UPDATE Summitul UE-Turcia: Ankara cere fonduri suplimentare de 3 miliarde de euro si ridicarea vizelor, in schimbul readmiterii refugiatilor din Europa/ UE are termen pana la 17 martie pentru un acord cu Turcia

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 7 martie 2016, 18:53 Actualitate | Internaţional

In fata unei Europe in continuare divizate, Turcia a ridicat luni miza si a cerut inca trei miliarde de euro pentru a stopa fluxul neintrerupt de migranti care vin spre Uniunea Europeana, acceptand in schimb readmisii masive, inclusiv in cazul refugiatilor sirieni, scrie AFP.

UPDATE 03:00 Uniunea Europeana si-a acordat termen pana la urmatorul summit, prevazut pe 17 si 18 martie la Bruxelles, pentru "a stabili detaliile" in vederea unui nou acord cu Turcia cu scopul de a opri afluxul de migranti, a anuntat pe Twitter in cursul noptii de luni spre marti premierul luxemburghez, Xavier Bettel, citat de AFP.

"Acesti bani in plus vor necesita proceduri bugetare aditionale. Parlamentul European este pregatit sa accelereze procedurile", a afirmat luni presedintele Parlamentului European, Martin Schulz, in marja summitului UE-Turcia, care se desfasoara la Bruxelles.

Potrivit unui draft al concluziilor summitului, obtinut de Reuters, UE se angajeaza in schimb sa deschida noi capitole de negociere in ceea ce priveste aderarea Turciei la blocul comunitar si sa accelereze procedurile pentru eliminarea vizei pentru cetatenii turci din iunie 2016.

Decise sa faca front comun pentru a obtine respectarea promisiunilor facute de Turcia, cei 28 de lideri europeni si-au aratat insa din nou diviziunile, in cadrul acestui summit extraordinar.

Turcia a decis sa isi promoveze interesele. "Exista o noua propunere" pe masa negocierilor, a anuntat un purtator de cuvant al Turciei, in marja unui "dejun de lucru" al celor 28 impreuna cu premierul turc, Ahmet Davutoglu.

Potrivit unui diplomat european, Ankara ar fi pregatita sa accelereze un acord de readmisie, care prevede ca prelua din 1 iunie migrantii "economici" din Europa, pentru a-i expulza in tarile de origine. Turcia ar fi chiar dispusa sa mearga mai departe.

Readmisia migrantilor


"Ceea ce schimba potential jocul este angajamentul Turciei de a prelua nu doar migrantii ilegali, dai si refugiatii sirieni. Am spus ca pentru fiecare sirian pe care il vor prelua, vom instala un sirian" in UE, aducandu-l direct, pe cale legala, de pe teritoriul turc.

In schimb, Turcia cere o anvelopa suplimentara de trei miliarde de euro pana in 2018, in plus fata de cele trei miliarde promise deja pentru a favoriza primirea si integrarea celor 2,7 milioane de refugiati sirieni aflati pe solul sau.

In fine, Turcia spersa sa obtina din iunie un regim fara vize pentru cetatenii sai, care trebuia introdus pana acum cel mai devreme in toamna, si sa deschida rapid negocierile privind noi capitole de aderare la UE.

Cei 28 si Davutoglu urmeaza sa reuneasca din nou pentru discutii, intr-un climat crispat de recenta punere sub administrare judiciara a cotidianului de opozitie Zaman.

Ankara incheiase la finele lui noiembrie un "plan de actiune" cu UE pentru a stopa migrantii care parasesc cu miile coasta anatoliana cu destinatia Grecia, inasprind in special lupta impotriva calauzelor.

In conditiile in care negocierile cu Turcia se complica, o disputa a izbucnit in cadrul blocului european in ceea ce priveste ruta migratorie a Balcanilor, pe care au luat calea anul trecut peste 850.000 de migranti.

Soarta rutei Balcanilor, incerta


Declaratia finala a summitului ar fi trebuit sa mentioneze ca "aceasta ruta este de acum inchisa", dar Germania si-a exprimat puternicele rezerve pentru a nu aviza decizii unilaterale ale unor tari din Europa centrala si de est de a bloca granitele pentru a stopa sosirea migrantilor. O reformulare a acestei declaratii este in curs.

In urma acestor restrictii, peste 30.000 de migranti sunt in prezent blocati in conditii foarte proaste in Grecia.

