Rusia se foloseste de criza refugiatilor intr-un razboi informational dedicat inlaturarii Angelei Merkel - inalt expert NATO

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 6 martie 2016, 18:03 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin si Angela Merkel
Foto: kremlin.ru
Rusia incearca a obtina demiterea Angelei Merkel printr-un razboi informational destinat sa inflameze spiritele in Germania in privinta refugiatilor, spune cel mai important expert NATO din domeniul comunicatiilor strategice, potrivit The Guardian. 

Incercarea de a provoca inlaturarea liderului german, un puternic suporter al sanctiunilor impotriva regimului Vladimir Putin, ar fi fost identificata de analistii NATO. 

Janis Sarts, directorul Centrului de Excelenta in Comunicatiilor Strategice din Riga (Letonia) a declarat pentru Observer ca Rusia are antecedente in finantarea fortelor extremiste din Europa si ca el apreciaza ca acum sunt noi dovezi ca Rusia agita spiritele in Germania impotriva lui Merkel. 

Insistand ca poate vorbi doar ca expert si nu ca reprezentant NATO, Sarto a spus ca „Rusia constituie o retea ce poate fi controlata. Poate fi folosita asa cum au incercat sa faca in Germania, in combinatie cu problema legitima a refugiatilor, pentru a submina procesul politic intr-un mod foarte grav”. 

„Angela Merkel a fost un suporter foarte vehement al continuarii sanctiunilor impotriva Rusiei. Daca ar fi doar o pedeapasa, ar fi OK – dar incearca sa vada daca pot cladi peste probleme pre-existente prin crearea unui impuls pentru schimbari politice in Germania”, a explicat expertul NATO. 

„Cred ca ei testeaza daca pot – intr-o tara atat de mare, cu nu prea multe vulnerabilitati in vremuri normale – crearea unor circumstante prin influenta lor de schimbare a conducerii de top. Folosesc purtatori de mesaj rusi, retelele sociale, incercand sa profite de bresele existente. Utilizeaza discursul de extrema dreapta si il exploateaza”, spune Janis Sarts. 

Acesta, care acces la informatii din serviciile speciale, a adaugat: „In principiu, se pot urmari finantarile rusesti date fortelor extremiste din Europa. Nu conteaza daca sunt de de stanga sau de dreapta – cat timp sunt extremiste, sunt bune pentru Rusia ca posibile instrumente in tacticile lor”. 

Sentimentul din randul germanilor a alimentat popularitatea partidului de dreapta Alternative fur Deutschland, iar un sondaj recent sugereaza ca 81% dintre germani considera ca Merkel a pierdut controlul situatiei.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
5553 vizualizari
  • -7 (39 voturi)    
    Ei bine, (Duminică, 6 martie 2016, 18:20)

    Lucian_Mares [utilizator]

    daca reuseste sa ne scape de dilie, Putin are o bila alba de la mine. Numai una.
    • -4 (26 voturi)    
      Nu este adevarat (Duminică, 6 martie 2016, 19:08)

      Pastrati-l pe Conta [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      Merkel este destul de autista si habarnista cat sa se dea jos singura, fara ajutor de la rusi.
      In Germania toti se cam scarpina in cap si se intreaba cum dracu a ajuns asta asa sus?
    • -3 (9 voturi)    
      eeee (Duminică, 6 martie 2016, 20:33)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      Merkel este singurul prieten al lui Putin in Europa civilizata. Victor Orban face parte din lumea necivilizata ... :D
  • +6 (34 voturi)    
    Propaganda (Duminică, 6 martie 2016, 18:22)

    Soljenitin [utilizator]

    Masinaria sovietica de propaganda lucreaza din plin. Solutia este taierea cailor de finantare si inchiderea absolut oricarui element de massmedia cu finantate rusa.

    Nu omori viermele decat daca il strivesti!
  • -4 (32 voturi)    
    Cracanatul se viseaza El Maximo (Duminică, 6 martie 2016, 18:24)

    un domn [utilizator]

    cu o Grupare de Maxima Eficienta Black Ops TREBUIE operata la varf schimbarea Conducatorului din Mujicia; A.Dughin si ceata : Rogojina-Javrov-DementMedvedev au Capturat Informational Mujicia, alta Cale NU exista...
  • -7 (37 voturi)    
    Hehehe, sobolanii cauta ...cauta...cauta (Duminică, 6 martie 2016, 18:25)

    newlook [utilizator]

    Hehehe, sobolanii cauta ...cauta...cauta...alti responsabili pentru propriile lor sobolanii.

