VIDEO Declaratie controversata a primei doamne a Turciei: Haremul era o scoala care pregatea femeile pentru viata

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 11 martie 2016, 20:08 Actualitate | Internaţional

Emine si Recep Tayyip Erdogan
Foto: Captura Youtube.com
Haremul din perioada otomana poate fi considerat o institutie educationala care pregatea femeile pentru viata, a afirmat prima doamna a Turciei, Emine Erdogan. Declaratia sotiei lui Recep Tayyip Erdogan este una controversata si a starnit reactii acide pe retelele de socializare, mai ales ca a venit la scurt timp dupa ce presedintele Turciei a marcat Ziua internationala a femeii spunand ca este de parere ca "o femeie este mai presus de toate o mama", ceea ce a determinat proteste de strada in Istanbul, scrie Euronews.



In timp ce occidentalii considera ca haremul avea mai degraba un rol sexual, Emine Erdogan spune ca acesta reprezenta o institutie educationala. Ea a vorbit despre acest lucru la un eveniment la Ankara dedicat sultanilor otomani, potrivit posturilor de televiziune din Turcia.

Sultanii care au condus Imperiul Otoman timp de sase secole aveau haremul la Palatul Topkapi din Istanbul, care a fost transformat in muzeu dupa nasterea Republicii Turcia, in anul 1923.

Haremul avea reguli stricte in ceea ce priveste recrutarea si educarea curtezanelor. Fiecare femeie era instruita intr-un domeniu de care se aratase atrasa - spre exemplu caligrafie, arte decorative, muzica sau limbi straine.












VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
3777 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    CE-i MAI TREBUIE dictatorului (Vineri, 11 martie 2016, 20:33)

    rov [utilizator]

    sa fie imparat..?
    Ghici.
  • +13 (13 voturi)    
    o fi fost si ea ca Ceauseasca? (Vineri, 11 martie 2016, 20:44)

    IancuJianu [utilizator]

    practicanta la "semiluna de piatra"...
  • +6 (8 voturi)    
    . (Vineri, 11 martie 2016, 20:48)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Eu as pune conditii pre-aderare , sa faca Mercheland intai haremuri pilot apoi sa dea directiva UE sa se faca in toata tarile .Care tara nu accepta cota de haremuri nu mai primeste whatever ce primea.
    Nu trebuie sa fie prea multe pentru inceput , o distanta minima ok ar fi cam ce distanta acopera la viteza de croaziera un fî optishpe in 17 secunde.
  • +10 (12 voturi)    
    Era educationala (Vineri, 11 martie 2016, 21:14)

    ac [utilizator]

    Educa muierile cum sa indeplindeasca toate poftele barbatului Pardon, stapinitor al credinciosilor, lumina lui allah pe pamint. Et caetera.
  • +7 (7 voturi)    
    Astea au vreo parere (Vineri, 11 martie 2016, 21:57)

    danjee [utilizator]

    Mă îndoiesc
  • +12 (14 voturi)    
    Viitorul suna bine (Vineri, 11 martie 2016, 21:58)

    Robert M [utilizator]

    Sotia sultanului spune bine si le pregateste pe europence pentru viitor.
    Fetele trebuie sa o asculte cu atentie, sa invetele din intelepciunea ei si sa poarte minunata casca de tanchist a cadanei batrane.
    Fiicele si nepoate noaste au mari sanse sa fie educate in astfel de institutii de elita.
  • +10 (14 voturi)    
    ... mda... (Vineri, 11 martie 2016, 22:24)

    Observatore [utilizator]

    ... dupa moartea fiecarui sultan din droaia de prunci pe care i-a zamislit doar unul ajungea sultan restul erau zugrumatzi cu un snur de matase ( sa nu se verse singe domnesc ! ) Un mod oriental de a pregati mamele lor pt viatza .
  • +1 (3 voturi)    
    Originalitate! (Vineri, 11 martie 2016, 23:50)

    noturs [anonim]

    Probabil ca Japonezii sunt gelosi! Ei au gheisha educate ca la harem!
    Regele Solomon din VT sa fi fost si el turc Ottoman, perhaps!?..Autorul "Proverbelor" biblice avea ceva la activ, cu cate sute si mii de neveste s-a "inteleptzit", nu-asa?!
    Chestie dermato-venerica...Proverbele, hm!
    • -1 (1 vot)    
      Valahia are gene bune !!! (Sâmbătă, 12 martie 2016, 19:41)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui noturs

      Toata intersectia civilizatiilor ijn aceasta zona a lasat t-urme .
      Pe aici au trecut nepotii lui Gingis Han.
      Turcii a petrecut mult si bine, impeuna cu nemtii si rusii !

      Nu e de mirare ca avem si noi sultanii nostrii ! !

      Voi credeti ca Allah e fericit cata vreme sultanul Borcea se afla la tzu-hausse ?!
  • +2 (2 voturi)    
    Si numai pt asta (Sâmbătă, 12 martie 2016, 7:36)

    Kepler [utilizator]

    si Turcia nu ar trebui primita in UE.
  • +3 (3 voturi)    
    3000 de blonde (Sâmbătă, 12 martie 2016, 10:25)

    xan [utilizator]

    Dupa succesul invaziei Spaniei din anul 711, califul de la Bagdad, incantat de stirile bune, a comandat 3000 de blonde virgine, la schimb cultural in institutia educationala din haremul lui.
    Ca sa nu ramana spaniolii datori pentru arabii primiti. Asa ca i-au fost trimise prompt 3000 de blonde virgine, care cu siguranta au primit acolo o lectie de viata si nu numai.
    • +2 (2 voturi)    
      . (Sâmbătă, 12 martie 2016, 14:34)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui xan

      Aia erau niste rasisti xenofobi ,acum in epoca moderna mai bine le scoatem vizele sa vina ei sa-si aleaga.
      Koln a fost o neintelegere ,nimic mai mult,diferente culturale care se stie ca nu conteaza.
  • +5 (5 voturi)    
    pe alde d-ăștia îi vrea Occidentul in UE, (Sâmbătă, 12 martie 2016, 16:10)

    axxiusdecius [utilizator]

    în timp ce la români strâmbă din nas...
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 12 martie 2016, 17:44)

    dragos234 [utilizator]

    Ultima suta de ani petrecuta incercand sa emancipam lumea, sa dam drept de vot femeilor, decenii de lupta pt egalitate si pt schimbarea mentalitatilor. Si acum vine asta si spune ce spune. A fost totul in van? Trist si descurajant.
  • +2 (2 voturi)    
    Da? (Sâmbătă, 12 martie 2016, 20:41)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Ce treaba au turcaletii cu Europa? Sincer nici pe bani nu I-as primi in casa mea!