Angela Merkel a renuntat in ultimele luni la politica de deschidere fata de migranti, insistand acum pe necesitatea unei granite greco-turce mai ermetica si pentru o solutie europeana coordonata, cu sprijinul masiv al Greciei.

Criza migratorie, care ameninta chiar existenta UE, in ochii unora, a pus in discutie si unul dintre principiile de baza ale Europei: libera circulatie in cadrul spatiului Schengen.

Comisia Europeana a cerut recent ca toate controalele de granita in interiorul spatiului Schengen, reintroduse temporar in opt tari, sa dispara pana la finele anului.

Dar acest lucru ar presupune ca fluxul de migranti sa se reduca sensibil, in conditiile in care intre 15.000 si 20.000 de migranti continua sa soseasca in fiecare saptamana din Grecia pe insulele grecesti, mai putin decat in toamna, dar inca foarte multi, potrivit liderilor europeni, care se tem de un nou flux.












VIDEO Fiul unui primar din Suceava a luat 10 la romana, la evaluare nationala. Ce au aflat inspectorii cand s-au uitat pe lucrare

DNA verifica lucrarile de la Evaluarea Nationala intr-un oras din Suceava. Lucrarea de la romana, notata cu 10, a baiatului primarului este diferita ca scris fata de cea de la matematica.
5246 vizualizari
  • -2 (26 voturi)    
    . (Luni, 7 martie 2016, 19:09)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    R.I.P UE .
    Cat a fost ,a fost nasol .O sa fie si mai si.
    • -6 (10 voturi)    
      te doare la basca (Marţi, 8 martie 2016, 2:10)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Tie ce-ti pasa? Noi traim in UE, in Rusia treaba merge brici asa ca nu vei fi afectat.
      • +1 (5 voturi)    
        . (Marţi, 8 martie 2016, 8:18)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Asa este,de fapt mai mult:
        Stau in Vestul "civilizat" ,nici nu mai am cetatenia romana,port tricou cu "Proud to be Romanian" si " I speak romanian,what's your superpower" ( ideea asta am furat-o de la un polonez) si lupt pentru o tara sigura in care sa ma intorc la pensie.
        Dvs. sunteti roman,stati in Romania si luptati pentru dreptul de a fi sclav pe plantatie.
        Trist ,dar tipic. Lupt si pentru dvs ,chiar daca nu vreti asta.
        • 0 (0 voturi)    
          Pai cum te mai intorci..... (Marţi, 8 martie 2016, 10:55)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

          daca spui ca o sa fie si mai rau? E o mica contradictie aici, de unde deduc ca cel putin unele din afirmatiile tale nu sunt reale....
          • 0 (2 voturi)    
            . (Marţi, 8 martie 2016, 11:25)

            Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

            Cuvantul cheie este "UE" . RIP UE.O sa fie mai rau in UE. Afirmatia era clara,cu subiect si predicat ,fara loc de interpretari.
            Romania are sanse mai mari la normalitate decat No,Fr,De,Nl,Se chiar daca este mai aproape de Tr decat ele ,cu conditia sa se delimiteze de practicile suicidare ale acestora.
        • 0 (0 voturi)    
          buna treaba (Marţi, 8 martie 2016, 13:21)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

          Traind in vestul civilizat iti permiti sa ii canti prohodul, sa-i idealizezi pe rusi, sa critici toate actiunile vestului si in general sa exprimi orice idee iti trece prin cap. Poate ar trebui sa incerci ceva similar traind in Rusia si dupa aceea sa compari cele doua civilizatii.
          Cat despre luptat, sa fii sanatos, nu o faci pentru mine. Daca ar fi sa aleg intre a fi sclavul 'vestului civilizat' si cel al rusilor, as alege vestul, fie si pentru ca am gustat din beneficiile oferite de fratele de la rasarit.
          • 0 (0 voturi)    
            . (Marţi, 8 martie 2016, 14:10)

            Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            Corect,imi permit pentru ca il traiesc /cunosc.Mi se pare bun simt sa vorbesc despre ceea ce stiu - nu ca ati face la fel.
            In 2016 nici un popor nu este de idealizat ,rusii nici pe departe ,iar turcii nici nu intra in categorie - in toata perdeaua asta de fum pe care natiuni intregi o savureaza rusii NU sunt inamicul.Din contra .Nu intentionez sa traiesc in Rusia.
            Intr-adevar am remarcat dorinta multor romani ,de fapt nevoia de a li se trasa ordine -puteti oricand aplica pentru un job inafara granitelor,cunosc multi romani fericiti cu masina ,casa si venit lunar.
            • 0 (0 voturi)    
              haida de (Marţi, 8 martie 2016, 17:12)

              muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

              Ce sens are sa te hazardezi in presupuneri prostesti? Tocmai te laudai ca vorbesti despre lucrurile pe care le cunosti...
              Urmeaza sa mai zici ca stii tu ce-mi poarta pielea, cum tanjesc dupa ordinele altora si cum n-as face fata in vest :)
              • 0 (0 voturi)    
                . (Marţi, 8 martie 2016, 18:00)

                Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

                -Ce sens are sa te hazardezi in presupuneri prostesti? - mirror,mirror on the wall...
                -Tocmai te laudai ca vorbesti despre lucrurile pe care le cunosti.. - fact ,nu vad unde e lauda,nici nu vad de ce ar fi lauda..ca si cum o vaca s-ar lauda ca rumega?
                -Urmeaza sa mai zici ca stii tu ce-mi poarta pielea, cum tanjesc dupa ordinele altora si cum n-as face fata in vest :) - mama omida much?
                Not fun.
      • 0 (4 voturi)    
        nu-i frumos! (Marţi, 8 martie 2016, 9:55)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Trollul ruznak nu poate sa doarma de grija noastra, iar tu il critici!
  • +22 (22 voturi)    
    Ce bizarerie (Luni, 7 martie 2016, 19:35)

    Ricochet [utilizator]

    "a promis in schimb ca va spori drastic cooperarea sa in criza migratorie pentru a stopa fluxul de migranti"

    Ce dracu, doar nu-i parasuteaza Turcia in Grecia pe migranti!
    Cu trei miliarde de euro poti plati o flotila care sa impiedice si mustele sa ajunga din Turcia in Grecia, nu doar barcile cu imigranti!
    • +8 (8 voturi)    
      nu-i parasuteaza (Luni, 7 martie 2016, 20:53)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      Eventual ii tracteaza pana mai aproape de greci.
    • -7 (11 voturi)    
      ... (Luni, 7 martie 2016, 21:18)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      Sigur ca poti. Dar europenii vor sa puna Turcia sa faca treaba murdara (si violenta) in locul lor.
    • -6 (10 voturi)    
      problema e unde ii gazduiesti.. (Luni, 7 martie 2016, 21:37)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      barcile alea nu pleaca din Turcia. daca te uiti pe harta, vei observa cu uimire ca Siria si Libanul au ditamai litoralul la Mediterana..

      Turcia cere bani pentru ca refugiatii aia trebuie hraniti, gazduiti.. o parte probabil ca se vor integra si vor incepe sa se intretina, dar multi vor ajunge in tabere de refugiati..
      • 0 (0 voturi)    
        Cam jumatate vor fi deportati ..... (Marţi, 8 martie 2016, 11:03)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        ... asa ca de gazduit vor fi doar sirienii. Si ma indoiesc ca in fata politiei turce merge sa faci nazuri ca in Europa: te eticheteaza scurt drept terorist si atunci Aman!
    • 0 (0 voturi)    
      Nici nu-i nevoie de flotila... (Marţi, 8 martie 2016, 11:00)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      .. se pot supraveghea niste plaje cu mijloacele tehnice actuale. Cei care totusi se imbarca sunt interceptati si dusi politicos inapoi......
      Iar oficialii turci nu mai primesc mita de la traficanti, ci direct de la refugiati, pentru ajutorul in procesul de selectare. De unda rezulta ca ar fi chiar interesati sa functioneze schema.
  • +20 (24 voturi)    
    Santajul islamist (Luni, 7 martie 2016, 20:05)

    Skeptical [utilizator]

    Erdogan, micul Ceausescu cu palate aurite si ambitii de califat.

    Eu unul l-as baga intr-o cusca impreuna cu Putin, sa se zgirie pina se duc naibii amindoi.
    • +1 (1 vot)    
      asa au facut turcii mereu in istorie (Marţi, 8 martie 2016, 9:52)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Skeptical

      cand nu le-a mers cu forta armelor, au dat-o pe dimplomatie (santaj).
  • +8 (14 voturi)    
    :)))))) (Luni, 7 martie 2016, 20:06)

    Nevermind [utilizator]