    E clar. UE e un esec cappo-al fine. Ideea a fos la inceput generoasa, apoi s-a degradat. S-a ajuns la Iuropa cu trei viteze, trei categorii de cetateni, trei seturi de reguli. Tipic nemtesc; astia au ramas cu gena aia defecta, "ariana" in creieras. In doua cuvinte: astia n-au stiut niciodata sa construiasca imperii; au fost intotdeauna carutasi...buni, dealtfel, dar carutasi ...
    Acum purcelusa Merkel si sobolaneii din jurul ei culeg ceea ce au construit. Si dau vina pe altii: greci, englezi, rusi, americani. Romanii nu apar in enumerarea asta pentru ca sunt cei mai nesemnificativi iobagi de pe pasunea nemteasca.
    • +8 (12 voturi)    
      ce e clar? (Duminică, 6 martie 2016, 20:12)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      ai cam multe certitudini, tovarase
  • +16 (32 voturi)    
    Acum ce incearca NATO? (Duminică, 6 martie 2016, 18:34)

    mitg [utilizator]

    Sa-i spele imaginea?

    Angela a declarat in fata tuturor in data de 24 August 2015 - in fata a zeci de reporteri, inclusiv un corespondent afiliat AGERPRES - ca Germania isi deschide portile in fata refugiatilor; Angela a facut apel la Marea Britanie sa faca acel lucru. De fata era si vidanjorul Hollande.
    O zi mai tarziu, sefa BAMF (echivalentul german al IGI) a declarat ca nu exista limita la cati refugiati se vor lua.

    Daca intreaga criza a refugiatilor este mana Rusiei, ce ar trebui sa intelegem din declaratia clara si incontestabila a Mamei Merkel? A fost drogata sau amenintata cand a facut-o?
  • +11 (29 voturi)    
    acest "expert" cred ca.. (Duminică, 6 martie 2016, 18:36)

    exilatul [utilizator]

    maninca putin r...daca era vorba de oricare sef de stat din occident ar fi crezut, dar nemtoaica a fost singura care s a impotrivit unor sanctiuni mai dure pt rusi si prelungirea lor...in realitate americanilor nu le convine politica lui merkel in ceea ce priveste rusia...ei sunt de fapt care vor sa paraseasca puterea....dar cum sunt multi prosti pe lumea asta, nu e exclus ca sa se creada "varianta expertului"..
    • +1 (21 voturi)    
      Judecați bine. (Duminică, 6 martie 2016, 19:39)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Eu cred că este o dezinformare. Până acum toată lumea a văzut că friții au fost și sunt la cataramă cu pravoslavnicii. Trebuia,deci, ca lumea să fie informată că există disensiuni între cele două personaje.Asta, pentru că madam a cam pierdut teren la electoratul arian. Dacă domnul Puțin ar fi vrut s-o reducă la tăcere pe frau M, cel mai simplu era să-i taie conducta. Așa cum știe el să facă.
      Pe de altă parte, angelica și suava doamnă M ar trebui să știe că numai unele slugi ale rușilor pot ajunge la Gazprom. Restul, prin Siberia
      • -3 (9 voturi)    
        Nu mă deranjează (Duminică, 6 martie 2016, 20:08)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        minusurile, dar aș vrea să știu motivele. Poate că greșesc pe undeva și vreau să mă îndrept.
        Spre exemplu, am observat că la sfârșitul comentariului anterior nu am pus punct. Acum îl pun.
      • +5 (11 voturi)    
        așa cred și eu (Duminică, 6 martie 2016, 20:25)

        verdeata [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        este o fumigenă. Merkel este scula prin care Putin distruge Europa.Merkel, ca și Schroder, cancelarul precedent (actualmente director Gazprom), au fost lacheii Moscovei. A nu se uita că Merkel a dublt dependența Grmaniei de gazul rusesc construind Northstream 2 după ce Europa decisese să devină câtmai independentă de ruși.
        Ese doar o fumigenă.
  • +12 (20 voturi)    
    unde-s probleme si rusii isi baga coada (Duminică, 6 martie 2016, 18:43)

    Metusala [utilizator]

    chiar daca nu totdeauna le si provoaca. Cum spune in Testamentul lui Petru cel balshoi:
    "A lua parte în orice ocaziune la afacerile şi certele Europei şi mai ales ale Germaniei ...."
  • +11 (23 voturi)    
    . (Duminică, 6 martie 2016, 19:02)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Daca mr.Sarto ar da un exemplu ar fi foarte potrivit.
    Sper ca "analistii NATO" nu sunt "cercetatorii britanici" v2.0.
  • -11 (19 voturi)    
    Putin e genial (Duminică, 6 martie 2016, 19:04)

    @Mishu [utilizator]

    Fara a trage măcar un glonț va distruge ue si cn stie poate si nato . E noul Napoleon .
    • +8 (16 voturi)    
      va sfarsi in chinuri (Duminică, 6 martie 2016, 19:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      nu in exil pe o insula
    • +2 (4 voturi)    
      Nope, la casa de nebuni poate (Luni, 7 martie 2016, 1:05)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      desi seama, e mic, chel si cracanat, dar doar atat.
  • +6 (18 voturi)    
    Victoriile informaționale ale NATO (Duminică, 6 martie 2016, 19:19)

    IsailaBratfalean [utilizator]

