barbatii heterosexuali, pentru ca sunt obsedati de sex si violeaza orice femeie care nu e pazita? Suna a filozofie sharia. Cam cat de des ai auzit de grupuri de homosexuali care violeaza flacai?
  • +10 (22 voturi)    
    lgbt-istii (Sâmbătă, 19 martie 2016, 22:23)

    IancuJianu [utilizator]

    tot in popoul gol au marsaluit?
    c-asa fac oamenii ”normali”...
  • +11 (25 voturi)    
    ha (Duminică, 20 martie 2016, 0:34)

    john70 [utilizator]

    Acesti ucraineni inca nu s-au prins ca sunt pe cale sa guste din finetzurile UE.
    • -4 (18 voturi)    
      asa e (Duminică, 20 martie 2016, 9:59)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui john70

      E ingrozitor in UE, au tot felul de reguli tampite... cica nu e permis sa arunci cu pietre in niste indivizi cu care nu ai nicio treaba. Viata e asta?
      • -5 (11 voturi)    
        o sa intre Ucraina in UE (Duminică, 20 martie 2016, 12:07)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        muuult dupa Turcia, daca asa inteleg ei egalitatea in drepturi, ne-discriminarea si democratia.
        Nu ca Turcia ar rabufni de libertate, din contra, dar macar au ce "oferi" UE- pe langa pozitie geo-strategica vitala (fiind singura tara care poate bloca iesirea Rusiei spre sud, de ex, plus ceva gazoducte esentiale), acum si santajul si "targul" cu refugiatii, plus forta de munca ieftina (de abia asteapta multinationalele corporatiste din UE) , plus piata de desfacere f mare, samd.

        Ucraina din pacate are oligarhie f puternica, coruptie extrema, chiar si mafie tip rusesc, plus conflicte pe teritoriul ei, acum si extrema dreapta tip "nazi" si homofobie.

        Deci, daca pana si in Lvov (care e in vestul "dezvoltat si democrat" al Ucrainei) se comporta asa, va dati seama ce gandesc cei din UE ca e in restul Ucrainei? Cu asa mentalitati, nu au decat sa se intoarca la maica Rusie, caci impartasesc "valorile' ei, fara pb! Rusia ii asteapta cu bratele deschise! Fii ratacitori...

        PS: pt neica cu "homofobia"- la cum te exprimi si gandesti, ma indoiesc ca si-ar pune un gay in gand sa te si violeze (presupunand ca s-ar intampla asa ceva,d esi nu stiu sa fi vazut asemenea stiri). Si apropos de moralitate- oare MILIOANELE de avorturi de dupa 90 tot gay-ii le-or fi facut?!
  • -4 (18 voturi)    
    Mi-e sila... (Duminică, 20 martie 2016, 9:14)

    Matei.M [utilizator]

    Citind comentariile de aici, realizez ca avem mai degraba o mentalitate ruseasca, de tip comunist. Una este sa nu fii de acord cu casatoria intre persoane de acelasi sex, alta e sa faci misto de niste oameni loviti si brutalizati. Mi-e sila...
    • -4 (16 voturi)    
      Romania nu avea ce cauta in UE (Duminică, 20 martie 2016, 12:16)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Matei.M

      Asta o recunoaste toata lumea. Si uite ca la aproape 10 ani de la aderare, cat se fac la 1 ian 2017, f multi romani inca gandesc asa. Acum 5 luni, cu privire la un articol despre cum cei din ISIS au aruncat gay-ii de pe cladiri, erau zeci de comentarii de aprobare.
      Deci, avem si noi jihad-istii nostri, o caruta, doar ca nu au avut inca contextul si mediul sa se si manifeste, altfel, eram Siria nr 2. Dar, nu e timpul pierdut, dupa ce taica Putin recupereaza Ucraina si Moldova, vom fi urmatoarea lui tinta.

      Poate asa se mai explica si de ce au ajuns cei din UE sa prefere 'compania' musulmanilor si natiilor arabe/paki etc, decat a romanilor in tarile lor.

      De ex, UK prefera sa taie ajutoarele date europenilor (si primii vizati sunt romanii) decat la musulmanii lor paki, arabi etc. Olanda, Franta, Germania la fel. Samd.

