Un nou atac armat in Statele Unite: Un barbat a omorat 4 oameni, apoi s-a sinucis

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 februarie 2016, 11:42 Actualitate | Internaţional

Un barbat a deschis focul, vineri seara, in apropierea unei locuinte din statul Washington, omorand 4 persoane, printre care si copii, apoi s-a sinucis, a anuntat politia americana, citata de AFP. 

Incidentul este al doilea de acest fel produs in Statele Unite in decurs de doar 24 de ore, dupa ce un barbat a dechis focul, joi, in sediul unei companii, Excel Industries, in orasul Hesston din statul Kansas. Atacul s-a soldat cu 3 morti si 20 de raniti.












Citeste pe Stirile ProTV

​VIDEO Ororile de la orfelinatul "Sfanta Maria". Din cauza chinurilor la care au fost supuse, fetele au afectiuni ale sanilor

Batute, agresate verbal si sedate in exces, copilele s-au trezit cu multiple afectiuni ale sanilor, din cauza pastilelor pe care erau obligate sa le inghita, spun procurorii.
2247 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    Asta (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 11:55)

    ipolitic [utilizator]

    nici nu mai e stire.
    Stire ar fi daca evenimentele s-ar fi desfasurat in ordine inversa.
  • +6 (8 voturi)    
    Farmecul Americii (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 12:20)

    @Mishu [utilizator]

    Dacă ai vreo problemă sau conflict îl rezolvi bărbătește pui mana pe armă și gata treaba, numai pierzi timpul cu discuții sau tribunale. Wild Wild West.
    • 0 (6 voturi)    
      Serios? (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 13:13)

      shlomo_bernstein [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Pai atunci sa ne dea si noua arme, asta ne mai lipsea, la cati melteni sunt in trafic, sau hoti de buzunare si de la banci...sa se tripleze, sa creasca rata crimelor de zece ori! Tre sa fim si noi in rand cu lumea asta civilizata pe care o lauzi, nu?
      Sa se dea voie si la elevi cu arme, si cand ti-o aduce odorul intre patru scanduri, sa nu te plangi! E wild west!
  • -4 (8 voturi)    
    Unde esti allah-snackbar? (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 12:56)

    V. Veroiu [utilizator]

    Ia zi, unde era Rambo, omul bun cu gun ca sa ii apere pe nevinovati? Cel care se antreneaza la poligon si le da o sansa la viata celor multi? Ah, mi-am amintit. La televizor.

    Ia zi: Kansas e tot un stat cu arme regularizate? Wikipedia zice altceva... Open Carry? Yes Yes May carry openly without permit/license.

    Olala, din nou Robocop dormea. Si eu care incepusem sa cred ca astfel de atacuri au loc doar in acele zone unde atacatorul stie ca nu au ceilalti arme la ei. Se pare ca atacatorul asta nu a intrat pe Hotnews ca sa vada unde trebuia sa impuste si a ales asa, la intamplare, un stat unde oamenii au voie sa care arme la ei.
    • +1 (5 voturi)    
      eram ocupat putin cu documentare mai serioasa (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 17:20)

      allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Nu doar ce prezinta HN asa sec.

      Daca faceai si tu asta, mai bine taceai si ///.

      Dar te-a luat gura pe dinainte din nou.

      Mass Killing at Excel Plant in Kansas was in a Gun Free Zone.

      The mass killing in Kansas happened at the Excel Industries plant in Heston. The plant is a “gun free zone”. From the washingtontimes.com:

      Excel Industries is apparently a gun-free zone.

      “We got signs saying ‘no guns,’ but this guy’s got an AK and began spraying,” Mr. Pierce said.

      From pictures posted on Facebook, it appears that the shooter had access to a Glock pistol and an AK clone of some kind. Because the shooter had an extensive criminal record, the guns were almost certainly possessed illegally. It says something about the enforcement of illegal possession laws that the shooter, a convicted felon, barred from the possession of firearms, was able to post pictures of himself in illegal possession on social media, without anything being done.


