Militarii SUA implicati in bombardarea spitalului din Kunduz in care au murit 42 de persoane vor fi sanctionati administrativ

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 18 martie 2016, 10:20 Actualitate | Internaţional

Spital al Medici fara Frontiere, distrus de bombe in Siria
Foto: Captura YouTube
Militarii implicati in bombardarea spitalului organizatiei Medici fara Frontiere (MSF), la Kunduz (in Afganistan), la 3 octombrie 2015, vor fi sanctionati administrativ, au anuntat joi responsabili americani din domeniul Apararii, relateaza AFP, citata de Agerpres.

Unul dintre responsabili a indicat ca mai mult de 10 dintre militari sunt vizati de aceste masuri, adaugand ca nu are cunostinta de vreo cerere de sanctiune penala. 

Atacul lansat de an avion al fortelor speciale americane in octombrie, anul trecut, s-a soldat cu 42 de morti, potrivit unui ultim bilant al MSF. 

Presedintele SUA Barack Obama a prezentat scuze pentru acest atac si Pentagonul a promis acordarea de compensatii.

'Persoanele direct implicate in incident au fost suspendate din functii si au fost sanctionate administrativ', a explicat joi intr-un e-mail colonelul Patrick Ryder, purtator de cuvant al CENTCOM, Comandamentul fortelor americane in Orientul Mijlociu. 

'Unii au fost indepartati din teatrul de operatiuni', a precizat el.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1276 vizualizari
  • -2 (18 voturi)    
    crima soldata cu 42 de morti, (Vineri, 18 martie 2016, 10:29)

    __alex__ [utilizator]

    ranitii si cei ramasi invalizi permanent nici nu se mai pun, pedepsita cu sanctionare administrativa.
    Data viitoare doar o sa-i certe.

    Daca arabii aruncau in aer un spital american, ar fi fost americanii multumiti ca 'teroristii' sa fie pedepsiti administrativ?
  • -3 (15 voturi)    
    . (Vineri, 18 martie 2016, 10:31)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Asta e propaganda antioccidentala ,traumatizeaza bietii soldati.
  • -2 (18 voturi)    
    Ipocrizie americană (Vineri, 18 martie 2016, 10:34)

    @Mishu [utilizator]

    Unii sunt condamnați sau acuzați de crime de razboi iar alti "ai nostri" sancționați "administrativ"
  • 0 (14 voturi)    
    sefii lor trebuie sanctionati SEVER (Vineri, 18 martie 2016, 10:39)

    jackalphonse [utilizator]

    Atat timp cat s-a ordonat atacul armat in zona spitalului, militarii au incercat sa faca ce li s a ordonat. daca te joci cu arma aiurea, tragediile nu se lasa asteptate.
    II doare n cot, nimeni nu-i cearta, nimeni nu le cere socoteala...bine ca n a murit vreunul de al lor.
  • +3 (13 voturi)    
    dar parca insasi afganii au zis (Vineri, 18 martie 2016, 11:12)

    AliKimiku [utilizator]

    Ca spitalul ala era bucsit cu neamul talibanilor si era o tinta legitima.
    Cand e vorba de americani toata lumea are pretentia la lovituri "chirurgicale", cand e vorba de rusi merge si cu "covor de bombe"
    Cand o sa vad primul pilot rus sanctionat administrativ fiindca a omorat civili in Siria mai discutam.
  • +4 (8 voturi)    
    Antecomentatori ipocriti! (Vineri, 18 martie 2016, 11:15)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Asta este razboiul, militarii nu au nici o vina, ei executa ce li s-a ordonat, ei nici nu stiau probabil ca bombardeaza spitale, rusii au facut si ei mii de victime colaterale.
    Prin opozitie, cei care detoneaza bombe in multime, sau in spitale fac intentionat victime nevinovate!
    • 0 (6 voturi)    
      si nazistii au omorat evrei.... (Vineri, 18 martie 2016, 11:19)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      samd. Nimeni nu-i vinovat pentru ca intotdeauna altineva a facut inainte o crima!

      Totusi, la Nurnberg, la tribunalul de razboi, ”scuza” cu ”am avut ordina” sau ”asa e la razboi!” nu a functionat!

      Ps. De argumnetul ”si voi ati omorat negri/amerindieni” nici nu mai pomenesc!
      • 0 (0 voturi)    
        Kunduz (Vineri, 18 martie 2016, 16:18)

        hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Si totusi exista o mare diferenta, aici nu a fost ceva premeditat !
  • 0 (4 voturi)    
    Sa fie judecati sefii militaril lor in Afganistan (Vineri, 18 martie 2016, 12:31)

    andreesanu [utilizator]

    Dupa principiile de la Nuremberg sa fie judecati sefii pilotilor americani care au bombardat spitalul ,dar nu in America ci in Afganistan !!!,atunci cred ca se face dreptate.