Al-Qaida va lansa o ofensiva in Siria "in urmatoarele 48 de ore", dupa ce Rusia a anuntat retragerea trupelor: Este clar ca Rusia a suferit o infrangere

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 15 martie 2016, 12:31 Actualitate | Internaţional

Jihadistii din cadrul Frontului al-Nosra, filiera siriana a organizatiei teroriste al-Quaida, au anuntat ca vor lansa o ofensiva in Siria in urmatoarele 48 de ore, dupa ce Rusia, aliat al regimului sirian, a anuntat  ca incepe retragerea trupelor, considerand ca interventia militara rusa si-a atins in mare obiectivele, anunta AFP.

"Este clar ca Rusia a suferit o infrangere, iar in urmatoarele 48 de ore, Frontul Al-Nosra va lansa o ofensiva in Siria", a declarat, marti, prin Skype, pentru AFP, comandantul acestui grup.

Presedintele rus Vladimir Putin a ordonat luni armatei sa inceapa retragerea celei mai mari parti a fortelor ruse din Siria, afirmand ca interventia militara rusa si-a atins in mare obiectivele.

Miscarea - surpriza anuntata de Putin vine dupa ce armata rusa a lasat in urma victime civile, atacuri sustinute impotriva militantilor anti-Assad si a pus Moscova la masa tratativelor cu Occidentul privind soarta regimului sirian. Din punctul de vedere al Europei, implicarea Rusiei in razboi a avut un efect catastrofal: sute de mii de sirieni au fugit din calea razboiului inspre UE, declansand o criza fara precedent.

Televiziunea rusa de stat a prezentat marti imagini cu militari rusi din Siria incarcand echipamentul in aeronave de transport, pentru a reveni in Rusia, la o zi dupa ce Vladimir Putin a ordonat armatei sa inceapa retragerea.












Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
7261 vizualizari
  • +12 (18 voturi)    
    A declarat prin Skype (Marţi, 15 martie 2016, 12:45)

    mitg [utilizator]

    Intense metode de comunicare. Din pestera direct in serverele infidelilor de la Microsoft.
    • -8 (30 voturi)    
      pai nu sunt aliatii SUA?! (Marţi, 15 martie 2016, 13:12)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      SUA i-a sprijinit direct dar mai ales indirect (s-a facut ca a uitat ca sunt aripa Al-Quaida, important era sa fie dat Assad jos si rusii sa fie infruntati...).

      Asta apropos de propunerile (cretine) facute acum cateva zile pe aici de istericii anti-refugiati, ca de ce nu raman refugiatii sirieni in Siria sa lupte "de partea americanilor"- adica ar trebui sa se lupte al aripa unor teroristi, caci SUA nu are si nu vor sa desfasoare acolo trupe la sol.

      Ca deh, de la distanta si pace, e usor sa dai sfaturi...fara sa realizezi ca practic in razboiul din Siria nu exista nicio parte "buna"(trupele guvernamentale au masacrat si ele, ca si ISIS, ASL, Al-Nusra etc civili).
      • -5 (21 voturi)    
        Nu doar aliatii.. (Marţi, 15 martie 2016, 13:59)

        Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Sunt chiar creatia lor. Remember Afghanistan, anii '80? Un experiment CIA in lupta cu URSS. Nu am crezut niciun moment ca aceasta organizatie terorista a iesit de sub aripa si ordinele stapanilor, asa cum nu cred ca 9/11 a fost o intamplare. Iat-o acum pe draga de Al-Qaida trambitand "infrangerea" Rusiei. Si postacii amerloci aplauda... totul in numele "war on terror" fireste.
    • -5 (19 voturi)    
      astia sunt adevaratii aliati SUA (Marţi, 15 martie 2016, 14:54)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      este normal sa comunice prin skype si facebook
      • 0 (2 voturi)    
        Cum e vremea la Moscova ? (Miercuri, 16 martie 2016, 12:32)

        krampus [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        @jackalphonse, Roman_Cetatean, Joseph Porta
        Voi cum folositi toate astea direct din Moscova?! Ce, voi sunteti aliatii SUA ?! Mai dispersati, tovarasi, ca va dati singuri de gol...
  • +13 (17 voturi)    
    Ce sa mai intelegi? (Marţi, 15 martie 2016, 13:18)

    BEDE [utilizator]

    Ce mai declaratie a lui Putin! Ce anume obiective si-a atins? Daca obiectivele erau doar sa-si antreneze trupele mai "live", atunci da. Altfel, nu prea stiu ce a reusit. Nici infrangere nu este, pt ca prin infrangere as intelege ceva cum a fost cu americanii la Pearl Harbor sau cu flota rusa in Stramtoarea Tsushima sau cu nemtii la Stalingrad - ceea ce, de fapt, nu a fost mai deloc. Doar ca Putin a decis sa retraga trupele probabil pt ca sunt costurile cam mari si realizarile nu prea grozave.
    Un singur lucru mi-e mie: trupele pe care le-a retras din Siria nu vor fi cumva trimise in Ucraina? Sau ceva mai aproape de tarile baltice?
    • -10 (14 voturi)    
      . (Marţi, 15 martie 2016, 13:49)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Un obiectiv minor ( atat de mic incat nici obiectiv nu este ,dar e relevant in discutie) este ca demasca ipocrizia altor state pecarenulenumim ,care de 6 ani se "lupta" temeinic cu teroristii in timp ce media balacareste pe cei ce chiar au facut-o.
      Acum dupa ce au plecat "aia rai" hai sa vedem ce fac "aia buni"...exact ,ca si pana acum.
      Nu vom mai auzi despre turci bombardand kurzi , despre transporturi de petrol dubioase ,despre miscari de trupe iar dubioase,nimic...vom auzi in stiri numai ce trebuie.
      • +3 (5 voturi)    
        ce bine ar fi daca descaleca la Kremlin (Marţi, 15 martie 2016, 17:19)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

        va fi face in lume !
        • -6 (6 voturi)    
          . (Marţi, 15 martie 2016, 18:58)

          Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Oh ,bineinteles ca ar rezolva problema "refugiatilor" imediat ,dar va gasi Merchel si clanul aferent o alta modalitate de a ruina Europa.Ca de exemplu Turcia.
          Viitoare problema care cred ca tot de ei va fi rezolvata.
          (you're all welcome)
    • +7 (15 voturi)    
      pai daca... (Marţi, 15 martie 2016, 14:04)

      Bittick [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Daca obiectivul lui Putin era sa provoace valul de refugiati care sa destabilizeze Europa, atunci desigur ca si l-a atins...
  • +6 (12 voturi)    
    Razboiul nu era al Rusiei! (Marţi, 15 martie 2016, 13:32)

    pedepsitorul [utilizator]

    Pretextul de pacificare este pretexul rusilor oriunde cotropesc!

    Pleaca armata... dar ramane politic !

    Cred ca daca insista putin il asigura si dictatorului o resedinta cu vedere la Marea Neagra!

    Chiar as vrea sa vad o harta cu zonele pe care le-au bombardat rusii...

    Acum daca ISIS ramane mai influenta decat Bashar, zboara si dictatorul si ramane Siria unui regim religios si teroris?!?
    • +9 (11 voturi)    
      Ai zis-o! (Marţi, 15 martie 2016, 14:01)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Tocmai ca Putin stie bine ca nu va putea rusifica Siria. Si atunci, cum il costa cam mult razboiul de acolo, si-o fi zis ca poate va resusi mai bine cu trupele in alta parte, mai prin Europa sau mai prin Asia, pe teritoriul care a fost al URSS.
      Cat despre ISIS mi-e cam greu sa evaluez cat va putea tine un stat eminamente terorist.
      • -1 (9 voturi)    
        Hmmm... (Marţi, 15 martie 2016, 16:47)

        shlomo_bernstein [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        cat va tine? Nu stiu, zeci de ani ca Afganistanul (care si el era considerat stat terorist in anii 80 de catre sovietici, apoi de catre americani)? Sau ca Irakul lui Saddam? Apoi, depinde si cine te califica drept stat terorist, pana cand, si in functie de ce interese (cand Saddam era bun, nu mai era stat terorist, sau mujahedinii primiti de Regan la casa alba). Erau teroristi doar cand nu le-a mai convenit lor, si aia nu le0au mai servit interesele! Si UCK fusese desemnata organizatie terorista de catre departamentul de stat, si dupa aia au batut palma cu Albright pt. agresiunea asupra Iugoslaviei!
  • +2 (6 voturi)    
    lol (Marţi, 15 martie 2016, 13:47)

    liviu_ [utilizator]

    s-ar retras, deci au pierdut... "logica" araba...
    pe langa asta presedintele (sau ce e) al siriei... e cam al lor
  • +3 (17 voturi)    
    hmmm (Marţi, 15 martie 2016, 13:49)

    liviu_ [utilizator]

    " implicarea Rusiei in razboi a avut un efect catastrofal: sute de mii de sirieni au fugit din calea razboiului inspre UE, "

    din cate stiu sirienii fugeau in europa dinaintede atacurile rusiei.
    pe langa asta irakienii si africanii toto de rusi fug in ue?
    • +4 (14 voturi)    
      Cifre (Marţi, 15 martie 2016, 16:03)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      De la interventia rusilor in Siria numarul de refugiati Sirieni a crecut de 12 ori. Numarul celorlalti a ramas la fel.
      • +3 (9 voturi)    
        Interesant ca unii trolli (Marţi, 15 martie 2016, 17:24)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Dau minus la cifre. Ha ha ha ha
      • -4 (8 voturi)    
        . (Marţi, 15 martie 2016, 18:50)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        -Interventia fortelor rusesti a durat cca 6 luni ( 30 sept 2015 -14 mart 2016) si e parea rea mea ca rusii erau exasperati de haosul creeat de fortele care "luptau contra terorismului" pe acolo.
        -In feb 2015 erau deja 3.8 mil sirieni "refugiati" .
        "de 12 ori mai mult " 3,8 mil ne da cu minus.
        Stiu ca suntem excesiv de civilizati si nu "necesitam" mate sau facts dar totusi...

        (HN ,daca nici asta nu e aprobat vom diverge pe planuri diferite cu mentiunea ca nu mai e o placere de mult)
  • +3 (13 voturi)    
    Phutin a dat cu bumba in civili si pleaca (Marţi, 15 martie 2016, 17:15)

    Locke Lamora [utilizator]

    Curios e ca nici nu i-a luat cu el in Mujicia si nici ei nu se inghesuie catre taramul fagaduintei Mujicstan unde curge pufaika pe parau.
    • -6 (6 voturi)    
      . (Marţi, 15 martie 2016, 18:17)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Cum spuneam,unul dintre motive ar fi ca Moscova nu e Paris.
      Ma indoiesc ca Rusia este compatibila cu valorile "refugiatilor" chiar daca sunt perfect compatibili cu civilizatii evoluate ca cea germana,de exemplu
      Au incercat sa se integreze prin Murmansk parca ,s-au trezit la spital. ( atentie,text in engleza ,folositi un proxy si gtranslate)
      http://dailycaller.com/2016/02/04/refugees-go-clubbing-in-russia-harass-girls-wake-up-in-hospital-the-next-morning/