    Easiest money ever made. Eat your heart out Rothschild :D
  • +16 (18 voturi)    
    cacialma e expresie turca? (Luni, 7 martie 2016, 20:28)

    nedumeritul [utilizator]

    acum ca s-a terminat populatia din Siria si nu mai are cine sa treaca prin Turcia ,cer bani sa opreasca "Drastic" migratia. Ca in bancul urmator:
    Un om pretindea ca are pile la admitere la facultate. I-am dat bani ca sa reusec.El nu vorbea cu nimeni si astepta examenul. Apoi daca reuseam spunea : "ai vazut ce bine ca ai venit la mine ?" iar daca nu reuseam spunea " uite ia banii inapoi ca nu a reusit sa rezolve prietenul meu"
    El de fapt nu facea nimic, mergea la cacialma.
  • +8 (8 voturi)    
    nu inteleg cum vine asta (Luni, 7 martie 2016, 20:55)

    verdi [utilizator]

    le da 3 mld
    dupa care ii lasa inauntru cu pasaport.

    lucru nemtesc
  • +10 (10 voturi)    
    Adica santaj (Luni, 7 martie 2016, 21:25)

    CititorulComentator [utilizator]

    Asa e cand lucrezi cu islamistii...
  • +3 (13 voturi)    
    soluție (Luni, 7 martie 2016, 21:39)

    Mazeta [utilizator]

    Fiecare țară să plătească proporțional cu numărul de militari trimiși în operațiunile militare din Siria, Irak și Afganistan.
    • 0 (6 voturi)    
      Proportional ? (Marţi, 8 martie 2016, 0:11)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sau invers proportional ?
    • 0 (0 voturi)    
      Da si Rusia ceva? (Marţi, 8 martie 2016, 11:08)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cum a trimis zeci de mii de soldati in Afganistan prin anii '80 si are acum alte mii in bazele din Siria, cred ca ar fi principalul contributor.....
  • +7 (11 voturi)    
    Asta-i liberalismul vest-european (Luni, 7 martie 2016, 21:58)

    MPopa [utilizator]

    Si uite asa politicieni care le plang de mila imigrantilor si isi critica propria politie cand aceasta nu-si face decat datoria au batut palma cu Erdogan. Erdogan, care pune ziare sub administrare speciala, aresteaza jurnalisti si in genere orice persoana care il "insulta" pe presedinte. Cumplita ipocrizia vest-europenilor, o asemenea hipstereala la nivelul unei intregi societati nu s-a mai pomenit. N-au decat turcii sa-i impuste pe imigranti pentru tentativa de trecere ilegala a frontierei, totul e ok atat timp cat vest-europenii pot poza linistiti in campioni ai drepturilor civile. La capitolul moralitate nu-s atat de departe de Putin pe cat ar dori sa para.
  • +11 (13 voturi)    
    Ce vrea Turcia ? (Marţi, 8 martie 2016, 0:07)

    adrian88000 [utilizator]

    " UE se angajeaza in schimb sa deschida noi capitole de negociere in ceea ce priveste aderarea Turciei la blocul comunitar "
    Este foarte buna acesta dorinta a Turciei, impusa U.E.

    Sa se deschida de urgenta capitolul " Libertatea presei in Turcia".
    Cu acesta ocazie am scapat cel putin 10 ani de acesta tara islamista si terorista ce doreste sa intre cu forta, prin santaj , in U.E.
  • +8 (10 voturi)    
    Erdogan santajeaza big time... (Marţi, 8 martie 2016, 1:07)

    demaGOGU [utilizator]

    ...si foloseste briliant arma cu migranti (vize ptr 75m turks doar ptr a se aseza la masa negocierilor)
  • +2 (4 voturi)    
    Din ce am mai citit (Marţi, 8 martie 2016, 8:14)

    Zummm [utilizator]

    Turcia n-ar recunoaste granita de pe mare cu Grecia. De aceea o cooperare maritima intre cele 2 state, care ar mai stopa fluxul de refugiati nu este posibila.
  • +5 (5 voturi)    
    offf... (Marţi, 8 martie 2016, 10:19)

    liviu_ [utilizator]

    ue e o adunatura de idioti (ma refer la politicieni evident)...
    deci una din tarile cu cea mai proasta respectare a drepturilor omului (avocatii batuti de politisti, ziarele puse cu botu pe labe etc). santajeaza ue sa primeasca bani pentur ca sa tina imigrantii . mai mult solitica vize... pai daca o sa aiba vize... ii face pe imigranti turci si pot veni bine-merci in ue... cum sa nu-ti dai seama de asta?!
    ce e atat de complicat sa zici: "nu mai primim imigranti ilegal." ?!