Votantii germani pedepsesc conservatorii lui Merkel in alegerile regionale: Formatiunea anti-imigratie Alternativa pentru Germani, castigatoare in doua din trei landuri

de Vlad Moraru     HotNews.ro
Luni, 14 martie 2016, 0:17 Actualitate | Internaţional

Conservatorii Angelei Merkel au pierdut duminica alegerile in doua din trei regiuni, votantii germani pedepsind politicile deschise ale acesteia in chestiunea refugiatilor printr-un procent mare de voturi indreptat catre Alternativa pentru Germania (AfD), factiune anti-imigrationista, scrie Reuters.

Infrangerile din Baden-Wuerttemberg si Rhineland Palatinate au reprezentat "cel mai rau scenariu" pentru Merkel, ce a mizat politic pe decizia de anul trecut de a deschide usile Germaniei pentru cel putin 1 milion de migranti - o miscare pe care votantii nu au agreat-o.

Aceasta reactie a votantilor a fost vizibila si in provincia Saxonny-Anhalt, unde Conservatorii Crestin-Democrati (CDU) ramane cel mai mare partid, AfD luand totusi 21,5 % din voturi, astfel asigurandu-si intrarea in toate cele 3 parlamente regionale.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Lupul de pe Wall Street, varianta romaneasca. Falsii brokeri care au furat un mil. de euro, inspirati de filmul lui Scorsese 

Detalii incredibile ies la iveala in dosarul brokerilor falsi, care au reusit sa pacaleasca cel putin 19 persoane din Romania, cu un milion de euro.
4439 vizualizari
  • +4 (8 voturi)    
    incompetenta (Luni, 14 martie 2016, 2:11)

    john70 [utilizator]

    Canada are provincii.
    Germania are landuri.
    Statele Unite au...state.
    • +2 (12 voturi)    
      Si calea ferata (Luni, 14 martie 2016, 7:20)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Are cantoane. Ca Elvetia.

      Acum ca stim denumirile te rog sa ne spui:

      1. Cum se numesc provinciile in Japonia?

      2. Care e in esenta diferenta dintre aceste denumiri de mai sus?
  • +17 (19 voturi)    
    arta eufemismului (Luni, 14 martie 2016, 2:29)

    andipetre [utilizator]

    Hotnews, ar trebui sa primiti un premiu pentru cea mai originala aplicare a indulcirii mesajului scris. Sa zici "o miscare pe care votantii nu au agreat-o" cand vorbesti de revolta la urne a nemtilor in fata politicii distructive a lui Merkel in problema migrantilor e mai mult decat o simpla exprimare eufemistica. E o opera de arta...
  • +9 (9 voturi)    
    Au dreptul alesii sa ne ignore? (Luni, 14 martie 2016, 7:24)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Aceasta este intrebarea. E sigur ca Dna Merkel stia cat de putin atractive au fost deciziile ei in ochii alegatorilor. Si i-a ignorat. Avea dreptul sa-i ignore pe cei care au ales-o SA II REPREZINTE?

    Poate e corect ca liderii sa-i ajute pe cei condusi sa inteleaga. Dar si invers este la fel de corect.
  • +10 (10 voturi)    
    Greseala (Luni, 14 martie 2016, 9:01)

    xan [utilizator]

    AfD NU a castigat in 2 din 3, ci CDU a pierdut in 2 din 3. Stirea este ca estimarile erau ca AfD sa castige maxim 12% si au depasit spectaculos ajungand pe locul 2 in Saxonny-Anhalt, in conditiile in care la alegerile trecute nu reusisera sa treaca de 5%.

    Baden-Wuerttemberg:
    1. Greens
    2. CDU
    3. AfD

    Rhineland Palatinate:
    1. SDP
    2. CDU
    3. AfD

    Saxonny-Anhalt:
    1. CDU
    2. AfD
    3. Lefties


    http://www.ibtimes.com/german-state-elections-results-2016-angela-merkels-christian-democrats-brace-refugee-2335502
  • +1 (15 voturi)    
    In care Landuri a castigat AfD? (Luni, 14 martie 2016, 9:32)

    gab.eu [utilizator]

    Rheinhald-Pfalz:
    SPD 36%
    CDU 31%
    [...]
    AfD 12%
    Baden Würtemmberg:
    Verzii: 30.3%
    CDU: 27%
    [...]
    AfD: 15%
    Sachsen-Anhalt
    CDU: 29.5%
    AfD: 24,2%

    Sachsen-Anhalt ein fosta DDR, deci social cam la fel de varza ca europa de est.

    Procentele AfD sunt intr-adevar mult prea mari in comparatie cu ceea ce au de oferit. Dar nici pe departe nu au castigat si sper sa nici nu castige vreodata.

    Va rog verificati formularile care lasa loc de interpretari manipulative.
    • +3 (3 voturi)    
      asa e (Luni, 14 martie 2016, 10:23)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui gab.eu

      tovarase, ziua e intuneric si noaptea e lumina.
    • +3 (3 voturi)    
      a proopos! (Luni, 14 martie 2016, 15:20)

      MichiuStefan1 [anonim] i-a raspuns lui gab.eu

      A propos, de ce sa nu castige AFD?Nu vad un alt partid mai responsabil fata de soarta natiunii germane decat AFD!Parafrazandu-va,Procentele AFD sunt intr-adevar, mult prea mici in comparatie cu iresponsabilitatea partidelor traditionale!