Un ateu rus ar putea fi condamnat la un an de inchisoare pentru ca a negat, intr-o discutie pe internet, existenta lui Dumnezeu

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 3 martie 2016, 17:14 Actualitate | Internaţional

Un barbat din sudul Rusiei este judecat si ar putea fi condamnat la un an de inchisoare, fiind acuzat ca a insultat sentimentele credinciosilor intr-o conversatie pe Internet in care a afirmat, in scris, ca "nu exista Dumnezeu", informeaza The Guardian.

Victor Krasnov este pus sub acuzare pentru incalcarea unei controversate legi din 2013, introdusa dupa ce membrele formatiei punk Pussy Riot au fost arestate pentru ca au dat buzna in catedrala Hristos Mantuitorul, cea mai mare biserica din Moscova, si au interpretat un cantec anti-Putin, a declarat avocatul barbatului, Andrei Sabinin, pentru AFP.

Acuzatiile, care comporta o pedeapsa maxima de 1 an de inchisoare, se bazeaza pe un schimb de replici de pe internet din 2014. Replica a fost scrisa de Krasnov pe un site local de umor din orasul sau natal Stavropol.

"Daca spun ca intreaga colectie de povesti evreiesti intutulata Biblia este o mare prostie, asta este. Cel putin pentru mine", a scris Krasnov, adaugand mai apoi ca "nu exista Dumnezeu!".

Unul dintre tinerii implicati in disputa online cu Krasnov a depus apoi o plangere impotriva lui, acuzandu-l ca a "ofensat sentimentele credinciosilor ortodocsi".

Procesul lui Krasnov a inceput in luna februarie. Barbatul a petrecut anul trecut o luna intr-o institutie psihiatrica unde a fost examinat, stabilindu-se ca este sanatos.

Avocatul lui Krasnov a insistat ind eclaratia pentru AFP ca clientul sau este "pur si simplu ateu" si ca a atacat in acelasi schimb de replici "si Halloweenul cat si sarbatorile idis".










2268 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    Haraso (Joi, 3 martie 2016, 17:22)

    Soljenitin [utilizator]

    Haraso tovarasie. Kakaya Demokratsya.
  • +6 (8 voturi)    
    2016 (Joi, 3 martie 2016, 17:34)

    grongobar [utilizator]

    ce bine ca suntem in 2016 (unii...).in 1016 ar fi fost probabil spanzurat sau ars pe rug...
  • -5 (11 voturi)    
    e ok (Joi, 3 martie 2016, 17:38)

    dum_i [utilizator]

    e ok, in arabia saudita ii taiau capul si il crucificau.

    dar nu se pune, ca astia vin cu banu gros'
    • +5 (5 voturi)    
      Cum? (Joi, 3 martie 2016, 19:07)

      Megies [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Ce e ok? Ar trebui sa se bucure ca nu e omorat, cum ar fi in Arabia Saudita? Sa zica mersi, nu?
      Vai de capu' nostru!
  • +4 (8 voturi)    
    Mda (Joi, 3 martie 2016, 18:54)

    Megies [anonim]

    Vedeti de la cine ar trebui sa invatam noi? De la fratii nostri rusi! In loc sa toleram necredinciosii, ar trebui sa-i invatam minte!

    Oare de ce nu e nicio tara ortodoxa pe planeta asta in care sa iti doresti sa traiesti? Din motive geo-politice, bineinteles! E doar o coincidenta ca suntem ortodocsi si printre ultimii din Europa, alaturi de vecinii nostri de acelasi fel?
    • -8 (8 voturi)    
      charlie hebdo (Joi, 3 martie 2016, 19:36)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui Megies

      tu ai impresia că rușii vor să plece din tara lor ca sirienii ? citești prea mult material pro occidental. Iată că in mileniul nostru in tarile dezvoltate (norvegia, suedia) iti ia copiii daca au ei chef. Si intr-o tara ca Romania un tip de la biroul din Bruxelles decide câti caini trebuie să păstreze ciobanul in ograda sa, că așa i-a ieșit din calculele și simulările sale: maxim 4 câini la un lup/urs din pădurile tot mai defrișate ale româniei. Fiecare parte are puncte negative și pozitive dar deja știm că apogeul prostiei va fi când de la Bruxelles cineva decide cine mai are dreptul să trăiască și cine nu, nedându-i acces în supermarket. Și cine vă sunt vouă ghimpii în coaste ? Crestinii ! Ăștia nu filtrează informația cum se dorește. Dovadă că doar comentariile pro sunt aprobate ca să se dea impresia că toți gândesc și susțin versiunea prezentată.
  • +8 (8 voturi)    
    Ba eu cred ca..... (Joi, 3 martie 2016, 19:02)

    gigiN [utilizator]

    ...a negat-o pe cea a lui putin.