Viktor Orban acuza Germania de un ton abrupt, grosolan si agresiv in criza refugiatilor

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2016, 12:54 Actualitate | Internaţional

Premierul ungar, Viktor Orban, a acuzat Germania ca adopta un ton "abrupt, grosolan si agresiv" in criza refugiatilor si a argumentat ca politica germana nu este lipsita de alternative, intr-un interviu acordat cotidianului german Bild, scrie AFP.

"Astazi, tonul care vine din Germania este abrupt, grosolan si agresiv", a acuzat seful guvernului conservator de la Budapesta, un critic acerb al politicii portilor deschise in fata migrantilor promovate de cancelarul Angela Merkel.

"Politica germana in privinta refugiatilor nu este lipsita de alternative", a spus Orban, care a anuntat miercuri organizarea unui referendum asupra planului european de relocare a refugiatilor intre tarile membre ale UE.

"Cotele vor schimba profilul Europei - din punct de vedere etnic, cultural si religios", a spus liderul ungar, a carui tara, alaturi de Polonia, Cehia si Slovacia formeaza Grupul de la Visegrad, si el un opozant ferm fata de planul de de cote adoptat de Comisia Europeana.

Un flux necontrolat de migranti aduce Europa in fata riscului de a importa "terorism, criminalitate, antisemitism si homofobie", a sustinut acesta.










3267 vizualizari
  • -14 (22 voturi)    
    Alternativa lui Orban (Joi, 25 februarie 2016, 13:14)

    Daniels22026 [utilizator]

    Alternativele lui Orban sunt gardurile. Nu politica activa europeana in Africa de Nord si Orientul Mijlociui, nu ajutoare pentru tarile mici cu milioane de refugiati, nu inlaturarea lui Assad, nu ajutor pentriu Siria, nu strategii de securitate, nu desavarsirea Uniunii Europene, NU, NU si iarasi NU.

    Alternativele lui Orban sunt gardurile. Ca si cum vreun gard ar putea opri disperarea refugiatilor. Cat de inapoiat este Orban?!
    • +5 (11 voturi)    
      pff (Joi, 25 februarie 2016, 14:45)

      dum_i [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      daca tu crezi ca "inlaturarea lui assad" in beneficiul wahabitilor sauditi este un lucru bun atunci du-te la balaceanca.
      • 0 (0 voturi)    
        Mars! (Joi, 25 februarie 2016, 19:27)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

        O sa va saraceasca complet Siria! Sunteti idioti, nu aveti nimic de castigat din Siria. Iar Putin al vostru e un pacalici criminal, orgolios, care si-a indepartat toti generalii ce nu-i laudau ineptiile geo-pacanitoare.
    • +1 (7 voturi)    
      Stefan (Joi, 25 februarie 2016, 17:52)

      pecos [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      de fapt orban face cam ce facea Stefan cel Mare pe la 1480..ete nu vroia el sa.i lase p.aia sa se plimbe pe la el...;)
      • +2 (2 voturi)    
        ? (Joi, 25 februarie 2016, 19:20)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui pecos

        Stefan ce Mare nu a instalat garduri sperand sa opreasca pe cineva.O fi avut Stefan pacatele lui, dar imbecil nu era.
    • 0 (0 voturi)    
      Orban e prea mic pt ce spuneti dvs. (Joi, 25 februarie 2016, 20:22)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      In sensul in care nu are viziuni pt politici globale europene si conduce o tara prea mica pt a fi un mare jucator - de fapt nu prea a avut nimeni asemenea viziuni, nici macar in tarile f puternice ale UE

      dar Orban isi apara tara asa cum poate - cu garduri si cu pozitii foarte ferme .. si spune ce crede despre impactul pe care fluxurile actuale il vor avea pe termen mediu-lung, lucru pe care putini politicieni din UE il fac (nu ca nu ar intelege si ei efectele ...)
      • 0 (0 voturi)    
        Revenim la garduri (Vineri, 26 februarie 2016, 9:36)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

        Bine. Il iert pentru lipsa de viziune.

        Dar pentru imbecilitatea de a construi garduri, n-am cum s-o calific, decat ca imbecilitate. Prostie sadea!!! Cum sa crezi ca gardurile pot compensa carentele de securitate??!! Tot oamenii sunt cei care trebuie sa pazeasca gardurile la granite. Gardurile chiar incurca operatiunile de securitate. Orban e un taran idiot, care asemuie tara cu gospodaria de partid. Halal securitate!
  • -2 (18 voturi)    
    :) (Joi, 25 februarie 2016, 13:20)

    Soljenitin [utilizator]

    Dar ce placut, lingusitor si molcom este tonul venit de la Moscova, nu-i asa, domnule orban? :)
    • +7 (11 voturi)    
      nu cred (Joi, 25 februarie 2016, 14:46)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ca vine de la moskova tonul, poporul maghiar in proportie de peste 80, opt zeci, la suta aproba politica lui orban privind ''refugiatii''. Nu cred ca atitia unguri sint ghidonati de moskova.
  • +16 (24 voturi)    
    Are perfectă (Joi, 25 februarie 2016, 13:20)

    mopsu [utilizator]

    perfectă , perfectă dreptate. Mi-aș dori din tot sufletul ca și ai noștri să facă la fel.