Angela Merkel: Sportul ii poate ajuta pe refugiati sa se integreze in societatea germana

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 martie 2016, 19:19 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel
Foto: Agerpres/EPA
Refugiatii s-ar putea integra mai bine in societatea germana prin implicarea in sporturi de echipa, precum fotbalul si handbalul, a declarat sambata cancelarul german Angela Merkel, in mesajul sau saptamanal, transmite agentia DPA, citata de Agerpres.

"Ar trebui sa profitam de disponibilitatea antrenorilor si a instructorilor de a le oferi o sansa acestor oameni care au venit la noi ca refugiati. Sporturile de echipa se deosebesc tocmai prin faptul ca trebuie sa faci front comun. Poate ca (refugiatii) inca nu au o buna cunoastere a limbii, dar au o buna cunoastere a regulilor comune", a spus Merkel. Echipele actioneaza in vederea atingerii unui obiectiv comun, care intareste si sporeste increderea in propriile forte, conditii preliminarii pentru integrarea intr-o societate noua, a mai adaugat Merkel.

Pe de alta parte, intr-un interviu publicat sambata de Bild am Sonntag, citat de Reuters, cancelarul german a spus ca autoritatile de la Atena trebuie sa-si indeplineasca rapid promisiunea de a oferi cazare pentru 50.000 de refugiati, iar Uniunea Europeana ar trebui sa-i ajute pe greci in acest demers.

"Initial, Grecia ar fi trebuit sa creeze 50.000 de locuri de cazare pentru refugiati pana la sfarsitul lui 2015. Restanta trebuie solutionata acum cu viteza fulgerului, deoarece guvernul grec trebuie sa garanteze o cazare decenta" pentru migranti, a mai spus ea. "Stiu, din discutiile mele cu premierul grec Alexis Tsipras, ca el doreste sa faca acest lucru, dar si ca are nevoie de ajutorul nostru, si din acest motiv UE trebuie si va sprijini Grecia in semn de solidaritate", a adaugat cancelarul german.

Merkel a mai spus ca Austria si tarile balcanice sunt in mare parte de vina pentru situatia din Grecia, deoarece au decis in mod unilateral controale la frontiere. Tsipras a acuzat Austria si tarile balcanice ca "distrug Europa" prin impunerea restrictiilor la frontiere, in incercarea de a incetini afluxul de migranti care incearca sa ajunga din Grecia in nordul Europei.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Fiul unui primar din Suceava a luat 10 la romana, la evaluare nationala. Ce au aflat inspectorii cand s-au uitat pe lucrare

DNA verifica lucrarile de la Evaluarea Nationala intr-un oras din Suceava. Lucrarea de la romana, notata cu 10, a baiatului primarului este diferita ca scris fata de cea de la matematica.
3449 vizualizari
  • +37 (47 voturi)    
    ... asta-i deraiata... (Sâmbătă, 5 martie 2016, 19:33)

    Observatore [utilizator]

    ... rau de tot . Pericol la nivel continental .
    • +27 (31 voturi)    
      Angelica si Cimpoiul (Sâmbătă, 5 martie 2016, 20:56)

      Retardragnea [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

      Vazand cu disperare ca pe imbroboditi nu ii duce capul decat la ciordeala, nemtii saracii au tot intors-o, ca poate or fi IT-isti, poate or fi pictori sau sculptori, de ce nu si muzicieni. Ajunsi la capatul meseriilor, o incearca pe aia cu sportul. De ce nu un maraton pana inapoi la Mama Siria?
  • +34 (44 voturi)    
    Senila loveste din nou (Sâmbătă, 5 martie 2016, 19:36)

    mitg [utilizator]

    Asa cum l-a integrat pe refugiatul ala care si-a integrat organul reproductiv intr-un copil de 10 ani pe motiv de "urgenta sexuala"?
    Nu te demite nimeni? Iti meriti un ceai a-la-Putin.
  • +32 (40 voturi)    
    Taharrush.. (Sâmbătă, 5 martie 2016, 19:37)

    max# [utilizator]

    nu e tot un sport de echipa? Și instruirea o au deja făcută, chiar ei ar putea da lecții localnicilor, de ce nu?
  • +18 (28 voturi)    
    . (Sâmbătă, 5 martie 2016, 19:40)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Super ideea,uite de aia ea e cancelar si restul nu...cine s-ar fi gandit ca dupa 8 ore de munca si 2 ore tranzit sa se duca la sport...thank you ,Obama!
    Oh wait,vorbea de refugiati.
  • +33 (41 voturi)    
    Nu Angela. (Sâmbătă, 5 martie 2016, 19:43)

    xan [utilizator]

    In primul rand ai adus 3/4 migranti si doar 1/4 refugiati, deci ai dreptate sa ii numesti asa doar 25%.

