Angela Merkel o lauda pe Hillary Clinton/ Donald Trump? "Nu-l cunosc"

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 martie 2016, 12:04 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel
Foto: Agerpres/AP
Cancelarul german Angela Merkel a laudat-o pe Hillary Clinton, candidatul democratilor pentru alegerile prezidentiale din Statele Unite, in timp ce a dat un raspuns rapid si scurt ca "nu-l cunoaste" pe candidatul favorit republican Donald Trump, intr-un interviu urmand a fi publicat duminica, noteaza agentia DPA, citata de Agerpres.

"Ii admir lunga experienta politica, pozitia asupra drepturilor femeii, familiilor si ingrijirii sanatatii", a declarat Merkel ziarului Bild am Sonntag potrivit unor fragmente publicate sambata.

"Admir gandirea ei strategica si faptul ca este un sustinator al parteneriatului transatlantic", a adaugat cancelarul. "Ori de cate ori am lucrat cu Hillary Clinton, a fost o mare placere", a remarcat ea.

In legatura cu candidatul miliardar Trump, Merkel a declarat: "Eu nu-l cunosc personal". In ceea ce priveste criticile dure ale lui Trump la adresa politicii ei privind migratia, cancelarul german a spus: "Nu vad niciun motiv sa-i raspund", mai noteaza DPA.


Citeste mai multe despre   









3529 vizualizari
  • -3 (5 voturi)    
    CUM SA POLEMIZEZI CU UN OM CARE ARE DREPTATE (Duminică, 6 martie 2016, 12:13)

    arheopterix [utilizator]

    Ar trebui sa fii prost , si baba nu e !
    • +6 (10 voturi)    
      Este facuta gramada (Duminică, 6 martie 2016, 15:57)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      Poate ca la fizica este buna ca asta-i meseria, dar la viziune geopolitica este proasta facuta gramada. EEUU nu au putut in siria sa colaboreze cu aproape nimeni cu viziune democratica moderna, chiar si islamistii moderati sunt minoritari. In irak si afganistan toti stim ca insurgentii si radicalii sunt sustinuti de populatia locala, altfel nu se explica nebunia de acolo. De unde au rasarit atunci refugiatii numai buni de integrat in occident ? Nimeni nu trebuie sa se joace cu asa usurinta cu viitorul generatiilor urmatoare in europa, sa le lasam o mostenire otravita cu enclave islamiste si razboaie civile.
  • +2 (8 voturi)    
    Asa.... (Duminică, 6 martie 2016, 12:35)

    potaissa [utilizator]

    dar pe George W. Bush l-ai cunoscut cand tu in plina campanie electorala in anno domini 2005 ai zburat la DC si l-ai lins cu nerusinare , promitandu-i tot sprijinul necesar ( porcaria aia mica cu puscariile CIA in Europa) desi inca nu erai aleasa. Ce caracter infect !
  • -5 (9 voturi)    
    Trompeta aka vadim de america (Duminică, 6 martie 2016, 13:07)

    un domn [utilizator]

    va ajunge la recycle bin...
  • -2 (8 voturi)    
    Scurt si la obiect (Duminică, 6 martie 2016, 13:12)

    ICosmin [utilizator]

    Populistii sunt marginalizati.
  • +5 (13 voturi)    
    Merkel ciudata (Duminică, 6 martie 2016, 13:25)

    andreitr [utilizator]

    De ce se amesteca in politica americana? Aceasta e lucrul americanilor si-i priveste doar pe ei....Hai US!
  • +7 (11 voturi)    
    Manipulare (Duminică, 6 martie 2016, 15:42)

    Cain [utilizator]

    D-na Merkel a spus "nu-l conosc personal" ceea ce este altceva fata de ceea ce scrie in titlu. Nu-i numic, probabil ca il va cunoaste la toamna.
  • +5 (9 voturi)    
    BIATA DE EA ! (Duminică, 6 martie 2016, 15:49)

    Susufler0 [utilizator]

    Mi-e ca daca mai rezista la conducere in Germania pana dupa alegerile din SUA si iese Trump, in momentul in care nemtoaica o sa vrea sa participe la vreo Adunare Generala a ONU, ala o sa-i ceara viza de intrare in State.
    PS Si zau daca l-as condamna ?
    • -2 (4 voturi)    
      clovnii gen Trompeta sau Le Pen (Duminică, 6 martie 2016, 18:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      sau Farage..sau bosri primaru de Londra..chiar ca sunt necunoscuti..ai Bunului Simt , adica...Nu Il Cunosc pe bunul Simt..bine a spus Frau Angela
  • 0 (4 voturi)    
    la cum se comporta tovarasa ... (Duminică, 6 martie 2016, 17:11)

    liviu_ [utilizator]

    eu cred ca afirmatiile astea il vor ajuta mai mult pe thrum ... (ceea ce , sa ne inteleem, nu e un lucru bun)
  • +5 (7 voturi)    
    Cine se aseamnaa... (Duminică, 6 martie 2016, 17:34)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Daca merkel o lauda pe hillary inseamna ca trump nu poate fi chiar atat de rau... :))))
  • +5 (7 voturi)    
    inca (Duminică, 6 martie 2016, 18:06)

    bec [utilizator]

    un lucru bun pentru trump, daca il denigreaza distrugatoarea europei, iubitoarea de maimute merkel, cu atit va fi votat de mai multi.
  • +3 (7 voturi)    
    VREAU SA FIU BINE INTELES (Duminică, 6 martie 2016, 18:32)

    arheopterix [utilizator]

    Baba de care vorbim , nu e proasta , ingenozitatea si perseverenta cu care lucreaza la distrugerea Germaniei (si in subsidiar a EU ) ar trebui admirate , daca ar fi in slujba unei cauze licite (nici nu indraznesc sa-i zic nobile de frica postacilor )