Grecia: Refugiatii au blocat linia de cale ferata la granita cu Macedonia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 28 februarie 2016, 21:35 Actualitate | Internaţional

Un grup de refugiati a ocupat duminica linia de cale ferata la Idomeni, punct de trecere a frontierei intre Grecia si Macedonia, in semn de protest fata de decizia autoritatilor de la Skopje de a inaspri controalele la granita pentru o mai buna gestionare a fluxului de migranti ce incearca sa ajunga in Europa, anunta Agerpres, citand agentia DPA.

Refugiatii reclama faptul ca doar 300 de persoane au putut intra sambata in Macedonia. Peste 7.000 de refugiati asteapta la Idomeni sa isi continue calatoria spre vestul Europei. 

Macedonia a hotarat, in urma cu o saptamana, sa inchida frontiera sa in cazul refugiatilor afgani si sa permita doar trecerea refugiatilor sirieni si irakieni. Dintre acestia din urma, autoritatile macedonene ii resping pe cei care nu au pasapoarte valabile. Slovenia, Croatia si Serbia au decis si ele sa limiteze numarul de refugiati ce intra pe teritoriile lor, dupa ce Austria a impus, in urma cu zece zile, plafonarea intrarii migrantilor la 80 de solicitanti de azil si 3.200 de persoane in tranzit in fiecare zi. 

Pentru gestionarea mai buna a fluxului de migranti, Macedonia si celelalte tari de pe asa-numita "ruta balcanica'\" folosita de refugiati in drumul lor spre Europa Occidentala au convenit sa inchida frontierele dintre ele pentru 36 de ore si apoi sa inceapa intrarea a numai 580 de persoane in fiecare zi. 

Organizatia Internationala pentru Migratie (OIM) a anuntat marti ca peste 100.000 de imigranti si refugiati au ajuns de la inceputul anului in Grecia si Italia. Din totalul de 104.832 de imigranti si refugiati, 97.325 au ajuns pe insulele grecesti (comparativ cu 3.952 in aceeasi perioada a anului trecut), iar 7.507 in Italia (fata de 7.882 pentru acelasi interval din 2015). 













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1290 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    simplu: (Duminică, 28 februarie 2016, 22:02)

    liviu_ [utilizator]

    nu va convine: marsh inapoi!
    astia simt ca europenii sunt lobotomizati de corectitudinea politica si d-aia isi permit sa faca asa
    • -3 (7 voturi)    
      ce usor e de la tastatura, din fotoliu...caldurica (Duminică, 28 februarie 2016, 23:39)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sa le latri "mars" unor oameni care nu au plecat de prea mult bine!
      Crezi ca asta e atitudinea potrivita fata de femeile si copilasii aceia? Inteleg, te gandesti ca de fapt sunt sute de mii de tineri voinici si jihadisti. Sunt si multi tineri, dar ce ai vrea sa faca un tanar crestin de ex, in...Sudan (unde sunt ucisi de militiile islamiste?).Sa se lupte? cum? sa stea cu arma (cine i-o da, cine il instruieste?) pe garduri zi si noapte precum armata Israelului? ok, dar uiti ca armata statului evreu este f. f.f bine dotata si instruita. Si ca implica niste costuri uriase, statul evreu are putere economica si sustinere externa puternica si isi permite, dar un somalez, sudanez, pakistanez, a cui si ce sustinere (economica) ar avea-o ca sa aiba timp sa stea doar de patrulare, sa fie dotat cu armament si instruit?!
      E f simplu sa spui "de ce nu se opun?"?!
      Eii, dar romanii de ce nu s-au opus comunismului? Ia ghici de ce?! Si unde au fost revolte au fost mici, usor de innabusit, nu au cuprins mari parti din tara!
      Dupa ce ai fost eliberat acum 26 de ani (prin voia altora, ca dupa tine si altii, eram tot precum cei din Coreea de Nord) acum iti permiti de la caldurica sa urli 'mars" altora care sunt acum ca tine atunci. De asta au plecat. Ca e rau la ei. Nimeni nu pleaca cu drag din locurile natale, oricat de prost ar duce-o, decat daca chiar nu mai are de ales, asa cum au facut si milioane de romani, nu?
      • +1 (1 vot)    
        Ne lasi? (Luni, 29 februarie 2016, 1:56)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Astia sunt putorile atrase de ajutoarele sociale din Germania, Suedia sau UK. Zilnic sunt raportate incidente, batai si omoruri in centrele unde sunt cazati. Agreseaza pe cei care le ofera ajutorul, ataca oamenii pe strada. Astia sunt oameni care fug de agresiune? Propaganda pe care ti-au dat-o astia pe hartie de-o postezi la toate articolele sa i-o reciti lui tac-to, ca poate el te-o crede.
        • 0 (2 voturi)    
          Tu vb de romani, nu? (Luni, 29 februarie 2016, 2:24)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

          Caci pana acum 6 luni vuia presa (inclusiv a noastra) de fenomenul cersetoriei din Suedia, Norvegia, de faptul ca multi romani s-au dus in Germania si UK DOAR pt a lua ajutoare.

          Uiti ca si de asta s-au enervat cei din UK si cer ca...(oupsss...romanii!!) sa NU mai ia ajutoare si nu refugiatii?!

          Mai sa fie, deci romanii=refugiati? sau invers?

          sunt in confuzie deja, caci imi vb asa de mult de "putori atrase de ajutoare sociale" si nu stiu cum se face dar romanii EXACt prin asta s-au facut remarcati!!

