Comentariu AFP: Barcelona, indignata ca refugiatii intarzie sa soseasca

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 26 februarie 2016, 19:03 Actualitate | Internaţional

Barcelona vazuta de sus
Foto: USER UPLOADED
Dupa mai bine de sase luni dupa ce Barcelona a lansat planul de primire a refugiatilor de razboi, totul este gata insa nimeni nu a sosit inca, fapt ce provoaca indignare in randul locuitorilor si autoritatilor, pan in punctul in care unii ar vrea chiar sa negocieze direct cu Grecia si Italia, ocolind Madridul, se arata intr-un comentariu AFP.

"Suntem furiosi. Orasul este pregatit din punct de vedere tehnic, toate serviciile sunt la punct, cetatenii ii asteapta cu bratele deschise. Dar ei nu sosesc", a declarat pentru Ada Colau, primarita Barcelonei din iunie 2015 si fosta militanta impotriva expulzarilor.

In timp ce tarile din Uniunea Europeana se certau joi la Bruxelles pe tema crizei imigrantilor, primarita celui de al doilea oras ca marime al Spaniei si-a prezentat planul "Barcelona Ciudad Refugio".

Cand Ada Colau a amintit in august de acest proiect, pe adresa de mail prevazuta pentru aceasta au venit sute de mesaje de la cetateni gata sa coopereze.

Si alte orase spaniole i-au urmat exemplul iar presiunea opiniei publice a determinat guvernul conservatorului Mariano Rajoy sa dea dovada de mai multa generozitate acceptand sa primeasca 17.680 de persoane, si nu 2.749, cum era prevazut initial.

"Dar, de atunci, doar 18 refugiati au sosit", in intreaga Spanie,  "un numar ridicol", a afirmat Pascale Coissard, purtator de cuvant al Comisiei de ajutor pentru refugiati in Catalonia (nord-est).

In ultimele luni, serviciile de primire au fost intarite pentru a permite primirea unei parti dintre refugiati - peste un milion in acest stadiu - care au ajuns in Uniunea Europeana, provenind din Siria, Irak, Afganistan si Eritreea.

Comisia de ajutor si-a sporit de patru ori disponibilitatile de cazare - de la 10 la 41 de persoane - si va dispune rapid de 50 de locuri suplimentare.

Totodata, si-a intarit serviciul medical si de asistenta psihologica, oferind pregatire municipalitatilor din regiune pentru primirea acestora.

Crucea Rosie din Catalonia recruteaza, de asemenea, asistenti sociali, interpreti, consilieri in materie de locuri de munca. Ea dispune, printre altele, de trei cladiri pentru cazarea de urgenta.

"Suntem gata. Nu mai trebuie decat sa mobilizam ultimele resurse care vor fi puse la dispozitie cand sosirea (refugiatilor - n.red) va fi iminenta", a explicat Oscar Barbero, insarcinat cu interventia sociala pentru Crucea Rosie regionala.

Europa, complice la naufragii

"Guvernul nu ne ofera nici cea mai mica informatie", a acuzat Ignasi Calbo, coordonator al planului "Barcelona oras refugiu", prevazut cu un buget de 10,5 milioane de euro.

"Raspunsul Europei este disperat de lent", a mai declarat Pascale Coissard.

Din cei circa 160.000 de solicitanti de azil identificati in vara lui 2015, care urmau sa fie reorientati catre diferite tari ale Europei, doar 600 au trecut prin aceasta procedura, iar actiunile de inchidere a frontierelor se inmultesc in Europa.

"Imaginile cu copii inecati in fiecare saptamana pun sub semnul intrebarii direct sensul proiectului european", considera Ada Colau.

"La vara, vom merge la plaja, la aceasta mare in care in fiecare saptamana mor oameni pentru ca Europa nu a implementat un transfer in siguranta. Si atat timp cat acest lucru nu se schimba, Europa va fi complice mafiilor si nafragiilor", a mai declarat Ada Colau.

Pentru a face presiune asupra institutiilor comunitare, Barcelona incearca de mai multe luni sa mobilizeze alte orase, in special prin intermediul unor asociatii municipale europene, precum Eurocities sau Metropolis.

Se lucreaza la conventii de cooperare cu orase depasite de situatie, precum Lesbos din Grecia si Lampedusa din Italia, carora li s-a propus sprijin tehnic.

"Dar va veni un moment cand orasele se vor satura sa mai astepte", a declarat Calbo, amintind ca exsita si posibilitatea de a incerca sa evite ierarhia in materie de drept la azil, mai precis pe cea a guvernului. "Drepturile omului sunt mai presus de legislatia europeana", a adaugat Calbo, fara sa intre in detalii.


