Turcia: Cotidianul Zaman si-a schimbat complet linia editoriala dupa punerea sub tutela

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 martie 2016, 18:28 Actualitate | Internaţional

Sediul Zaman, incercuit de politie in luna martie
Foto: Captura YouTube
Cotidianul turc Zaman, confiscat vineri si pus sub tutela judiciara de guvernul de la Ankara, a aparut duminica la chioscuri cu o linie editoriala complet schimbata, devenita acum favorabila executivului si presedintelui tarii, islamo-conservatorul Recep Tayyip Erdogan, transmite agentia EFE, citata de Agerpres.

Daca in editia de sambata ziarul a publicat pe prima pagina mesajul "Constitutia suspendata", in semn de protest pentru punerea sub tutela judiciara, prima pagina de duminica este dedicata unei ceremonii oficiale privind constructia unui al treilea pod peste Bosfor, la Istanbul, cu titlul "Bucurie istorica pe pod". Intr-un alt subiect de prima pagina, ilustrat cu o fotografie care-l infatiseaza pe Erdogan, este anuntat faptul ca presedintele turc va oferi o receptie la palatul prezidential cu prilejul zilei femeii.

Totodata, in ziar mai apare o stire despre posibila retragere a imunitatii parlamentare a unor deputati kurzi, masura sustinuta de catre Erdogan. Pe pagina de internet a ziarului apare doar mesajul "Vom reveni in curand cu stiri de calitate si neutre", in timp ce versiunea in limba engleza a ziarului, Today's Zaman, nu a fost inca modificata.

Pana la punerea sa sub tutela judiciara, ziarul adopta o linie dura impotriva guvernului de la Ankara, criticand mersul economiei, politica externa fata de Siria sau atacurile la adresa libertatii presei. Lui Abdulkadir Bilici, redactor-sef al ziarului, nu i s-a permis sambata accesul in redactie si a fost informat de catre politie, care pazeste cladirea in care functioneaza ziarul Zaman, ca i-a expirat contractul. Cotidianul turc este condus acum de un comitet de administratie desemnat de catre guvern.



Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
2167 vizualizari
  • +8 (12 voturi)    
    la timp (Duminică, 6 martie 2016, 18:56)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    am scapat de Ponta, prietenul lui Erdogan
  • -2 (14 voturi)    
    . (Duminică, 6 martie 2016, 18:59)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    E complet democratic,ce,n-are voie institutia sa se razgandeasca? Propaganda antioccidentala incearca sa limiteze libera exprimare obligand practic mentinerea unei linii .
    Thank you,Obama.
    • +6 (8 voturi)    
      sper (Duminică, 6 martie 2016, 19:21)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Sper ca esti ironic... Oricum n-are Obama nicio treaba cu turcaletii.
      • +3 (7 voturi)    
        . (Duminică, 6 martie 2016, 19:50)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Nu pot fi serios ..serios ar fi sa scriu realitatea "tara membru de baza NATO ,in curs de aderare UE si care curand va avea free pass in UE ,lunar ziaristi care nu omagiaza conducerea sunt arestati " ceea ce refuz sa constientizez..NATO si UE ar trebui sa isi reconsidere pozitia cat timp mai au o urma de credibilitate ( asta in speranta ca o mai au ).
        • 0 (2 voturi)    
          Dar sauditii? (Duminică, 6 martie 2016, 20:09)

          fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

          Sauditii sunt si ei aliati ai NATO, insa ce fel de democratie e acolo? Intre timp, pe vremea lui Obama am scapat de Gaddafi. Ca am scapat de drac si am dat de tata-sau in Egipt, asta nu poti sa zici ca a fost cu premeditare...
          • 0 (2 voturi)    
            . (Duminică, 6 martie 2016, 20:43)

            Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

            Aici e buba ,SA si Turcia aliati de baza ,am inteles asta crezand ca US are ceva interese pe acolo pe la ei pe la mama naibii cea plina de petrol,borsul lor. Mai nou NATO pare ca sustine interesele celor de mai sus in Europa ,ceea ce e intolerabil .SI asta presupunand ca am iertat si uitat Kosovo.
  • +6 (6 voturi)    
    hehe (Duminică, 6 martie 2016, 19:47)

    CRMS [utilizator]

    Tucia sub Erdogan e numai buna de primit in UE.
    Valorite promovate de ei sunt eterne si universale.
    • +3 (3 voturi)    
      Islamistul Recep Tayyip Erdogan (Duminică, 6 martie 2016, 21:23)

      immortal [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      " presedintelui tarii, islamistul Recep Tayyip Erdogan " ... prin asta cred ca autorul a rezumat tot !
  • +1 (3 voturi)    
    aha (Duminică, 6 martie 2016, 21:37)

    Nevermind [utilizator]

    Deci pe russia today au dat stirea cu ingraditul. Putin si-a bagat coada in Turcia si a ingradit libertatea de exprimare. Clar!

    PS: @hn. Sper sa remediati greseala preluarii adliteram de la Agerpres a sintagmei "islamistul Recep Tayyip Erdogan". Contravine flagrant politicii editoriale. Erdogan NU este islamist. Este un aparator al democratiei si este anti-rusia.