    Un singur lucru ii ajuta pe migranti aia sa se intergeze, si anume toti germanii sa se supuna legii sharia. Atunci vei avea integrare deplina si liniste si pace cu ei, cand toate femeile vor purta burqa, toti ne-musulmanii vor fi cetateni de rangul 3 si nu vor indrazni sa puna intrebari si vor plati tribut asa cum scrie in Coran.

    Cata vreme iti infunzi capul in nisipul iluziilor desarte si refuzi adevarul nu vei rezolva nimic.
  • +17 (21 voturi)    
    bravo merkel... (Sâmbătă, 5 martie 2016, 20:04)

    liviu_ [utilizator]

    pai ei sunt deja experti la multe sporturi de echipa (si sunt convins ca ar fi mai mult decat incantati sa le aduca si in Europa): lapidarea, decapitarea, planuirea de atacuri teroriste, violul in grup... si bineinteles pentru relaxare mitingul, bataia cu politia si critica la adresa celor care ii asupresc.

    eu deja nu mai cred ca asta e proasta, e clar cumparata de aarbi sau cineva... deja toata germania... toata Europa dealtfel e impotriva ei... toate semneze arata ca face numai rau europei si germaniei... si ea o da inainte...
  • +18 (24 voturi)    
    Frau, nu ti-e mintea acasa ! (Sâmbătă, 5 martie 2016, 20:04)

    Cuca [utilizator]

    Sport, auzi la ea ! Ca sa faca sport au venit ei in Germania ! :-)))

    Ar fi comic, daca n-ar fi tragic.

    Frau Merkel, te vor blestema multe generatii de nemti (si, prin extensie, de europeni albi) !!!!
  • +18 (24 voturi)    
    Sportul ? (Sâmbătă, 5 martie 2016, 20:22)

    adrian88000 [utilizator]

    Alergarea dupa nemtoaice in echipa ( haita ) se numeste sport ?
    L a acest " sport " se pricep de minune !
    • -9 (17 voturi)    
      Hm... (Duminică, 6 martie 2016, 0:31)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Nu cumva era si un roman arestat pentru ca hartuia nemtoaice de anu nou prin Köln?
      • +7 (7 voturi)    
        Ala era (Duminică, 6 martie 2016, 2:42)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        la ciordit ... ghinionul lui, a fost singurul arestat si tap ispasitor pentru cei peste 1000 de arabi si negri.
      • +3 (3 voturi)    
        De unde ai aflat chestia asta? (Duminică, 6 martie 2016, 8:22)

        LucianSchumer1 [anonim] i-a raspuns lui Qwertz

        Te rog sa pui un link cu sursa.
    • +2 (2 voturi)    
      Si la alergari, (Duminică, 6 martie 2016, 10:21)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      sute de metri garduri!!!
      Europa nu va mai putea interveni militar in tari islamice potential teroriste fara sa-si asigure draconic cetatenii impotriva atentatelor! Big brother va fi noua lege de baza a urmaririi cetateanului pe toata panoplia de motive.
  • +13 (17 voturi)    
    . (Sâmbătă, 5 martie 2016, 21:09)

    rerenenegate [utilizator]

    Deci cand ne bateau germanii/olandezii la fotbal, erau de fapt niste somalezi. Am vazut eu ca erau niste tuciurii, dar acum m-am prins...

