Sirienii au ajuns sa manance iarba in Daraya, oras asediat de fortele guvernamentale - agentie ONU

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 martie 2016, 23:37 Actualitate | Internaţional

Unii dintre sirienii aflati in zonele asediate Daraya si Deir al-Zor au ajuns sa manance iarba, intrucat aprovizionarea de alimente este sistata, afirma Programul Alimentar Mondial (PAM), agentie ONU specializata in acordarea de ajutoare internationale in alimente, citata de Reuters.

"In cazurile cele mai severe, ei indura zile intregi fara hrana, trimitand copiii sa cerseasca si mancand iarba/ vegetatie salbatica", se arata intr-un raport.

Deir al-Zor este sub asediul jihadistilor din Statul Islamic, in timp ce Daraya este asediat de fortele guvernamentale si a devenit un punct central in eforturile ONU de a distribui ajutoare in toata Siria.

Guvernul Siriei nu a acordat pana acum permisiunea ca ajutoare sa fie trimise in oras.


Citeste mai multe despre   









1168 vizualizari
  • +2 (10 voturi)    
    Cand omisiunea se transforma in dezinformare (Sâmbătă, 19 martie 2016, 1:18)

    immortal [utilizator]

    Din pacate nu e prima oara cand stirile prezentate de Hotnews deformeaza realitatea.
    In realitate chiar astazi 13 camioane apartinand Semilunei Rosii Siriene au adus ajutoare umanitare in orasul Madaya, in timp ce alte 3 camioane au ajuns in Al-Zabadani.
    Alte 24 de camioane cu ajutoare umanitare sunt asteptate sa ajunga in orasele asediate de catre rebelii cei buni care tin ostatici locuitorii din Al-Fou’aa si Kafraya.
    In estul Siriei, peste 100.000 de oameni sunt asediati de ISIS in orasul Deir ez-Zor iar armata reuseste aprovizionarea oamenilor doar pe calea aerului.

    Mai jos puteti sa vedeti una din operatiunile de parasutare a ajutoarelor umanitare destinate orasului Deir ez-Zor
    https://www.youtube.com/watch?v=dy-XAZhoCV0

    Toate aceste operatiuni de ajutorare a civililor prin ajutoare umanitare face parte din acordul de incetare a ostilitatilor.... foarte ciudat cum toate aceste informatii scapa mereu sa fie prezentate de Hotnews.... o fi o intamplare
  • +2 (6 voturi)    
    Propaganda (Sâmbătă, 19 martie 2016, 5:08)

    Alex735 [utilizator]

    Oare cati copii nevinovati sirieni are Putin pe constiinta? Rusnacii tai au suflet? Cati civili nevinovati au ucis rusii tai in Siria? Du-te si comenteaza la russia tv!
    • -1 (5 voturi)    
      Baba si mitraliera (Sâmbătă, 19 martie 2016, 10:16)

      immortal [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Ce treaba are Putin cu stirea asta prietene ?
      Inteleg ca sunt multi angajati de "ONG-uri care trepuie sa ponteze ceva pe tema Rusiei sau a lui Putin, dar macar gaseste si tu un subiect care sa aibe legatura cu ei.... ca faci firma de rusine

      Nu e ciudat ca nu vedem spre exemplu stiri despre masacrele comise de Turcia anul acesta impotriva propriei populatii in orase de pe teritoriul Turciei precum DIYABAKIL, TUNCELI, JISRA sau VAN unde sute de oameni au fost ucisi de armata turca eliberatoare ?

      In schimb vedem zilnic stiri bazate pe gogomaniile unui cetatean din Londra care s-a autointitulat Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului
      • -1 (5 voturi)    
        Cum ce treaba are? (Sâmbătă, 19 martie 2016, 16:20)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui immortal

        La alde astia le-a turnat bumbe-n cap de-au fugit toti in Europa. Da un link si cu Crucea Rosie Mujica din zona....
        • +1 (3 voturi)    
          Nu au fugit din (Sâmbătă, 19 martie 2016, 21:20)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          Siria in Europa. Au fugit din Turcia in Europa. Cand Erdogan a decis sa santajeze Europa. Vrea vize, vrea bani, vrea integrare in Europa. Si cine mai stie ce mai vrea . Sa-i nimicesca pe kurzi , fara a avea reactii din partea Europei.
          Poate si alte magarii.
  • +1 (3 voturi)    
    acelasi lucru ca in Madaya (Sâmbătă, 19 martie 2016, 14:56)

    xan [utilizator]

    Cati dintre voi au auzit ca in cazul similar de la Madaya, asediatii primesc de fapt ajutoare umanitare, dar rebelii tin control strict asupra alimentelor si le vand populatiei la preturi foarte mari pe care oamenii nu si le permit?

    In plus massmedia a exagerat intentionat, pentru ca la razboi fara propaganda nu se poate, nu-i asa?
    https://youtu.be/tnsR3uXnqUU
  • +1 (1 vot)    
    daca.. (Sâmbătă, 19 martie 2016, 17:16)

    anion [utilizator]

    Am inteles ca mananca si iarba pentru supravietuire. Daca ar manca branza, ar fi interesat cineva de unde este branza si daca la analize va avea E.coli??