Proiect de acord UE-Turcia: ONU considera ilegale expulzarile colective de migranti

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 11 martie 2016, 0:19 Actualitate | Internaţional

Inaltul Comisar al ONU pentru Drepturile Omului, Zeid Ra'ad Al Hussein, a considerat joi "ilegale" expulzarile colective de migranti cuprinse in proiectul de acord dintre Ankara si UE, care prevede printre altele returnarea de solicitanti de azil sirieni in Turcia, relateaza AFP, citata de Agerpres.

'Proiectul de acord intre UE si Turcia ridica o serie de ingrijorari serioase (...) Sunt extrem de ingrijorat cu privire la posibilele expulzari colective si arbitrare, care sunt ilegale', a declarat Zeid Ra'ad al Hussein, in fata Consiliului ONU pentru Drepturile Omului de la Geneva.

'Restrictiile la frontiere' care nu iau in considerare parcursul fiecarui individ 'incalca dreptul international si european', a insistat el.

El a afirmat ca intentioneaza sa discute aceste probleme cu oficialii europeni in cadrul vizitei sale la Bruxelles de la inceputul saptamanii viitoare, inaintea summitului european din 17 si 18 martie.

'Astazi, prin incalcarea principiilor fundamentale ale solidaritatii si demnitatii umane si a drepturilor omului, cursa care vizeaza respingerea acestor oameni se accelereaza', a declarat Zeid, subliniind 'generozitatea' cu care Germania a primit circa un milion de migranti anul trecut si 'eforturile' Greciei, in 2015, pentru a impiedica ca acestia sa fie retinuti sau trimisi inapoi.

Ministrii de interne ai UE se reunesc joi la Bruxelles pentru a discuta din nou despre criza migrantilor, in special despre masurile controversate aflate in curs de negociere cu Turcia, in conditiile in care ruta Balcanilor a fost inchisa.

Partea cea mai spectaculoasa a proiectului de acord UE-Turcia, contestata de ONG-uri si care nu este sustinuta de toate cele 28 de state membre ale UE, prevede retrimiterea in Turcia a tuturor migrantilor care sosesc ilegal in Grecia, inclusiv a sirienilor care fug de razboiul din tara lor.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
928 vizualizari
  • +12 (14 voturi)    
    eu pe de alta parte... (Vineri, 11 martie 2016, 0:23)

    liviu_ [utilizator]

    consider ilegal, nedemocratic, si multe altele... faptul ca eu trebuie sa platesc pentru refugiati, si tara mea este obligata sa ii primeasca!
    asta nu e ilegal tovarasi?! sau aurul de la arabi e mai stralucitor si ne-ati vandut deja lor?!
  • +9 (11 voturi)    
    Asta nu stie ce inseamna (Vineri, 11 martie 2016, 0:30)

    Stef_and [utilizator]

    O gara plina de jegosi, o autostrada ocupata partial, o multime care iti invadeaza tara sub pretextul ca fuge de razboi!
    De ce sa nu ramina in Turcia?
    Sunt mai aproape de tara lor!
    De ce vin in Europa ?
    Au gasit momentul sa fie primiti ca sa ne duca si pe noi in urma cu 2 secole!
    De mult doresc ei verdeata Europei si bunastarea ei!
  • +9 (9 voturi)    
    Bine (Vineri, 11 martie 2016, 0:52)

    mitg [utilizator]

    Exact ONU are un cuvant de spus aici. Mai aia lipsea.

    Parca Franta si Marea Britanie au drept de veto si sunt membri permanenti ai Consiliului de Securitate, cred ca ar fi momentul sa-si dezghete organele si sa le reaminteasca. Dar cand n-ai cu cine ...
  • +14 (14 voturi)    
    Zeid Ra'ad Al Hussein (Vineri, 11 martie 2016, 0:58)

    MirceaDude [utilizator]

    Dupa nume, Zeid Ra'ad Al Hussein - clar nu are nici o legatura de religie cu sarmanii refugiati.
    Cred ca e clar - cine imparte, parte isi face.
    Doar știe toată lumea că acești oameni sărmani și cumsecade sunt refugiați de război, ei nu ar omorî o muscă !
    Mai vorbeste cineva despre violurile colective din Germania? Nuuuu, alea nu conteaza...
    • +8 (8 voturi)    
      Are nişte rezonanţe suedeze (Vineri, 11 martie 2016, 8:58)

      Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui MirceaDude

      ..... ba chiar de conchistador spaniol.
  • +11 (11 voturi)    
    Draga ONU (Vineri, 11 martie 2016, 2:30)

    HalikiBuliki1 [anonim]

    nu vrei sa ii iei tu si sa ii duci la stapanul tau SUA?
    AMbasadorul SUA la Bucuresti are informatii ca printre ei este viitorul Einstein.
    Iti dai seama ce castig?
  • +5 (5 voturi)    
    ... se pare ca ... (Vineri, 11 martie 2016, 7:57)

    Observatore [utilizator]

    ... pt a putea obtzine o functzie mai de Doamne -ajuta la institutzia asta trebuie sa fi deraiat bine... .
  • +10 (10 voturi)    
    e invers (Vineri, 11 martie 2016, 8:55)

    LacramioaraMinc [anonim]

    Ilegal e sa vina astia peste noi. Sa-i primeasca alte tari arabe (alea bogate), daca noi am fi navalit peste ei in halul asta cred ca ne hacuiau din prima.
  • +8 (8 voturi)    
    Inaltul comisar de ce origine este? (Vineri, 11 martie 2016, 9:13)

    BEDE [utilizator]

    Nu-i asa ca acest "inalt comisar" este arab. Si nu-i asa ca este de religie islamica. Adica oarecum inrudit cu acesti "refugiati" - sau invadatori? Si atunci, ce sa zica si el ca sa ajute fratia musulmana?
    Am vazut un documentar bine realizat despre fratia musulmana: cat de bine organizeaza ei ajutoarele pe care le dau si cui le dau pt ca sa castige adepti si sa formeze luptatori pentru islam. Organizeaza lucrurile asa de bine incat nu se pot gasi probe care sa incrimineze direct organizatiile lor de "ajutorare".
    Ar fi oare de mirare ca un salafist abil sa fi ajuns si la ONU, si, de acolo, sa lupte pt a submina cat se poate tarile europene?
  • +1 (3 voturi)    
    ONU (Vineri, 11 martie 2016, 11:29)

    almadon [utilizator]

    Conform Agentiei ONU pentru Refugiati, in intreaga lume sunt cam 26 milioane de persoane care au primit sau ar putea primi statut de refugiat. Chiar nu vad de ce ar fi o problema daca toti cei 26 de milioane de cetateni ar ajunge in Germania. Marea majoritate se afla momentan in tari extrem de sarace si mi se pare o cruzime sa fie condamnati practic la saracie atat timp cat exista o tara bogata ce-i poate primi pe toti.