UPDATE Ministrul elen al imigratiei a spus ca Grecia nu va accepta sa devina "Libanul Europei" / Ambasadorul grec din Austria, rechemat la Atena

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2016, 15:07 Actualitate | Internaţional

Migranti blocati la granita Greciei cu Macedonia
Foto: Captura YouTube
Ministrul elen al imigratiei, Yannis Mouzalas, a criticat reactia membrilor UE la criza migratiei, subliniind ca Grecia nu trebuie sa devina un "Liban al Europei", gazduind milioane de imigranti si refugiati, informeaza The Guardian.

Declaratia a venit in contextul in care Austria a organizat o intalnire a ministrilor de interne si de externe cu tarile din Balcani in Viena, printre care Bulgaria, Slovenia, Croatia, unde Grecia nu a fost invitata.

UPDATE 16.44 Grecia si-a rechemat ambasadorul de la Viena, a afirmat ministrul de externe , dupa ce Austria a exclus Atena de la intalnirea cu statele balcanice, informeaza Reuters. Miscarea de a rechema ambasadorul pentru consultatii a fost pentru "a salvgarda relatiile amicale dintre state si oamenii din Grecia si Austria" arata o declaratie a ministerului.


"Un numar foarte mare de membri va incerca sa discute modul de a rezolva criza umanitara din Grecia ce tot ei doresc sa o creeze" a declarat Mouzalas. 

"Grecia nu va accepta actiuni unilaterale. Grecia poate face si ea actiuni unilaterale. Grecia nu va accepta sa devina Libanul Europei, un depozit de suflete, chiar daca va fi facut cu fonduri europene", a adaugat ministrul imigratiei.

Premierul grec Alexis Tsipras a spus si el ca nu va permite ca Grecia sa devina un "depozit de suflete" si a amenintat ca va bloca viitoare intelegeri cu UE pentru criza refugiatilor daca ceilalti membri nu vor imparti povara, potrivit Politico.eu.

"Grecia nu va fi de-acord cu intelegerile daca alocarea responsabilitatilor pentru tarile membru nu este sigura" a declarat Tspiras in parlamentul grec.

Avertismentul vine dupa intalnirea de la Viena, unde tarile participante au decis sa limiteze numarul de imigranti ce traverseaza granitele.

"Trebuie sa reducem fluxul acum. Asta este o problema de supravietuire pentru UE" a declarat ministrul de interne austriac Johanna Mikl-Leitner.

Tsipras a precizat ca este "rusinos" ca unele tari au refuzat sa implementeze deciziile luate la nivelul UE.

Viktor Orban a declarat miercuri ca va tine un referendum pe sistemul de relocare a refugiatilor, acuzand UE de un "abuz de putere".

Liderii UE vor tine un summit special cu Turcia in Bruxelles pe 7 martie pentru a discuta un acord in incercarea de a opri valul de imigranti in Europa.


Citeste mai multe despre   









2665 vizualizari
  • +3 (5 voturi)    
    pai (Joi, 25 februarie 2016, 15:15)

    Xorciser [utilizator]

    Daca nu vor sa plece de buna-voie din UE, acum o sa isi doreasca sa plece de nevoie.

    Manevre nemtesti.
  • +9 (11 voturi)    
    da (Joi, 25 februarie 2016, 15:19)

    dum_i [utilizator]

    atunci sa ii trimita de unde vin. alta solutie nu e.
  • +8 (10 voturi)    
    De ce nu fac un referendum la nivelul intregii UE (Joi, 25 februarie 2016, 15:27)

    clint [utilizator]

    sa vedem daca mai acceptam imigranit, daca sunt atat de democratici ? Este clar care ar fi raspunsul, stim ca in ansamblu UE majoritatea ar fi impotriva imigrantilor. Dar nu mai conteaza de mult ce zice majoritatea ci interesele UNOR tari mai bogate.

    Ar fi o premiera absoluta in UE sa fie consultati direct cetatenii de catre oficialii UE. Ei sunt prea "sus", fiind "alesii alesilor" si din pacate asta e forma prin care ceea ce vor oamenii de fapt se pierde pe drum pana la varful UE, intr-un lung sir de slabiciuni pe care le au fiecare tip de lideri. Asa se ajunge ca "liderii liderilor" au interese contrare oamenilor de rand.

    Trebuie revenit imediat la lideri alesi direct de catre cetateni si autonomie locala, nivelul federal sa fie pentru securitate mai ales si pentru inlesnirea unor chestiuni economice, asa cum e la USA. In nici un caz nu poate dicta un stat altui stat, asa cum se face acum.

    Se aude madam Merkel ? Nu te-am votat noi romanii, asa ca fuck off !
  • +9 (13 voturi)    
    Nu-i obligă nimeni pe greci. (Joi, 25 februarie 2016, 15:51)

    asavreau [utilizator]

    Este simplu.Grecia să-și apere granițele,să nu-i mai primească în Grecia.Cine vrea imigranți să și-i ia direct de la sursă și să-i transporte aerian.
    • +1 (1 vot)    
      Practic? (Joi, 25 februarie 2016, 21:48)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Ce-ar trebui sa faca? Sa le scufunde barcile? Sa traga in ei? Sau ce? Ia zi tu, cum sa-si apere frontierele de imigranti? Ca zici ca e simplu.
  • +11 (13 voturi)    
    serios? (Joi, 25 februarie 2016, 16:01)

    Moroshanu [utilizator]

    Nu fac nimic ca sa-i impiedice, nici ei nici Italia. Fac doar serviciu de taxi. Trafic de imigranti la nivel de stat elen sau italian, si tot ei sar in sus de poponet. Ii luam, ii cazam chiar si in hoteluri (vezi Italia) le dam o gramada de bani ca sa nu faca nimic si dupa aia aaa nu vrem sa devenim Libanul Europei. Doar pretentii, ii luam din insule si-i ducem la granita cu Macedonia si apoi vi-i bagam pe gat si-i relocam. Ia mai mergeti invartindu-va.... Ca m-am saturat de voi...
  • +1 (1 vot)    
    ooops! (Joi, 25 februarie 2016, 16:57)

    anonimicus [utilizator]

    aheii, ionienii si dorienii se supara pe imigranti!
    http://2.bp.blogspot.com/-M68NLtJ4OWk/UinAZ1ZvTNI/AAAAAAAAAoA/3hr_DsR2cGY/s1600/2-Migratia-aheenilor-si-dor.jpg