      Pt ca vad si ei ca si la romani e o innapoiere mentala si potential jihadism (nu e musulman, dar e ortodox). Pb e ca e si unul ipocrit, crestini de mucava, intr-o tara cu milioane de avorturi, cu mizerie peste tot, cu oameni suferinzi si neajutati, copii saraci si flamanzi, sa ai milioane de pretinsi ortodocsi inseamna ca aia sunt pur si simplu rupti de litera si spiritul Scripturilor. Altfel nu s-ar explica de ce isi bat joc in acest hal de creatia Domnului (gunoaie peste tot, paduri defrisate, poluare cat cuprinde, mizerie si lipsa de igiena, indiferenta fata de semeni etc).
      • +5 (13 voturi)    
        . (Duminică, 20 martie 2016, 13:09)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Teribil de exagerate comparatiile cu jihadisti pana la punctul in care va suspectez de reacredinta ( si nu de ignoranta ca in restul postului).Nu exista "jihadism" in ortodoxia romania ,mustrarea fiind cam pedeapsa maxima ( nu vorbim de monahie).
        Occidentalii prefera turcii/marocanii din 3 motive: 1.unul e de natura economica , se invart enorm de multi bani in integrare/programe/activitati ,zeci de mii de joburi creeate + li se da o cauza + sentimentul ca fac ceva cool.
        2.Se pot da superiori pana in panzele albe ,chestie care la romani nu tine - din contra.
        3.Sindrom Stockholm + o tendinta autodistructiva ce se va manifesta vizibil in anii urmatori.
        Plecati de la premiza "la noi e nasol - la ei e perfect" ,chestie mai falsa decat dantura mea. In materie de ipocrizie si coruptie romanii sunt bieti invatacei .Despre mizerie....hehe ,tocmai am strans din fata casei rahatul de caine de la caniche-ul unei vecine blonde si junkie,asa cum da bine unui occidental care se respecta.Lipsa de igiena...am o lista cu locuri inchise in care nu merg din cauza mirosului de transpiratie care jur ca este de 10 ori mai rau decat ce stiam ,probabil din cauza alimentatiei bazate pe prajeli de dubiosenii tocate.Nu o sa vedeti turc spunand cele spuse de dvs despre propria tara ,si nu pentru ca nu ar avea ce sa spuna similar.
        Inteleg frustrarea dar solutia nu este asta.
        • -6 (10 voturi)    
          de ce reacredinta? (Duminică, 20 martie 2016, 13:46)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

          uitati-va la orice articol cu comentarii legate de gay, refugiati, orice alt tip de minoritate sa vedeti cata ura razbate din multe comentarii. In momentul in care aprobi uciderea unor gay in stilul ISIS, imi pare rau, dar nu te pot numi decat 'jihadist".
          Cum am spus, ai nostri nu au avut inca contextul si mediul sa se manifeste. Daca ar fi anarhie si la noi ca in Siria, fiti sigur ca se va ajunge si la asa ceva. Asta pt ca avem o mare masa de oameni care nu au interiorizat principiile "europene" ci au acumulat frustrari si complexe si gasesc de cuviinta sa si le descarce pe cei care nu sunt vinovati de ele (pana la urma, nu gay-ii au demolat fabricile sau vandut la fier vechi, nu ei au devalizat bancile si bugetele publice samd). Valabil si pt refugiati , etc.

          Legat de mizerie- tu imi dai un unic contraexemplu. Imi pare rau sa te contrazic, dar in calitate de calator frecvent in UE iti pot spune ca putine tari sunt mai mizere decat Romania (poate doar Bulgaria si in anumite locuri Grecia). Nu am vazut in Austria, Germania, Anglia, Franta, etc gunoaiele prin paduri la orice popas, pe langa autostrazi, pungile si hartiile care zboara pe sosele, nu am vazut in orase parcuri cu terenuri virane pline de gunoi, cadavre de animale, haite de caini vagabonzi si cate si mai cate, nu am vazut hartii pe jos (decat in unele zone urbane ceva mai "low" in anumite orase-gen Bxl, Paris, Madrid, Roma- dar erau adunate impecabil pana dimineata toate), nu am vazut praful din Bucuresti, gropile de aici, trotuarele sparte si pline de obstacole samd. Am iesit intr-o seara intr-un parc din Germania, pe o vreme ploioasa ca sa constat ca adidasii mei albi au ramas tot...albi. In Romania nici pe vreme uscata nu iti raman asa.
          Sa mai enumar;defrisarile de paduri, masacrarea spatiilor verzi, haosul urbanistic, gri-ul si mizeria omniprezenta?! Nu stiu in ce tara din UE traiesti dar in toate in care am fost eu (vreo 15) nu am intalnit asa ceva sau am intalnit la o scara f redusa si nu vizibil
          • -2 (2 voturi)    
            . (Duminică, 20 martie 2016, 14:46)

            Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            Fiecare natie is are dereglatii ei , vocali dar nereprezentativi ( desi daca stau sa ma gandesc Romania are poate mai putin de 1/10 extremisti de orice fel fata de tarile asa zis civilizate).Nici nu cred ca se vor manifesta vreodata tinand seama de o carenta acuta de testosteron ce cred ca este mult mai descriptiva pentru poporul roman decat eticheta "jihadist".
            Azi am fost sa caut niste ceara de albine la fleamarketul din cartier ,erau 5 romani ( 4 blonzi si un altul) suparati nevoie mare ca nu e destula aglomeratie ca sa poata "opera".Asta nu inseamna ca romanii sunt hoti,sau ca romanii din diaspora sunt hoti.
            Din ce am inteles eu ( evident subiectiv) educatia este pilonul ,asa numitele valori europene sunt niste fumuri wishful thinking enuntate de grupari esuate incercand sa abureasca est-europeni ( exact cum cursurile de naturalizare sunt un fel de "cu ai nostri am dat-o in bara macar astialalti poate mai tin barca pe linia de plutire").
            De acord cu dvs in ce priveste mizeria- acum 10 ani.Lucrurile s-a degradat exponential ,mizeria este omniprezenta.In situatiile astea obisnuiam sa dau exemplu Sibiul ,bucurestenii band o cafea in centru si povestind apoi cat de frumos este orasul ,desi incepand de la 200 metri in toate punctele cardinale iti cad pietrele in cap.
            A fost si este vizibila degradarea nu numai in orasul meu ( situat in buricul civilizatiei) ,acum 10 ani jucam toti fotbal in parc desculti ,acum ne invatam copii sa nu calce ca sunt ace si prezervative.
            Defrisarile de paduri....da,suntem pe panta in jos si trebuie sa facem ceva sa revenim la normal dar parerea mea e ca normalul acela nu e unde il cautam.
  • -1 (5 voturi)    
    Cine are puterea (Duminică, 20 martie 2016, 15:19)

    Setalcott [utilizator]

    In Ucraina a vorbit puterea pietrelor si a pumnilor, in Occident vorbeste forta institutiilor si a corporatiilor. Cu concursul presei, suntem super sensibili la agresiuni fizice, dar indiferenti la acte de constrangere politica si economica. Acestea din urma sunt trecute cu vederea tocmai de teoreticienii violentei sistemice. Alianta LGBT-corporatii a stopat acte legislative adoptate de parlamente alese democratic in Indiana, Dakota de Sud si e pe cale sa o faca in Georgia. Presedintele homosexual Tim Cook boicoteaza state, dar se indigneaza cand Trump cere boicotarea Apple. Presedintele Mozilla, care doneaza pentru o cauza "homofoba", este dat afara. Mici intreprinzatori sunt condamnati in justitie pentru ca nu vor sa organizeze nunti homosexuale. Chestiuni care tin de esenta civilizatiei sunt impuse de o mana de oameni nealesi de nimeni. Structurile institutionale responsabile sa vegheze la bunele moravuri ale societatii isi abandoneaza complet misiunea. Nu este de mirare ca omul de rand, in fata perspectivei unei asemenea coalitii, nu vede alt recurs decat sa isi revarse frustrarea in violenta.
    De cate ori, felicitandu-ne ca suntem superiori dictonului vechi-testamentar "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte", nu ne ridicam nici macar la acest nivel. Violenta la evenimentele de genul celui petrecut la Liov are mare trecere in presa, dar este foarte abil trecuta sub tacere cand violenta este organizata de partea cealalta.

    https://www.youtube.com/watch?v=2YQs0I6AQxw
    https://www.youtube.com/watch?v=NRVe6UCmq2I
    • -1 (7 voturi)    
      Teoria conspiratiei la patrat (Duminică, 20 martie 2016, 15:50)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      cu doua link-uri atent alese de pe site-uri/canale crestinopate, mare dovada obiectiva pt "violenta" minoritatii LGBT asupra majoritatii (asta e maxima, ma bufneste rasul la ideea celor defiland la prazi in pantalonasi roz si rochite sarind sa bata si sa violeze haidamaci de la ND :)))-cred ca visati la o realitate distopica.

      Iar tocmai multele minusuri date cand relatez despre probleme obiective (tip mizeria cotidiana, indiferenta, ipocrizia crestinilor care uita ca avorturile le fac cei hetero etc) duce tot la concluzia ca multi nu au macar bunul-simt sa recunoasca problemele, dar'mite sa mai si identifice solutii si sa se implice in rezolvarea lor. Nici nu ma mira, daca majoritatea ar fi revoltata de gunoaiele de peste tot nici nu ar fi gunoaie in asa hal. Exemplu multiplicabil la orice problema.

      Deci, in concluzie, nu (prea) avem ce cauta prin UE. O natie mai degraba compatibila cu Rusia.
      • +1 (3 voturi)    
        Conspiratia e adevarata (Luni, 21 martie 2016, 3:26)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        A fost anuntata publicului larg in cartea program After the Ball, si s-a implinit intocmai.
        Unul dintre saituri este al Universitatii California, relatand despre prelegerea tinuta de un evreu, tocmai despre intoleranta instituita ca regula de "social justice warriors". Unul este al unuia dintre acei crestini care se pare ca dupa dvs sunt paria societatii.
        Cat despre homosexualii in fustite, as vrea sa stiu cine are mai multa putere: Tim Cook, care anuleaza legi votate de parlament, sau, de exemplu, Daniel McArthur?
        http://www.bbc.com/news/uk-northern-ireland-32791239
        In fine, inca un link crestinopat, de data asta de la Universitatea Dartmouth, o universitate crestinopata din Ivy League infiintata de un predicator crestinopat:
        https://www.youtube.com/watch?v=ulS-yb2AZhw