    NATO a spus că refugiații sunt trimiși de ruși. Deci cei care se opun sunt împotriva rușilor. Acuma aflăm că cei care se opun refugiaților sunt sponsorizați de ruși să o dea jos pe Angela Merkel.
  • +5 (13 voturi)    
    Nu mai au nevoie de ea? (Duminică, 6 martie 2016, 19:50)

    ccteddy [utilizator]

    Acum ca Gazprom nu prea mai vinde scump, Angela e aruncata la gunoi. O soarta binemeritata pentru un personaj lipsit de scrupule, care si-a vandut cota uriasa de incredere a germanilor pentru dividendele Gazprom. Imi amintesc cum culegea frimiturile de la masa rusilor si venea la noi sa ne spuna ca nu avem dreptul la vot, la reprezentare, la autodeterminare; sa fim multumiti ca ne-a pus pentru inca 5 ani un conducator agreat de ea. Sper sa o pateasca rau de tot! Odata cu ea si slugile ei kominterniste plantate in Romania...
    • +1 (7 voturi)    
      Multe minusuri veți avea. (Duminică, 6 martie 2016, 20:11)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui ccteddy

      Cred că astea se plătesc mai bine. Adică nu cred că un minus acordat unui comentariu obiectiv poate valora numai 35 de bani.
    • +2 (4 voturi)    
      pai El Insusi & nea nelu (Duminică, 6 martie 2016, 20:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ccteddy

      sunt lominternu In Persoane
  • -1 (7 voturi)    
    Merita un premiu (Duminică, 6 martie 2016, 20:14)

    Vlad-I [utilizator]

    Putin si Rusia daca ajuta s-o dam jos pe senila Merkel ar fi pentru prima data cand fac ceva cu adevarat bun. Prefer o europa cu nebunii nostrii decat cu ai altora, asa de simplu. Prefer partide nationaliste care sa-mi spuna ca europenii sunt cei maI destepti si frumosi decat multiculturalisti care sa invinuiasca europa de toate relele din univers. Am o gandire simpla si sanatoasa.
  • -2 (8 voturi)    
    Germania are petrol? (Duminică, 6 martie 2016, 20:17)

    quietguy58 [utilizator]

    Germania are petrol? Daca da, se vor "descoperi" arme de distrugere in masa si se va instaura o noua "democratie".

    Daca nu, nu este interesant.
  • +4 (16 voturi)    
    Aberatie totala! (Duminică, 6 martie 2016, 20:21)

    alunescu [utilizator]

    Se pare ca Janis Sarts vrea sa ne ia de prosti, asemeni generalilor Breedlove si Stoltenberg. NATO, nu suntem totusi idioti, mai citim si noi presa, mai urmarim si noi stirile. Asemenea declaratii nu fac decat sa decredibilizeze NATO. Plus ultimele actiuni ale marelui membru NATO -Turcia, criminale(genocidare, se va demonstra in curand) si dictatoriale ale lui Erdogan, dar si prin sustinerea terorismului jihadist in Siria(ISIS, Al-Nusra, Ahrar ash-Sham, etc) fac ca un om cu simtul ratiunii sa isi puna niste intrebari. Sa ne intelegem, oare cine ii asculta telefonul Angelei Merkel? Daca rusii vroiau sa o inlature pe Merkel puneau in practica incetarea focului in Siria, fapt ce a redus la minim pierderile de vieti omenesti (conform ONU) si de asemenea migratia refugiatilor catre Europa? Scuzat sa imi fie, dar acesti indivizi: Sarts, Breedlove si Stoltenberg au o mare problema cu logica elementara.
    • +2 (6 voturi)    
      Cu exceptia americanilor.... (Duminică, 6 martie 2016, 21:42)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

      Cu exceptia americanilor care au un interes evident sa-si apere - CONTRA COST - slugile iuropene impotriva unor amenintari non-existente, cred ca mai degraba latrai antirusi de genul astuia sunt agenti de influenta rusi.
      In conditiile in care Merkel lucreaza la distrugerea UE cu o energie demna de o cauza mai buna - iar roadele gen Brexit incep sa se arate - Putin ar finebun sa faca vreun gest impotriva sinucigasei iuropene. Dimpotriva, i-ar unge funia, sa se spanzure fara dureri, asa cum e acest articol.

      In rest, datele se potrivesc: marele eSpert lituanian (un soi de GoeStrateg de-al nostru, de Gaesti) latra in directia rusilor, dar exact in interesul rusilor....
      Hehehe....
  • +4 (8 voturi)    
    Merkel (Duminică, 6 martie 2016, 22:26)

    adrian88000 [utilizator]

    se pune in afara Europei si face prostii pentrucare ar trebui demisa urgent. Putin nu are nici o treaba aici.
    Ce razboi informational viseaza acest " expert " ? ( care nu vorbeste in calitate de reprezentant NATO - si bine face ). Nu a inceput totul de la nebunia lui Mertkel care ii invita de zor ? Sau era Putin cu masca lui Merkel pe fata ? Prostii...