          Tu ce zici, daca ai aduna sutele de mii de romani care fac asta prin Germania, UK, Suedia, etc, in niste centre/tabere, nu ar fi incaierari intre clanuri/pirande, talharii, omoruri?! (atentie, nu vb de milioanele de romani care s-au dus sa munceasca) .

          Dar multe mii exact pt ajutoare s-au dus.

          Care e bai diferenta intre aia si putorile si leprele noastre?

          Nu vezi ce fanatizati si fara logica ati ajuns, exact ca maimutele din experimentul cu sarpele- va speriati la comanda deja?!
  • +3 (3 voturi)    
    deci... (Duminică, 28 februarie 2016, 23:09)

    baimarean [utilizator]

    "isi cam iau nasul la purtare", nu?
    E inceputul...vine vara...si exodul va continua.
    CUM (oh cum?) ii mai opresti?
    • -1 (1 vot)    
      tu daca ai fi in locul lor ce ai face? (Luni, 29 februarie 2016, 0:05)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      asa, de curios, imagineaza-te tu in postura...sa zicem a unui crestin din Somalia. Sau sudan. Cand stii ca daca te intorci sunt mari sanse sa fii decapitat.
      Sau un musulman gay din Pakistan. Care va fi lapidat cu pietre-adica omorat cu bolovani.
      Ia zi tu....ce solutii ai avea in locul lor?
      Si daca , dupa ce ai reusit sa ajungi pana acolo, ai fi blocat...nu ai fi disperat?!
      Oamenii disperati reactioneaza impulsiv. Wow, nu am stiut?!
      Ma uitam aseara la un documentar pe NG despre lagarul de la Sobibor. Unde au fost ucisi in WW2 peste 250,000 persoane. Si a fost singurul unde s-a putut organiza o evadare in masa- din 600 persoane ce au luat cu asalt gardurile, 400 au fost mitraliate sau au pierit de la mine(era singurul lagar cu campuri minate in jur), 200 au "scapat' din care 150 au fost prinsi de patrule si doar 50 au supravietuit pana la finele razboiului. Deci, practic 1 din 12 a scapat. Si de ce au evadat (iar de la altele nu?) pentru ca...organizare+lider militar rus capturat care i-a organizat militareste!
      Oamenii aia NU au nici macar vreun astfel de lider, de unde provin! Voi ce vreti sa faca, totusi?
      • 0 (0 voturi)    
        nu ma pun in locul lor (Luni, 29 februarie 2016, 12:27)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        pentru ca nici ei nu nu s-au pus in locul europenilor atunci cand aceasta se construia incet-incet (fie si numai d.p.d.v. cultural..) si acum o vor transformata intr-o cultura araba! De nu ma crezi, fa o vizita (poate ultima din viata ta) prin enclavele musulmane din Anglia, Franta, etc.

        In plus, as respecta Constitutia: Pe teritoriul Romaniei nu pot fi stramutate sau colonizate populatii straine.
        Chestia e ca inca n-ai priceput ca drepturile lor (la viata, de ex) nu sunt mai presus de drepturile altora (nu pot fi incalcate).
        Da´globalizarea dictata sau orchestrata de cei mari (Big Bro sau menajul-in-trei MerkelHollandePutin) nu e interesata de cei mici...

        Si daca totusi o fi adevarat ca unii vor sa se imputineze populatia Terrei, de ce s-o faca amestecat si nu in mod natural..acolo unde traiesc fiecare..)?

        Si ma rog de ce nu i-as ajuta intai pe cei napastuiti din Ukraina care fac siruri de kilometri alungati din case tot de razboi? Doar pt ca nu apar in reportajele media platite pt a ne indulci sentimentele fata de refugiatii arabi?
        • +1 (1 vot)    
          cum s-a "construit" Europa?! (Luni, 29 februarie 2016, 13:20)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

          nu cumva printr-un jaf de aproape 5 secole exercitat mai ales asupra Africii si al altor colonii- gen America de Sud, insule, teritorii si tari din Asia?!
        • +1 (1 vot)    
          eu am fost in Molenbek (Luni, 29 februarie 2016, 13:24)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

          in Bxl. De cateva ori. Nu m-a atacat nimeni. Si asta seara/noaptea. E drept, era seara si am vazut destui pe strada, care frecau menta, "sprijinind'peretii, femei cu burka etc si se simtea un "aer' de "altceva" fata de restul capitalei. Bine, nici eu nu m-am dus in rochitza cu tocuri, ca sa ii provoc!

          Dar sa stii ca FIX acelasi sentiment il ai si daca te duci in Ferentari. Sau in oricare catun de rudarie, tziganie din Romania Sau in satele cu turnulete. Ca e "altceva"!
          In loc sa muriti de grija enclavelor alora, mai bine le-ati vedea pe cele f.f.f.f. multe de aici, din Romanistan, ce ziceti?
          • 0 (0 voturi)    
            mie mi-e clar si destul: (Marţi, 1 martie 2016, 22:47)

            baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            fiecare cu enclavele lui.
            Nu altele noi! Nici macar "aere" de "altceva".
            Nici eu nu m-am dus sa-i provoc...la ei acasa.
            Poti sa te superi, insa cred ca locul musulmanilor nu este (nicicand!) in Europa. Si nici al europenilor (sau americanilor!) in "Arabia".
            Fuse oarecum liniste pana au inceput problememe la ei...Irak, Libia, Siria. Trebuiau sa si le rezolve singuri. A trebuit insa sa vina mai -marii sa toarne gaz pe foc..