Presupus atentat cu masina-capcana la o baza rusa din Siria: Zeci de ofiteri rusi ar fi fost ucisi (presa)

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2016, 10:05 Actualitate | Internaţional

Zeci de ofiteri rusi ar fi fost ucisi in urma unui presupus atentat cu masina-capcana care ar fi vizat o baza rusa in apropiere de orasul Latakia, in nord-vestul Siriei, a relatat miercuri publicatia israeliana The Jerusalem Post, citand surse din cadrul rebelilor sirieni, scrie Agerpres.

Atentatul, despre care s-a aflat abia miercuri, a avut loc duminica dupa-amiaza si a fost comis, conform ziarului citat, de doua factiuni de opozitie - Ahrar al-Sham si miscarea Bayan.

Potrivit biroului de presa al Ahrar al-Sham, cele doua factiuni, in coordonare cu jihadisti locali, care se infiltrasera pe teritoriul bazei militare ruse, au decis sa comita atentatul dupa ce au observat o adunare de generali de rang inalt. Gruparea Ahrar al-Sham sustine ca zeci de generali rusi au fost ucisi si raniti in explozie.

Anuntul privind acest atac a fost amanat pana miercuri pentru a se asigura ca jihadistii implicati in atac s-au intors in siguranta in teritoriile controlate de opozitie, scrie The Jerusalem Post, citand surse din cadrul factiunilor amintite.

Baza militara rusa care a fost tinta atentatului cu masina-capcana este considerata unul dintre cele mai importante centre militare ale fortelor rusesti de pe coasta mediteraneana a Siriei, fiind situat la aproximativ 15 km de Latakia.


Atentatul a fost anuntat cu putin timp inainte de intrarea in vigoare a armistitiului convenit intre Rusia si SUA, programat sa inceapa sambata. Moscova si Washingtonul au indicat deja ca incetarea ostilitatilor nu se extinde si asupra gruparii Statul Islamic (SI) si a Frontului Al-Nosra, dar dupa acest atac Rusia ar putea adauga pe aceasta lista si Ahrar al-Sham, scrie The Jerusalem Post.

Ministerul rus al Apararii nu a facut deocamdata vreun comentariu cu privire la informatiile despre presupusul atentat












Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
8560 vizualizari
  • +11 (17 voturi)    
    Clasic ! (Joi, 25 februarie 2016, 10:16)

    Susufler0 [utilizator]

    Mai totdeauna un armistitiu, o incetare a focului este precedata de un atentat grav, cu multi morti si raniti, menit sa puna in discutie, sa puna intre paranteze justetea masurii, mai bine zis oportunitatea ei.
    Asa si aici !
    • -12 (30 voturi)    
      cadn vorbim de Mujici (Joi, 25 februarie 2016, 11:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      eu citesc cu multa bucurie aceasta stire, implicit acesti Mujici au devenit mai buni. Apreciez ca Eroul Finlandez Simo Hayha -moartea alba si a deschis sucursala in Siria, Cinste Lui - referinte la https://ro.wikipedia.org/wiki/Simo_H%C3%A4yh%C3%A4
      • +2 (6 voturi)    
        nu prin terorism! (Joi, 25 februarie 2016, 17:59)

        axxiusdecius [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        oricât urăsc rușii și-l admir pe Hayha și pe ceilalți viteji care s-au opus tăvălugului roșu, mașinile-capcană și atentatorii sinucigași nu au nici o legătură cu onoarea, iar lașii care le folosesc sunt ticăloși, nu eroi.
        • +1 (1 vot)    
          ti am dat PLUS pentru ca teoretic (Joi, 25 februarie 2016, 19:19)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui axxiusdecius

          ai dreptate...omuletzii verzi din osetia si crimeea ce erau ? raspuns : TEROROSHTI MUJICI !; Pravni Sektor a mantuit pe unul din cei care au fat cu BUK ul in avion...azi..alti distinsi Mujici l au urmat pe acel mujic..in purgatoriu...
  • -10 (28 voturi)    
    povesti (Joi, 25 februarie 2016, 11:02)

    dum_i [utilizator]

    de ce zeci si nu sute, sau mii de generali rusi :))
    • +5 (15 voturi)    
      Cum de esti asa de sigur ? (Joi, 25 februarie 2016, 12:47)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Sau asa ai primit ordin de la Moscova. Rusnacii nu au recunoscut nici cand le-a murit presedintele (Cernenko)
    • 0 (0 voturi)    
      Milioane (Joi, 25 februarie 2016, 20:14)

      Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Ma intreb care ar fi numarul maxim de generali rusi ucisi pentru ca Hotnews sa preia "stirea".
      Va rugam nu jigniti cititorii, nu suntem la Antene..
  • +2 (18 voturi)    
    cum sa nu? (Joi, 25 februarie 2016, 11:14)

    zaude [utilizator]

    Oare cineva chiar poate sa creada ca Rusia are zeci de generali in Siria? Cand ei au cateva mii de oameni acolo, oare chiar ar putea avea cateva zeci de generali?
    Propaganda si-atat!
    Sursa fiind un ziar israelian si o grupare terorista... asta de jurnalism de calitate!
  • +8 (20 voturi)    
    Stirea e confirmata din mai multe surse? (Joi, 25 februarie 2016, 11:17)

    nune [utilizator]

    Sunt cateva semen de intrebare cu privire la stire
    - Nu apare decat in JPost (24.02.2016/17:8). Nicio alta agentie de presa nu face referire la ea.
    - E greu de crezut ca Rusia trimite "zeci de generali" intr-o baza externa, aflata in zona de conflct. Nu exista ratiuni strategice, tactice, sa disloci generali cand poti lua decizii foarte bine si la Moscova.
    - E greu de crezut ca se poate intra intr-o baza cu o masina cu explozibili. Chiar si asa, e greu de crezut ca o poti parca intr-o zona in care sa afecteze letal foarte multe persoane. Filmuletul postat de JPost arata o explozie, dar nu una de proportii.
  • +3 (11 voturi)    
    Improbabil (Joi, 25 februarie 2016, 14:58)

    UpNext [utilizator]

    Stire neconfirmata pe fluxuri majore sau credibile, sursa este biroul de presa al Ahrar al-Sham (?), zeci de generali rusi adunati intr-o baza externa - imposibil, deci, pana una alta, este o "duda" de presa pe linia "bai, rusii ie nashpa".
  • +1 (7 voturi)    
    La ce oare se astepta........ (Joi, 25 februarie 2016, 17:20)

    gigiN [utilizator]

    ...poporul rus,etern "eliberator" ? Doar,"cine seamana vant,culege furtuna !!! Sau tzarul putin nu stie asta ??