      Si apropo domnule, Robocop nu dormea cum jignitor scarbos insinuezi tu. El a fost politistul care a intrat singur in locatie si a inceput schimburile de focuri cu criminalul, omorandu-l in final.

      Mi-e scarba de oameni ca tine care se hazardeaza, vorbind sarcastic ca sa para mai interesanti dar care rateaza cu totul orice legatura cu realtiatea.

      Analizand putin subiectul putem trage conlcuziile urmatoare:

      1. Atacatorul era un /// care fusese deja condamnat pentru multiple infractiuni cu recidiva.

      2. Atacatorul NU avea dreptul legal de a achizitiona arme: The suspect in the Hesston, Kansas, shooting rampage amassed an extensive criminal record that prohibited him from legally owning or purchasing a gun. Cedric Ford, 38, had felony convictions in his home state of Florida for dealing cocaine, as well as burglary, grand theft, and illegal possession of a gun by a felon. Any of these convictions would have blocked him from passing a background check.

      “He’d stand no chance of purchasing or possessing a firearm"
  • +1 (5 voturi)    
    continuarea (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 17:31)

    allah-snackbar [utilizator]

    3. Fabrica respectiva era "gun free zone". Asta inseamna ca oamenii care detin arme legal nu au voie cu ele inauntru. Doar criminalii au dreptul.

    4. In afara de impuscaturile random, pe strada eventual din masina din mers, de care nu prea ai cum sa te aperi, se pare ca doar cetatenii care isi vad de treaba lor aleg sa respecte legea, iar legea asa cum e ea ii face tinte sigure in asemenea gun free zones.

    5. In fabrica lucrau aproximativ 150 de oameni, neinarmati, tine sigure in fata maniacului.

    6. Imediat dupa ce s-a aflat de atac, un politist, fara intaririri, un erou dupa parerea mea, intra dupa criminal, ajungand sa schimbe focuri cu el, si omorandu-l.

    QED!

    More gun control pls for the law abiding citizens.

    Multumesc dl-ui Veroiu pentru ocazia acordata pentru a-mi demonstra si sustine convingerile vis-a-vis de:

    1. Majoritatea atacurilor au loc in astfel ce gun free zones (Excel, Bernadino, etc).

    2. Majoritatea atacatorilor vor gasi intotdeauna cai pentru a avea acces la arme, de cele mai multe ori, cai ilicite.

    3. Cu cat populatia se transforma intr-o truma de oi, cu atat va fi mai greu fortelor de ordine sa mentina legea si sa apere oile, si mai usor pentru atacatori, criminali, violatori, nebuni sa-si faca de cap.
    • +1 (5 voturi)    
      Am citit (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 21:02)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui allah-snackbar

      Voi mai scrie la atacul urmator. In mai putin de 14 zile. Si cand te gandesti ca in Europa e mai multa liniste cu tot cu miile de migranti. Maimai. Cat despre politistul care a tras el nu e Robocop ci asta ii e meseria. Robocop e un cetatean cu arma si nu platit sa mentina ordinea.
      • 0 (0 voturi)    
        scrie omule (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 22:14)

        allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        Nimeni nu te impiedica, eu ti-am demonstrat cat esti ///. Ai hailit sec ce articol sec a livrat HN si ai postat la fel de sec.

        Cand nu mai ai argumente o dai cotita cat de mult vei posta tu pe viitor.

        Sa inteleg ca la tine diferenta intre a face bine sau nu comunitatii consta in daca esti platit pentru asta sau nu?! Ce logica buna!

        Cu privire la migrantii ai rabdare! Stai sa se aseze apele si mai mult! Paris a fost doar un inceput. Dar probabil ai intrebat tu personal victimele de la Paris daca lor le-a fost bine?! Ai intrebat victimele atacatorului de la metroul londonez daca le-a fost liniste cand au simtit cutitul? Ai intrebat rudele soldatului ucis de musulmanul ala din UK daca ei traiesc in liniste? Dar de cartierele declarate no go zones? O fi bine?!

        E perfect in Europa, va si "si mai perfect".