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
4599 vizualizari
  • +18 (24 voturi)    
    Incorect (Vineri, 26 februarie 2016, 19:17)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Separatistii catalani intr-un nou diferend inventat cu Madridul!
  • +12 (16 voturi)    
    ha ha (Vineri, 26 februarie 2016, 19:20)

    stefansb [utilizator]

    catalunia are alte interese. in cativa ani astia pot vota. in articol scrie ca "cetatenia ii asteapta cu bratele deschise". cred totusi ca se refera la cetateni. dar oricum, dupa cativa anii refugiatii ajung sa aiba drept de vot. si sunt f usor de manipulat sa voteze independenta cataluniei. li se va spune ca daca voteaza raman mai multi bani in catalunia, deci mai multi bani pt ajutoarele lor. neavand nici o legatura emotionala cu spania, votul lor va fi strict in functie de avantaje, si probabil vor vota independenta. deci, daca nu reusesc acum sa obtina independenta, isi pregatesc terenul pt viitor.
    • 0 (0 voturi)    
      no f. bine.....da tiganii de la noi, nu-s buni..?? (Duminică, 28 februarie 2016, 18:44)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Io cred ca in situatia data, de primit pomeni cu scop politic, tiganii le-ar fi un bun ajutor pt. catalani......in plus tiganii de la noi sunt deja experimentati, au trecut prin cateva randuri de alageri,
  • +17 (23 voturi)    
    Mare-i lumea si multi p.rosti in ea! (Vineri, 26 februarie 2016, 19:30)

    ddutz [utilizator]

    Turismul lor se va duce de rapa, cand turistii vor fi agresati de harapi.
  • +13 (17 voturi)    
    Ce sa zic... (Vineri, 26 februarie 2016, 19:33)

    Lunix [utilizator]

    ...titlu/reactie demna de cascadorii rasului !!!
    Mare este gradina...
  • +13 (15 voturi)    
    Am ramas siderat (Vineri, 26 februarie 2016, 19:53)

    MPopa [utilizator]

    Eu, pe cuvant, nu stiu ce sa mai cred cand citesc astfel de articole. Ori e vorba de ipocrizie dusa la extrem, ori e o tema falsa promovata din cine stie ce calcule politice locale, ori europenii s-au prostit si merita sa ajunga la mana migrantilor economici.
    Daca intr-adevar le pasa de suferintele copiilor inecati in Mediterana de ce nu se duc in taberele de refugiati din nordul Africii? Se pot finanta scoli, programe de dezvoltare profesionala, se poate oferi asistenta medicala. Toate ar fi binevenite si mai putini oameni si-ar risca viata plecand pe mare in ambarcatiuni improvizate. In schimb primarul Barcelonei se lamenteaza ca n-are ce da de lucru asistentilor sociali pe care i-a angajat ca sa primeasca refugiatii. Lasa ca vor veni si o sa va bage mintile in cap.
  • +15 (19 voturi)    
    sa le explice cineva catalanilor (Vineri, 26 februarie 2016, 19:59)

    AliKimiku [utilizator]

    ca pe refugiati nu prea ii intereseaza tarile latine sau din sud, sud-est, Tintele lor sunt Germania, Anglia sau Scandinavia. Si asta din simplul motiv ca nu sunt niste refugiati care fug de un razboi sau altul ci emigranti economici care vor sa aiba tot ce e mai bun in materie de ajutoare sociale si legislatie.
    • 0 (0 voturi)    
      probabil.... (Duminică, 28 februarie 2016, 18:47)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      ,,,ca programul de islamizare a europei e stabilit , sa inceapa din nordul continentului, pe cei din zona mediteranei ii face harcea parce, ii prinde in cleste.
  • -8 (16 voturi)    
    Ati fost prin BCN pana acum? (Vineri, 26 februarie 2016, 21:03)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Daca da, nu aveati cum sa nu observati ca orasul e deja un mix de imigranti!!! Ati auzit pana acum de violuri in masa, crime odioase etc, comise de imigranti in Bcn, ca eu nu?!

    Logic ca ei, convietuind de zeci de ani, au stiut sa ii si integreze, sa fie toleranti (Spania e cea mai toleranta tara din UE, cred, asa a fost si cu romanii si noi am avut doar de castigat din asta).

    Asa ca nu se isterizeaza ca le vin cativa zeci de mii alocati cu cote.

    S va zic ceva ce puteati afla f.f.f usor: oricum le vin constant atatia imigranti, poate chiar mai multi anual, daca va uitati la orice statistica cu imigratia in Spania.

    Uite ca n-a "explodat" Barcelona si nici nu o va face

    Si oriunde va duceti in Spania veti observa mixul accentuat de localnici si imigranti...

    Cum s-o putea ca la unii sa se intample de zeci de ani si sa fie pace...chiar or fi asa tampite popoarele astea, mai mai , mai?

    Lasa ca suntem noi, romanii, destepti, stim ca refugiatii sunt Satana deghizati si ii vom salva noi, inca odata, pe ioropienii astia projti cu extremismul si fascismul nostru (de oi usor manipulabile)!
    • +8 (8 voturi)    
      Ce vorbesti ? (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 0:58)

      Lunix [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Chiar nu stii ca printre masurile propuse de actualul primar al Barcelonei in timpul campaniei electorale a fost si aceea de a interzice romanilor rezidenta in Barcelona ? Ei, hombre, ¡ despiértate !
  • +6 (6 voturi)    
    Cred ca... (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 9:32)

    Lunix [utilizator]

    ...este vorba de articole concepute cu un scop stiut, adica de a-i convinge pe europeni sa fie mai putin refractari la venirea gloatelor Levantului. Altfel doar prostii si inselatii pot fi nerabdatori si dezamagiti ca nu li se pune latul de gat...