    P.S. Daca astia aduc africani ca sa aiba o echipa de fotbal inseamna ca europa s-a dus pe apa sambetei
  • +17 (19 voturi)    
    Merkel are dreptate (Sâmbătă, 5 martie 2016, 21:24)

    Nyk1 [utilizator]

    Cu ajutorul noilor veniți, Germania va câștiga aurul la proba olimpică de Taharrush.
    • +7 (7 voturi)    
      alt sport exclusiv (Duminică, 6 martie 2016, 1:12)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      atac & viol in grup. A-la-Köln.
  • +14 (18 voturi)    
    Ha ha (Sâmbătă, 5 martie 2016, 21:42)

    Adrian_1978 [utilizator]

    Cum bre, folbal si andbal? Pai parca nemtii se asteptau la neurochirurgi si ingineri.
    As vrea s-o vad si pe asta, sunitii contra siitilor la fotbal in bundesliga. Va fi un joc exploziv, I kid you not.
  • +13 (19 voturi)    
    Senila Merkel (Sâmbătă, 5 martie 2016, 22:16)

    Vlad-I [utilizator]

    Germania dupa al doilea razboi a fost desnazificata, dar burocratii si-au facut nemteste treaba incat populatia nu mai este capabila sa se apere, le-a disparut instinctul de conservare. Mai oameni buni, este bine sa fiti solidari, dar la voi a devenit ceva patologic, in afara ratiunii si bunului simt. In Siria EEUU cu toata motivatia si fonduri enorme nu a reusit sa formeze o trupa de luptatori laici si democrati pe care s-o sprijine, asta ce va spune ? ca in zona sunt ultramajoritari populatia cu valori anti-occidentale. Acum de unde iesira refugiatii asitia numai buni de integrat ?
    • +8 (8 voturi)    
      E adevarat, (Duminică, 6 martie 2016, 2:44)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      populatia de etnie germana pare complet lipsita de instincte primare. Ce e ingrijorator e faptul ca o parte dintre romanii din patrie considera tampeala germanilor cool si incearca sa-i imite.
  • +15 (19 voturi)    
    E DISPERATA, SARACA ! (Sâmbătă, 5 martie 2016, 22:19)

    Susufler0 [utilizator]

    Daca a ajuns sa vorbeasca de integrare prin sport, ce o sa urmeze ? Dupa sport vine de obicei, cultura. Si atunci se pune intrebarea legitima care cultura integreaza pe care ? Frau Merkel , mai bine iti iei un bilet la primul zbor spre Marte si scapi de chin.
  • +18 (22 voturi)    
    ..... (Sâmbătă, 5 martie 2016, 22:27)

    bec [utilizator]

    incredibil...pur si simplu te lasa fara cuvinte....
  • +2 (2 voturi)    
    Vorsprung durch Technik (Duminică, 6 martie 2016, 1:32)

    verdi [utilizator]

    hai sa punem boii in spatele carutei.
  • +6 (6 voturi)    
    Merkel (Duminică, 6 martie 2016, 2:42)

    lautarul [utilizator]

    Este clar ca Mutti si-a pierdut mintile! Nemtilor, va rog frumos dati-o afara pana nu este prea tarziu! Va rog respectuos sa va amintiti ce greseala ati facut in 33 cu Hitler! Vreti sa repetati greseala care in mod cert va distruge Europa si pe voi
    cu aceasta nebuna?
  • +5 (5 voturi)    
    din cite se pare (Duminică, 6 martie 2016, 7:43)

    gopo111 [utilizator]

    ei practica sportul de echipa ;) , sint campioni la viol in grup
  • +6 (6 voturi)    
    Ce se intampla cu femeia asta? (Duminică, 6 martie 2016, 9:43)

    Costello [utilizator]

    Ca nu-si da seama nu ma mir, dar consilierii ei, concetatenii ei, nu-i spun odata ca ce se petrece acum este invazia Europei in toata regula?
  • +5 (5 voturi)    
    Sportul, ... si turismul.... (Duminică, 6 martie 2016, 13:17)

    Gelu007 [utilizator]

    Da, stiu eu cateva "sporturi" la care se pricep, dar noi aveam genul asta de "sportivi" deja, nu era nevoie sa mai importam. Serios, chiar madama nu poate fi demisa? Sa-i faca cineva un test la cap. Nu il va trece, cu siguranta.
  • +6 (6 voturi)    
    oare?? (Duminică, 6 martie 2016, 13:46)

    vali2 [utilizator]

    Eu as zice sa declare direct ca sexul si trasul cu arma ar putea ajuta la integrare. Nu de alta dar asta e ceea ce le placa sa faca..